had kunnen hebben: Men bad dien dag op verren afstand een grooot kof schip in het geziglhetwelk trachtte de haven binnen te loopenmaar door den wind en het ijs, scheen zulks niet te gelukken. Een viertal zee lieden besloot nu, in eene boot hetzelve te naderen en de behulpname hand te bicden, maar de wind en hel ijs deden het zwakke bootje al meer en meer afdrijven, en op het laatst zaten zij geheel Insschen het ys in, waardoor het booije al spoedig lek werdofschoon zij dit gedurig trachtten te stoppen met hunne kleederen, werd de zaak echter steeds oioeijelijker voor hen en zouden zij waarschijnlijk verongelukt zijn zoo eeuige personen niet op het denkbeeld waren gekomen, om aan een schots ijs, waarop door hen een zeiltje was vastgemaakt, een eind touw te bevestigen, het welk zij zoodoende naar de in nood verkeerenden lieten afdrijven, welke hierdoor in de gelegenheid kwamenom het touw aan hunne boot te be vestigen. Des avonds mogt het viertal behouden de haven bereiken. Uit Roermond meldt men dat de behandeling van de zaak van P. Jans sen, J. Rutten en C. tooien, uit Roggel, voor het prov. gerigtshof in Lim burg op 12 Januarij aansl. is bepaald. De daadzaken van dit reglsgeding komen hierop neêr, dat de beide eerste beschuldigden in den laten avond van 12 Augustus II., na vooraf gemaakt plan en met gemeenschappelijk overleg, ieder met een zwaar stuk hout en de tweede daarenboven met een mes, lot dal einde nit de keuken gehaald, gewapend, den verslagene den vader van J. Rutten, met hel doel om hem te vermoorden, voor en in de nabijheid van zijn woning geruimen tijd hebben afgewacht; dat de eerste beklaagde bij zijne komst verraderlijk op liern aansprong, hem met zijn hout zulk een hevigen slag tegen het hoofd toebragl, dat hij bewusteloos al waggelende ter aarde viel; dat, middelerwijl hij hem met zijn hout meerdere stooten in het aangezigt en op de keel toebraglom hem het schreeuwen en reutelen te belet ten, de tweede beschuldigde insgelijks toesprong en met haar mes haren vader verscheidene steken en sneden iu en door het aangezigt toebragl, waarna zij het mes aan Janssen overgaf, zeggende: »sleek gij hem nu nog eens," waarop deze het mes nam en aan Rutten een diepen steek in den hals toebragl; dat beiden daarna het lijk tegen eenen hoop steenen hebben ge sleept, welke zij over hetzelve hebben neergestootenten einde te doen gelooven dat Rullen legen en onder dezelve was doodgevallen. De derde beschuldigde, de vrouw van den verslagene, zal zich moeten verantwoorden omtrent inedepligtigheid aan de bovenstaande feilen, door het doen van onderscheidene beloften aan de beide eerste beschuldigden om hen lol het volbrengen van hun plan aan te moedigen, 'sGRAVENHAGE, 27 December. Door Z. M. zjju benoemd: lot president bij de arrond.-reglbank te Rotterdam de heer mr. J. A. M. Bichon van Ysselmonde, thans vice-presi dent; en tot vice-president bij die reglbank de heer mr. G. Mees Az.thans regter; tot regter in de arrond.-regtbarik te Middelburg de heer mr. D. A. Berdenis van Berlekom, advocaat aldaar; en tot regter in de arrond.-regl bank te Gorinchem de heer mr. J. C. J. Arriëns, kantonregler te Elburg. Tot notaris te Amsterdam zyn benoemd de lih. C. van Olsl Jr. en H. Richard cand.-notarissen aldaar. Z. M. heeft goedgevonden bij afzonderlijke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden: den majoor der infanterie K. G. Fritzen (thans met verlof naar Nederland); den officier van gezondheid lste kl. bij de militaire geneeskundige dienst E. F. M. Ilelmkampf; de kapi teins der infanterie E. R. Goteling Vinnis, J. S. Roels (thans met verlof in Nederland) en W. J. J. Dociers van Leenwen, adjudant bij den gou verneur-generaal; de lsle luit5, der infanterie G. D. Hoek, W. Pordon en C. J. G. de Bruin; den magazijnmeester der artillerie 2Je kl. E Matthysen den l5,c" luit. der genie en sappeurs