LUI DSC1 HE COURANT. MAANDAG 5 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die ran Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel IaarsAfzonderlijke no miners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSGHE 8EKIGTKN. LEYDEN, 3 December. Het muziekgezelschap Sempre Crescendo zal op Dingsdag den 6den dezer 1 op Zomerzorg een invitatie-concert geven, waarop zich zal doen liooren de v' heer Joseph Joachim, uit Hanover. Bij de Vereeniging tot voortdurende ondersleuning der nagelaten betrek kingen van verongelukte visschcrs der reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee, is de treurige lijding ontvangen, dal op den avond van 30 Nov. te Katwijk is aangekomen de aldaar te huis behooreude bomschuit Adrianazonder stuurman en met verlies van één matroos. Beiden zijn door den hevigen storm in zee over boord geslagende eerste achterlatende eene weduwe met 4 kinderen en de laatste eene weduwe met 1 kind. Met deze ongelukkigen zijn binnen één jaar ten laste der vereeniging gekomen 14 weduwen en 37 weezen. Wij wenschen dat de circulaires, welke dezer dagen door de Leydsche- commissie aan onze stadgenooten zijn rondgezondenalgemeene deelneming mogen ondervinden, ten einde de vereeniging aan haar loffelijk doel voort durend kunne blijven beantwoorden. Door haar toch worden ondersieund 19 weduwen en 44 weezen en bij dit getal komen binnen kort 5 weduwen en 16 weezen, welke nog uitkeering ontvangen uit eene bijzondere collecte, bedragende te zamen 24 weduwen en 60 weezen; bovendien zijn gedurende den winter de uitkeeringen verhoogd. Het getal der in bel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 161 tot 175 personen. De N. R. C. deelt het volgende telegrafisch berigt nit Batavia, van 1 Nov., mede: Er hebben te Tagal ongeregeldheden plaats gehad, naar het schijnt zonder politieke beleekenis. Zestig Javanen hebben het huis van den regent aangevallen. De aanvallers zijn uiteengejaagd. Uit 's Hage schrijft men aan bet U. D.: Met genoegen vernemen wij, dat weldra in den steeds verlangden ijk op de gasmeters door ons gouverx nemenl zal voorzien wordenwaardoor wij niet alleen goede gasmeters zul len krijgen, maar tegelijkertijd zal opbonden het verkoopen van gas naar de Engelscbe maat, gelijk in verschillende steden van ons land plaats beeft. Men verneemt dat door het hoofdbestuur van het Ned. Zendelingge nootschap het volgende drietal predikanten is gevormd om daaruit in de maand April e. k. een director van het zendelinghuis te beroepen, ds. von Baumhaucr, te Zulphen; Ledeboer, te Dalfsen; endeKoode, te Hoogkarspel. Bij de ned. herv. gemeente te Oldebroek is beroepen ds. Brouwer pred. te Bodegraven; bij die te Waddingsveeuds. Bloemers, pred. te Haarlo; bij die te Vrouwenpolder ds. Gobins du Sart, pred. te Arnemuiden; bij die te Linscboten d5. Sypkens, pred. te Loosduinen. Aan de diaconie der herv. gemeente te Itijswijk is door wijlen jbr. mr C. E. A. J. van der Straten gelegateerd eene som van 3000en aan de diaconie der herv. gemeente te Holten is door wijlen den heer J. Zand- voorl Gz. bet derde gedeelte eener boerenplaats, ter waarde van 1800, vermaakt, waarvan twee personen lol aan hunneudood het vruchtgebruik hebben. Eergisteren beeft hel prov. geregtshof van Gelderland uitspraak gedaan in de zaak van H. Lehman, B. Dnvelshof en 11. J. Hulsbeek, allen wonende te Oldenzaal en hen schuldig verklaard aan diefstal bij nacht door meer dan een persoon, voorzien van wapenen, door middel van bnitenbraak en inklimming gepaard met geweldoefening, opgevolgd door moedwilligen man slag op den persoon van den oud pastoor J. Leus, welke manslag strekte om de ontdekking van den diefstal te