LEARSCIIE COURANT. 1864. MAANDAG 26 DECEMBER. De Courant wordt MaandagIJ'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BLXNENLANDSCHH BERIGTEN LEYDEN, 24 December. In de zitting van den gemeenteraad van heden zijn de geloofsbrief en verdere stukken van het uieuw verkozen lid, den heer ,1. Holtz, onderzocht en in orde bevonden, waarna tot zijne toelating is besloten. Voorts zjjn de tegenwoordige ambtenaren bij de active dienst der plaatselijke belastin gen weder voor een jaar als zoodanig benoemd, en is aan den heer mr. J. G. de Sain, op zijn verzoek, eervol ontslag als lid van de plaatselijke schoolcommissie verleend. Op voorstel van burg. en welh. is besloten lot den aankoop van twee panden, in de onmiddelijke nabijheid der gasfabriek gelegen, voor de som van ƒ825. De voorwaarden omtrent den verkoop van de Witte-poort en het plan enz. van aanbesteding der werken lot ver betering van den toegang naar de gemeente op die plaats zijn goedgekeurd. Van de Witte-poort zal voor het afbreken, door middel der photographie eene afbeelding worden genomen. Ingekomen was eene missive van den heer mr. P. G. flubrecht qq. waarbij namens de erfgenamen van wijlen mevr. van Leyden Gael aan de gemeente wordt aangeboden eene verzameling wapenborden van de familiën Gael en van Lanschotwelk aanbod met dankzegging is aangenomen. De afdeeling Leyden van de Holl. maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen is voornemens op Woensdag aanst. eene openbare vergade ring met dames te honden, waarin de heer dr. W. J. A. Jonckbloet, lid van de tweede kamer der staten-generaalals spreker zal optreden. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van J98 tot 261 personen. Mei Mei aanst. zullen er weder eenige garnizoens-veranderingen plaats hebbeno. a. zal de 4tfc comp. van het reg. rijdende artillerie te 's Hage vervanceu worden door de 6de Comp. van het reg. veld-artillerie. Door de prov. commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigl voor Zuidholland zijn toegelaten de lib. J. de lloll, als plattelands heel meester; K. Visseren J. D. Matlhieu, als vroedmeestersJ. J. van Renesse en J. J. H. Smeenk, als apothekers, en H. Wolff, als droogist. Van wege het ministerie vau koloniën is bekend gemaakt, dal in het jaar 1865, van de op Java aan het gouvernement geleverd wordende produc ten, 3ldaar in het openbaar zullen worden verkocht 250,000 pikols suiker en 50,000 pikols koflij, te verdeelen over de maanden September, October en December van dal jaar. Naar men verneemt, zal eerlang uitvoering worden gegeven aan de vroeger gegeven voorschriften omtrent de distinctive leekener. en uniforme kleeding der brievenbestellers aan 's rijks postkantoren. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Delft is, ter vervul ling der bestaande vacature, uit het vroeger opgegeven twaalftal predikan ten, het volgende zestal gevormd: de Geer, th. dr.te Doesburg; Kruyff, te Oudewatcr; Krijt. til. dr.te Berkel en Rodenrijs; Lasonder, te Loenen aan de Vecht; van Toorencnbergente Groningen, en Moorrees, Ie Vianen. Te Delft is eergisteren avond een zwaar beladen goederenwagen van de firma van Gend en Loos, naar Rotterdam bestemd, bij de Koornmarkt van de aldaar zijnde brug door de gladheid van den wal in de gracht ge stort. Eerst tegen middernacht is het gelukt den wagen op den wal te brengen. De goederen moeten niet onbelangrijk beschadigd zijn. Tusschen Delft en Rotterdam is eergisteren de vrachtschuit van schip per C. Meijsten beladen met 12 stukken gedistilleerd, door bekomen lek ten gevolge van het ijs en aanvaring van spoelingschouwengezonken; ver dere ongelukken hebben daarbij geen plaats gehad. De hoofd commissaris van policie te Amsterdam heeft aan de hoofden van politie in de verschillende gemeenten des rijks eene opgave gedaan van de nommers, waarmede gemerkt zijn 233 gouden en 279 zilveren horolo- giënmet verzoek om te doen onderzoeken of die in den loop van de laatste 12 dagen zijn verkocht of verpand, en zoo ja, ze aan te houden en herigt daarvan op te zenden. Te Utrecht is Woensdag II. de inhoud eener brievenbus ten gevolge van kwaadwilligheid in brand geraakt. Door de vlugheid van een beste,lei- werd die brand tijdig gebluscht, zoodal er van de 80 brieven slechts een zevental werd beschadigd. Rij de opening bleek het dal er lucifers waren ingeworpen. Te Breda had Woensdag II. een treurig ongeluk plaats. De paarden van een met stroo geladen wagen, voor een sial slaande, schrikten door het plotseling ontsteken van een gaslicht en gingen aan hel hollen, waarbij de koetsier van den wagen viel. Zekere 11. v. H. trachtte de paarden tot slaan te brengen