LË IBS (III; COËRANT. 1865. N°. MAANDAG 2 JANUARIJ De Courant wordt Maandag, tFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel /aars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLAHDSCHE BEiÜGTEN. LEYDEN, 31 December. Eergisteren hield de afd. Leyden en omstreken der Hollandsche maatschappij van landbouw in de stads gehoorzaal de aangekondigde openbare «ergadering. üe voorzitter, prof van der Boon Mesch, sprak daarin over de veeieelt, in eene beschouwing tredende van hetgeen in andere landen met name in Engeland, Frankrijk en Duitschland, ie dien opzigie verrigl was en een en ander door afbeeldingen toelichtende, Deze «oordragt, die met aandacht gevolgd werd, werd voorafgegaan van een woord van dankbetuiging aan aliens die tol het welslagen of opluisteren der in September II. alhier ge houden tentoonstelling van landbouw hadden bijgedragen gevolgd van de uitreiking'der aan inzenders nit Leyden en omstreken toegekende medailles en belooningen, en met eene allezins passende en sierlijke narede bestolen. Door tnej. Gerardina Coemans, op den 18dcn dezer alhier overledenis aan de diaconie der Ned. hervormde gemeente alhier gelegateerd: eene obli gatie ten laste van het keizerrijk Rusland bij Hope en C°. groot 1000 5 pCt benevens elf cerlificaien Nat. Werk. Schuld, ieder groot 1000 2) pCt. en een certificaat dito groot 100 2) pCt.; ook is gezegde diaconie voor een zesde deel harer nalatenschap als hare erfgename aangesteld. Aan de armen der remoiitsirantsch geref. gemeente is mede een zesde deel harer nalatenschap vermaakt. Blijkens eene hierachter voorkomende advertentie is door den boekhan delaar D J. Comée alhier uitgegeven eene zee- en landkaart, waarop de dagelijksche vorderingen eener zeereis van Nederland naar Ned. O. lndië door een deskundig passagier naanwkeurig zijn aangeteekend. Behalve het geen de titel belooft, komt ook op deze kaart voor de aanwijzing van de mailroutes van en naar lndië, allezins geschikt om zich van een en ander een goed denkbeeld te vormen. In den tegenwoordigen lijd, waarin zoo i velen de reis van en naar onze O. 1. bezittingen doen, kan deze uitgave niet anders dan welkom zijn, niet het minst voor lien die hier Ie lande de reis hunner betrekkingen met belangstelling volgen. Wij verwachten dus dat menigeen zich deze kaart zal aanschaffenvooral ook daar de prijs zeer "valig gesteld is. De Staatscourant van gisteren bevat het koninkl. besluit betreffende de reorganisatie van het personeel voor den waterstaat en 's lands burger lijke openbare werken in Nederl. lndie. In den zomer van 1865 zal te Dublin eene wereldtentoonstelling ge houden worden. Op verzoek van de Engelsche hoofd commissie heeft zich daartoe hier ie lande eene commissie gevormd, bestaande uit de heeren mr. J. Messcheri van Vollenhoven, mr. C. E. Vaillant, dr. E. H. von Baumhauer. J. VY. L. van Gordt, dr. S. Sarphali, uir. J. A. van EyckL. J. Enthoven, M.L.Hermans, W. P. Hofdijk en Charles Boissevain secretaris der commissie. Door den kerkeraad der ned. herv. gemeente te Delft is uit hel vroeger vermelde zestal predikanten het volgende drietal gevormd: dd. Lasonderte Loenen; Moorrees, te Vianen; en Toorenenbergente Groningen. Bij de ned. herv. gemeente te Oudewaler is beroepen ds. Sypkens pred. \.e Loosduinen; bij die te Polsbroek d». Geselschap, pred. te ÏUienen; bij die le Loon op Zand ds. van Strien, pred. te Bennekom; bij die te Houten de cand. W. J. üudegeest jr. Uit Vlaardingen meldt men hel volgende: In 1853 verliet zekere Abraham Noordhock deze gemeente, om als matroos van Amsterdam naar Batavia te stevenen. Van daar vertrok hij naar New-York, en, even als zoo vele zeelieden, was hij naauwelijks op de plaats zijner bestemming ge komen, toen hij van zijn schip wegliep, om daar op andere wijze fortuin te zoeken. Sinds werd door zijne betrekkingen niets van