Daarby is hel defensiewezen van ons land zoo in hel algemeen als in bij zonderheden onderzochtnagegaan in hoe ver de vestingwerken en liuien in vereeniging met de levende strijdkrachten voor eene behoorlijke verdediging van hel rjjk hij vijandelijke aanvallen zoo van de land- als zeezijde volde den, en of van de beslaande vestingen geenc zouden kunnen worden gemist. Verder werd over het leger zelf gehandeld, en iu een onderzoek gelreden omtrent de vraag, of het hehooriyk gewapend en geoefend was, ten einde in tijden van nood de vereischte diensten te bewijzen. Een der leden, de lieer van Limburg Brouwer, kwam terug op het reeds vroeger besproken vraagstuk, of het grondwettig beginsel van vrijheid van drukpers ook van toepassing voor de officieren van hel leger mag worden geacht. De minister van oorlog beantwoordde in het breede de beschouwingen der verschillende sprekers, en loonde aan dal de tegenstand, door sommigen omtrent het be staande verdedigingsstelsel aan den dag gelegdvoortsproot uit onvoldoende kennis. Hij bestreed vervolgens den aandrang van anderen om eenige ves tingen op te heffen, en gaf de redenen op die hem het behoud van Breda, Grave, de sterkten aan de Schelde met uitzondering van Bath, Groningen, Delfzijl enz., wenschelijk deden keuren. Na eenige inlichtingen gegeven te hebben omtrent de Dtrechlsche linie, verklaarde hij voor het oogenblik nog niet genegen te zijn tot eene uitbreiding van liet leger, gelijk verlangd was, over te gaan, maar gezind om door vermeerdering van exercitiën in de ongeoefendheid van den milicien, waarover geklaagd was, te voorzien. IJ ij ontkende voorts niet dat in ons verdedigingsstelsel verbeteringen en in de organisation veranderingen te brengen waren, maar kwam op tegen de bewering van enkelen, dat ons land niet te verdedigen zou zijn; dit was wel hel geval, zoo men slechts wilde. Ten slotte gaf hij te kennen zich niet bewust te zijn de wetenschappelijke behandeling van krijgskundige za ken Ie bemoejjelijken. Nadat nog eenige leden en vervolgens ook de mi nister hel woord hadden gevoerd, werden de algetneene beraadslagingen ge sloten. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen over de onderdeelen van bovengenoemd hoofdstuk gehouden. Een amendement van den heer Storm van 's Gravesande. waarvan de strekking was om, ten einde te voorzien in de volstrekte noodzakelijkheid otn de middelen van inundatie van de linie van Utrecht te verbeteren en zoodoende die inundatie spoediger te kun nen stellen, werd door den minister overgenomen en daarvoor ƒ100,000 uil- getrokken. Daarentegen zijn de beide posten aangevraagd voor de Grebbe-linie met gelijke som verminderd In den loop der beraadslagingen verklaarde de minister, dat hel zijn ernstig voornemen is Bergen-op-Zooui te ontmantelen als de lijd daar is. Het hoofdstuk werd ten slotte met 41 tegen 24 stem men aangenomen. BUITKi\LANlfSGliK iSEKlGTGV ESKSBLil v- LONDEN. 15 December. Men vreest, dat gedurende de jongste stormen een Oostindievaarder, Floating Ligt genaamd, van 1400 ton en eene bemanning van 30 a 40 koppen, iu hel lersche kanaal is verongelukt; althans onderscheiden aan gespoelde voorwerpen doen het ergste vermoeden. Bij de redactie van het Birmingham Journ. is een ijzeren brief ont vangen uit South Pittsburg in Pennsylvanië, gedagteekend 6 Nov. jl. waarin de Engelsche fabrikanten worden uitgedaagd e«en dun ijzer te ver vaardigen. De brief is slechts tweemaal zoo zwaar als een vel papier van gelijke grootte, co heeft de dikte van een dnizendsie gedeelte van een duiin. De Amerikaansche gouveruemenls pakketboot Greyhound is nabij Mon roe in brand geraakt en tot de waterlinie afgebrand. Aan boord bevonden zich generaal Buitler, generaal Schenck en de admiraal Porter, die met de overige passagiers groot gevaar liepen van bij dit ongeval het leven te verliezen, doch gelukkig nog juist door een voorbijvarend stoomschip wer den opgenomen. Beriglen uil Peru deelcn mede, dal het Zuid-Amerikaatische congres zich vereenigd heeft en een grondig onderzoek had ingesteld naar het ge rezen geschil titsschen Spanje en Peru. Het gevolg hieivan was, dat admi raal Pinzou is aangezocht gewordenom de Chincha-eilanden vrij te ge ven. Het congres heeft voorts verklaard, dal het geschil gansch Zuid-Ame rika betrof en dal men gemeenschappelijke maatregelen zou nemen om de algeuieene