I®er Telegraaf. Icd. Van den matroos 2de Id. C. Mastenbroek, met de barkas van de korvet Medusa afgedreven, is verder niets vernomen, zoodat ook Itij vermoedelijk het leven zal verloren hebben. Den 21,lcn dezer heeft zich te Haarlem eene algemeene kiesvereeniging geconstitueerd met het doel om eventueel de verkiezingen voor te bereiden voor leden van het polderbestuur van den Haarlemmermeer polder en van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Hoor den gemeenteraad van Amsterdam is besloten lot het indienen van een adres van adhaesie aan het door den minister van finantiën inge diend wetsontwerp tol afschaffing der plaatselijke accijnsen onder opmer king dat men hel montant van het gedeelte der belasting op het gedistilleerd door het rijk af te slaan, aan de gemeenten zelve zou wenschen te zien over gelaten, in verband met de behoefte in iedere gemeente beslaande. Te Kaalte had in den nacht van Zondag op Maandag het volgende ongeluk plaats. De bakker H. Schrijver had, wegens plaatsgebrek, op zijde van zijne woning twee kamertjes laten bouwen. Zijne dienstmeisjes, J. Janssen, 17 jaren oud, en J. Eykenaar, oud 18 jaar, hadden reeds drie nachten zamen op het bovenste kamertje geslapen. Maandag morgen, on geveer 6j uur, wilde de bakker haar wekken, maar kreeg geen gehoor. Bij liet bed komende zag hij dat laatstgenoemd meisje dood was en het andere nog eenig leeken van leven gaf. Door eene zorgvuldige geneeskundige be handeling is J. Janssen thans aan de betere hand, zoodaler hoop op herstel bestaat. De salpeterachtige uitwaseming van de nieuwe en nog vochtige muren en het gebrek aan zuivere lucht worden als de oorzaken van dit voor val beschouwd. Te Yerseke, in Zeeland, zijn Zondag nacht 11. in het gemeentehuis uil een glazen kastje ontvreemd al de ridderorden en eereteekenen een zilve ren sjerp en een paar gcneraals-epauleiien van wijlen den heer P. IJ. Knoll, in leven gepens. generaal-majoor der infanterie en ambachtsheer van Yerseke welke door hem aan die gemeente als een aandenken werden vermaakt. De officier van justitie te Breda verzoekt, in verband met den te Din- leloord gepleegden moordberigt of ook na den 15den dezer in eenige ge meente een Ned. bankbillet is vertoond of uitgegeven van 40, nieuw model, met bloed bevlekt of sporen van uitgewasschen bloed dragende. 's GRAVEN H AGE 24 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer L. F. II. Beerenbroek, lid van de eerste kamer en burgemeester van Roermond, tot het aannemen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. Z. M. heeft goedgevonden tot kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw te benoemen den heer K. W. E. Wolf, geheim opperregeringsraad en tot ridder dier orde de hit. A. A. Schultze, geheimraad van financiën; P. L. YV. Jordan, raad van legatie in werkelijke dienst, en J. G. R. Mei- necke, geheimraad van financien; allen te Berlijn. Tot burgemeester zijn benoemd: te Texel de heer D. C. Loman, en te Almelo de heer C. Farret, onder toekenning van eervol ontslag als bur gemeester der gemeenten Leersum en Amerongen. Tol griffier bij het kantongeregt te Cortgene is benoemd jhr. mr. L. van Citters, laatstelijk advocaat te Middelburg. Tot landmeter van de l5le kl., bij het kadaster, is bevorderd de heer J. A. Koenen, thans landmeter van de 2dc kl. Z. M. heeft goedgevonden aan den l"eD luit. S. Visser, van hel reg. grenadiers en jagers, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit de militaire dienst te verleenenen den 2den luit. J. F. Sachse, van het 7Je reg. infan terie, in rang en ancienneteit over te plaatsen bij hel wapen der infanterie van het leger in Oost-lndië. Z. M. heeft tot kommandeur der orde van de Eikenkroon benoemd den heer J. II. de Kokelaer Bon wens administrateur van 's rijks uitgaven, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Deze onderscheiding is aan dien heer te beurt gevallen als een bewijs van de buitengewone tevre denheid van Z. M. den koning voor 55-jarige onafgebroken, ijverige dienst, den lande met voorbeeldelooze trouw bewezen. Door de onder zijn opzigt werkzame ambtenaren werd hem bij die gelegenheid ook een fraai geschenk in zilver aangeboden. De minister van binnen), zaken zal op Zaturdag a. s. geen gehoor verleenen. Het prov. gcregtshofkamer van strafzaken, heeft heden uitspraak ge daan in de zaak van 11. Westerman. liet hof heeft hem schuldig verklaard aan gewelddadigheid tegen een magistraatspersoon van hel regeriiigsbesluur ter gelegenheid van de waarneming zijner bediening, waardoor bloedstor ting en kwetsing is veroorzaakt, gepleegd met