bljjven. Waarschijnlijk heeft nu de koningin aan den eisch van het mi nisterie toegegeven om S'. Domingo op te geven. ITALIË. Naar men uit Rome meldt heeft de Russische gezant onverwachts die stad verlaten, hetgeen wordt toegeschreven aan den ongunstigen staat der betrekkingen tnsschen de hoven van Petersburg en Rometer zake van Polen. De gezant zou zich op die wijze onttrekken aan de gewoonte om tegenwoordig tc zijn bij de receptie op hel Vaticaan bijgelegenheid van het Kersfeest. Uit Florence meldt men, dat aldaar eene stoute poging tot diefstal heeft plaats gehad. De policie was onderrigt dat eene bende dieven het voorne men had opgevat om in te breken in het gebouw waar de kas der openbare schuld gevestigd is en waar op dal oogeublik voor ruim 600,000 livres aan specie aanwezig was. Zij legde zich diensvolgens in hinderlaag en betrapte de dieven toen zij zich, na de hoofddeur opengebroken te hebben, reeds in het gebouw bevonden. De dieven boden een hevigen tegenstand, waarbij een agent van policie door een pistoolschot doodelijk en een ander door een dolkstoot ligtelijk werd gekwetst. In het gevecht werden ook twee der bandieten gewond. Men is er in geslaagd drie hunner te overmeesteren, terwijl later nog drie andere werden gevangen genomen. Naar men uit Napels meldt worden de omstreken van Catanzaro zeer onveilig gemaakt door eene talrijke rooverbende, aan hel hoofd van welke eene 20-jarige vrouw uil Calabrie slaat. Zij is de weduwe van zekeren Monaco, in der tijd rooverhoofdmandie zijn dood vond op hel schavot, maar wiens zaak daarom niet is verloopen, want zij wordt met zoo goed gevolg voortgezet, dat in het district Catanzaro niemand zeker is van leven of bezittingen. P K U I N 8 E H BERLIJN, 18 December. Gisteren heeft onder een huitengewonen toeloop van de bevolking de inlogt van de sarde plaats gehad. De koning heeft die troepen met een aanspraak begroet. Tevens zijn er medailles uitgereikt aan de manschappen, die bij Duppel en op Alsen gestreden hebben. In Keurhe'ssen wordt de staal van zaken niel beter. De verlegenwoor- diging blijft haar standpunt handhaven en heeft op nieuw eene resolutie aangenomen, waarin zij verklaart dat het antwoord van den keurvorst, waarop zij trouwens voorbereid was, haar in de noodzakelijkheid stelt, voor het heil des lands, ook in het belang der kroon zelve te waken. De Bayersche Zeitung deelt hel volgende voorval mede, hetwelk op 14 dezer plaats had bij gelegenheid van eene hofjagt in de nabijheid van Anzing. Een der personen, die aan gemelde jagt deel nam. sloeg den ge geven raad, om zich vau zijne standplaats niet te verwijderen, in den wind en zag zich achterhaald door eenige herten, die eensklaps te voorschijn wa ren gekomen. Een hertebok sloeg den onvoorzigtige met zijn gewei met zooveel kracht in den hals, dat een der punten door het achterhoofd drong en een onmiddelijken dood veroorzaakte. fi»er Telegraaf. 's GR AVENII AGE20 December. In de zitting van de tweede kamer van heden hebben de hh. van Kosse, Godefroi en van Heukelom zich voor de begrooting van koloniën verklaard, en deels hunne eigene houding op het regeringsbeleid van den minister verdedigd De hh. Blussé en Roebessen hebben speciale punten behandeld. Heden avond ten half acht ure zal er weder eene zitting plaats hebben. lie heer mr. S baron van Heemstra, lid der kamer, is overleden. TURYN, 19 December. Volgens lijdingen uit Griekenland, hebben te Zinte wanordelijkheden plaats gehad wegens staatkundige redenen. Er zijn bij die gelegenheid verscheidene personen gewond. WEENEN, 20 December. Baron llalbhaber, voormalig Oostenrijksche commissaris in Jutland, is tot civilen commissaris in de hertogdommen benoemd. KOPENHAGEN, 19 December. Gisteren is de commissie uit bet Folke- thing lot een vergelijk gekomen met de regering, in zake de grondwelsher- zing. In het door de regering voorgedragen ontwerp zijn alleen die artikelen behouden, waarbij bepaald vvowit dat de Slceswijksche leden van 's lands vertegenwoordiging hebben opgebonden daartoe te behooren en dal het nor male budget tot 31 Maart 1866 onveranderd blijft. Wijzigingen iudesrond- wel zullen genomen worden met de volstrekte meerderheid van hel effectieve ledental zoo als dit thans is. INGEZONDEN. Waar leven is, is hoop. Is dit nu eene onomstooteljjke waarheid bij eenen gevaarlijken zieke, dan geeft ons deze stelling ook slof tol overden king; maar in eenen geheel anderen zin; in betrekking namelijk tot de voor stelling van Woensdag avond den 14de0 dezer in de Salon Harmonie, op de Beestenmarkt te dezer stede. Had Leiden voor verscheidene jaren eenen liefhebberij-schouwburg, sedert lang kon men hiervan geene teekenen van leven bespeuren. Thans bestaal er echter weêr een gezelschap en voorop zetten wij, dat wij hopen, dal het zich niet alleen staande rnag houden, maar bloeijen en grooter worden, opdat Leiden niet, als andere steden op hunne inrigtingen wijzen, verpligt is te zeggen: waar blijf ik? waar blijf ik?" Heel aardig werd het stukje: Arthur of zestien jaren later (bijna bjj een ieder bekend) afgespeeld. Die de rol van Marie, moeder van Arthur, vervuldewas rolvastsprak zeer mooiwas zooals hare positie medebragtbe scheiden en eenvoudig. Bij volhardende oefening (vooral in mimiek) zie ik haar eenmaal in staal de toeschouwers te boeijen en mede te