fi*er Telcü'r;a«at. Gisteren middag heeft er bij den minister van binnenl. zaken een groot diner plaats gehad, dat door vele leden der tweede kamer werd bijgewoond. De examina der onderofficieren, dingende naar den rang van twee den luitenant, zijn afgeloopen. Men verneemt dat de adspiranten, die aan de vereischtcn hebben voldaan in het laatst dezer maand door Z. M. lot 2dc luitt. bij de verschillende corpsen zullen benoemd worden. Maandag jl. in den vroegen morgen heeft alhier een duel plaats gehad tusschen een kapitein van de grenadiers en een gepens ritmeester van de dragonders, waarb(j laalstgemelde werd verwond. Voorafgaande beleediging en mishandeling, ontstaan naar het schijnt door verkeerde opvattingen, hebben aanleiding gegeven om het geschil met de wapenen te beslissen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen over de begrooting voor 1855 voortgezet. Hooldst. Vil ^4. {Nat. schuld werd zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. Bij de algemeene beraadslagingen over hoofdst. VI \B [Dep. van financiën) wer den een aantal onderwerpen behandeld. Zoo werd gesprokeu over het be lastingstelsel in het algemeen en over de voornemens der regering om in sommige der daartoe behoorende wetten verandering te brengen. Inzonder heid werd gewezen op de toepassing van eenige belastingwetten, met name die op de patenten, en de wenschelijkheid eener verandering daarvan be toogd, vooral met het oog op de belangen van handel en nijverheid. Verder werden aan den minister van financien, tegen wiens beleid door eenigen be zwaren werden ingebragt, inlichtingen verzocht en vragen gedaan betref fende zijne plannen tol herziening van het belastingstelsel en omtrent de indiening van andere wets-ontwerpen, onder anderen op de grondbelasting in Limburg enz.terwijl ook gewezi n werd op de behoefte aan regeling der administrative regtspraak in zake van belastiugen. De minister beant woordde uitvoerig de tegen zijn beheer en zijne begrooting ingebragte be denkingen; waarna nog onderscheiden leden het woord voerden. Vervol gens werd besloten de beraadslagingen in eene avondzitting voort te zetten. lu die a*ondzittiug heeft de minister nog nader het woord gevoerd, ter beantwoording van de door onderscheidene leden gemaakte bedenkingen. IIij eindigde met te zeggen dal het wel bleek dal de taak des ministers van financiën niet gemakkelijk is. Als de minister te veel deed, dan was er ook veel val op hem; ieder te bevredigen was eene onmogelijkheid; men In hoorde verdere wets-ontwerpen af ie wachten en inmiddels goed te keu ren wat goedkenriug verdiende en af te keuren wat afkeurenswaardig was. Nadat nog enkele leden het woord hadden gevoerd vooral ter zake van het wetsontwerp op de grondbelasting in Limburg, werden de algemeene be raadslagingen gesloten. Tot de ondcrdeelen overgegaan zijnde, gaven slechts enkele artikelen aanleiding lot beschouwingen. Het geheele hoofdstuk werd ten slotte aangenomen met 51 tegen 18 stemmen. Daarna zijn nog eenige wetten aangenomen, behelzende wijzigingen van eenige hoofdstukken der begrooling van 1864. KLIITKiVLANDSCHE HERIGTEN. EISKLAIt LONDEN, 13 December. De oorlog in Nienw-Zceland is waarschijnlijk nog niet afgeloopen. De ontvlugle gevangenen hebben zich gedekt door nieuwe versterkingenter wijl het te vreezen is dat de Watkatoes op nieuw veel onrust en beweging zullen veroorzaken. Volgens herigten uit Jeddo zijn de verlegenwoordigers der vreemde mogendheden den 6den October door den grooten raad ontvangen, die hun de meest geruststellende verzekeringen had gegeven. De handel in zijde zal vrijgesteld worden. De bezittingen van den vorst van Nagalo zullen bij het keiz. domein gevoegd wordenen bij gevolg zal de Talkoen de verschul digde schadeloosstelling aan de Europeselie mogendheden voldoen. Onderscheidene dagbladen van New-York verklaren onbewimpeld dat de vroeger vermelde aanzeiling van de Florida met opzet heeft plaats ge had. Als vergoeding voor de nederlaag, die generaal Alac Clellan in den strijd naar hel presidentschap heeft geleden, is hij door zijne vrienden be noemd tot hoofdingenieur van een spoorweg in New-Jersey, met eene be zoldiging van 25000 dollars 'sjaars, hetzelfde bedrag, dat hij zou hebben ontvangen, indien hij tot president gekozen ware geworden. Van het oorlogslooueel wordt gemelddat generaal Hood Franklin heeft aangetast en dat hij met verlies is