LEAPSCME CO ERA AT. 1864. VRIJDAG 23 DECEMBER. De Courant wordt Maandagff oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. BIJSNENLANDSCCTE BERIGTEN. LEYDEN, 22 December. Bij de) heden op hel raadhuis gehouden verpachting van de ontvangst der tolgelden voor bel gebruik der trekvaart en van het pad tusschen Leyden en Haarlem aan het tolhek aan den Rijnsburgenlietvoor den tijd van 5 jaren, is daarvan pachter geworden P. Tibboel, alhier, voor 1353 50 'sjaars. Aan heigeen door ons voor vier weken uit de omstreken van Harme ien is gemeld, omtrent den overvloed van appelen en de ongekend lage prijzen waartegen zij worden aangeboden, kan een deswege uit Nieuwerbrug ontvangen berigl worden aangesloten. Overal langs den Ryn is nog een groote voorraad appelen voorbanden. Men weet zich dan ook niet te herin neren dat de boomen ooit zoo beladeu zijn geweest als dit jaar. Van som mige boomen waren van 10 lol 20 mudden appelen geplukt. Door de bui tengewone zwaarte der takken had de wind bijna geen schade kunnen doen. De ingevallen vorst beeft het vervoer doen staken, eene vertraging, die voor den verkoop misschien gunstiger keer legen het voorjaar kan ne men. want de vruchten werden thans overal bijna afgewezen. Verscheidene soorten beste appelen zijn voor eeltige stuivers het mud aangeboden en hel kostte moeite omzoo als nog in de vorige week te 'sllage, gouden pippe lingen tegen 1.50 het mud te verkoopen, waarvoor anders gaarne van 4 tot 5 betaald wordt. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Namens den koning is door de ministers van binnenl. zaken en van financiën aan de ambtenaren Ier griffie van de provinciën, die zich tot Z. M. hadden gewend met verzoek om verhooging van hunne jaarwedden en tot het pensioneren van hunne weduwen en weezen, te kennen gegeven, dat de bedoeling der regering is bet lot der ambtenaren in het algemeen traps gewijze, met de minstbezoldigden aanvangende, door verhooging van den post voor jaarwedden, te verbeteren; dat hieronder ook de ambtenaren ter provinciale griffie begrepen zijn doch dat deze niet in de eerste plaats voor verhooging in aanmerking kunnen komendewijl de post hunner jaarwed den reeds in 1855—1857 en later bij de oprigting der statistische bureaux verhoogd is; en wat hel tweede punt aangaat, dal bezwaar moet worden gemaakt, bepalingen ter verzekering van pensioenen aan hunne weduwen en weezen vast te stellen. De heer mr. S. baron van Heemstra, lid van de tweede kamer voor het hoofdkiesdistrict Middelburg, is, gelijk reeds gemeld is, op zijn buiten verblijf ooder Maartensdijk overleden. Reeds een 20-tal jaren geleden be kleedde hij, destijds uit Friesland afgevaardigd, eene plaats in die kamer. Later was bij achtereenvolgens commissaris des konings in de provinciën Utrecht en Zeeland, en minister voor de zaken der herv. eerediensl en minister van binnenl. zaken. In hel begin van 1862 trad hij uit laatstgernelde ministe riële betrekking. Nog gedurende de discussiën over hoofdstuk V (dep. van biunenl. zaken) nam hij aan de werkzaamheden der tweede kamer deel. Den 10den December woonde hij voor hel laatst de vergadering bij. Ilij berigtle den 12den dezer, dat hij, ten gevolge van familie-aangelegenheden, de residentie had moeten verlaten en gedurende eenige dagen de werkzaam heden der kamer niet zou kunnen bijwonen. Onverwachts werd lijj echter, te midden zijner betrekkingen, door eene ernstige ziekte overvallen, die aan zijn voor hel vaderland werkzaam leven ecu einde maakte. Het Dagbl. van 's Grav. beweert, dat het berigt van hel U. D.in houdende dat de heer Groen van Prinslerer zou bedanken voor het lidmaat schap van de tweede kamer, minstens voorbarig is. Op den 19dcn dezer is te Haarlem de algemeene vergadering gehouden der aldaar gevestigde vereeniging voor bloembollen-cultuur. Volgens hel door den secretaris uitgebragt verslag bevond die vereeniging zich in eenen gun- stigen toestand. In die bijeenkomst is o. a. besloten, dat door de vereeni ging, op de tentoonstelling van tuinbouw, in 1865 Ie Amsterdam te houden zal worden gedaan eene collective inzending op haren naam, om te dienen tot versiering. Van die inzending zal vooraf te Haarlem eene tentoonstelling plaats hebben voor de leden. Door den kerkcraad der Ned. herv. gemeente te Amsterdam is ter vervulling der vacature, voortdurende door het bedanken van ds. Romeny te Leeuwarden, het volgende zestal predikanten opgemaakt: dd. Astro, te Vlissingen; Cramer, th. dr.te Charlois; van Gorkorn, th. dr.te Leyden; ter Haar, te Nijmegen; Hugenholtz, te Leeuwarden; Posthumus Metjes, te Groningen. Op Dingsdag 27 Dec. zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam door mevr. de Vries-van Os, met medewerking