Eene verkiezing voor den Gemeenteraad. BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydschc Courant van Maandag HH November d&64>, Jr°. 343. Naar men uit Amsterdam meldt bedroeg gisteren de inschrijving voor de kanaal-leening rnim 4 millioen. De inschrijving was ook nog he den open gesteld. Voor het prov. gercgtshof van Gelderland is eergisteren behandeld de zaak van H. Lehman, B. Duivelhof en H. J. Hulsbeek, beschuldigd van diefstal, opgevolgd door manslag, gepleegd ten huize van den oud-pastoor Leus onder Neede, in den nacht van 17 op 18 Junij II. De beschuldigden hebben, uitgezonderd de laatstgenoemde, gedurende de behandeling dezer zaak eene onverschillige houding bewaard. Door het openb. min. werd voor allen de doodstraf geëischt. Nadat de verdediging der beschuldigden door de hh. m". van Essen, van Olden en Op ten Noort was voorgedragen, werd de uitspraak bepaald op Donderdag aanst. Door burg. en weth. van Meppel is aan den gemeenteraad, ten ge volge van onderscheidene aanmerkingen door den minister van binnenl. zaken gemaakt op de door den raad voorgestelde verordening lot oprigting eener hoogere burgerschool, voorgesteld, om het besluit tol oprigting eener hoogere burgerschool in te trekken, het bestaande gymnasium op te heffen en door den heer Koning, leeraar aan het gymnasium aldaar, eene bijzon dere school voor meer uitgebreid lager onderwijs te doen oprigten en daar aan eene subsidie van ƒ1600 'sjaars te verleenen. Te 's Herlogenbosch is zekere Hendrina Boeren, huisvrouw van K. Philippe, van beroep schoenmaker, van drie levende en gezonde kinderen bevallen. Deze lieden waren eerst sedert den 5deD Februarij II. gehuwd. Uit Dinteloord wordt gemeld dal men, in weerwil der ijverige naspo ringen van de justitie, den dader van den aldaar gepleegden moord nog niet op het spoor is. Het knipbeursje, waaruit 4 rijksdaalders zijn ontvreemd, is, met het binnenste naar buiten gekeerd, in het kabinet tnsschen eenig linnengoed terug gevonden. In beriglen van de Kaap de Goede Hoop wordt o. a. medegedeeld dat het tot een treffen is gekomen lusschen de Damaras- en Namaqua Hottentot- ten. De oorzaak was hel rooven door deze laatsten van een groolen troep rundvee. De eigenaar daarvan, de heer Andersson, heeft een kogel in het been gekregen. Onder de Damaras, die aan zijne zijde vochten, was ook het volk der zendingsstatie te Rehabaoth, dat, nadat de Damaras de over winning behaald hadden, door eene partij van de Namaquas, die zich van de nederlaag hersteld hadden, werd aangevallen. Hoewel zich dapper verdedigende, konden zij de wagens niet beschermen, waarvan de meeste verbrijzeld werden; de vijand slak het gras rondom die plek in brand, zoo dat vele vrouwen en kinderen omkwamen door verschroeijing. De Moravische zendeling Kleinschmidt, van de zijnen afgeraakt zijnde, is bij deze gele genheid omgekomen van honger en koude. 's GRAVENHAGE, 26 November. Tot hoogleeraar in de faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en lette ren aan de hoogeschool te Groningen is benoemd de heer mr. H. E. Moltzer, doctor in de letterenthans leeraar aan de hoogere burgerschool te Haarlem. Tot burgemeester der gemeenten Bokhoven en Engelen is henoemd de heer A. H. E. de Bekker. Tot officier van gezondheid 3de kl. bij de geneeskundige dienst der landmagt in West-Indië is benoemd de heer P. A. Risch. Z. M. de koning heeft gisteren in een plegtig gehoor ontvangen den baron de Fabrice, minister van Z. M. den koning van Saksen alhier, tot het overhandigen zijner geloofsbrieven. De ministers van oorlog, justitie, financiën en marine zullen in de volgende week geen gehoor verleenen. Aanst. Dingsdag zal door den generaal-majoor Blankenminister van oorlog, een groot diner worden gegeven, terwijl door den heer Cremers, minister van buitenl. zaken, aanst. Donderdag een diplomatiek diner zal worden aangeboden. Aanst. Maandag zullen voor de arrond.