De verkiezing van een burgerman tot lid van den Gemeenteraad. EENE KEUZE TOOK DEIN GEMEENTERAAD. öurgcvitjfee Jsjlanb. van Turyn naar Florence. Volgens de dagbladen zijn al die heeren gunstig voor de wet gezind. IMCEZOJiBEV. De vrijzinnige grondwet van onzen slaat, de hedendaagsche instellingen van onderwijs, de toegang geopend voor alle standen der maatschappij om tot kennis en wetenschap te geraken, ziedaar de middelen om eenmaal tot de emancipatie van alle standen der maatschappij te komen. Ziedaar de geest van onzen tijd. Het is nog kort geledendat men in onze stad hel besloten terrein opende voor verschillende standen om gezamentlijk feest te vieren, dat men het plan ontwierp om op een en hetzelfde terrein, de Ruïne, eene duurzame zamen- leving, in gemeenschappelijke genietingenvan verschillende standen, in het leven te roepen, en thans ziel men een gewezen timmerman, die willens en wetens tot de burgerklasse behoortdoor de kiezersvereeniging Nederland en Oranje voorgesteld, om als lid van den gemeenteraad, die schier uitslui tend uit mannen van de ls,e klasse bestaat, gekozen te worden. Die keuze valt wel in den geest van onzen tijd. Die keuze is eene geluk kige keuze te noemen, want 1». de leden van den raad vertegenwoordigen de burgers, de burgers split sen zich in voornamen en in burgerlieden, en de laatslen zijn verreweg de talrijkstenwie kan nu de burgerlui beter vertegenwoordigen dan een bur german 2°. in de raadkamer moeten niet alleen theoretische, maar ook praktische mannen zitting hebben; men moet daar niet alleen kunnen betoogenmaar ook aanschouwelijk kunnen voorstellen; niet slechts de overpeinzingen van der. studeerkamer te berde brengen, maar ook de handtastelijke ervaringen van den praktikus vernemen; 3°. in de raadkamer hebben wij noodig, behalve enkele generaliteilen nok veie specialiteiten, mannen die bij de discussie zeggen kunnen: dit of dat behoort tot mijn vak. Van mijne jeugd af bad ik eene voorliefde voor dat vak, van mijne jeugd af heb ik mij daarin t'huis gevoeld. Welnu, de kiesvereeniging Nederland en Oranje heeft thans een man lot kandididaat gesteld, die aan al die gewcnschte vereischteu voldoet. De lieer lloltz is bij jong en oud, onder al de standen der maatschappij bekend, als iemand die in zijn voormalig bezige leven over vele en velerlei zaken zijn oordcel heeft moeten vellenen wiens gerijpte oordeel daardoor van vrij algeraeenc bekendheid is geworden; als gewezen timmerman en opzigter of architect van 's rijks gebouwen te dezer slede, is hij op rijpen leeftijd eene ware specialiteit geworden, die zijne praktische kennis en ervaringen bestuurd door ecu ktoek verslandniet gebonden door zijne maatschappelijke positie, daar IWj vrij en onafhankelijk is, tot groot nut van Leydens ingezetenen in de raadkamer en later bij Fabricage zou kunnen aanwenden, die ontegen zeggelijk aldaar geen figurant noch idemisl zou zijn. Men kieze dan den heer J. HOLTZ. Een kiezer uit den burgerstand. Wat men vreesde, is gebeurd. De politieke partijen hebben zich weder van de keuzen voor den gemeenteraad meester gemaakt. De conservative kiezersvereeniging Vaderland en Oranje stelt haren conservativen kandidaat en daagt daardoor de lil erale kiez'ersvereeniging Grondicet en Koning uil baren liberalen kandidaat te sletten. De conservative verecniging stelt voor, den conservativen heer mr. S. C. Snellen van Vollenhoven. Wij laten den heer Snellen van Vollenhoven geheel in zijne waarde. Wij zouden niets ten nadeele van zijn karakter willen of weten te zeggen. Wij bestrijden zijne kandidatuur niet, ómdat hij een conservatief is. Dit is voor hel lidmaatschap van den gemeenteraad, onzes inziens, even weinig een motief tegen hem als het een motief voor hem zijn zou dal hijal hel overige gelijkstaande, een liberaal en de kandidaat van Grondwet en Koning was. Ook aan Vaderland en Oranje maken wij van deze kandi datuur geen verwijt. Dat eene conservative kiezersvereeniging eencn conser vativen kandidaat stelt, is niet anders dan rationeel en consequent. Evenwel bestrijden wij deze kandidatuur, omdat wij niet zien, dal er iets anders voor pleit, dan dat de