voorbedachten rade, en hem te dier zake veroordeeld lot vijf jaren tuchthuisstraf. De gemeenteraad heeft zich bereid verklaard om mede te werken tot den aanleg eener haven te Scheveningenen heeft de voorwaarden bepaald, op welke eene subsidie van ƒ750,000 uil de gemeentekas kan worden ver leend om dit werk tot stand te brengen. In de zitting van de tweede kamer van eergisteren zijn, gelijk gemeld is, de beraadslagingen aangevangen over de begrootingswellen voor 1865. De heer Rochussen deelde in eene uitvoerige rede zijne beschouwingen mede over de financiële aangelegenheden van den staat in verband met die der koloniën, alsmede over hel brengen van de koloniale bate van het toeko mend jaar op de voorgedragen begrooiing van inkomsten. Hij betoogde dat het onvoorzigtig was op de toekomst te anticiperen. De heer J. K. van Goltstein ontwikkelde zijne bezwaren legen het tegenwoordig kabinett. w. gebrek aan oefening van gemeenschap mei het parlement en centralisatie geest. Dc heer van Bosse beantwoordde den heer Rochussen, en verklaarde dat wal deze als een bezwaar opgaf, juist voor hem eene reden van goed keuring was, welke stelling hij in bijzonderheden verdedigde. De heer van Znylen van Nyevell hield eene uitvoerige rede ten betooge dal iiet tegen woordig ministerie zelfs niet aan de verwachtingendie de vrienden van het kabinet hadden gekoesterd, had beantwoord, zoo min wat werkzaam heid of vrijzinnigheid, als wat verbetering op financiëel en vastheid van beginselen op koloniaal gebied betrof, omtrent welke laatste men nog in hel onzvkere verkeerde. De heer van Forecst bestreed mede het beleid van het ministerie, vooral iti verband met de koloniale politiek. De heer Dul- lerl trad in eene wederlegging der rede van den heer van Zuylen van Nye- velt, en verdedigde de handelingen der ministeriële partij en van de minis ters, welke door dien spreker waren aangevallen. In de zitting van gisteren zijn de algemeene beraadslagingen voortgezet. Door onderscheidene sprekers werd geantwoord op de den vorigen dag door dc hh. Rochussen, J. K. van Goltstein, van Zuylen van Nyevelt en van Foreest geuite denkbeelden, lu hel bjjzonder werden ter sprake gebragt de daden van het tegenwoordig ministerie en de handelingen van hen die het kabinet ondersteundende koloniale en financiële aangelegenheden enz. De liecren van Eek, Blusse' van Otid-AIblas en van Limburg Brouwer behandel den de politieke quaestie, en wcderlegdcn de beschuldigingen tegen de re gering en dc vrijzinnigen gcrigtde heer van Nispen van Sevcnaer besprak het financiële punten gaf op waarin hij met den minister van financiën verschilde; terwijl de heer van Swieten uitsluitend van de koloniën ge waagde, den bestaanden toestand onzer Oost-Indische bezittingen schelste, en dc wenschelijkhcid van het brengen van verbeteringen en hervormingen in het regeringsbeleid aldaar aantoonde. De heer Heydenrijck gaf de rede nen op die hem aanspoorden omniettegenstaande sommige grieven die hij had, deze regering te ondersteunen; de heer, van Nierop trad in eene breed voerige beschouwing der onderscheidene riglingen, in antwoord op het door den lieer van Zuylen van Nyevelt voorgedragen gevoelen; de heer Hoffman verklaarde dat de koloniale politiek, welke thans werd gevolgd, voor hem eene reden van tegenstand tegen dit ministerie opleverde; de heer Jonck- bloet beantwoordde sommige stellingen uit de redevoeringen der heeren van Foreest en van Zuylen van Nyevelt, waarmede hij zich niet kon verecni- gen, en bestreed de daarin voorkomende aantijgingen tegen de vrijzinnige begrippen. Naar men verneemt wordt in brieven uit de Franscbe koloniën ge klaagd dat de koffijboomen aldaar veel te lijden hebben van een insect, waardoor die boomen in korten tijd worden vernield. In liet station van den spoorweg van Sceaux heeft een zware brand plaats gehad. Een deel der gebouwen, 30 waggons en eene aanzienlijke partij hout enz. zijn een prooi der vlammen geworden. De Spaansche dagbladen deelen treurige bcriglen mede over de overslroo- mingen, die, ten gevolge van zware regens, in de provincie Valentia hebben plaats gehad. De stad d'Alcira is bijna geheel verwoest, en haar omtrek lieeft het voorkomen van een groot meer. PïtUISSEN. BERLIJN 22 November. Men verneemt dat van de zijde van Oostenrijk nog geen antwoord is ontvangen op de voorstellen onzer regering, om aan te dringen op het te rugtrekken der bonds-lroepen uit Uolsteiii. Over de successie-quaeslie in de hertogdommen schijnt de heer von Bismarck zich nog weinig te bekommeren. Uit Petersburg meldt men dal de grootvorst Constantijnuit het bui tenland teruggekeerd, wederom is opgetreden in verscheidene ambtsbetrek kingen waarin hij vroeger werkzaam was, maar dat hij geweigerd heeft zich aan hel hoofd te stellen der commissie voor de Poolsche zakennaar men meent, omdat hel tegenwoordige stelsel van bestuur in Polen niet met zijne vrijgevige begrippen overeenkomt. 