G. E. V. L. van Zuylen den sergeant der artillerie J. Koeken; den sergeant der sappeurs T. ten Brink; den fou- rier der infanterie J. Stebler; den kanonnier lsle kl. J. Coppyu en de fuse liers F. Petryns, F. A. H. Kegel en L. J. van der Bruggen, allen van hel leger in Oost-lndië, en zulks dewijl zij zich l»y de 2de expeditie naar Nias in 1863 hebben onderscheiden. De minister van koloniën zal morgen geen gehoor verleenen. Gisteren is in zeer hoogen ouderdom alhier overleden de gepensioneerde luitenant-generaal in Engelsche dienst van Tuyll. Zijn dood zal voor de armen een gevoelig verlies zijn, daar hij hen onbekrompen weldeed. Na eene langdurige ongesteldheid is alhier overleden de heer J. C. Knoors, pastoor van de kerk in de Oude Holstraat en de kapel op het Bin nenhof. Hij werd eerst in het vorige jaar tot die betrekking verheven. Huydecoper is eergisteren door een tweeden aanval getroffen. Uoe- wel zijn toestand heden iels gunstiger is, blijft die nogtans zorgelijk. Zaturdag had in de zaal van de Vereeniging alhier het aangekondigd nationaal congres ter bevordering van eenheid in de schermkunst hier te lande plaats. De opkomst van belangstellenden was zeer groot, zoowel uit de residentie als van elders. Bij dezen wedstrijd op verschillende wapenen, die bij die gelegenheid plaats had, werden gouden medailles behaald door de hh. E. J. Erck, uit Rotterdam, en J. H. Gisolff, uit 's Hage, en zilve ren medailles door de hh. A. L. van Caiienburg, uit 's Hage, W.J. Steen bergen, uil Gouda, J. Kuipers, uit Rotterdam, en J.Larmone', uit's Hage. Gisteren avond had er nabij het Voorburgslraalje eene lievige vecht partij plaats tusschen een burger en militair, beide beschonken, die daar mede eindigde dal zij tezamen al vechtende in een bijt vielen, waaruit zij met hulp van eer.ige toeschietende personen werden gered. Het twistvuur was door dit voorval geheel gedoofd. BUITENLANDSCHE BKRIGTEM. EIGELAS II. LONDEN, 25 December. Op de Theems is een proeftogt gemaakt met eenej te Willwall voor de Nederlandsche regering gebouwde kanonneerboot. Die bodem is bestemd voor de dieosi op de rivieren van Borneo en Java en in vele opzigten vol gens een geheel nieuw stelsel gebouwd. Uit Nottingham meldt men dal eenige der voornaamste fabrieken stil staanwaardoor een groot aantal werklieden broodeloos is. Te Liverpool is hel berigt ontvangen dal de zuidelijke kaper Shenan doah op de kusten van Zuid-Amerika een aantal schepen heeft bemagligd, een waarvan er legen een losgeld van 40000 dollars was vrijgegeven. Hier te lande zyii onlangs door eeuige voorstanders der znidelijke staten van N.-Amerika gelden bijeen gebragt om te dienen tot verpleging der zuidelijke krijgsgevangenen in het noorden, welke geacht werden ge brek aan de noodige kleeding en voeding te lijden. Eene som van om- steeks 17.000 werd alzoo verzameld; en lord Wharncliffe vroeg door tusschenkomsl van den Engelschen gezant te Londen verlof om die gelden ten nutte der zuidelijke krijgsgevangenen te doen strekken. Dat aanbod is door den staatssecretaris der Unie, den heer Seward, afgewezen. Die som werd onder het voorwendsel van meuschlievendheid aangeboden, zeide lig, maar met slinkschc bijbedoelingen; het aanbod moest de wereld in den waan brengen dat de Vereenigde Staten hunne krijgsgevangenen gebrek lieten lijden, doch zij behoefden noch aansporing noch ondersteuning om hunne krijgsgevangenen behoorlijk te verplegen; deze leden geen gebrek, maar werden, al waren het ook opstandelingen, van al het noodige voorzien; het aanbod van Brilsch goud daarvoor was eene zware beleediging. AI scheen het aanbod mild, de aangeboden som was toch, wel beschouwd, nietig en buiten alle verhouding met de winsten, welke de aanbieders geacht mog- ten worden te hebben behaald door de opstandelingen te voorzien van wa penen en ammunitie in ruil voor het vurig begeerde product van