-reglbank alhier eenige perso nen teregt staanwegens het opkoopen of verpanden van militaire kleeding- stukken. Men verneemt dat door wijlen den heer C. L. Smeets, in leven amb tenaar bij het prov. gouvernement van Zuidholland, onlangs alhier overle den, o. a. zijn vermaakt de volgende legaten: aan het r. k. weeshuis ƒ5000; aan het r. k. oude mannen- en vrouwenhuis 5000; aan de ver- eeniging van den H. Vincentius de Paulo ƒ3000; aan de vereeniging voor de verpleging der zieken, genaamd de Ltidwina-vereeniging3000aan de herv. diaconie ƒ1000; aan de armen der Ned. Portugeesch-lsraëlitische gemeente 300; aan het fonds der vereeniging tol voortdurenden onderstand der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers te Scheveningen150. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de algemeene beraadslagingen over de begrootingswelten voor 1865 voortgezet. De minis ter van binnenl. zaken voerde het eerst het woord; hij wederlegde in eene zeer uitvoerige rede de beschouwingen door de hh. J. K. van Gollslein, van Zuylen van Nyevelt en van Foreest voorgedragenverdedigde de daden van het tegenwoordige kabinet tegen de daartegen ingebragle grieven, lichtte de handelingen der liberale rigling met betrekking tot de koloniale aangelegen heden toe, en deed ten slotte uitkomen welke voordeelen uit de toepassing der beginselen dezer regering voor de ontwikkeling en welvaart van het land reeds verkregen en verder te wachten waren. De heer Schimmelpen- ninck gaf daarna de redenen op, die hem weêrhielden het bewind te onder steunen; die redenen vond hij in de thans gevolgde rigting bij het beheer der binnenlandsche en koloniale zaken. De heer Kien verklaarde in zijne verwachtingen, welke hij van deze regering gekoesterd had, zeer te zijn te leur gesteld. De heer van \'oorihuysen trad in een kort onderzoek der handelingen van het ministerie in het algemeenen van den minister van financiën in het bijzonder; en de heer van Zuylen van Nyevelt beantwoordde I breedvoerig de vele legen zijne eerste rede geopperde bezwaren; en lichtte zijne vroegere denkbeelden, in tegenstelling van die zijner tegenstanders, I nader toe. Door den heer van Eek werden de beweringen van de hh. van Voorthuysen en van Zuylen van Nyevelt tegengesproken. BUiTËNLANDSGHE BÜR1GTEN. ENJGEL,A1% LONDEN. 24 November. Men verzekert op nieuw dat in de zittingen van den kabinetsraad be raadslaagd wordt over eene vermindering -van het budget van oorlog. In het aanstaande jaar zullen, naar men wil, eenige regimenten uit Indië teruggeroepen worden. Hel is thans gebleken, dat er bij het gebeurde op den spoorweg nabij Rigby aan geene misdaad te denken valt. De man die vermoord en uit den waggon geworpen zou zijn, leunde tegen hel deurtje van den waggon, het welk alstoen is opengesprongen ten gevolge waarvan hij er uit is getui meld. Hij heeft niet het minste letsel bekomen. Hij herinnert zich alleen, dat hij in den waggon heeft gezeten en dat hij bij het neertuimelen langs eene hoogte is afgerold. Hij heeft daar in de laagte heel rustig zijn roes uitgeslapen en is daarop naar het jnaastbijgelegen station gewandeld, om zijne reis voort te zetten. Er is echter weder werkelijk een moord gepleegd te Orpingtonten ge volge van een twist lusschen drie personen, die Zatnrdag nacht ten 12 ure de kroeg verlieten. Een hunner begaf zich huiswaarts, doch werd spoe dig door de twee anderen gevolgd. Twee politie-dienarenkwaad vermoe dende, volgden deze twee en eenige toornige woorden vernemende, liepen zij toe als wanneer zij eerslgenoemden man op den grond vonden liggen, deerlijk mishandeld, zoodat hij Maandag aan de gevolgen bezweek. De daders zijn in hechtenis genomen. Een