afgeslagen; inlusschen zijn de noor delijken naar Nashville teruggetrokken. Men ziet in die omstreken een nieuw gevecht te geinoel. Volgens den Richmond Examiner is de gene raal Sherman de rivier Oconcc overgetrokken en zal hij vermoedelijk spoe dig de kust bereiken Uit Havana deelt men aan den New Fork Herald eenige bijzonderhe den mede omtrent eene aardbeving, die den 3den October II. te Mexico, l'nebla en Orizaba heelt plaats gehad. In beide laatstgenoemde steden, die het meest geleden hebben is niet enkel een groot aantal huizen vernield maar zijn er ook vele menschen gedood of gekwetst. Een brief, op den dag zelf van het onheil uit Ptiebla verzonden, deelt mede, dal 17 Fransche soldaten en 29 burgers herkend zijn onder de slagloffers, wier aantal men nog niet kent. Te Orizaba zijn mede verscheiden personen gedood en een aantal gebouwen en woningen vernield. Eenige andere steden van hel dis trict hebben mede veel te Ijjden gehad. Te Aculzingo stond de kerk der mate te waggelen, dat men niet anders verwachtte of zij zou invallen. In het dorp Nozales is de kerktoren ingestort, ten gevolge waarvan de sacristy en het schoollokaal werden vernield; ook te Tenamo is de kerktoren inge stort, terwijl te Feria de muren der kerk zijn verbrijzeld. Te Hankow in China heeft op 12 October een hevige brand gewoed, waardoor een groot aanlal huizen zijn vernield en eenige personen zijn omgekomen. FKANKRIJH. PABIJS, 13 December. De schout bij nacht Rose zal naar China vertrekken met den titel van gouverneur van Cochin-China en van kommandant der maritime divisie in de Chinesche zeegn. De staatsraad heeft hel ontwerp van wet op den letterkundigen eigen domhetwelk den onbeperkten duur van dat eigendomsrrgi lot grondslag heeft, onderzocht en zich op nieuw tegen het beginsel der voordrag! verklaard. Volgens herigten uit Mexico, over New-l'ork ontvangen, hadden de Franschen bij Mazatlan troepen aan wal gezel en die stad bemagtigd. Alva rez had de keiz. troepen geslagen en rukte tegen Acapulco op. De Ind. Beige deelt mede, dal de bewerking der mijnen van Sonora door de Fransche en door de Mexicaanscbe regeringen gezamenlijk onder nomen is. en dat ieder van haar de helft der kosten dragen en de helft der winsten genieten zal. De Constitutionnel komt terug op het vroeger medegedeeld herigt der rijke steenkolenmijnen, die aan Frankrijk zijn afgestaan in de Noordzee, niet een zeestation tegenover Helgoland, en bevestigt ztjne mededeeling op de meest stellige wijze. Deze mijnen zouden ongeveer 60000 centenaars steenkolen opbrengen. Te Saint Denis le Gast heeft een vreeselijk ongeval plaats gehad. De mairc, die gewoon was den 308te" Nov, aan alle autoriteiten van zijn dorp, den adjunct, de onderwijzers, de gendarmes, de nachtwachtsde bosch wachters euz. een slagldiuer te geven, heeft zijne gasten door bloedworst, die in slecht vertinde pannen bewaard was, vergiftigd. Reeds zijn een gendarme en een boschwachtcr gestorven. Er is een geregtelijk onderzoek ingesteld. Volgens de Gas. de France, een katholiek en legilimistisch blad, zou dezer dagen te Rome eene zamenzwering tegen bet leven van den Paus, van den kardinaal Antonelli en van den koning van Napels ontdekt zijn. De voorgenomen aanslag zou den 8sten dezer maand hebben moeten worden uitgevoerd; maar de overheid werd op de gangen der zamengezworenen op merkzaam en deed lien in hechtenis nementerwijl zij nog bezig waren aanstalten voor de uitvoering te maken. De van zamenzwering verdachte personen zijn drie broeders, zich noemende Bassi; maar vermoedelijk is hun ware naam Zurlani; zij zitten thans te Rome gevangen en zullen eerlang voor den regter gebragt worden. t*ïtCJlSSBM. BERLIJN 13 December. Men beweert op nieuw, dat de hertog van Angustenbiirg aan de Pruis- sisclie regering verklaard heeft dat, zoo deze zijne regten op de opvolging in de hertogdommen erkent, hij van zijn kant gezind is eene militaire over eenkomst met haar te sluiten en haar hel regt zal toekennen om Kiel als maritiem slation te bezetten. De Elberf. Zeit. deelt mede, dat de regering de noodige bevelen naar de oostelijke grenzen des lands heeft gezonden om te verhoeden, dat de Poolsche monniken die ten gevolge van liet besluit lot ophelliug der kloos ters Polen verlaten, zich hier te lande vestigen. Te Fiddichow aan den Oder heeft zekere Schmidt zijne vrouw met eene bijl verscheidene slagen toegebragt en haar vervolgens