leadscue COURANT. WOENSDAG 7 DECEMBER. 186 4. De Courant wordt Maandag, Woensdag en frijdag uitgegeven. Die ran Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel /aars. Ajzonderlijke nomwers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCI1E BERIGTKN. LEYDEN, 6 December. Wjj vervullen eene oris aangename laak met aan onze lezers het vol gende uittreksel mede te deelen nil den Antwei pschen Monde Musicalvan den 27slcn November 1864. Het betreft onzen stadgenoot, den heer Bakker Korff en het geldt de eer der Nederlandsche schilderschool. Een schilder stukje van genoemden heer, hetwelk op de jongste tentoonstelling te Ant werpen is geëxposeerd geweest, wordt daar in dezer voege beoordeeld: Indien gelijk men wel eens zegt geestigheid geen volstrekt vereischte is in de schilderkunst, zij schaadt evenwel niet; integendeel. Zie hier eene van de goede soort, die zich doet kennen, zonder aanspraak er op te maken. Le toast de remercimentdoor den heer Bakker Korff, te Leydenis een bekoorlijk familie-tafereeltje. Twee bejaarde dames, oude kenvelaarstersleggen een bezoek af bij eene harer vriendinnen van gelijken leeftijd. Deze bedankt met eenen toast op de gezondheid harer bezoeksters. Dit is in korte woorden hel onderwerp. Maar hetgeen men niet zou kun nen beschrijven, is het leven in deze drie kleine figuren, ter grootte van 'een' vinger; de waarheid in houding en gebaren; al het natuurlijke, onge- dwongene in de uitdrukking; den geest lot in iederen penseelstreek. En eindelijk, welk eene fijnheid van toon! Het is 't penseel en coloriet van Teniers, al het geestige van Charlet. Ziedaar een' kunstschilder, wiens kleine paneelen eenmaal nog tegen goud zullen worden betaald." Het vaderland mag prijs stellen op eenen bescheiden kunstenaardie den ouden roem der Nederlandsche schilderschool zoo meesterlijk ook buiten 's lands helpt handhaven. Blijkens eene hierachter voorkomende aankondiging zal de Leydsche afdeeling der Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid op Zalur dag aanst. eene openbare vergadering houden, waarin de heer mr. J. P. Amersfoordt eenige niededeelingen zal doen omtrent den ontworpen spoor weg door den llaarlemmerincerpolder. Wegens het in vele opzigtcn be langrijke van het onderwerp dal besproken zal worden, achten wij het niet overbodig hier de aandacht op deze bijeenkomst, waarin ook gelegenheid tol gedachtenwisseling zal gegeven wordente vestigen. In de maand November zijn over den Holl. spoorweg vervoerd 102,697 reizigers gevende eene opbrengst van ƒ78,821.20. De opbrengst van het goederen-vervoer was ƒ22,012.581. In* dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 92,652het vervoer van goederen ƒ57,320, en het vervoer van reizigers en goederen, door directjverkeer met Duitschland, 109,517 opgebragt. Z. M. heeft bij besluit van 12 Nov. jl. bepaald, dat het bedrag der schadeloosstelling, wegens het gemis van fourrages, aan de daarop regtheb- bende generaals, hoofd- en verdere officieren bij het leger, gedurende het jaar 1865 toe te kennen, tegen ƒ0.65 per paard en per dag, zal worden berekend. De commissaris des konings in de prov. Zuidholland heeft ter kennis van belanghebbenden gehragt, dat ingevolge besluit van ged. stalen van 29 Nov. jl. n°. 20, de jagt op klein wild, opgenoemd in art. 17 der wet van den 13(|CD Junij 1857, voor dit jaar in de prov. Zuidholland wordt gesloten op Zaturdag den 31sten Dec. aanst. met zonsondergang. De Arnh. C. deelt mede dat te Wiesbaden in den ouderdom van 50 jaren overleden is de heer W. Cores de Vries, een man die door zijne groote ondernemingen in Indië een werverdienden naam heeft gemaakt. Nu 4 maanden geleden uit Indië teruggekeerdsleepte eene van daar medege- bragte ziekte hem ten grave. Te Delft hebben zich eenige ingezetenen bij request tot Z. M. den ko ning gewend om gratie te verzoeken voor H. Westermau, van de vijfjarige tuchthuisstraf, waartoe hij door het prov. geregtshof in Zuidholland is ver oordeeld, wegens de toegebragte verwonding aan den wethouder v. d. Mandele. Naar men verneemt is er bij een passagier op de stoombootvarende tusschen Amsterdam en het Nieuwe Diep, een met bloed bevlekt baukbillet, groot ƒ40 gevonden, hetwelk, naar men gist, tot de goederen behoort, die l>Ü den moord le Dinteloord zijn gestolen. Hel moet bereids in handen van den commissaris van politie le Nieuwe Diep berusten. Ter reede van hel Vlie is op een te Iiarliugen te huis behoorend schoo- nerschip een treurig ongeluk voorgevallen. De stuurman en een matroos waren bezig op de boegspriet. De eerste viel er af, klemde zich vast aan den matroos en sleepte hem mede in zijnen val, waardoor beiden in de golven hun graf vonden. Donderdag II. zijn te Acquoy 5 woningen afgebrand, waardoor 7 ge zinnen bijna alles hebben verloren. Uit Zwolle meldt men, dat het thans zeker sclijjiit te zijn, dal de voormalige predikant van Rijn in het buitenland denkt te blijven, althans zich hier niet weder met der woon zal vestigen, daar hij last heeft