LEYDSCHE |P COERANT. 1864. N". 155. WOENSDAG 21 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 20 December. De minister van binnenl. zaken beeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in de tweede helft van de maand J an narij e. k. voor de be noeming van een of meer surnitmerairen bij den waterstaatop eene bezol diging van 700 'sjaars, een vergeljjkend examen zal plaats hebben, lot welk examen toegelaten zullen worden Nederlanders die een voldoend exa men als civiel ingenieur aan de voormalige kon. akademie te Delft hebben afgelegd, voor zoo veel zij op 1 Jan. e. k. der. ouderdom van 25 jaren niet hebben bereikt. Zij die wenschen mede te dingen moeten zich voor of op 10 Januarij e. k. aan het dep. van binnenl. zakeu met een op zegel ge schreven adres aanmelden. Bij de gisteren op het raadhuis alhier gehouden aanbesteding waren de minste inschrijvers voor het bouwen van een schoollokaal voor minver mogenden C. J. van Vliet, timmerman en aannemer te Alphen voor/15685; voor het onderhouden van een gedeelte van het Delflsche jaag- of trekpad H. en J. W. Filippo, aannemers van publieke werken alhier, voor 325 'sjaars; voor het reinigen, onderhouden enz. van de kolken en waterlozin gen binnen de gemeente, dezelfden, voor 597 's jaars. Wij laten hier volgen het plan tol het vormen van een waarborgfonds ten behoeve der algemeene tentoonstelling van tuiubouw, te houden in hel voorjaar van 1865 in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam (zie het voor laatste nommer dezer courant). Art. 1. Het waarborgfonds bestaat uit hoogstens 2500 aandeelen van tien gulden elk, en vormt dus te zamen een kapitaal van ƒ25000. Er wordt geene rente van het kapitaal verstrekt. Art. 2. Wen kan voor meer dan e'éu aandeel deelnemen. Art. 3. Geen der aandeelhouders verbindt zich voor meer dan het bedrag zijner aandeelen. Art. 4. Elk aandeel geeft aan toonder toegang tot de tentoonstelling op den dag der opening. Gedurende de openingsplegtigheid zal eene bijzondere plaats worden gereserveerd voor de houders van ée'n of meer aandeelen. Art. 5. Elke vijf aandeelen door denzelfden persoon genomen, geven regl op eene persoonlijke doorloopende toegangkaart voor de tentoonstelling. Deze kaarten zijn op naam en per soneel, en moeten van de handteekening van den houder voorzien zijn. Van de houders van zoodanige kaarten kan gevergd worden dat zij door hunne handteekening in een hun voor Ie leggen boek van de identiteit van hun persoon doen blijken. Bij misbruik heeft het bestuur het regt de kaart in te trekken. Art. 6. In Januarij 1865 wordt gedisponeerd over de helft van de aandeelen tegen quitantie, af te geven door den penningmeester. Art. 7. Over de wederhelft der aandeelen zal na afloop van de tentoonstel ling alleen dan worden beschikt, wanneer het blijkt dal de uitgaven niet gedekt zijn, en alleen voor zooverre hel noodig is. Art. 8. Ingeval de rekening een batig slot oplevert, zal de overwinst onder de aandeelhouders worden verdeelden hun de gestorte helft der aandeelen naar omstandighe den gedeeltelijk, geheel of met dividend worden terugbetaald. Art. 9. Voor ieder genomen aandeel wordt aan de deelnemers afgegeven een bewijsdoor een der voorzitters en door een der secretarissen namens het bestuur ge- teekend. Deze bewijzenalsmede de in art. 5 omschreven doorloopende toe- gangkaarlen, worden, nadat de in art. 6 bedoelde storting heeft plaats ge had, aan de aandeelhouders uitgereikt. Art. 10. De naamlijst der aandeel houders zal op de meest geschikte wijze worden bekend gemaakt. De Slaats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de eerste elf maanden van 1864, waaruil blijkt, dat die bedragen heeft ƒ59,655,385.71z(jnde /2,245,399.461 meerder dan in hetzelfde tijd vak van 1863. Volgens bcrigten nit Batavia van 15 Nov. is de rust op Tagal hersteld. Er zijn 135 inlanders aangehouden en de hoofdaanvoerder is doodgeschoten. De Nederl. maatschappij tot bevordering der geneeskunst heeft aan den minister van binnenl. zaken verzocht, dat zoowel in het publiek belang als in dat der arbeidende klasse de regering de zoogenaamde zieken- en begrafenis-fondsen verpligte tot geregelde mededeeling van hun toestand en dal zij de hoofdzaken der alzoo verzamelde ervaring in het licht doekomen. De overgang van onderofficieren korporaals en soldaten van het leger hier te lande bij de koloniale troepen zal in de volgende maand weder worden opengesteld, daar door Z. M. het contingentdat in het volgende jaar naar die gewesten zal worden uitgezondenis bepaald op 2350 man voor Oost- en 120 voor Wesl-Indië. HH. regenten van het gesticht voor krankzinnigen te Delft hebben tot tweeden geneesheer bij die inrigting benoemd den heer A. van der Swaltne, med. doet., van Middelburg. Uit Gouda meldt men dat er een begin gemaakt is met het opnemen en uitbakenen van den spoorweg Gouda—'s Gravenhage. Uit Rotterdam meldt men van