en aan den ritmeester VY. C. baron Snouckaert van Schauburg, van den groolen staf, tot het dragen van de versierselen van de S'. Anna-ordc 2lll! kl.hem door den keizer aller Russen geschonken. Z. M. heeft goedgevonden den hoofdingenieur der marine H. A. van der Speek Obreen, onder toekenning van wachtgeld, eervol uit die betrek king te ontslaan; en den paardenarts l"e kl. J. P. C. Smit, van het l8te reg. dragonders, op pensioen te stellen. De minister van marine zal Vrijdag en die van binnen), zaken Zalur- dag aanst. geen gehoor verleenen. Bij den hoogen raad werd gisteren behandeld de voorziening in cassatie, ingesteld door den officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Leyden, tegen een vonnis dier regtbank, waarbij H. Paling, te Woerden, van alle regtsvcrvolging is ontslagenter zake van overtreding van art. 8 der keur van het gruot waterschap van Woerdeu van hel jaar 1861. liet door den requirant voorgestelde cassatie-middel werd namens den gerequireerde bestre den door mr. P. L. F. Blussé. Den 27slen December e. k. zal de adv.-gen. tnr. Romer conclusie nemen. Z. K H. de prins van Oranje heeft Zalurdag avond, vergezeld van de bh. Duvillier en Duperre, de voorstelling in den Franschen schouwburg bij gewoond, alwaar ten looneele werd opgevoerd le Trouvère, waarin mevr. llosa de Vries is opgetreden. De rol van Léonore werd door haar op uit muntende wijze, zoo wat zang als spel aangaat, vervuld. In het laatste bedrijf werd haar door den heer van Gelder met eene gepaste toespraak, uit naam van het koor, een fraaije lauwerkrans aangeboden. Heden heeft aan liet locaal van het dep. van marine de aanbesteding plaats gehad, van het herstel van het nieuwe drooge dok op het maritime etablissement Willemsoordmet de leverantie van de daartoe benoodigde bouwstoffen en arbeidsloonen. Daarvoor waren elf inschrijvingsbilletten in gekomen. De minste inschrijver was de heer D. Tool te Wochum, voor de som van ƒ149,980, terwijl de hoogste inschrijver voor de som van ƒ264,000 had ingeschreven. Zalurdag avond hebben twee dienstboden bij een winkelier op de Da- gelijksche Groenmarkt naar de voor haar bestemde kamer zich ter ruste begeven. Toen zij des morgens niet le voorschijn traden, heeft haar mees ter haar willen wekken. Het bleek hem toendat eene der meiden dood te bed lag en de andere in bewusleloozen toestand verkeerde. Zij hadden des avonds, naar men zegt, eene petroleumlamp medegenomen, terwijl an deren beweren, dat eene vuurmand met kolen op de zeer kleine zolderkamer aanwezig was. üe nog in het leven zijnde dienstbode is naar het gasthuis vervoerd. Heden bevindt zij zich tamelijk wel. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren een zestal wets ontwerpen, betreffende onteigening van percelen enz., met algemeene slem- men aangenomen. Woensdag aanst. zal de kamer weder zitting houden. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de algemeene beraadslagingen over de begrooting van het dep. van koloniën voortgezet. De heer Schimmelpenninck kwam terug op het onderwerp, behandeld in de derde paragraaf der gewisselde stukkenalwaar gewaagd wordt van het gebeurde met bet aanzienlijk landgoed Siotbang in Pekalongan, welke zaak in verband was gebragt met de bewering dat de hooge ambtenaren in Indië in onzekerheid verkeerdenwelke rigting zij hadden te volgen en in hoe verre zij aan vroegere instruction moesten gehoorzamen. Een tweede door hein besproken punt betrof de maatregelen, in den laatsteu tijd ten aan zien van liet hooggeregtshof in Ned. Indie genomenwaartegen hij bezwaar bad. Eindelijk trad bij in eene beantwoording der vraag, of de houding van dezen minister van koloniën hem aanleiding gaf om in diens beleid ver trouwen te stellen, welke vraag hij ontkennend beantwoordde. De heer W. van Goltstein trad in eene beoordeeling der handelingen van den minis ter van koloniën, en verklaarde voor zich duidelijke inlichtingen te behoe ven ten aauzien van den weg, welken de minister