voorkomen, en hen mitsdien veroor deeld tot de straffe des doods, uit te voeren binnen de gemeente Arnhem. Na de uitspraak heeft de voorzitter in eene treffende rede den veroordeelden de grootte van hunne misdaad voorgehouden, ben aangemaand tot berouw en ootmoed, daar bel twijfelachtig was, of zich de koninklijke genade ook tot hen zoude uitstrekken nademaal limine misdaad en voorafgaand levensge drag hun op die genade geene hoop moglen geven. De toespraak scheen op de veroordeelden weinig indruk te maken. Het prov. geregtshof in Overijssel heeft vernietigd het vonnis van de arrond.-regtbank te Zwolle, waarbij aan mevr. de wed. Pruimers is ontzegd haar op de tegen haar door den heer N. Pruimers ingestelde vordering tot afgifte van het minderjarige kind, Margarelha Daniëlla Pruimers, gedane incidentele eisch tot voeging en gelijktijdige behandeling van de door haar over hetzelfde onderwerp tegen den heer Pruimers ingestelde actie. Het bof heeft verklaarddat beide zaken aan elkander verknocht waren en de voe ging en gelijktijdige behandeling gelast. Te Enschedé zijn dezer dagen in bewaring gebragt G. Stokkentreef en H. Gecrink, heiden outl 14 jaar, die met gemeenschappelijk overleg eene medaille hebben verzilverd, met bet doel die voor een geldstuk te doen door gaan. Eerstgenoemde heeft de verzilvering bewerkstelligd en de tweede liet stuk uitgegeven vooreen Pruissiscben daalder a ƒ1.80 bij een winkelier, bij wien hij een half pond worst haalde. Te Meppel is door den gemeenteraad besloten tot de opheffing van het gymnasium en tevens tot de oprigting van eene gesubsidieerde bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs. De Latijnscbe school zal blij ven bestaan. Het besluit tol oprigting eener hoogere burgerschool is in getrokken. Te Maastricht zijn dezer dagen door de maréchaussée twee transporten van personen binnengebragtwelke wegens misdaden van criminelen aard te rcgl zullen moeten staan. Het eerste transport bestond uit een gezin der gemeente Swalmen, te weten: eene moeder, hare dochter en de vrijer der laatste, beschuldigd van den vader van dit huisgezin op eene gruwzame wijze te hebben vermoordomdat deze zich tegen bet huwelijk der beide jonge lieden had verzet. Het tweede transport bestond uit een viertal dragonders. Volgens gerucht hebben dezen te Venlo, alwaar zij in garnizoen lagen, in een publiek huis niet alleen veel huisraad vernield, maar twee der vrouwen hel venster uitgeworpen, waarvan eene aan de gevolgen zou zijn overleden. 's GRAVEN II AGE3 December. C. Cr De minister van oorlog zal op Dingsdag, die van financiën op Don derdag en die van marine op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. lil de zitting van de tweede kamer, van gisteren zijn de algemeene beraadslagingen voortgezet over hoofdstuk V der slaatsbegrooting voor 1865 (dep. van binnenl. zaken). De heeren van Bosse, Schimmelpenninck en van Heemstra hebben bij die gelegenheid hunne beschouwingen over het re geringsbeleid van den minister var. dat departement uiteengezet. Daarbij werden ter sprake gebragt voortdurende stijging van het eindcijfer van dit hoofdstuk, toeneming van centralisaliezuchtwenschelijkheid tot splitsing van het departement enz. De heer Godefroi gewaagde van de administrative regtsmagt van gedeputeerde staten en de daaromtrent te ne men voorzieningen. De heer van Beyma iltoe Kingma sprak over dc armen wet, in verband met liet toezigt, te houden over gasthuizen en weeshuizen de lieer van Nierop drong aan op de vaststelling eener wei op de concessiën. Hij hragt dit in verband met het gebeurde omtrent de kanaalmaatschappij te Amsterdam, en leidde daaruit af, dat bel wenschelijk was om iu bet vervolg