met een mes den hals afgesneden. Toen hij den moord had bedreven, begaf hjj zich naar een zijner bekenden en verhaalde hem lagcheude hetgeen was voorge vallen, er ten slotte bijvoegende: »Zie zoo, nn is het oude varken voor goed opgeruimd!" OOST-IN DIE. BATAVIA, 1 November. Omtrent de gebeurtenissen te Tagal kan nog het volgende worden mede gedeeld. Den 30sten October jl. zijn in het gebergte nog zeven onruststo kers gevangen genomen en is eene nachtelijke bijeenkomst van 80 personen op de grenzen van Boekoe-VVringin en Krandan uil elkander gejaagd. Naar het schijnt is het aan een groot aantal kwaadwilligen gelukt, 's nachts uit de bosschen te ontkomen en naar hunne dessa's terug te keeren. Nieuwe ongeregeldheden zijn niet gepleegd. De resident van Tagal heeft zich naar de hoofdplaats dier residentie begeven om den bevelhebber der verwacht wordende troepen le ontmoeten en den stand der zaken aldaar op te ne men terwijl de regent met de pradjoerils, tijdens zijne afwezigheid, met de handhaving der rust in de binnenlanden is belast geworden. Ten gevolge der verklaringen van de in het gebergte gevangen genomen personenheeft de resident der hoofdplaats nog aangehouden acht onruststokers, waaronder het tweede hoofd der bende, een ontslagen mantri keboepaten. liet hoofd der onruststokers, Radhen Hadji, is een zekere Singo Troeno, van lage ge boorte, van beroep suikerriet-planter en handelaar iu djimats, die zich ook mas lijilik laat noemen. Hij heelt den naam van Radhen Hadji aangenomen naar een persoon van dien naam, zoon van een zekeren pangeraug Sinedo, wiens graf in de bosschen van IVlaritiaya is gelegen en als heilig beschouwd wordt; ook Radhen Hadji is daar begraven. Deze zou volgens de inlanders, een zestigial jaren geleden, wegens poging lot opstand verbannen zjjn ge worden. Singo Troeno beloofde de bevolking rijk te zullen maken en haar geen suikerriet te doen planten. Hij verzekerde bij uiagte te zijn alle Europeanen en getrouw gebleven iulandsche hoofden te vermoorden of te verjagen. 's GR AVENH AGE15 December. De geheele zitting van de tweede ka mer van lieden was gewijd aan een comité-generaal over hel budget van oorlog. Morgen ten 11 ure openbare voortzetting der beraadslaging. MARSEILLE, 14 December. De Gazelle du Midi deelt mede, dat over eenkomstig de voorspellingen van den heer Mathieu een verschrikkelijke storm gelijktijdig heeft plaats gehad in de Zwarte zee, te Konsiantinopel en in de zee van Marmora, welke storm uit het noorden of uit het noord westen met eene buitengewone hevigheid woei. De Russische stoomboot Ceres heeft groot gevaar geloopen. De Zwarte zee was als liet ware be dekt met overblijfselen van verongelukte schepen. De Courr. de Mars. deelt mede, dal lieden het stoomschip Rodeur deze haven verlaten zal, ten einde hulp te verkenen aan een schip, dat in de golf van Lyon schipbreuk heeft geleden. MXDR1D, 14 December. Uel dagblad Noticias meldt dat, aangezien het officibel is dat Engeland de opstandelingen op St. Domingo als oorlogvoe rende partij erkent, het kabinet Narvaez zijn ontslag heeft aangeboden. De Epoca zegt dat de ministerraad met algemeene stemmen besloten had in de troonrede aan te kondigen, dal Spanje St. Domingo heeft opgegevenmaar dal de koningin weigerde, en deze weigering de kabinetscrisis heeft veroorzaakt. Het schrijven van lizal zoo spoedig mogelijk geplaatst worden. STADS-B ERICTEÜi. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan UEYDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19de" Angu.-tus 1861 (Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de nalionale militie; Herinneren hen, die op den lsten'Januarij van bet jaar 1865 hun 19de jaar zul len zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in liet jaar itilU, alsmede hen, die eerst na liet intreden van hun 19dc jaar, doch voor liet volbrengen van hun 20sle, ingezetenen zijn geworden, de verpligting tot het doen van aangifte voor de nationale militie in de maand Jannarij 1865. Zij geven daarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, om schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den l8len Januarij van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28stcn Julij 1850 (Staatsblad n°. 44) 2°. bij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaandeachttien maan den in Nederland verblijf hield

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2