van de voornaamste artis- ten der opera, van hel orchest en de koren van den kon. Franschen schouwburg te 'sHage, een groot concert worden gegeven. De spoorwegbrug hij Zutphen dezer dagen geopendis lang ongeveer 400 ellen en het grootste spoorwegwerkdat tot heden in Nederland be slaat. De brug overtreft in hare overspanning niet alleen die der brug te VVestervoort met hel dubbel en die te Zwolle van den centraalweg met een derde, maar zij is zelfs grooter dan de bruggen te Keulen, te Coblenz en te Mainz. Te Enschede' i9 een persoon, ten wiens huize Zaturdag II. brand was ontstaan, gevangen genomen en naar Almelo opgezonden. Uil Zwolle meldt men dat eergisteren een gedeelte van het garnizoen een wandelrid op schaatsen op hel Zwarte water heeft gedaan. In de Leeuw. Courant van den 20stcn dezer zijn niet minder dan 21 hardrijderijen op schaatsen aangekondigd. De prijzen en premiën maken te zamen een bedrag uit van ongeveer ƒ2400. Het prov. geregtshof van Friesland heeft den persoon van W. P. schul dig verklaard aan bet gebruik maken van een valschen kcurslempel tot bel merken van goud, en hem, zijnen jeugdigen leeftijd in aanmerking nemen de, veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van 5 jaren en eene geldboete van 50. 's GRAVEN!!AGE, 22 December. Bij besluit van den 20sleD dezer, heeft Z. M. goedgevonden, ouder voorbehoud van nadere beschikking, tot bclooning van hen die zich bij gelegenheid van hel forceren der straat van Simonoseki in Japan lieb- ben onderscheiden, al dadelijk de bevelhebbers van Zr. M'. schependie aan dat wapenfeit hebben deel genomen, te benoemen tot ridders der Militaire Willemsorde, of hen daarin te bevorderen, en wel: Ie benoemen lol ridder der Militaire Willemsorde 4dc kl. den kapitein ter zee J. E. de Man. komoianderende het schroefstoomschip het Metalen Kruis en stations- kommaudant van de Ned. zeemagt in Japan; den kapitein-luit. ter zee J. P. G. Muller, kommanderende het stoomschip Amsterdam-, en den kapitein- luit. ter zee P. A. van Rees, kommanderende bet schroefstoomschip Djambi, en te bevorderen tot ridder der Militaire Willemsorde 3de kl. bovengenoera- den kapitein Ier zee J E. de Man, en den kapitein-luit. ter zee jhr. F. de Casembroot, 's konings adjudant in gewone dienst en bevelhebber van de korvet met sloomvermogen Medusa. Z. M. heeft vergunning verleend aan den lieer mr. E. J. J. 8. Cremers minister van buitenl. zaken tot hel dragen der versierselen van hel groot kruis der orde van St. Mauritius en Lazarus, hem door den koning van Italië geschonken, en aan den kapitein-luit. Ier zee jhr. J. II. van Capel- len, tot bet dragen der versierselen van ridder der 2de kl. van de orde van St. Anna, hem door den keizer van Rusland geschonken. Tol burgemeesters zijn benoemd: te Vreeland ett NIchievecht de heer jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabsl tol Nyevelt, en te Anlo de heer T. Braams. Aan den heer H Adams is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als landmeter lslc kl. bij hel kadaster, en als zoodanig is benoemd de heer K. Siekler, thans landmeter van de 2df kl. Aan den officier van gezondheid 2de kl. bij de marine A. de Meijer, thans dienende in O. I., is op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijks zee dienst verleend. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van 20 Dec. is de telegraphist 3de kl. D. A. van Ham, te Rotterdam, uit 's rijks dienst ontslagen. Gisteren avond heeft er bij Z. K. H den prins van Oranje eene soiree plaats gehad, waarbij tegenwoordig waren de hh. Dn villieropperstalmees ter, en Duperre, ordoudans-officicrin dienst van Z. M. den keizer der Fran schen. De genoemde heeren zijn heden naar Parjjs teruggekeerd. Wij vernemen, dat voor Jacob Breggeman beschuldigd van de ver wondingen, loegebragt aan vrouw van Dam, onder Monster, en die haar dood zouden hebben veroorzaakt, tot verdediger is aangewezen de heer mr. W. baron du Tour van Bellinchave. De behandeling van die zaak is be paald op Vrijdag 13 Januarij aanst., maar daar de beschuldigde voortdurend ernstig ongesteld is, verwacht men, dat de behandeling zijner zaak onbe paald zal worden verdaagd. De eerste kamer heeft in bare zitting van gisteren een drietal wets ontwerpen aangenomen en in die van bedenop voorstel van den voorzit ter, besloten de vergadering te sluiten, uithoofde de laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen, vooral die wegens de begrooting voor bet dep. van koloniën en de wel op de middelen, nog niet waren ingekomen. In de zitting van de tweede kamer van eergisteren heeft de lieer van Limburg Brouwer, namens de commissie voor de verzoekschriften, ook De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1