bouwd zjjn, in 1863 bedroeg dit getal 105 schepen, waarvan 92 schepen, metende 9008 lasten, binnen 'slands, en 13, nietende 1861 lasten, buiten 's lands gebouwd waren. Z. M. de koning heeft de doodstraf, waartoe Pieternella Eugelaar, te Biezeiinge, door het prov. gereglsbof in Zeeland wegens kindermoord was veroordeeld, veranderd in eene tuchthuisstraf van 10 jaren. De hh. P. Vreede Bik, D. J. van Hogendorp, P. van Rees, H. D. Pot ter en eemge anderen, die vroeger in Ned. Indie onderscheidene betrekkin gen hebben bekleed, hebben zich tot Z. 91. den koning gewend met een adres, waarin zij hunne bedenkingen en bezwaren legen hel regeringsbelA der tegenwoordige bewindslieden in de Indische aangelegenheden ontwikke^B Gisteren had te Delft in de zoutkeet van de heeren P. Kok en Zo^B een ongeluk plaats. Terwol een knecht bezig was met door middel van kelderwind eene zoutpan te stellen zwikte het blok waarop dit werktt^ geplaatst was, waardoor hij aan den hals zoodanig tusschen de klaauw van den kelderwind en den muur geklemd raakte, dat hij binnen een uur aan de gevolgen overleed. De man laat eene vrouw roet vijf kinderen na. Voor de arrond.-regtbank te Amsterdam werd dezer dagen eene zaak behandeld, die als bewijs kan gelden hoe onvoorziglig gehandeld wordt, door bij het vinden van voorwerpen niet onmiddellijk de bevoegde autori teiten daarvan kennis te geven. Een welgestelde landbouwer uil den Haar lemmermeer vond in een kolTijhuis te Amsterdam onder een stoel eene por tefeuille, welke hij bij zich stak, waarna hij zich onmiddellijk met nog eenige personen per as naar zijne woning begaf, zonder zjjne reisgenooten iets van de zaak mede te deelen. Te huis gekomen, zag hij dat de porte feuille in eigendom toebehoorde aan den zwager van zijn neef, welke laat ste den volgenden dag moest bij hem komen, en wien h(j ook verzocht de portefeuille aan den eigenaar ter hand te stellen, na reeds in den loop van dien morgen aan zijn reisgenoot van den vorigen dag het feit te hebben medegedeeld. De neef echter wachtte met de kennisgeving aan den eigenaar tot den daarop volgenden dag; doch loen was het te laat, daar de justitie reeds van het gebeurde had kennis genomen. Het gevolg van dat alles was, dat de vinder aangehouden werd, en wegens diefstal in een logement of herberg teregt stond. Het openb. min. hield de schuld van den aangeklaagde vol, op grond dat de latere restitutie het misdadige karakter van hel feit niet opheft, en reqnireerde tot eene eenzame opsluiting voor den tijd van eene maand. Na het aauhooren der uitvoerige pleitrede, in deze gehouden, sprak de regtbank echter den aangeklaagde vrij van hel hem ten laste ge legde misdrijf. Van het Nieuwe Diep meldt men, dat aldaar valsche 50 cents stukken in omloop zijn. Voor eenige dagen is een zoodanig verdacht stukje van den commissaris van policie aldaar vertoond, die het aan de munt te Utrecht heeft opgezonden en van daar tot antwoord heeft bekomen, dat het was nagemaakt. Het was zamengesteld uit ongeveer een derde deel zilver en overigens uit koper en tin eg ook was het eenigzins ligter dan de echte munt. De vorm is genomen naar een echt muntstukje van het jaar 1848; de stempels zijn dus geljjk, doch veel grover, voorat aan de zijde van hel wapen is de afdruk zeer onzuiver. Te Breda is de vrouw, die dezer dagen, vermoedelijk uil kwaadwil ligheid, door een soldaat door middel van lucifers in brand is gestoken, na een hevig Ijjden van 12 dagen aan de gevolgen overleden. Van daar meldt men nog dat in den nacht van 3 Jan. op het r. c. semi-, narie Ie Hoeven een felle brand heeft gewoed. De oude kapel, die van het groote gebouw verwijderd staat, is grootendeels uitgebrand. 'sGRAVENHAGE, 5 January. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. W. A. A. J.