LEOSCIIE «I KIM'. 1864. WOENSDAG 14 DECEMBER. De Courant wordt Maandagff oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 24 blad 34 en 35) der Ban- J delingen van den Gemeenteraad. BINNENLANDSCHE BEKltiTEN._J LEYDEN 13 December. Bij de heden gehouden herstemming voor de verkiezing van een lid voor deu gemeenteraad zijn opgekomen: uit afd. I 483 kiezers, uit afd. II 544 kiezers, in hel geheel 1027 kiezers. Wij vestigen gaarne de aandacht onzer lezers op de achterstaande ad vertentie van commissarissen voor de volksvoorlezingen van het dep. Leyden der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, vooral na de inlichtingen die ons omtrent het doel der tentoonstelling, welke zij zich voorstellen te hou den, van eene geachte zijde gegeven zijn. Hebben toch de volksvoorlezin gen nu reeds gedurende een tiental jaren gunstig gewerkt op de vorming en ontwikkeling van hen voor wie zij uitsluitend bestemd zijn, blijkbaar uit de van die zijde telken jare toenemende belangstelling, wij gelooven dat het middel, thans door commissarissen beproefd, om de energie van den wer.kman op te wekken en hem de gelegenheid te geven de voortbrengselen van zijn talent en vlijt in ruimer kring bekend te doen worden, van niet minder gunstigen invloed op zijne ontwikkeling zijn zullen. In het huiten- land hebben zoodauigc tentoonstellingen van voorwerpen door den werkman in zijn vrijen trjd vervaardigd, de gunstigste resultaten opgeleverd en de krachtigste ondersteuning ondervonden bij hen die door hunne maatschap pelijke positie in de gelegenheid waren hunne onderhoorigen lot deelneming daaraan op te wekken en aan te sporen en wij mogen dan ook van onze meer gegoede stadgenooten vertrouwen dat zij deze gelegenheid, hun gege ven, om ontwikkeling en beschaving te bevorderen niet ongebruikt zullen laten voorbijgaanmaar commissarissen in hun edel doel op het krachtigst znllen steunen. Te Arnhem is dezer dagen in den ouderdom van 79 jaren overleden de heer mr. W. Staats Evers, oud procureur-generaal bij hel prov. geregts- hof van Gelderland, welke betrekking hij, even als vroeger die van officier van justitie bij de arrond.-regtbank aldaar, gedurende eene reeks van jaren heeft bekleed. Naar men verneemt, zal in de volgende maand de staatsspoorweg tus- schen Zutphen en Arnhem plegtig worden geopenden kort daarna ook door het reizend publiek daarvan kunnen worden gebruik gemaakt. Ter gelegen heid der in dienst stelling van dezen spoorweg zullen er te Zutphen en te Arnhem feestelijkheden plaats hebben. Te Groningen begaf zich Vrijdag II. het 8-jarig zoontje van den schui len vaarder Wichers. buiten het Kleine Poortje wonende, naar dc school. Midden op het smalle hooge brugje kwam het door de gladheid van het hout ten gevolge der nachtvorst te vallen, gleed onder de leuning door en stortte in hel water. De val werd gelukkig opgemerkt door het jongentje van den commies Meijer, dat, nog slechts 12 jaar oud, een moed en tegen woordigheid van geest toonde te bezittendie menig meerhejaarde zou kun nen beschamen. Zonder zich lang te bedenkenliet de knaap zich langs een der palen van hel brugje naar beneden zakken tol in het water, hield zich met de eene hand aan den paal vast en ligtle met de andere het hoofd van den drenkeling, die reeds bewusteloos scheen, boven water, tot dat eindelijk hulp kwam opdagen. Met een sehippershaak opgeligt en door den jongen Meijer ondersteundkreeg men het knaapje op de brug. liet kind bevindt zich thans buiten gevaar. Thans nu men in Engeland bedacht is op middelen lot meerdere ver zekering van de veiligheid der spoorwegreizigersheeft de heer J. H, Adriaans, te Brussel, bij circulaire bekend gemaakt dal hij een geschikt middel daartoe heeft uilgevonden, hetwelk op de tegenwoordige rijtuigen kan worden toegepastdoor daaraan slechts eenige kleine veranderingen te maken. De daaraan verbonden voordeelen worden door hem aldus opgege ven: «1°. De passagiers zijn beveiligd tegen alle aanrandingen; 2°. bij een ongeluk of bij het de'raiileren van een trein kunnen zij zich zonder moeite redden; 3°. op ieder station gaan alle portieren te gelijk open; 4°. de reizi gers zijn niet meer blootgesteld aan het gevaar van uit het rijtuig te vallen, wanneer zij, terwijl de trein op gang is, legen het portier leunen; 5°. de reizigers kunnen de portieren niet meer openen6°. de nadeelige werking van den luchtstroom in de rijtuigen wordt belet; 7°. de portieren behoeven gedurende het traject niet meer voor de dienst der conducteurs geopend te worden; 8°. een enkele conducteur is voldoende voor den geheelen trein; 9". de conducteur is niet meer verpligt langs den trein Ie loopen, hetwelk dikwijls tot ongelukken aanleiding heeft gegeven." Uit Brussel meldt men dat in de kamer van vertegenwoordigers een der leden, de heer Jacobs, inlichtingen