's GR AVEN HAGE24 November. In de zitting van de tweede kamer van heden hebben de ministers van financiën en van koloniën breedvoerig geantwoord op de financiële en koloniale beschouwingenop de vorige dagen in het midden gebragt. Sommigen leden hebben nog gerepliceerd. Morgen is de lieer Thorhecke aan het woord. De minister van financiën heeft mede gedeeld, dat op de dienst van 1864 nog 3millioen meer overschot komt, uit de afrekening der kosten van het Indisch muntwezen, zoodat het onge bruikt overschot over 1864 nu reeds 9 millioen bedroeg. PARIJS, 23 November De Moniteur deelt berigten uit Algerië mede, volgens welke aile oproerige stammen in de gewesten waar generaal Yous- souf bevel voert in onderwerping zijn gekomen. De generaal zou zich met de troepen onder bevel van generaal Deliguy vereenigen. WEENEN, 23 November. De Gen. Corresp. verklaart, betreffende het geen gemeld is ten aanzien van liet aanwezig blijven van bondstroepen in Holstein, dat Oostenrijk wel kennis draagt van bet voornemen om bonds- lroepen in dc hertogdommen te doen blijven tot dat er eene volledige orde van zaken zal zijn tot stand gekomen maar dal hel aan de andere zijde onloochenbaar is, dat de bondsexeciiliewaartoe vroeger onder andere omstandigheden besloten werd, een einde moet nemen. TURYN, 23 November. De senaat heeft de hh. Durando, ChiesaSauli Pallieri en Imbriani benoemd lot leden der commissie, belast met het onder zoek van het ontwerp van wet lol overbrenging van den zetel der regering BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENfiELAY D. LONDEN 22 November. De zaak betreffende de aanhouding van de Great Western te Liver pool is door de regering aan de beslissing van de advocaten der Kroon onderworpen. Uit Liverpool meldt men, dal een passagier in den spoortrein nabij Rugby beroofd, vermoord en uit den waggon geworpen is. Een soldaat en drie matrozen die hunne afrekening hadden verkregen, zouden op ver moeden aangehouden zijn. Een ander berigt geeft eene andere lezing van het voorval en zegt dat de bedoelde passagier, in beschonken toestand ver- keerende, legen hel deurtje van den waggon heeft geleund en er uitge vallen is. Berigten uit New-York melden, dal de president Lincoln 213 van de 234 kiezersstemmen heeft verkregen, zoodat hij geacht kan worden met eene meerderheid van minstens 400,000 volksstemmen te zijn herkozen. Iljj behaalde de overwinning in al de stalen, behalve in Kentucky, New-Jersey en Delaware. Opmerkelijk is het, dat te New-York de generaal MacClellan de meerderheid verkreeg. Voorts wordt in die berigten nog medegedeeld, dat de lieer Lincoln den llden dezer eene toespraak heeft gehouden tot eene schare die hem aan zijn verblijf te Washington eene serenade kwam brengen. De vreedzame alloop der verkiezingen te midden van eenen zwaren burgeroorlog, zcidc hij, bewees dat een republikeinsch bestuur in staat was zich in zeer hagchelijké omstandigheden slaande te houden en tevens de vrijheid der burgers te ver zekeren. Nu de verkiezingstrjjd beslist was, noodigde hij alle partijen uit tol gezamenlijke krachtsinspanning voor het behoud des vaderlands. Iljj dankte God, die den geest des volks had geleid tot een in zijn oog heilrijk besluit, maar voegde daarbij de verzekering dat hij geenerlei genoegen vond in de gedachte dat deze uilkomst eene teleurstelling voor anderen zou kun nen zjjn. De generaal Mac Clellan heeft zijn ontslag uit de krijgsdienst der Unie genomen. Men verneemt dat de Amerikaansche gezant te Rio Janeiro aan dc re gering van Brazilië verklaard heeft, dal het kabinet van Washington bereid is haar voldoening te geven voor het gebeurde met de Floridain de on middellijke nabijheid van Bahia. De gezant heeft echter tevens geprotes teerd tegen eene erkenning der zuidelijke staten als oorlogvoerende partij. Volgens berigt uit Rio-Janeiro is de kroonprinses Isabella op den 15de» October in het huwelijk gelreden met den graaf van Eu. Omtrent den storm, die op 19 October over genoemde stad heeft gewoed, verneemt men dat die eene schade van 550,000 heeft veroorza,. .1. 9 sche pen zijn van de ankers afgeslagen, waarbjj velen der opvarenden het leven verloren. FRAN K KIJK. PARIJS, 22 November.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2