-baron Schimmelpenniuck van der Oye, kamerjonker des konings en commies bjj hel dep. van buitenl. zakentol hel dragen der versierselen van officier der orde van de HH. Mauritius en Lazarus, hem door den koning van Italië geschonken. Tol burgemeester der gemeente Monster is benoemd de heer P. J. de Fremery, in de plaats van den heer W. van Oordt, aan wien op zijn ver zoek eervol ontslag is verleend. Z. M. heeft de met 1". January jl. afgetreden leden der hoofdcom missie tot de zaken der Israëliten herbenoemdmet name de heeren mr. A. de Piuto, te 's Gravenhage, en mr. A. C. Cosman, te Amsterdam, den eerstgenoemde tevens als vjce-voorzitter. Voorts is in plaats van den heer M. G Polak Daniels, overleden, benoemd lot lid der genoemde hoofdcommissie de lieer mr. D. Polak Daniels, te 's Gra»enhage. Door Z. M. is o. a. pensioen verleend aan den heer C. L. Smit, ge- gewezen commies bij het dep. van binneul. zaken, ten bedrage van ƒ1333 'sjaars, en aan den heer J. B. Bosman, gewezen hoofdonderwijzer te Roe- lofarendsveengem. Alkemade, ten bedrage van 400 'sjaars. Aan den officier van gezondheid 2de kl. J. van Lier, van het 2de reg. inf., is op zijn verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. De minister van binnenl. zaken zal op Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de eerste kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen aangevangen over de begrootingswetlen voor 1865. Onderscheidene le den, zoo als de hh. Fransen van de Putte, Cost Jordeus, van Nispen van Pannerden, Hartsen, van der Lek de Clercq spraken over den finauciëlen toestand des rijks, dien zij, de een meer, de ander minder, als ongunstig beschouwden. De heer Schimmelpenniuck van der Oye trad in beschouwin gen o«er het binnenlaudsch bestuur en ontwikkelde zijne bezwaren omtrent de keuze van personen bij het doen van benoemingen en den centralisatie geest dien hij meende op te merken. De beer Cremers bragt bedenkingen in het midden legen sommige der plannen van den minister van financiën en de heer IIarisen opperde bezwaren legen hel regeringsbeleid in onze O. I. beziningen. Nadat de ministers van financiën en van binnenl. zaken de gemaakte bedenkingen hadden wederlegd werden de algemeene beraadsla gingen gesloten en hoofdst. I (huis des konings (met algemeene stemmen aangenomen. Heden voortzetting. Voor den lioogen raad werd gisteren behandeld de voorziening in cassatie, ingesteld door D. van Es, biersteker te Leydentegen een arrest van het prov. geregishof in Zuidliollandbevestigende een vonnis der regibank té Leydenwaarbij hij is schuldig verklaard aan laster en veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf. De advocaat mr. D. van Raaite heeft drie cassatie middelen voorgedragen en toegelicht. Den 10den Jan. e. k. zal de adv.-gen. mr. Romer conclusie nemen. Door tusschenkomst van den Engelschen gezant alhier is aan de be manning van de Scheveningsche pink Frouw Cat/iarina eene som van 10 ter hand gesteld, voor de redding op 14 Nov. van de bemanning van een Engelsch kotiersclup; ook is door den heer Cooper, van Lowestoft, aan de bemanning van de pink Cornelia Carolina f 96 geschonkenvoor het red den van zeven schipbreukelingen van een kolenschip uit Huil. BLUTENLANDSGUK BERIGTEN. ENGELAA D. LONDEN 3 January. Volgens de opgavendie met het eind des jaars door de beëedigde makelaars te Liverpool opgemaakt zijn, is de voorraad katoen aldaar aan merkelijk grooler dan algemeen gedacht werd; hel verschil bedraagt 114,000 baleneene geldswaarde van omstreeks drie millioen vertegenwoordigende. De voorraad katoen te Liverpool bedraagt thans 466,300 balen legen 281,300 balen een jaar geleden. Alhier is hel berigt ontvangen dat een der schepen van ons eskader in de Chinesche wateren, de Racehone, is verongelukt. Van de 108 offi cieren en manschappen zijn slechts 3 officieren en 6 man gered. Zaturdag morgen is de katoenfabriek van de hh. Birley te Preston nagenoeg tot den grond toe afgebrand, waardoor eene schade ten beloope van 20000 is geleden, grootendeels door verzekering gedekt. Het werk volk, ten getale van 260 man, is door dit ongeval gedurende geruimen