heer S. v. V. de man is. dien zijne partij het meest geschikt oordeelt en de man die de meeste kans beeftals haar vertegenwoordiger in den raad gekozen te worden. Voor den heer S. v. V. kan men, behalve dat hij lot de conservative partij behoort, niet anders aanvoeren, dan hetgeen men voor zeer vele anderen zou kunnen aan voeren. De beer S. v. V. is een geacht ingezeten, goed echtgenoot, goed vader, goed burger; hij is eene specialiteit in het vak dat hij bijzonder be oefent en een voorstander van teil minste e'e'ne der fraaije kunsten. Wij waardecren deze eigenschappen, maar zijn zij de eigenschappen die bovenal de keuze van een vertegenwoordiger motiveren? Heeft de burgerjj vooral behoefte aan eene specialiteit in de entomologie en aan een bevoegd beoor- deelaar van schilderijen en teekeningen De verkiezing van den heer S. v. V. zou een nieuwe triomf zijn voor de conservative party, die dan weder een conservatief raadslid meer zou tellen. Zij zou eene voldoeuing wezen voor de vrienden van den heer S. v. V. en een vereerend blijk van onderscheiding voor hem zeiven. Doch, mogen dit de overwegende redenen zijn die eene verkiezing leiden? Zijn de belangen der kiezersvereeniging Vaderland en Oranje de cenige belangen die voor Leyden gelden moeten? Is niet de eerste en alles beslissende vraag deze: welk nul kan de gemeente, kan de burgerij van deze keuze hebben? en niet: welk genot heeft de heer S. v. V. en hebben zijne vrienden er van? Dat de heer S. v. V. de kandidaat der conservative partij is, zou, ook voor de niel-conservative kiezers, geenc reden mogen wezen hem hunne stemmen te onthouden, wanneer zij anderszins zijne verkiezing in het alge meen belang rekenden. Dat zij dit is, meenen wjj te moeten betwisten, zonder overigens de verdiensten van den heer S. v. V. cenigzins te willen verkleinen. Waar heeft de heer S. v. V. van deze speciale kundigheden doen blijkenwelke men regt heeft van een lid van den gemeenteraad in de eerste plaats te verwachten? Er is eene uitdrukking, welke wij ongaarne bezigen, omdat wij haar bijna even dikwijls hebben hooren misbruiken als gebruiken. Het is de uit drukking «een praktisch mail." Een «praktisch" man is, in het begrip van velen, uilsluitend een man die «zaken doet," terwijl de mannen van studie daartegenover gesteld worden als de onpraktische mannen bij uitne mendheid. Wij hopen ons aan zulk eene eenzijdige opvatting niet schuldig te maken; wij kennen vele mannen die «zaken doen" en zeer onpraktisch zijn, en vele «praktische" mannen van studie. Praktisch en onpraktisch zijn is veel meer eene quaeslie van het karakter en hel verslanddan van bet bedrijf dat men uitoefent. Doch de eiscli van «een praktisch man" blijft, hoe dikwerf misbruikt, wanneer hij in den eigenlijken zin gebezigd wordt, een zeer rationele en zeer wezenlijke eiscli. En dan vragen wij: is de heer S. v. V. «een praktisch man" in den eigenlijken zin van het woord? een man van «deze praktijk" die in den raad te pas komt? Heeft hij ooit bewijzen gegeven van dien praktischen blik, dien een man noodig heeftwelke geroepen wordt om gemeentelijke belangen en zaken te behartigen? Wij betwijfelen dit, wij zouden bijna durven beweren dat die bewijzen ontbreken en dat uien dus, den heer S. v. V. kiezende, ten beste genomen eene keuze in den blinde doet. Daarvoor wenschen wij de burgerij te waar schuwen, want keuzen in den blinde zijn reeds te dikwjjls gedaan. Een man van studie kan een praktisch man zijn, maar heeft men regt te onder stellen dat iemand, van wien men niets weet, dan dat hjj een bekwaam natuurkundige en een kenner van beeldende kunst is, daarom ook een ge schikt vertegenwoordiger van de aangelegenheden der burgerij zal wezen? Wij hadden gehoopt, dat men zich ditmaal eindelijk eens van de voogdij der kiezersvereenigingen emanciperen en uil oogen zien zou. Wij hadden gehoopt, dat men geen conservatief zou kiezen omdat hij conservatief, geen liberaal omdat hij liberaal, geen orthodox omdat hij orthodox is. Want in den gemeenteraad behoeven geene grondwetten gemaakt of her maakt, geene organieke wetten bediscuteerdgeene geloofsbelijdenissen in raadsbesluiten