dacht te volgen. De heer Dirks zeide dat hel van de verklaringen van den minister van koloniën omtrent diens oogmerken zoude afhangen, welke slem hij omtrent deze bc- grooting zou uitbrengen, üe heer Hoffman zeide overtuigd te blijven dat het koloniaal regeringsbeleid verderfelijk was, weshalve hij tegen dit hoofd stuk zon stemmen. De heeren Mijer, van Voorthuysenvan Zuylen van Nye- velt en Kien, die daarna het woord voerden, traden in eene uitvoerige beoordeeling der handelingen van den minister van koloniën, en naaien daarnit aanleiding om diens koloniale politiek te bestrijden. In de zitting van heden heelt de heer Luyben verslag uilgebragt over de besluiten van den gouverneur-generaal van Ned. Indie, tot ontzegging van het verblijf aldaar aan de bh. Roorda van Eysinga en Nosse. De conclusie is: de bedoelde besluiten voor kennisgeving aan te nemen en afschrift van het verslag te verzenden aan den minister van koloniën. Na de behande ling van eenige wets-ontwerpeu zijn de beraadslagingen over koloniën voortgezet. BUITENLaNDSGHE BKRilxTKA. ESTGEl,Aft LONDEN, 18 December. De Mom. Post zegtdat er door de regering aan eene overname van het meerendeel der spoorwegen niet gedacht wordt. De regering zou zich, zegt dit blad, van de bevoegdheid, welke het eerlang hebben zal, kunnen bedienen, om wat meer gezag en toezigt over de exploitatie en het beheer der bestaande spoorweg-ondernemingen te verkrijgen, ten einde daarbij het belang des publieks meer te doen heerschendoch verder te gaan en die ondernemingen lot staats-oudernemingen te maken, zal, vermoedeljjk niet eens een puilt van overweging uilmaken. Te Greenwich is men begonnen den trans-atlantischen telegraafkabel uit de werkplaats aan boord van sloombooten te brengen, die hem naar den Great Eastern te Sheerness zullen voeren. Men heeft eene lengte van 2300 kuoopen vervaardigd, omdat, ofschoon de afstand van Ierlands west kust tot New-Foundland slechts 1600 zeemijlen bedraagt, de 700 overige knoopen kunnen vereischt worden door oneffenheden op den bodem des oceaans, enz. In de maand Junij des volgenden jaars zal de kabel worden gelegd. In de steenkolen-districten van Yorkshire zijn de werkzaamheden thans hervat. Na 10 maanden zonder verdienste te zijn geweest, hebben de werk lieden thans op dezelfde voorwaarden als vroeger, en dus zonder de ge- eischte verhooging van loon, de werkzaamheden hervat. Het verlies der werkloonenhetwelk zij in dien lusschenlijd hebben geleden, bedraagt ge zamenlijk een kapitaal van ruim 70000 Nabij Mold, in Flintshire, zijn in eene steenkolenmijn, ten gevolge van het plotseling indringende water, 9 personen om het leven gekomen. j Op den noordelijken spoorweg van Kent zijn in den tunnel van Black- heatli twee treinen tegen elkander gereden, ten gevolge waarvan 5 perso nen werden gedood en verscheiden anderen gekwetst. De Mom. Post deelt een schrijven uil Rome mede, waarin verzekerd wordt dal aldaar aanstalten worden gemaakt voor eene indrukwekkende i heiligsprekiugdie in de maand Junij van het volgende jaar zon plaats hebben, en dat de Paus al de bisschoppen van de katholieke wereld zou uitnoodigen om die plegtigheid b(j (e wonen met het voornemen om hen alsdan over de belangen der kerk, bepaaldelijk over de wereldlijke souve- reiniteit van den pauselijken stoel, te onderhouden. Beriglen uit New-York van 8 December melden hel volgende: De heer Lincoln heeft in de jaarlijksche boodschap aanbel congres gezegd, dat hel noorden besloten heeft den oorlog met hel zuiden voort te zetten tot dal het laatste onderworpen is. De president handhaaft voorts de politiek van vrijmaking der slaven en beveelt mitsdien de vertegenwoordiging aan, om een amendement op de constitutie aan te nemen, waarbij de slavernij in alle staten des lands afgeschaft wordt. De president heeft ook medege deeld, dat de betrekkingen met het buitenland tamelijk bevredigend zjjn en de stelling tegenover Mexico onveranderd is; dal er eene voortdurende