ljjd van broodwinnig versloken. Te Dundee heeft Maandag avond een noodlottig voorval plaats gehad. Bij gelegenheid van het meuwejaar werd eene voorstelling gegeventot welke het publiek toegang had langs eene gaanderijvanwaar men een trap van 13 (reden moest afgaan om naar de zaal te komen. Tegen het uur waarop de voorstelling zou aanvangen werd de deur opengedrougen en kwam zulk een stroom van menschen naar binnen stormendal een aantal per sonen van de gaanderij en den trap naar omlaag stortten. Het publiek buiten de deur bleef gestadig aandringen, tot men eindelijk besreep dat er onraad was; doch eer men dit ontdekte, waren er reeds zoo velen naar beneden gestort, dat niet alleen een groot aantal personen zwaar gekueusd en gewond, maar zelfs negentien reeds dood waren. In de dezer dagen te Dublin ouder voorzitting van hel hoofd van liet gemeentebestuur, gehouden volksvergadering ter overweging van een plan om door wettige middelen wegruiming van Ierlands grieven te verkrijgen; is besloten een genootschap onder den naam van Nationale Vereeniging van Ierland" op te rigienten doel hebbende: 1». aan de pachters in Ier land bij de wet vergoeding te verzekeren voor al de werkelijke verbeterin gen, welke zij op hunne kosten in de landerijen, die zij in gebruik hebben, aanbrengen; 2°. de inkomsten, die van staatswege aan de protestantsche kerk in Ierland toegelegd zijn, en die meest door roomscli-katholieken wor den opgebragt, aan de Anglicaansche kerk te onttrekken en, zonder kren king van verkregen reglen, lol nationale doeleinden van algemeen nuttigen aard te doen strekken 3°. vrijheid en gelijkheid in zake van het onderwjj» voor de onderscheiden kerkgenootschappen en volksklassen in Ierland te verkrijgen. Deze drie punten beantwoorden aan de hoofdgrieven der gema tigde katholieken in Ierland; want dezen klagen dal de lersche boer schier genoodzaakt wordt zijn bedrijf te verwaarloozendewijl de verbetering, die hij aan de gehuurde landeryen aanbrengt, den grondeigenaar alleen ten goede komt bij hel opzeggen van den huur; dat de Anglicaansche kerk door de katholieken, die er de meerderheid der bevolking uitmaken, onder houden moet worden; dat de staat door de instelling der gemengde scholen een anti katholiek onderwijs aan de katholieke Ieren opdringt. OmtreRt de middelen, waarmede de vereeniging trachten zal haar. doel lebereiken, is het volgende besluit geuomeu: De vereeniging zal trachten hare doeleinden te bereiken door allen zoo veel doenlijk van het nut en de billijkheid dier doeleinden te overtuigen, door eene verstandige en oordeelkundige vader landsliefde aan te kweeken door hel volk tol onderlinge bescherming en bystand te vereenigen en door bij alle verkiezingen stemmen te verwerven voor mannen, van welke zjj ondersteuning van hare zaak mag verwachten. Berigten uit New-York van 24 Dec. bevatten het volgende. Hel leger van den zuidelijken generaal flood is te Pulaski aangekomen, vervolgd wor dende door de bonds-cavalerie. De noordelijke generaal Thomas bevindt zich ten zuiden van Columbia. De dagbladen van het zuiden verzekeren, dat de generaal Breckenridge den noordelijken generaal Burbridge bjj Salt- ville geslagen heeft. In den staal van zalten voor Savannah is geene ver andering gekomen. De zuideljjke dagbladen verklaren dal Savannah vallen moet en dat ge neraal Lee, om het zuiden te redden, de onmiddellijke wapening der negers heeft aanbevolen. De staat Kentucky heeft bij het congres te Richmoud het voorstel gedaan om in onderhandeling met het noorden te treden. Men verneemt voorts dal Sherman op zijnen togt door Georgia voor eene waarde van 10 mill. doll, aan katoen heeft vernield, en dat hjjbjj zjjne komst voor Savannah, in het bezit was van 1200 stuks vee. F11A9IHKMK. PARIJS 3 J an nar jj Volgens berigten uit Algerië, door de Patrie medegedeeld, zou de keizer voornemens zjjn eerstdaags die kolonie te bezoeken.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2