geene concessie te verleenen, dan wanneer liet vereischte kapitaal werkelijk voorbanden was; de heer Dirks leverde eenige financiële beden kingen met betrekking tot de in behandeling zijnde begrooiing; de heeren van Eek, Kien, van der Linden en van Nierop traden in politieke beschou wingen; de heer Idzerda wees op het verschijnsel dat bij verkiezingen vele briefjes, zonder stempel ingeleverd, van onwaarde moeten worden verklaard. De algemeene beraadslagingen zullen op Maandag worden voortgezet. Als dan is de minister van binnenl. zaken aan hel woord. Volgens nader berigt uit Lowestoft is de Scheveningsche pink van den reeder de Jager, stuurman A. de Mos, niet verongelukt. BUITKNLANDSCHE BERIGTEN. ENCiELAN D. LONDEN, 1 December. Door de agenten der zuidelijke stalen is op nieuw bij onze regering aangedrongen ooi als oorlogvoerende staat te worden erkend. Graaf Russell heeft daarop geantwoord dat Engeland het einde van den strijd met verlan gen te genioet ziet, maar steeds de onzijdigheid zou handhaven. Onlangs is iemand door de regering van Brilsch-lndië naar Abyssinië gezonden, om aldaar te bewerken dat de Brilsclie consul-generaal Cameron, die door den vorst van Abyssinië, Theodorus, gevangen gezel was, in vrijheid gesteld zou worden. Die gelastigde, de lieer Rassam bevond zich den 4dcn Nov. nog te Massowa eene Abyssinische haven op de westkust der Roode zee. Een van daar door liern geschreven brief zegtdat bij nog geen antwoord van Theodorus had ontvangen op zijn verzoek om naar diens hoofdstad Gondar te mogen reizen. Naar hij vernomen badwerden Ca meron en de met hem gevangen genomen Engelscben in eene tent naast die des konings opgesloten gehouden; zij moglen met niemand in woordenwis seling of aanraking zijnen waren opdat zij niet zouden kunnen ontvlug- tenieder door eene ijzeren keten van vier voelen lengte verbonden aan eenen vertrouwden dienaar van 's konings huishouding, welke laatste bij korte lusschenpoozen afgelost werd De fabriek van touwwerk en telegrafische kabels van de lib. J. en E. Wright in Glenelgroad (Millwall) is dezer dagen voor een groot deel een prooi der vlammen geworden. De schade wordt op 10000 begroot. In de haven van Glasgow is door den hevigen golfslag eene boot met 22 personen omgeslagenten gevolge waarvan er 14 verdronken zijn. Berigten uit Shanghai van 25 Oct. melden uit Japan, dat o'e handel te Jeddo levendig was, dat de daïmios er in toegestemd hadden om hun verblijf aldaar te bonden, en dat dc prins van Nagalo zou geweigerd heb ben de bedongen schadeloosstelling te belalen. P IS CISSEN. BERLIJN 1 December. Naar men aan de Nordd. Zeit. mededeelt heeft Hanover toestem mend geantwoord op Pruissens vordering tot terugtrekking der bondstroe- pen. Saksen heeft nog niet geantwoord. De Pruissisclie regering, welke van die zijde een met eene weigering overeenkomend antwoord verwacht, wenschl in vereeniging met Oostenrijk in de zitting van den Bond van aanst. Donderdag bezwaren tegen de Saksische regering in Ie brengen. Het is waarschijnlijk, dat de Bond spoedig zoodanig besluit zal nemen, als ge schikt is om verdere conflicten voor te komen. Uit Frankfort meldt men, dat in de zitting der Bondsvergadering van lieden Oostenrijk en Pruissen gemeenschappelijk een voorstel zullen doen om de executie-troepen en de civile commissarissen uil Holsteiu terug te roepen.- Hanover zal een voorstel tol terugroeping van zijne eigen troepen indienen Men gelooft dat deze voorstellen aangenomen zullen worden. Uit het noorden van Sleesvvijk te Altona teruggekeerde Pruissen ge wagen van de Deenscbgezindheiddie zij daar ontmoet hebben en die hunne

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1