LEIDSCIIE COURANT. 1864. MAANDAG 19 DECEMBER. N". 15'2. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die va)i Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCIIE BERIGTKN. LEYDEN, 17 December. De commissie tot de zaken der prot. kerken in Ncd. 0. en W. Indie berigt in de K. C., dat er eene hervormde predikantsplaats op hel eiland Curacao zal vacant worden, wegens de aanstaande overplaatsing van den beer S. van": Dissel naar Paramaribo. Jonge predikanten of candidalen, mits niet zonder talenten, die voor deze betrekking, waaraan behalve eene waarschijnlijke toelage van 360 voor huishuur, een traclement van ƒ3000 verbonden is,;moeten zich voor 31 Dcc. ek. bij den secretaris der commis sie, dr. Zaalberg te 'sHage, aanmelden. Ook deelt zjjmede, dat de rege ring de door het vertrek van den heer P. G. van der Meuleti opengevallene predikantsplaats bij de Ned. bezittingen ter kuste van Guinea wenschl ver vuld te zien door eenen bekwamen zendeling, die daartoe, bij den titel van hulpprediker, een traclement van 2400 zal ontvangen. Men meldt ons uit Oegstgeest: De koude weêrsgesleldheid heeft II. Donderdag reeds een offer geeischt. Een 64-jarig arbeider aan den Hoogen Morsch onder deze gemeente woonachtig, was op de zoogenaamde oude houl- zaagmolenwerf bezig een put te graven, lol berging van mestspecie. in het middaguur nam de man eenige rust achter een in de nabijheid van zijn werk staande hoop turf. Nadat hij daar hoogstens een uur kan vertoefd hebben want hij was niet lang te voren nog werkende gezien werd hij door eene vrouw opgemerkt, die dadelijk zag dat het niet goed met hem was. Men bragt den man dadelijk in eene woning bij kagchelwarmte en poogde hem lot bewustzijn te krijgen, doch te vergeefs. Inmiddels was de hulp van den heer Prins, geneeskundige te Oegstgeest, ingeroepen, doch zij mogt niet meer baten; de man was een lijk. liet getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 171 tol 204 personen. Het Kersfeest aan de Pool of God overal is de titel van een bij den boekhandelaar 1). B. Centen te Amsterdam verschenen nieuw Kersverhaal van den zoo gunstig bekenden Felix Biingener, uit het Fransch vertaald door ds. J. P. Hasebroek. Het is een lief boekje, dat eenen regt christe- lijken geest ademt, gelijk men van den schrijver verwachten kan. Wij twijfelen niet of het zal zich spoedig in veler handen bevinden. De matige prijs van hel werkje, bij 25-, 50 of 100-lallen genomen, zal de verspreiding allezins in de hand werken. Het getal der hier te lande aangekomen vreemdelingen is in de laatste jaren zeer verminderd; in 1856 beliep het 50,345, in 1863 slechts 31,306; de oorzaak dier vermindering schijnt ten deele te moeten worden toegeschre ven aan de gestadige vermindering van het cjjfer der aangekomen landver huizers. Het U. D. zegt vernomen te hebben, dat de heer mr. Gtoen van Prinslerer, wegens redenen van gezondheid, zijn mandaat als volksverte genwoordiger zal nederleggen. Bij de herv. gemeente te llellevoetsluis is tot pred. beroepen ds. Osli, pred. te Delfshaven; bij die te Gouderak ds. Creulzberg, pred. te Blaauw- kapelbij die te Sexhierum d5. Warmolts, pred. te Gerkeskloosler. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Delft is ter vervnl- ling der bestaande vacature het volgende twaalftal predikanten gevormd Bryce, te Aarlanderveende Geer, te Doesburg; Essenins Greef, te Koog a/d. Zaan; Kruijfl', te Oudewater; Krijt, te BerkelLasonderte Loenen a/d. Vecht; Moorrees, te Vianen; Nonhebel, te Middelburg; Roijaards, te Oosterwijk; Simons, te Bleskensgraaf; van Toorenenbergente Groningen; van Witzenburg, te Bergen op Zoom. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is van burg. en wetli. ingeko men een voorstel, met plan en teekening, om het museum Boymans in eigen beheer weder op te bouwen in denzelfden stijl waarin het vroeger bestond, zullende het gebouw dan tevens strekken lol bewaarplaats van het archief, terwijl in geen geval de academie van beeldende kunsten en technische welenschappeu er weder in gevestigd zal mogen worden. Te dien einde vragen burg. en wetli. een crediel van ƒ75000. Uit Rotterdam meldt men, dat gisteren de Maas reeds met drijfijs ge vuld was. De scheepvaart was daardoor gestremd en vele stoombooten had den de dienst reeds moeten staken. Onder de gemeente Charlois is eergisteren avond een lievige brand uil- gebarsten, waardoor eene bouwmanswoning met vlasschuur en drie arbeiders woningen eene prooi der vlammen zijn geworden. 