hem vernomen, tot de maand Junij jl.toen eene zijner zusters op het onverwachts een brief van hem uit Liverpool ontving, gedateerd 19 Junij 1864. Ilij meldde daarin, dal hij gedurende eenigen lijd als scheepskok op het Zuid-Amen- kaansche kaperschip Alabama had gevaren, en een goed duitje had over gewonnen; dal hij zeer naar zijne familie verlangde, die hij spoedig hoopte te ontmoeten. Op 20 Junij had echter het gevecht tnsschen de Alabama en de Kearsage plaats en daarbij is Noordhoek omgekomen. Door de be- moeijingen van den Nederl. consul te Liverpool is bet gelukt de nalatenschap van Noordhoek in handen te krijgen, zoodat aan zijn broeder en twee zusters menschen in behoeftige omstandigheden, na aftrek van onvermijdelijke kos ten, ieder de som van ƒ398.33 is uitgereikt. Door burgemeester en wethouders van Rotterdam is iu de zitting van den gemeenteraad van eergisteren rapport uitgebragl omtrent het rijks-ont werp tot aansluiting van spoorwegen langs die stad. Zij stellen voor te be slissen: dat de verbinding met Feijenoord plaats zal hebben door middel van sene vasie brug over de rivier, ongeveer op hel punt, waar dit iu het, ge wijzigd ontwerp is aangewezen; en dal de aanleg van het Westerkanaal zal plaats hebben volgens het bedoeld ontwerp, gewijzigd als dit nader mogt blijken raadzaam te wezen. Voorts stellen zij voor te bepalen: 1". dat iet belang van Botterdam niet medebrengt, dat eene verbinding van de Irie in de zaak betrokken spoorwegen aldaar lol stand komt; dat, voor moveel Rotterdam aangaat, de aansluiting van den staatsspoorwegook met iet oog op de hij hel ontwerp bedoelde opneming van liet eiland Feijenoord li de spnorweglijn voldoende zal wezen wanneer hel eindstation wordt ge- esligd in de nabijheid van de brug aan de overzijde der rivier, en dat Izoo op het ontwerp zoo als liet ligt niet gunstig kan worden geadviseerd, ïaar 2°. dat evenwel aan de hooge regering zal worden verklaard, dal, ranneer de voorgenomen direcie verbinding van den Zniderspoorweg met e Hollandsche- en Rijnspoorwegen volgens het tegenwoordig ontwerp moet rorden tol stand gebragt in het algemeen rijks-belangdaaraan in dat ge val, onder aanbeveling van sommige wijzigingen, de verlangde medewer king zal worden verleend. De raad heeft het vroeger vermelde voorstel van burg. en weth., om het museum Boymans weder in denzelfden stijl op te bouwen en uitsluitend voor museum te doen dienen, aangenomen. Nabij Zwijndrecht zijn twee schippersgezellen, die personen met een schieiscliouw hadden overgebragt, bij liet terugkeeren naar de schuil door het ijs gezakt en verdronken. Ook een landbouwer onder Dirksland is door het ijs gezakt en verdronken. Aan de diaconie der herv. gemeente te Tiel is door wijlen den heer W. D. Post een legaat vermaakt van 5000. Te Nijmegen heeft de verzakking aan de Waalkade zich weder op eene zeer verontrustende wijze geopenbaard. De gemeenteraad van Meppel heeft besloten het gymnasium aldaar op te heffen. Het jaarlijksch subsidie van ƒ500, dal de stad sedert lang van het rijk voor die instelling genoot, zal men trachten te behouden, door zich tot den minister van binnenl. zaken te wenden, met verzoek om het le mogen aanwenden ter gemoetkoining in de kosten van het oprigten eener bijzondere school voor middelbaar onderwijs. Te Grave is dezer dagen tnsschen twee broeders, slagers van beroep, twist ontstaan, die zóó hoog liep, dat een van hen, in woede ontstoken, een mes nam en zijn broeder daarmede in de linker zijde stak. Ofschoon de wond niet doodelijk schijnt, is die echter van dien aard, dat het leven in gevaar verkeert. Te Breda heeft dezer dagen een soldaat de kleederen van zekere in de Vingerhoedstraat aldaar wonende vrouw met cenige lucifers in brand gesloken, naar men vermoedt, ter oorzake eener tusschen hen ontstane woordenwisseling. Zoodra hare kleederen in vlam stonden, heeft hij het huis verlaten, baar aan de hevigste pijnen ten prooi overlatende. Spoedig toegesnelde hulp heeft haar voor verbranden behoed. Met brandwonden over dekt is zij, meer dood dan levend, naar het gasthuis vervoerd. 