verschrikkelijk ongeluk heeft den 318lcn October op den Lafayette and Indianapolis spoorweg, omstreeks zeven mijlen van de stad Lafayette, in Indiana, plaats gehad. Een trein, waarin zich 568 passagiers bevonden, kwam in botsing met een trein, geladen met vee. Eersigenoemde trein was een twintigtal minuleu achter en wachtte toen den noodigen tijd aan het station te Stockwell. Toen die tijd verstreken was, had men hel regt om den togt voort te zetten. De machinist gaf mitsdien aan den trein de ge wone vaart, doch zag, bij het draaijen van den weg, den trein, geladen met vee, aankomen. De machinist van den laatsten trein stelde wel het zijne in het werk om de vaart te verminderen, maar het was te laat om den schok te voorkomen. Een aantal passagiers werden letterlijk vermorseld, alsmede een aantal rijtuigen. Hoeveel menschen hierbij omgekomen of ge kwetst zijn, weet men nog niet, maar hun aantal is ongetwijfeld zeer groot. Omtrent de landstreek Nevada, welke onlangs door den president Lin coln als souvereine slaat onder de leden der Unie is opgenomenwordt medegedeeld dat zij thans reeds 15 tot 18 millioen dollars in een jaar aan zilver oplevert, behalve eene aanmerkelijke en toenemende hoeveelheid goud. Nevada wordt het zilverland genoemd gelijk California het goudland heet. FKAItKltlJh. PARIJS, 24 November. De plotselinge dood van zeker groot financier verwekt groot opzien in de voorstad S'. Germain. Hem was de behartiging der belangen van verscheiden voorname legitimisten toevertrouwd; thans heeft men een tekort van eenige millioenen in zijne kas ontdekt. Bij de laatstgehouden jagt te Compiègne heeft de prins van Oranje 8 reebokken, 53 hazen, 77 konijnen, 54faisanten, in het geheel 192 stuks wild geschoten. De keizer schoot 237 en prins Napoleon 176 stuks. Het hof van assises van Orleans heeft den notaris Jarry, wegens 17 valschheden in geschriften, waardoor hij zich 200,000 frs. had verworven; tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. De heer Mirèsdie alhier weder eene inschrijving had geopend voor eene »Banque des états," heeft van zijn plan moeten afzien, naar men wil ten gevolge van de lusschenkomst der policie. De gestorte gelden zullen teruggegeven worden. 1 Ni CE ZO A 11 K X Mr. S. C. SNELLEN van VOLLENUOVEN staat in de Leydsche Courant van heden als conservatief gewaarmerkt. Gedurende de lange reeks van jaren, dat ik het genoegen heb met den heer Snellen van Vollenhoven bevriend te zijn zie ik nu in de dwaling ver keerd te hebben, dat hij gematigd-liberaal was. Daardoor beschouwde ik hem als den man, die, gezocht door de liberalen, echter niet door de con servatieven zou gewraakt worden. Ik vind het altijd hoogst onbillijk iemand zijne speciale bekwaamheden bij voorkomende gelegenheden als eene fin de non-recevoir in het aange zicht te zien gesmeten. De redenering in het opstel is voor het overige in den grond ik hoop niet opzettelijk specieux en onaannemelijk. Nooit heelt de heer Snellen van Vollenhoven blijken gegeven van onpraktisch te zijn, en dit was het wat er op aankwam, dat bewezen werd. Een onaf hankelijk, zelfstandig, veelzijdig beschaafd, regtschapen man, meteen vrij zinnig gemoed en gezond oordeel is wat tot de hoedanigheden van een raads lid gevorderd wordt en deze gelukkige vereeniging biedt de heer Snellen van Vollenhoven in zijne persoonlijkheid aan en zou hem, naar mijne mee ning, bij voorkeur de algemeene candidaat van alle partijen moeten maken tot eene betrekking, waarin hij de stad uitmuntende diensten zou kunnen bewijzen. Leiden, 25 November 1864. J. K. KEJNE KEPZE VOOR ÜEJN GEMEEJNThRA 4D. Het zal zekerlijk velen met ons uiterst leed gedaan hebben uil de dag bladen te vernemen, dat de heer Wolfson verzoekt bjj de op handen zijnde

Leydse Courant | 1864 | | pagina 5