10 huisgezinnen zijn daardoor van hunne woningen beroofd. Door den gemeenteraad van Haarlem is benoemd tot leeraar in de Ned. taal- en letterkunde, in de gemeente-, provinciale- en staatsinrigling de staathuishoudkunde en de statistiek b(j de hoogere burgerschool aldaar de heer mr. L. de Hartog, onder gehoudenheid om, zoodra hij de be- voegdheid daartoe zal hebben verkregenook de handelswetenschappen te onderwijzen. De raad heeft ook besloten tot het indienen van een adres aan de tweede kamer, het verzoek inhoudende, dat het wcts-onlwerp lot afschaffing der plaatsel. accijnsen moge worden aangenomen, mits daarin worde opgenomen de verpligting van hel rijk lot de uitkeering aan de gemeente van ƒ14 van elk val gedistilleerd, hetwelk aldaar zal worden ingeslagen. In cer.e algemeene vergadering van hoogleeraren aan het athenaeum illustre en van de seminariGii te Amsterdam, is besloten van de ingekomen prijsantwoorden twee met den gouden eerepenning Ie bekroonen, namelijk een antwoord op de regtsgeleerde prijsvraag (over de tenuitvoerlegging van in het buitenland gewezen vonnissen) en een antwoord op de medische prijs vraag (over de natuur der bloedligchaampjes). Van het eerstgenoemde prijs antwoord is, bij de opening van het naambriefje, gebleken schrijver te zijn de heer J. Fresemann Vietor doctorandus in de reglen te Groningen, en van het tweede de heer J. G. van der Lilh, caud. in de medicijnen te Utrecht. Het tweede medische prijsantwoord, ingezonden onder de zin spreuk: True fortiiude of understanding, etc., op zich zelf der bekrooning waardig gekeurd, is echter geoordeeld voor het eerstgenoemde te moeten onderdoen. Een met verlof van Naardt-n naar Utrecht gaande hoornblazer, Hoog lander genaamd, een oppassend jongeling van 17 jaren, is gisteren morgen in de nabijheid van laatstgenoemde stad dood op den weg gevonden. Waar schijnlijk heeft hij zich nedergezet om te rusten en is hij loeu door de koude bevangen. Men verneemtdat in het dorp Eerbeek (Gelderland) een jong kind is gestorven wegens gebrek aan voedsel. Het lijkje is naar Arnhem gevoerd, en omtrent de zaak is een onderzoek ingesteld. Uit Zwolle meldt men, dat de typhus, die aldaar heeft geheerscht, in de laatste weken eene niet onaanzienlijke uitbreiding onder de lagere klassen heeft verkregen. Het hulphospitaal of passantenhuis, eigenlijk slechts voor enkele gevallen van besmettelijke ziekten van verschillenden aard in den be ginne doelmatig ingerigt, ligt thans opgevuld met 31 lijders en nagenoeg dagelijks worden er nieuwe in gebragt. Zondag 11. is te Geldrop (Noordbrabant) eene boerenwoning afgebrand. De bewoner van het huis, die zich bij zijne buren met kaartspelen bezig hield, was op het vernemen en hel zien van den brand zoo zeer ontsteld, dat hjj binnen ecu uur overleed. 's GRAVEN 11 AGE, 17 December. Z. M. heeft benoemd lot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer J. F. W. Conrad, ingenieur der lsle kl., gestationeerd te Alkmaar. Aan den heer mr. P. van Vollenhoven is op zijn verzoek eervol ont slag verleend als president der arrond.-reglbank te Rotterdam. Tol directeur van wege den handel van hel Amslerdamsche entrepot dok is benoemd de heer C F. Quicn, in de plaats van den heer F. van Heukelom, die verzocht had als zoodanig niet weder in aanmerking te komen. Tot luitt. ter zee 2de kl. zijn benoemd de adelborsten lsle kl. F. W. Hudig; ;j. T. F. Bruyn; jhr. 11. M. van der Wijck; J. van Herwaarden; E. J. Hoos; J. P. J. LucardicF. A. J. P. van Alphen; II. W. Stede- laar; J. C. A. Wissel; H. J. de Wal; O. C. A. J. Moreau en W. M. E. Berveels. De 2de luit. D. Ilrakelvan het 5dt reg. infanterie, is in zijnen rang overgeplaatst bij het leger in O. 1. Z. M. de koning heeft heden morgen ten 10 ure den voorzitter en de leden van de eerste kamer in een bijzonder gehoor ontvangen. Z. K. H. de prins van Oranje is van Parijs alhier teruggekeerd. Gis teren middag heeft er bij den prins een groot diner plaats gehadwaaraan onder meer genoodigden de opperstalmeester van den keizer der Fransehen, de heer Duvillier, en 's Keizers ordonnans-olficier, de heer Duperre, hebben deel genomen. De ministers van justitie, die van oorlog, en die van koloniën zullen in de volgende week geen gehoor verleenen. Aansl. Dingsdag zal in den kon. Holl. schouwburg het 25-jarig jubilé worden gevierd van mevrouw Iburg. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren behandeld1°. het wets ontwerp tol verhooging van hoofdsl. VI der begrooling van 1864 (drooge dok te Willemsoord), en aangenomen met 26 tegen 4 stemmen; 2°. dal hou dende vaststelling der begrooling wegens den arbeid der gevangenen voor 1865; en 3". dat lot verhooging var. hoofdst. IV A. der begrooting voor 1863, en beide aangenomen met algemeene stemmen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zjjn de beraadslagin gen gevoerd over hoofdstuk VIII der slaalsbegrooting (dep van oorlog).

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1