gege ven het tijdens zijne gevangenschap voor hem aangekochte huis te ver- koopen. Dit pand, waarvoor in der tijd ƒ13500 werd betaald, is thans voor ƒ11400 ingezet. Voor het prov. geregtshof van Friesland zal Maandag aanst. teregt slaan W. P., goudsmid, beschuldigd van Int gebruik maken van een val- sclien keurstempel tot het merken van goud. De sluikhandeldie sedert de verhooging van den accijns op het ge distilleerd langs de grenzen van ons land wordt gedreven heeft de kamer van koophandel te Winschoten op nieuw bewogen hare stem daartegen te verheffen en bij den minister van financiën op middelen tol wering van dat kwaad aan te dringen. Volgens hel gevoelen der kamer kan men aanne men dat dagelijks 80 a 90 kan voorloop gesmokkeld wordt. Nabij Helmond is Vrijdag II. een locomotief met 13 zandwagens, waarop ruim 50 arbeiders waren gezeten, uit het spoor geraakt. Vier wa gens zijn verbrijzeld. Een persoon is ernstig gewond. Naar men uit Antwerpen meldt is aldaar Zondag II. de Vlaamsche landdag, uitgeschreven door den Nederduitschcn bond, gehouden. Hij is door een groot aantal afgevaardigden en belangstellenden uil vele plaatsen van België bijgewoond. Verscheidene sprekers hebben er hel woord ge voerd om de grieven der Vlamingen aan te wijzen. Deze waren hoofdzake lijk: dat de Vlamingen hunne taal bij de regtspleging zien achterstellen; dal de wetten en officiële stukken der regering niet mede in de Vlaamsche taal worden afgekondigd; dat de Vlaamsche taal aan 's rijks inrigtingen van onderwijs niet genoegzaam, of in hel geheel niet onderwezen wordt; dat er, ook in de Vlaamsch sprekende gedeelten des lands, rijks-ambtena ren worden aangesteld die het Vlaamsch niet kunnen sprekenhoewel zij in aanhoudende aanraking met de bevolking moeten komen. Er werden ver- 1 scheiden middelen voorgeslagen om herstel van de grieven der Vlamingen te bekomen. Het denkbeeld van een algemeen petitionnement vond geenen bijval; doch er werd besloten voor de Vlaamsche zaak werkzaam te zijn door plaatselijke bijeenkomstendoor de inzameling van geldelijke bijdragen tot vorming van een fonds, onder den naam van den Vlaamschen penning, en bestemd ten dienste der Vlaamsche beweging, door bemoetjingen bij de verkiezingen ter ondersleuning der Vlaamschgezinde candidate». Ook werd besloten bij eene petitie aan de kamer van volksvertegenwoordigers te ver zoeken, »dal eindelijk aan de taal van omstreeks drie millioen Vlamingen dezelfde regten zouden worden gegeven, als aan de taal van weinig meer dan twee millioen Walen." Eindelijk is bepaald, dal er eerlang weder een Vlaamsche landdag zou worden gehouden en wel le Gend. Volgens nadere hcrigten per telegraaf uit Ned. Indië ontvangen, zijn de vroeger vermelde ongeregeldheden te Tagal van ernstigen aard geweest. De kwaadwilligen hebben bij den regent alles stuk geslagen de geweren der pradjoeries medegenomen en een dier manschappen gedood. Een der opzieners van de suikerfabriek Pangingan moet gedood en een ander zwaar gekwetst zijn. De administrateur van Dijk en zijn gezin hadden zich door de vlugt weten te redden. De resident had met de pradjoeries de kwaad willigen achtervolgd en na een gevecht waren de laatstgenoemden naar het gebergte geweken. De volgende mcdedceling van den heer D. Kluifhoofd, secretaris van Nnmansdorp, is ons ter plaatsing toegezonden: «Omstreeks het begin van October jl. werd voor de arrondissements-regt- bank te Dordrecht een geregtclijke instructie aanhangig gemaakt legen M. S.beurtschipper van Nnmansdorp op Dordrecht, verdacht van valsch- heid in onderhandsch geschrift. De aanleiding is deze: de ingezetenen van Nnmansdorp gaan voor een groot deel hunner be- noodigdheden ter markt te Dordrecht; genoemde schipper wordt veelal gebruikt om het door heil te dier zake verschuldigde, te Dordrecht te betalen of om voor de leveranciers te Dordrecht, het hun te Numansdorp verschuldigde le ontvangen; hem was te laste gelegd op een door hem nagemaakte kwitantie bjj een landbouwer te Nnmansdorp cenig geld le hebben ontvangen, door dezen verschuldigd aan een leverancier te Dordrecht M. S. werd zelfs ter zake van dit hem te laste gelegde feit op 6 Octo ber voorloopig in hechtenis genomen. Het schijnt evenweldal het onderzoek naar dat feit in het voordeel des verdachten is uitgevallen. Althans dezer dagen, op 19 dezer, is hij weder op vrije voelen gesteld. Alvorens tot die invrijheid stelling werd overge gaan, heeft de regler-commissaris zich zelfs niet bepaald tot het onderzoek I van het bovenvermelde feit, maar levens verlangd te onderzoeken of, zoo al niet ditsoms andere dergelijke feiten door den verdachte mogten zijn gepleegd. Vandaar dat men van verschillende zijden personen heeft ge dagvaard die ter voldoening van hetgeen aan leveranciers verschuldigd was j hem betalingen hebben gedaan, en zulks mei het doel om te onderzoeken of zulke betalingen ook op door M. S. nagemaakte kwitantien mogten zijn geschied.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1