heeft gevraagd betreffende de wer ken op last van dc Neder!, regering uitgevoerd in de Ooster-Scheldcwelke naar zijn gevoelen nadeelig zullen zijn voor de scheepvaart en bij gevolg schade zullen toebrengen aan den handel van Antwerpen. De heer Vander- stichelen, minister van openbare werken, heeft hierop geantwoord dat de belangen van België niet uit het oog zullen worden verloren en dal België de middelen bezit om de Nederlandsehe regering te houden aan de vastge stelde bepalingenbetrekking hebbende op de Schelde. De heer Rogier, mi- r.isler van buiicnl. zaken, heeft nog daaraan toegevoegd, dat, indien ten gevolge van dc uilvoering der beraamde werken, nadeel werd toegebragt aan de vaart op de Schelde, de vereischte stappen zullen worden gedaan om in de zaak naar behooren te voorzien. 's GRAVEN HAGE 13 December. Z. M. de koning heeft benoemd lot ridders der orde van den Nederl. Leeuw, de hh. de Jaeger, laatstelijk raad van legatie van het Ooslenrijksche gezantschap, en C. E. Martnscelle, laatstelijk secretaris van hel llaliaansche gezantschap bij ons hof. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer W. C. Th. van Nahuys, burgemeester der gemeente Enschedé, tol hel dragen der versierselen van ridder der Kroonorde 4de kt., betn door den koning van Pruissen geschonken. Naar men verneemt heeft het Z. M. den keizer aller Russen behaagd aan onderscheiden onzer landgenootcn de versierselen van verschillende rid derorden te verleenendaaronder worden genoemd L. N. graaf van Rand- wyck grootmeester van het huis van H. M. de koningin, jhr. mr. II. M. C. Clifford, hofmaarschalk van het huis van Z. M. den koning; de burgemeester der residentie, jhr. mr. F. G. A. Gevers üeynoot, de adjudanten des ko- nings jhr. J. II. van Cappelle, kapitein-luit. ter zee, dienstdoend adjudant van Z. M. den koning en W. C. baron Snouckaerl van Schouburg, stal meester, dienstdoend adjudant des konings; de heer F. J.Behr, commissarris v ;n policie te Scheveningende heer Paul van Vlissingen een der hoofden van de beroemde firma te Amsterdam enz. Eervol ontslag is verleend aan den heer A. Jansenals directeur van het postkantoor te Wormerveer, en in zijne plaats benoemd de heer G. van der Vliet, commies der posterijen 2de kl.; voorts is benoemd tot commies der posterijen 2de kl. de heer A. Schregardtiscommies der 3de kl.; lot laatstgem. betrekking zijn benoemd de heeren 1). J. 11. Bouwmeester en H. F. L. Klippink thans surnumerairs bij hetzelfde vak van administratie. Aan den heer F. L. Janson is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der registratie te lJsselstein. Bij het personeel van dc geneeskundige dienst der landmagt zijn benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. de officieren van gezondheid 3de kl. L. E. Bachelier, van het 3dl!, en 11. C. van Eyk van Voorthuysen, van hel 7dl! reg. infanterie. Zalurdag II. heeft de llaliaansche gezant, de heer Carulli deCanlogno, in een bijzonder gehoor, zijne geloofsbrieven aan Z. M. overhandigd. lieden heeft er bjj Z. K. U. prins Frederik, op zijne goederen aan den Leydschen straatweg, eene jagtparlij plaats gehad, lol wier bijwoning vele aanzienlijken waren uitgenoodigd. Na afloop hebben zij aan een groot diner bij Z. K. H. op het huis de Paauw deel geuomen.. De minister van binnenl. zaken zal Maandag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. De heer Verschoor, nieuw benoemd lid in Noordbrabant, heeft, nadat zijne geloofs brieven waren in orde bevonden, zitting genomen. lil de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de heer van Nierop de zaak der doorgraving van Holland op zijn smalst op nieuw ter sprake gebragt, en na daartoe verlof te hebben bekomen, in verband met liet daaromtrent vroeger besprokene, de vraag gedaan, of de regering aan het bestuur der kanaalmaatschappij magliging had verleend om eene storting uit te schrijven, welke vraag door den minister van hinnenl. zaken ont kennend werd beantwoord. De beraadslagingen over hel wets ontwerp tot goedkeuring der begrooting voor den aanleg van staatsspoorwegen dienst 1865, zijn daarna voortgezet. Over verschillende artl. werden inlichtingen gevraagd, die door den minister van binnenl. zaken werden gegeven, ter wijl ook sommige leden op eene krachtige voortzetting der werkzaamheden aandrongen. Ten slotte werd het wets-ontwerp met 64 tegen eene stem die van den heer Storm van 's Gravcsande, aangenomen. Heden worden de beraadslagingen over de begrootingswelten voortgezet. BLUTENLANDSCHK BER1GTEA. ËNCfELAÜ D. LONDEN. 11 December. Volgens de Times zou bij de regering het plan in overweging zijn om gebruik te maken van de bevoegdheidhaar bij de wet van 1844 verleend om het meerendeel der spoorwegen op de bij genoemde wel bepaalde voor-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1