den onze- delijken slavenarbeid; ook was zij builen verhouding tot de zware rampen, welke een door Engelsche onderdanen bevorderde en gaande gehouden bur geroorlog over het vroeger zoo bloeijende gemeenebest had gebragt. Volgens beriglen uit New-York hebben er reeds schermutselingen plaats gehad tusschen het garnizoen von Savannah en de troepen van generaal Sherman. De toestand der noordelijke troepen te Nashville moet vrij hagclie- lijk zijn, maar men rekent er op dat die plaats onneembaar is. De hevelhebber van den Wachusellshet oorlogschip der Noordelij ken, hetwelk de Florida met schending van Brazifie's onzijdigheid in de haven van Bahia heeft genomenis tot eenen hoogcren rang in de zeemagt der Unie bevorderd. FRANKRIJK. PARIJS, 25 December. Men zegt dat bij de regering van een groot aantal prefecten het berigt is ontvangendat zij bevreesd zijn dal de arbeiders het werk zullen sta ken om hooger loon te eischen. Het moet eene uitgebreide zamenzwering zijn, waarvan de zetel in deze hoofdstad gevestigd is. In een groot aantal werkplaatsen der hoofdstad worden petitiën aan den senaat geteekend, waarin klagten worden aangeheven over de duurte der huurprijzen van woningen. Den 10den Fcbruarij zal, naar men verneemt, de zitting der kamer geopend worden. La France deelt de voornaamste punten mede van den zendbrief, welke door den H. Stoel is uitgevaardigd. Hij is afgedeeld in drie deelenhet eerste gedeelte is gerigt lot de bisschoppen der katholieke christenheid waarin de dwalingen van onzen tijd worden bestreden; vervolgens vindt men eene lijst van 80 stellingen, welke door dm Paus worden veroordeeld, en in de derde plaats wordt een algemeen jubilaeum voorgeschreven. Beriglen uil Mexico melden dat de maarschalk Bazaine zich in per soon met het bevel over de expeditie van Sonora belasten zal. Hij zou daartoe in het begin van Januarg vertrekken en zich eerst naar Chihuahua begeven. Een bijzondere brief uil Mexico bevat de volgende mededeeling, die men hoopt dat later zal tegengesproken worden: De generaal Marquez, die onlangs lot commandeur van bel Legioen van Eer werd benoemd, had een aantal wagens met levensmiddelen ten behoeve van hel garnizoen van Mo- reliaafgezonden. Doch men vernam spoedig, dat de guerilla's zich van hel transport hadden meester gemaakt. Marquez deed daarop al de Mexi- caansche gevangenen, die zich in zyne magt bevonden, zonder onderscheid van rang ter dood brengen. OOST-IN III E. BATAVIA, 25 November. De opstand in Tagal is geheel gedempt eu de orde en rust is aldaar hersteld. De hoofdaanlegger van het gebeurde was zekere Singo Troeno; een suikerkoker van beroep, flij scheen het, behalve op de Europeanen, voornamelijk op der. regent en den Djaksa gemunt te hebben, die beiden tot een in Tagal vreemde familie hehooren. De leus, waaronder hij op de bevolking trachtte te werken, was het drukkende der cullutirdieuslenhij beloofde afschaffing der dwangcultuur na verjaging van de Europeanen en de met hen bevriende inlandsche hoofden. De muitelingen werden geheel verspreid, toen een magt van 100 militairen en 5 officieren van Samarang te Tagal aangekomen was om op deze laatste plaats de orde te handhaven en de vervolging krachtig voort te zetten. Meer dan 100 kwaadwilligen vielen in handen der onzen; eenigen werden afgemaakt, en daaronder on gelukkig ook de hoofdaanlegger Singo Troeno zelf, toen hij, slechts door twee volgelingen vergezeld, naar Cheribon trachtte te ontvluglen. Had men hem levend kunnen in handen krijgendan zou de ware oorzaak van het gebeurde gevonden zijn, die uu welligt een raadsel zal blgven. Een der beide volgelingen van Singo Troeno is. hoewel gewondtoch levend in onze magt gekomen. De dood van Singo Troeno heeft in elk geval aan dezen opstand een einde gemaakt. Den resident Jellinghatis komt groole lof toe

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2