geformuleerd te worden. Hel beste middel om deze parlij- inzigten uit te sluiten ware geweest, de lijstjes der kiezersvereenigingen te voorkomen en, buiten deze om, een bekwaam en eerlijk man, een «prak tisch" man, in den eigenlijken en goeden zin des woords, voor te stellen, een man dien de raad, dien de burgerij en de gemeente behoeft, niet iemand dien zijne partij behoeft. Dit is niet gebeurd; men heeft weder het consigne der kiezersvereenigingen afgewacht, om te zien wien men stemmen moest. Het consigne is gegevende vraag is thanszal de burgerij er gedwee aan gehoorzamen Meent zijdat de heer S. v. V. de man is dien Leyden thans noodig heeft, de man die in den raad ontbreekt, men verkieze hem dan met alge- meenc stemmen. Maar men stemme hem nietwanneer men geene betere redenen heeft dan dat de heer S. v. V. de kandidaat der partij is, die den boventoon voert en op de uitsluitende leverantie der raadsleden aanspraak maakt. Het bij de redactie ontvangen schrijven van den heer 11. zal zoo spoedig mogelijk geplaatst worden. Van 17 tot en met 23 November 1861. BEVALLEN F. S. Zoetgel). SmitZ. J. S. E. de Munnikgeb. Stroebei D. M. C. Hou weling geb. Chaudron Z. M. C. L. Kramers, geb. van Wijk D. J. P. Monrooygeb. Vrossink I). H. M. Kretgeb. Termeer, Z. E. B. Overduin geb. van der Leek D. S. van der Pompe, geb. Vermond Z. J. Hakkaart, geb. Galjaard, Z. J. Rokus, geb. Verhoog, D. A. van Oycn geb. van der VeerZ, J. Poptie, geb. SlegtenhorstD. A. G. T. Speetgeb. van der Voorden Z. M. Briejergeb. van der SpreeZ. M. F. Jansen geb. de Wilde, D. J. A. Vreeswijk, geb. Dieke.Z.C. Stavleugeb. Rijnvis D. M. Piketgeb. van der Heyden ,1). A. Ilaremakergeb. de WitZ. GEHUWD: P. J. van Lis, jm. en P. Crama jd. N. Zaalbergjm. en J. Arbou jd. J. C. van der Zeeuw, jm. en M. Exallojd. P Zoutendijk wedr. en E. van der Valk wede. Z F. Chardonnans, jm. en C. W. Wandeljd. J. Gorree. jm. en J. W'. Philemon, jd. G. van Wijkjm. en M. F. Massa jd. C M. Jurgensjm. en C. Eradus, jd. -— L. van Eyken jm. en C. van den Bosch jd. J. Colpa jm. en M. de l'Eelusejd. J. P. Paulissejm. en C. van der Kampjd. II. T. Slenzler, jm. en E. Langenbeek jd. OVERLEDEN: J. Keyzer. Z.11 j. en 11 ro. Suza CatlO Verhoeven i 54 j. 11. F. van Kampen geb. de Boer, 70 j. J. A. van der Pouipe, geb. de Vrind 84 j. J. C. Verver, bijna 1 j. M. Sell regelgeb. O verveld 74 j It. M. Bolder, Z.6 m. E. 1). Kraaneveid 2 j. en ruim 2 m. A. van Gin- hoven21 j. J. Leugering D.1 j. H. KruitZ.bijna 4 m. H. II. Ka- paan Z.1 j. en 6 m. J. Willemse44 j Marie Gertre Franchimon 24j. S. Steenstraten 52jE. C. Wijtenburg D.13j. en 8 m. A. van Boveite. 64j. 255sle Staats-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. 6de Trekking. N°. 10561 eén prijs van ƒ5000. Nos. 3990, 6192, 11642 en 13968 ieder een prijs van 1000. 7dc Nos. 3715 en 17092 ieder een prijs van ƒ1000. ADVERTENTIE!*. Ondertrouwd: Dr. H. A. GROSKAMP, van Deventer, en Leiden, 24 November 1864. A. P. ROBBÉ. Mijne beminde Echtgenoote A. de VYIT beviel lieden morgen van een welgeschapen Zoon. Leyden, 23 November 1864. K. HAREMAKER Pzn. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een langdurig doch stil lijden, mijn geliefde Echtge noot JAN G1EZEN, in den ouderdom van 66j jaar. Een en veertig en een half jaar mogt ik door den gelukkigsten band des huwelijks met hem ver- eenigd zijn. Leiden, 23 November 1864. J. A. VOORBIJ, Wed. J. Giezen. De Ondergeteekendeten hoogste gevoelig aan de hem zoo aangename en vereerende blijken van belangstelling, ter gelegenheid van zijne herbenoe ming lot Burgemeester dezer Gemeente in ruime mate ondervonden, betuigt aan allen die ze hem betoonden, of er welwillend toe medewerkten, zijnen innigen dank. D. T1EBOEL SIEGENBEEK. Met dank aan Grondwet en Koning voor de eer der aanbeveling, ver zoek ik bij de op handen verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad niet in aanmerking te komen. Leiden, 24 November 1864. D. L. WOLFSON. liet openbaar Eandhuishoudkundig Onderwijs zal geopend worden op Vrijdag, den 25slcn November, des avonds te zeven ure. A. II. van dek BOON MESCII.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 3