en greep ze bij de leidsels, doch ontving daarbij een stoot t van den disselboom legen de borst, met het noodlottig gevolg, dat hij be wusteloos ter aarde stortte en weinige oogenblikken later den geest gaf. Hij laat eene hoog zwangere weduwe en 8 kinderen achter. Te Antwerpen is dezer dagen een jeugdig advocaat, de heer Th. de Cock-Legrelle, die zich op de zoogenaamde Herenthalsehe vaart met schaat senrijden vermaakte, door het ijs gezakt. Hij hield zich gedurende cenen geruimen lijd aan een ijsschol vastmaar eindelijk begaven hem de krach ten en hij zonk in de diepte weg. Een hem toegeworpen touw had hij niet in de verkleumde hand kunnen houden. Had iemand den moed gehad zich op het ijs te begeven, dan zou hij waarschijnlijk nog gered hebben kunnen worden, daar later verscheidene personen rondom de plek van het onheil op het ijs stonden. Twee uren na hel ongeval heeft men het lijk gevonden. 's GRAVEN HAGE, 24 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. L. A. H. baron van Illersum, Ned. minister-resident bij de hoven van Spanje en Portugal, tot het dragen der versierselen van ridder-grootkruis der orde van Isabella la Catolica. Tot controleur der directe belastingen enz. te Almelo is benoemd de heer W. F. C.Eerens, thans surnumerair en waarnemend controleur aldaar. De minister van oorlog zal op Dingsdag en die van justitie op Woens dag en Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De heer Huydecoper, pred. bij de herv. gemeente, is gisteren door eene zware ongesteldheid aangetast, waardoor hij aanvankelijk sprakeloos en aan de regterzijdc getroffen was. Heden is het spraakvermogen eenigzins verbeterd, maar verkeert hij overigens nog in denzelfden toestand. Bij de herv. gemeente te Scheveningen is tot pred. beroepen d®. Gobius du Sart, pred. te Arnemuiden. In de zitting van de eerste kamer van gisteren zijn onderscheidene ^wets ontwerpen ingekomendie naar de afdeelingen zjjn verzonden. Over een voorstel van den heer van Beeck Vollenhoven, strekkende om de ver gadering tot des namiddags ten drie ure te schorsen; inmiddels de wet op de middelen in de aldeelingen te behandelen; daarover in de des namiddags te houden vergadering verslag te doen uitbrengen, en dat ontwerp zoo mo gelijk nog af te doen, ten einde de kamer dan op reces zou kunnen schei den, werd eene zeer breedvoerige beraadslaging gehouden. Het voorstel daarna in stemming gebragt zijnde, verklaarden er zich 14 leden tegen cn 14 leden voor, zoodat over het voorstel in eene later te houden vergadering zal beslist worden. Aan de leden der tweede kamer is rondgedeeld een geschriftgetiteld: IJ'at heeft Limburg voor den heer Thorbecke en de heer Thorbecke voor Limburg gedaan? beantwoord door P. Regout. BUITENLANDSUHK BKK1GTKN. ENGELAN LONDEN, 22 December. De correspondent van de Times te Rome bevestigt het berigldat al daar in het volgende jaar eene groote canonisatie zal plaats hebben. Vijf en twintig martelaren en belijders zullen er heilig worden verklaard. Aan vankelijk was het voornemen die plegtigheid in Mei of Junij te houden; doch zij is uitgesteld tot de maand September. Op den Londen-Greenwielt spoorweg zijn twee treinen in botsing ge raakt ten gevolge waarvan een machinist en stoker benevens ruim 20 rei zigers in meerdere of mindere male zijn gekwetst geworden. Te Manchester is Maandag II. ten huize van den geweermaker A. Cad- rien, brand ontstaan, gevolgd door eene ontploffing van aldaar aanwezige vuurwerken. Cadden trachtte hel overig gedeelte dezer gevaarlijke voor werpen het huis uit te brengen, doch juist daardoor bragt hij eene verdere uitbarsting te weeg, zoo lievig dat hij legen den grond sloeg. Hij behield evenwel genoegzaam tegenwoordigheid van geest om er op bedacht te zijn dat er op een bovenkamertje eenige vaatjes kruid stonden. 1 ti aller ijl snelde hij daarom naar boven en had het geluk een dezer vaatjes hij een buurman te bergen, doch toen hij nu terug kwam om de overige te halen, werd hij zoodanig door den rook bedwelmd, dat hij onmogelijk er bij kon ko nten. Inmiddels naderde de brandweer, en eer deze eenige poging lot red ding kon aanwenden, deden zich twee lievige uitbarstingen hooren waarhij het gebouw grontëndeels vernield werd. Er waren echter nog vijf vaatjes op dezelfde verdieping aanwezig, en naauwelijks had de brandweer dit ver nomen, of vijf man drongen met alle spoed naar boven, en moglen er in slagen om de tonnetjes te verwijderen en in het water te werpen, zoodat men tegen verdere uitbarstingen beveiligd bleef. Uit Corfu meldt men, dat de bevolking de verceuiging met Grieken-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1