belangen legen Spanje's gewelddadige handelwijzen te verdedigen. ('KAN HKU It. PABIJS, 15 December Hel hof heeft Compiègne verlaten en zich weder hier gevestigd. Heden is er in de kapel van het paleis eene mis gevierdter eere van den verjaardag van liet overbrengen van het lijk van keizer Napoleon naar Frankrijk. Berigtcn uit Algerië, te Marseille ontvangen, melden dal de generaal Deligny, met eene afdeeling van het Algerynsche leger uitgezonden zijnde Ier opsporing der groote schare uit de kolonie wijkende en naar elders ver huizende Arabieren, die op 20000 menschen met 200,000 sinks vee begroot werd, haar in de woestijn had teruggedreven, alwaar zij door gebrek aan drinkwater zeer zware verliezen geleden had. Reeds hadden 5 a 6000 op standelingen. uitgeput door honger en dorst, zich onvoorwaardelijk overge geven, na al hunne kudden in de zandvlakten te hebben verloren; de overigen zonden niet kunnen ontsnappen, daar de langs hunnen weg lig gende lijken hun spoor aanwezen. De caoiilchonc-fabriek van de hh. Anber en Géranne te Grenelle is af gebrand. De schade wordt op 1.500,000, fr. begroot. De fabriekanten van Mtihlhausendie steeds veel doen lot verbetering van den toestand hunner werklieden, hebben een nieuwen maatregel »an groot gewigt genomen. Sedert langen tijd was de heer Dolfuss, een dier heeren, door de groote sterfte onder de vrouwen der arbeidende klasse ge troffen. Hij bepaalde alsloen dat iedere kraamvrouw na hare bevalling ge durende zes weken haar dagloon zou ontvangen en Ie huis blijven, om zich zelve en haar kind te verzorgen. De uitkomst daarvan wasdat de sterfte van 36 a 38 pCt. op 25 daalde. Uit Rome meldt men dat onlangs door den heer Righetti in de puin - lioonen van den schouwburg van Pompejus het kolossale standbeeld van Herkules van verguld brons is gevonden. Dit kunstgewrocht is door den Paus aangekocht en zal voorlaan een sieraad van het Vatikaan zijn. PKUI89KJNI. BERLIJN 15 December. De hoogcschool van Kiel heeft dezer dagen eene verklaring aan de commissarissen der Dtiitsche mogendheden gerigt, inhoudende, dat zij het voorlnopigc bewind der hertogdommen als zoodanig erkentmaar zich voor behoudt te protesteren, indien de regten van den hertog van Augiislenhurg dien zij als den wettigen souverein der hertogdommen blijft aanmerken, aan de vermeende aanspraken van den groothertog van Oldenburg of aan Pruissens streven naar maglsvergrooting opgeofferd wielden. Uit Kopenhagen meldt men, dat hel Landsthing de welsvoordragt betreffende de wijziging der Novcmber-conslitulieheeft aangenomen. Hel voorstel van den lieer Tschermiug strekkende om de bedoelde grondwet en den rijksraad op te heffen, werd met eene groote meerderheid verworpen. Te Neurenberg is dezer dagen gegoten hel bronzen standbeeld, voor stellende wijlen prins Albert, gemaal van koningin Victoria, bestemd om een der pleinen van Sydney, in Australië, te versieren. Te Pesth is dezer dagen de heer S. Börnstein, vader van den dichter Karl Hugo liörnsleinin den ouderdom van 106 jaren overleden. BBer TeïetfT.s.HL MADRID, 16 December. De koningin heeft het gevormde ministerie on der den markies van Pavia niet aangenomen. De koningin heeft de heeren Lersundi. Isttiriiz en Miraflorès ontboden en langdurige couferentiën gehou den; de crisis duurt voort INGEZO I» E IV. Mijnheer de Redacteur! Ik neem de vrijheid u de plaatsing te verzoeken van de volgende regelen waarin ik een enkel punt opneem van de discussie, verleden week in den Raad gehouden, over liet verzoek om subsidie voor de ruïue-socieieit. De heer Tollens noepide het verzoek onhebbelijk en zoo ik in de plaats van dal woord, dal hij zelf later als niet gelukkig gekozen terugnam, het woord onbescheiden mag stellen, dan geloof ik, dat bij de meening van velen uitdrukte. Het antwoord van den beer Goudsmit kwam mij dan ook zwak voor.