ver sterking van het leger vereischt wordt; dat de vloot zich in een uitmun tenden toestand bevindt, dat er in het afgeloopen jaar 324 schepen geno men, en de prijsgelden tot een bedrag van 14 millioen dollars geklommen zijn. In de voordragl des ministers van fiuantiën worden de behoeften voor het aanstaande jaar geraamd op 1400 millioen, de inkomsten op 788 millioen, het tekort op 620 millioen, hel bedrag der geheele staatsschuld in Julij 1865 op 2223 millioen dollars. De minister stelt nieuwe binnenland- sche lecningen voor. De generaal Sherman is Millen gepasseerd en trok naar Dariën. De ge neraal llood der zuidelijken is teruggeslagen tot nabij Murfreesborough. In een ander berigt van denzelfden dag wordt gezegd dat er omtrent den gene raal Sherman niets met zekerheid bekend is. De generaal Early, die in het noorden van Virginia tegenover den generaal der Unie Sheridan staat, berigt dal zijne cavalerie den 28ste0 Nov. het fort Belly bij New-Creek over rompeld en daarna Piedmont vermeesterd en de magazijnen aldaar vernield heeft. Het bewind der Unie heeft aan de Engelsche regering doen weten, dat het, uithoofde van de uit Canada beproefde aanranding van het Aroe- rikaansclte gebied, zich de vrijheid moest voorbehouden om des noods het eskader op de Canadasche meeren te versterken Op de marine-werf te Philadelphia is men lot de ontdekking van eene menigte bedriegelijke handelingen gekomen. Aldaar is namelijk aan koper, tin, lood, mechanische benoodigdheden enz., voor een bedrag van ruim een half millioen dollars verduisterd. Bij onderzoek is gebleken dat dit bedrog achtervolgens sedert ruim twee jaren door de ambtenaren is gepleegd. Vele dier personen hebben' zich langs dien weg eeuig kapitaal weten te verwer ven Vandaar dal eenigen hunner, ofschoon uaauweljjks 1000 dollars per jaar inkomen hebbende, zich fraaije woningen lieten bouwen. Acht der hoogste ambtenaren, benevens de minnares van een hunner, zijn gevangen j genomen. F R A ft U JR 5.S U PARIJS, 18 December. De keizer heeft beslist, dal de regering geenerlei bepaald besluit om trent het tractaat met Cochinchina zal bekend maken, ten einde den kom- mandant Aubaret, die het gesloten heeft, niet te logenstraffen. Volgens de slotbepaling van hel verdrag vervalt het, indien hel binnen zes maanden na I de sluiting niet is bekrachtigd. Men zal dus eenvoudig dien termijn laten i afloopen. Beriglen uit Mexico, bjj de regering ontvangen, melden dal keizer Maximiliaan den 30sle™ Oct. van zijne reis door eenige provinciën in de hoofdstad teruggekomen en er door de bevolking met blijken vat: geestdrift ontvangen is. Terstond daarop zjjn door Z. M. een aantal besluiten geno men betreffende de regeling van hel binnenlandse!) bestuur, liet tijdvak van uitsluitend militaire hemoeijingen is voor de regering geëindigd, en zij is nu werkzaam de staatshuishouding op den grondslag van orde en vrede le vestigen. De afdeelingen van het Fransche leger, die naar Frankrijk zonden lerugkeerenwaren ijverig bezig aanstalten voor haarvertrek le maken. De gezondheidstoestand was goed. In handel en bedrijven zag men eene algemeene verlevendiging. Op Allerheiligen heeft te Mexico eene kleine tentoonstelling van nijverheidsproducten plaats gehad, die getuigenis gaf van de rijke hulpbronnen des lands. Het door den secretaris des keizers, den heer Mocquardt, nagelaten vermogen wordt op ruim 2 millioen begroot. In eene op het stadhuis gehouden vergadering van de voornaamste Israëliten is, wegens het toenemen der bevolking, besloten twee nieuwe kerkgebouwen op te rigten, een in de Rue de la Victoire en een in het Quartier du marais. De kostendie op 4 millioen worden geraamd zullen voor de helft door de stad en voor de helft door de Israëlitische gemeente gedragen worden. Uit Madrid meldt men dat de pogingen om een nieuw ministerie za- 1 men te stellen mislukt zjjn en dat het kabinet Narvaez aan het bestuur zal

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2