's GRAVEN HAGE, 31 December. - Z. M. heeft vergunidng verleend aan den heer K. T. baren van Lyn- den, kamerheer, dienstdoende bij 11. M. de koningin, tol hel dragen der versierselen van ridder der orde van St. Anna 2de kIin diamanten; aan jhr. mr. F. G. A. Gevers Deyuoot, burgemeester van 's Gravenhagetot hel dragen der versierselen van ridder der orde van St. Anna 2de kl.aan den heer H. M. Laboucltère, deelgenoot van het huis Hope en O. te Am sterdam, en aan den heer H. A. L. van Vessetn, adjunct-intendant van het paleis te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van St. Stanislaus 2dc kl., door Z. M. den keizer aller Russen aan boven- genoemden geschonken; aan den heer G. H. Beiz, minister van financiën, jhr. mr. tleldewier, Ned. minister-resident le Turyn, den heer D. lloytcina, secretaris-generaal van hel ministerie van financiën, en den heer P. II. R. Molké, hoofdinspecteur der dir. belastingen bij dat dep., lol het dragen der onderscheidingsleekenen der orde van St. Mauritius en St. Lazarus, den eerste die van ridder-grootkruis, den tweede die van groot-officier, den derde die van kommandeur en den vierde die van officier dier orde, hun door den koning van Italië geschonken. Tot burgemeester der gemeenten Sas van Gent en Philippine is be noemd de heer N. Kerekhaert, ten einde die betrekkingen gelijktijdig te bekleeden met die van burgemeester der gemeente Westdorpe; en tot burge meester der gemeenten Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland de heer J. C. van Osselen. Tot ontvangers der in- en uitgaande regten enz. zijn benoemdte Eysden (station) de heer II. J. H. Berntz Naus, thans ontvanger der dir. bel. te Swaluien, en te Eysden (land) de heer C. F. L. Gram, commies lste kl. van 's rijks belastingen. Aan den heer mr. B. Donker Curlius, lid van het geregtshof in de kolonie Suriname, thans tot herstel van gezondheid met verlof hier le lande, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen lot 2den luitenant: bij hel wa pen der infanterie, bij het lstc reg. J. de Blom, F. P. Sievers en 11. J. C. Bonemeijer; bij het 2de reg. J. van der Meer, J. J. Geers en N. H. J. Gi- lissenbij hel 3dc reg. J. van Maaren, A. Bogaert en G. H. Veerman; b(j het 4de reg. W. G. Haarman, W. P. Stullcrheim, M. A. de Meijier en C. W. F. II. M. Hustinx; bij het 5de reg. C. van Leeuwen; bij hel 6de reg. J. A. Vink, T. A. J. Roersch en J. 11. F. Rilterbp hel 7dc reg. W. G. Teunissen en J. Lojenga; bij het 8ste reg. P. J. le Jolle en C. J Ouwer- ling; bij liet wapen der artillerie bij hel 2de reg. vesting-artillerie C. J. P. Kauh; allen onder-officieren bij onderscheidene corpsen des legers. Voorts is de paarden-arts 2dc kl bij het lsle reg. dragonders F. A. Ludwig, werk zaam bij de kon. mil. akademie, bevorderd tot paarden-arts lstc kl. De minister van binnenl. zaken heeft bjj de dienst van den rijkstele graaf benoemd: lot opzigter 2de kl. den opzigler der 3de kl. H. van Erkel en lot letegraphislen 3de kl. de leerlingen-lelegraphist M. A. Schut en It. J. Maliieu. De minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. en die van justitie op j Woensdag en Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De eersle kamer heeft in hare zilting van gisteren de wet op de mid delen voor 1865 behandeld. De onderwerpen bij die gelegenheid besproken waren het brengen onder die middelen van de koloniale batige sloten der beide dienstjaren 1864 en 1865, de vorm waarin de bijdragen van Nederl. lndië aan de middelen tol dekking van 's rijks uitgaven zjjn toegevoegd,

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1