- de zaak was uiet bescheidenheid gevraagd. Het zij zoo. maar is het verzoek in zich zelf bescheiden? Het op te riglen gebouw, zegt de heer G. verder, zou zijn ten behoeve en ten genoegen van de kern der bur gerij. Maar is die kern der burgerjj dan niet iu staal zelve hare socicteils- genoegens te betalen? Men vergeet, zegt de heer G.dat juist diegenen, uit wier kas het subsidie zal worden verstrektleden van de vereeniging zullen zijn. Hoe kan men dat zeggen? Hoeveel honderden en duizenden, die tot de gemeentekas het hunne bijdragen, soms voor hen betrekkelijk ontzettend veel, en die toch iu de verste verte er niet aan zullen kunnen' denken, om lid eener sociëteit te worden. En zal dit ook niet. hetzij dan in mindere male, waar zijn, wanneer de afschaffing der plaatselijke accijn- senwaarop de heer G. wees, daar zal zijn? liet antwoord zal elk kun nen geven, die weel, welke geringe burgers nu reeds in de directe gemeente belasting zijn aangeslagen, en die belasting zal alsdan welligt niet alleen hooger opgevoerd, maar ook lot wijder kring uitgestrekt moeten worden. Ik zal nu niet vragen, waartoe, wanneer toch allen of nagenoeg allen, die belasting opbrengen, leden der sociëteit zullen zijn, de complicatie van het subsidie moet dienendaar alles dan toch per slot uit hunne beurs zou ko men maar alleen herinneren, dat de heer Hartevelt van een 600-ia! inlee- kenaren sprak, en vragen, wal dit beteekent op eene bevolking van nagenoeg 40 000 inwoners, ook al stelt men het getal van lien, die later alleen inde directe belasting lot de gemeentekas zullen bijdragen, op een achtste of nog minder, kan het genoegen uitsluitend van een 600-tal der meest welgestelde ingezetenen als een belang beschouwd worden, waarvoor hel gemeentebestuur te zorgen heeft? Men heeft ter loops ook gesproken van het subsidie voor den schouwburg. Ik wil dat subsidie thans niet verdedigen, maar er is toch lusschen dit en het ander subsidie een groot onderscheideen onderscheid dat hier, meen ik, alles afdoet. De schouwburg staal voor ieder open die er geld voor overheeft, en een enkelen avond eene looneelvoorstelling bij te wonen is zeker onder hel bereik van hel grootste deel der bevolking, zelfs van velendie volstrekt geene belasting opbrengen Maar hier geldt hel eene sociëteitdie uit den aard der zaak niet voor ieder openstaat. Hier zal men eene ballotage moeten doorstaan en de heeren, die eenmaal leden zijn, zou den nu wierd hel gemeente-subsidie gegeven te beslissen hebben, wie al dan niet genot zullen hebben van die geldendie publiek eigendom zijn en aan alle ingezetenen gezamenlijk toebehooren. Ik geloof, dat zoo iets te verlangen inderdaad onbescheiden is en bovendien onwettig en ik vertrouw dat mogt al mijne verwachting omtrent het door den Raad te nemen besluit worden teleurgesteld in elk geval Gedeputeerde Staten van Zuid holland zoodanige uitgave niet zullen toeslaan, begrijpende, dat eene socië teit eene private zaak is, waarvoor de gemeentegelden voor een deel de zuur verdiende penningen van den geringen burger niet worden opgebragt H STADD-BERIGTEN, De BURGEMEESTER van EEYDEN herinnert den ingezetenen de in art. 342 der Algemeene Policieverordening vervatte verpligtiug om, daar van gemeentewege tot het hakken van bijten bevelen worden gegeven die mede voor hunne aan grachten gelegene of daarop uitkomende panden, op de bi) bedoeld artikel bepaalde wijze, te laten maken en open houden. De Burgemeester voornoemd Leyden 17 December 1864. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongercgi te Leyden op den I2den December 1864. 9 wegens hel zich op dc openbare straal in kennelijken slaat van dron kenschap vertoonen. 1 wegens hel, ten verkoop, aan de markt brengen van boter, in een afgekeurd vat. 3 wegens het rijden door de Vrouwen- en S'. Pancras-kerk-stegen, in ver boden rigting. 1 wegens hel verontreinigen der straat. 1 wegens het rijden op de kleine straatsteenen. 1 wegens overtreding van art. 315 der Algemeene Policieverordening. AKAUKniE-NlKfUll. PhOVillTJlN AAN >l)li LKVIISCHE aomiOCHKOL. Den 17den December, de heeren T W. van der Schalk, van Noordwijk, en L. E. A. Sloet lot Oldhuis, van Zwollebeide in de regten. met stellingen. A I> V E 8£ TEIVTI E NI. Voor de vele bewijzen van belangstelling ter gelegenheid van de vijftigste verjaring onzer lluwelijksvereeiiigiiigop den llden dezer, betuigen wjj b(j deze onzen opreglen dank. 11. de VOGEL, Leiden, 17 December 1864. gep. Majoor-Kwartiermeester. H. J de VOGEL, van Heering. Degenen, die iels te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van GERARDUS HULSBOSCH, iu leven Koopman en Land bouwer gewoond hebbende te Lisse en aldaar overleden den 27sle" Novem ber 1864 gelieven daarvan opgave of betaling te doen vóór den lsteD January 1865, ten Kantore van den Notaris D. J.van STOCKUM, te Line.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2