gisteren dat de Maas bij Kraliugen vast zat, zoodanig dat men daar reeds door middel van schietschouwen vrachten overbragt. Boven en beneder. Kralingen was de Maas open, zoodat de overtogt aldaar nog met de gewone roeibooten werd onderhonden even als dit voor de stad het geval was. De stoomschepen Hollander en Swanland 'te Heilevoetsluis binnengekomen ten 10 u. 30 m. en 12 u.waren aldaar binnengekomen ten 2 u. en 3 u. Blijkens de rivier-berigten in de Staats courant zit het ijs op verschillende plaatsen vast. Bit Zutphen meldt uien dal Vrijdag II., in tegenwoordigheid van ste delijke autoriteiten, ingenieurs en aannemers, en onder het gejuich der werklieden en de muziek van het 4dc reg. dragonders, de laatste hand is gelegd aan de spoorwegbrug over den IJssel. Te Middelslum overleed dezer dagen een persoondie aldaar ziek was aangekomen en die in die streken als landlooper onder den naam van K. Schoorjer algemeen bekend stond. Hoewel deze persoon reeds sedert .jaren met bedelen in zijn onderhoud voorzag, vond men bij hem, behalve een 15-tal gemaakte boterhammen, waaronder vrij erg beschimmelde, twee spaarbankboekjes, afgegeven door de direcliën der spaarbanken van Uilhui zen en Loppersumvertegenwoordigende eene waarde van ruim ƒ400. Door het prov. gereglshof in Zeeland is Herman Koer, die in Septem ber jl. te Brouwershaven een meisje, Kaatje Lokker genaamd, door het op haar afschieten van een met scherp gelalen pistool van het leven heeft beroofd, tot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. De Niagara, het bekende fregat der noordelijke staten van de Ame- rikaansche Unie, zal, naar men verneemt, voor Vlissingen overwinteren. Bij langdurige vorst is dit de eenige haven, waaruit men des verkiezende onmiddellijk naar zee kan stevenen. Omtrent dc verzakking, die bij den aanleg der staatsspoorweg in Lim burg onder de gemeente Eelsloo heeft plaats gehad, deelt de Stoompost het volgende mede: Het onderzoek betreffende de oorzaak van die ver zakking en van hetgeen tot herstel zal behooren te geschiedenis afgeloo- pen. Het is daarbij gebleken, dat het niet met zekerheid kan worden gezegd of bij herstelling van den damal ware hel ook dat daarbij de mogelijke voorzieningen werden aangebragt, hetzelfde verschijnsel zich niet na korle- ren of langeren lijd zou herhalen. Door eene kleine wijziging van hel tracé bestaat de mogelijkheid den weg over de aan dit terrein aangrenzende hoog ten te leggen, en de gemaakte berekeningen hebben geleerd, dat voor die omlegging minder uilgaven zullen vereischl worden dan voor het herstellen van den dam volgens de oorspronkelijke rigling, dat de weg volgens de gewijzigde rigting in korter tijd zal zijn te maken dan die, waarin de dam, al mogten zich daarbij ook geen verdere onheilen voordoen, zon kuunen worden hersteld, terwijl daarenboven door het volgen van het gewijzigde tracé gevaar voor verdere vertraging wordt voorkomen. Er is dan ook lot het omleggen van den weg over de hoogten voor dit gedeelte besloten en men vleit zich dat de'weg van Maastricht tot Venlo nog in den herfst van het volgende jaar voor het verkeer zal kunnen worden geopend. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag heeft in de papierfabriek der bh. Tielens Schrammen en C».te Weert onder Meerssen, brand plaats ge had. 150,000 pond lompen werd daardoor vernield, alsmede 4 gebouwen, waaronder 3 bergplaatsen van lompen. Door dc tegenwoordigheid van geest van een der deelhebbers, den heer Wals, bleven de hoofdgebouwen be houden. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Brussel zijn Vrijdag II. de standbeelden der graven van Egmont en Hoorne op eene pleglige wijze onthuld. Het voetstuk draagt in de Fran- sclie en in de Vlaamsche taal het volgend opschrift: Aan de graven van Egmont en Hoorne; bij wederreglelijk vonnis van den hertog van Alba ver oordeeld en op dit plein onthoofd den 5den Jnnij 1568. 's GRAVENHAGE, 20 December. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer mr. W. F. Rochnssen, Ned. minister-resident bij de hoven van Zweden en Denemarken. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer R. C.Cankrien, consul- generaal der Nederlanden te Antwerpen, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer; aan den lieer C. B. H. von Rosenberg, ambtenaar belast met het doen van natuurkundige onderzoekin gen in Ned. Indië, tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van den Zahringer Leeuw, hem door den groothertog van Baden geschonken; aan den heer 1. D. Fransen van de Putte, minister van koloniën, lot het dragen der versierselen van het grootkruis der orde van S'. Mauritius en Lazarus, hem door den koning van Italië geschonken; aan den heer Paul van Vlissingen, te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder der Stanislaus-orde 2de kl.hem door den keizer aller Russen geschonken;

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1