slepen. Jobson, een oud zeeman, beviel ons insgelijks goed maar was mocjjelijk te verslaan. Kelty, zijne vrouw, ecltter, was wel te verstaan, maakte zeer goed figuur en toonde hare rol te begrijpen. Lord Melvil en Arthur speelden goed en hadden zeer goede oogenblikken. Meest ai de koren voldeden vrij wel. Zij waren ook niet even gemakkelijk. Hel ensemble was waarlijk te roemen; vooral, als men bedenktwat routine in deze zaak vermag. Nu nog een enkel woordje, den lieer J. C. van der Hart betreffende. Had er achter dien naam op het programma gestaan: acteur van dezen of genen schouwburg, ik zou bij het vallen der gordijn nog niels hebben aan te merken gehadmaar als dilet tant durf ik gerust den heer J. C. van der Hart, zoowel in zijne rollen als in zijne voordragten van dien avond, onberispelijk noemen. Niet enkel aanmoedigend, maar verdiend was zijne herhaalde terugroeping. Alles te zanten genomen: het tooneelgezelschaphet talrijke publiek, de doelmatige zaal, de goede orde, kon niet nalaten eenen goeden indruk te maken. Wij hopen spoedig eene andere voorstelling bij te kunnen wonen, en roepen het tooneelgezelschap, ten slot tetoe: Vooruit! op het glibberige pad van uw streven; Ambitie en lust blijven krachten tt geven. Vooruil op de baan en gejaagd naar.het wit, Vertrappend' den holster; maar zoekend' de pit. Dat zij u dan steunen en helpen en schragen, Die spoedig van u weêr een' voorstelling vragen. l)at zij u dan toonenniet enkel door woord Maar leden te worden, zoo als 't hier behoort. Dan zal deze kunstzaak, wel ver van verloren, Blijft men niet (van achlren), maar komt men (van voren), Gewonnen zijn, blinken en bloeijen, geheel Want magt is hier de eendragt voor 't jeugdig loonecl. STADS - 18 EDICT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien: 1°. het door Gedeputeerde Staten der provincie Zuidholland in hunne handen gesteld request van Petrus Dingjan Pz., handelaar en slijter in gedistilleerd binnen deze gemeente woonachtig, houdende verzoek om in zijn pand, gelegen in de Klei- of Galgstraat, wijk V. n°. 246, kadastraal bekend Sectie It. N°. 119, hetwelk hij als distilleerderij wenscht te bezigen een of meer kleine distilleerketels te mogen doen plaatsen; 2°. het adres van Johannes Kooreman, koopman en blik slager, wonende alhier, waarbij hij toestemming vraagt tot hel plaatsen van eene smids-vuritig in het perceel op de gedempte Vollersgrachtgeteekend w ijk VI. n°. 700; Gelet op het Koninklijk besluit van den 31stCD januarij 1824. rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijgc- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- tnododoor Burgemeester en "Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 22sten December aanst., des voormiddags ten 11 uur; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die ver zoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en AVethouders voornoemd, I.etden20 December 1864. D. T1E60KL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMEBSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19dcn Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de nationale militie; Herinneren hen, die op den lsten Januarij van het jaar 1865 hun 19de jaar zul len zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 8 8-tlö, alsmede hen, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch voor het volbrengen van hun 20sle, ingezetenen zijn geworden de verpligling tot het doen van aangifte voor de nationale militie in de maand Januarij 1865. Zij geven daarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, om- schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die. op den lsten Januarij van hel jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28S,CD Julij 1850 (Staatsblad n°. 44) 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maan den in Nederland verblijf hield 3°. hij, van wiens ouders de langst levende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezetenmits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen slaat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpenof want ten aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van wederkcerigheid is aangenomen. Art. 20. die eerst na het intreden van zijn 19e jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verpligt, zich, zoodra dit plaatsheeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald hij art. 17, van den volgenden inhoud Voor de militie wordt niel ingeschreven 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Neder lander is 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont, dat, in welke gemeente men moet worden ingeschreven, te vinden is in art. 16 der wet, waarbij is verordend De inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergela ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in dc gemeente waar hij woont: 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft, voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te \inden is in ait. 18, houdende het voorschrift Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verpligt zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven lusschen den lsten en den 31Rlen Januarij. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten dat tot deze inschrijving wordt gezeten op het raadhuis, van des morgens 10 tot 's namiddags 3 uur;

Leydse Courant | 1864 | | pagina 3