Per Telegraaf. het examen van hen, die den titel van candidaat-notaris verlangen te ver krijgen heeft Zaturdag 11. dien rang nog toegekend aan den heer nir. A. P. van Weel, te Ooltgensplaat. De regtbank alhier heeft vrouw Geereke schuldig verklaard aan het houden van een leenhuis op pand, zonder vergunning, en haar veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van 3 maanden en eene geldboete van ƒ500. BLHTENLANDSCHK BEH1GTEN. ESGELAS D. LONDEN20 November. De Morn. Post wil weten, dat; nu de vrees voor eenen Europeschen oorlog, waarin ook Engeland betrokken had kunnen wordenis verdwe nen de regering voornemens is groote bezuinigingen bij het leger en de vloot voor te stellen, die, zoo zij aangenomen worden, eene verandering zullen brengen in het belastingstelsel. Volgens onderscheidene dagbladen heeft de regering besloten de over brenging van veroordeelde misdadigers uit het moederland naar de kolonie YVest-Australië eerlang geheel te staken, indien hel parlement zich met dit besluit vereenigt. Omtrent den moord, die eenige dagen geleden werd gepleegd in de moerassen van Plaistow, nabij Selverton, verneemt men thans dat de ver moedelijke dader, Ferdinand Köhl, niet uit Nederland, maar uit Pruissen afkomstig is. lleeds vroeger was hij in Hanover wegens een moorddadigen aanval veroordeeld en was hij tevens van daar naar Engeland ontvlugt. Woensdag avond 11. is bij het ophijschen van 8 arbeiders uit eene steenkolenmijn, nabij YVilhymore, de ketting gebroken en vielen de onge- lukkigen 80 a 90 ellen in de diepte, waar men hen verpletterd of zielto gende terugvond. Volgens den correspondent van den Times te Calcutta zijn door den aldaar gewoed hebbenden storm, tusschen die stad en Diasmoud-liarbour, ongeveer 5000 personen omgekomen. Die correspondent zegt ook dat, ter wijl de Europeanen krachtige pogingen in het werk stellen om de noodlij dende inlandsclie bevolking bij te staan, daarentegen de welgestelde inlan ders zich alles behalve geneigd belooneri iets ten dienste der ongeluk- kigen bij te dragen. Naar men vernam, is het gebleken dat, wanneer de waarnemingen op het observatorium te Calcutta niet op eene verregaande wijze verzuimd waren geworden, de nadering van den storm zeer goed had kunnen aangekondigd worden en men bij tijds op maatregelen had bedacht kunnen zjjn. Dit verzuim was eenvoudig toe te schrijven aan het feit, dat de waarneming van den barometer aldaar was ojigedragen aan een inlan der, die aan het dalen van den barometer gedurende 18 uren voor den storm gecne aandacht had geschonken. De Lond. Gaz. bevat eene ljjst van degenendie bij de krijgsbedrij ven te Simonosaki op den 5den en 6den Sept. jl. aan de zijde der verbon denen gesneuveld of gewond zijn. Volgens deze opgave zijn bij dal wapen feit 12 militairen en zeelieden gesneuveld en 60 gewond, en wel: van liet Engclsche eskader 8 gesneuveld en 48 gewond, van het Franschc eskader 2 gesneuveld en 9 gewond, van het Nederlandsche eskader 2 gesneuveld en 3 gewond. Men heeft het niet raadzaam geacht eenig punt op den vasten wal of eenig eiland in de nabijheid der binnenzee te bezetten, maar een Engelsch een Fransch en een Nederlaudsch vaartuig znllen aldaar blijven om een wakend oog te houden op het vervullen der vastgestelde bepalingen. Volgens berigten uit Japan heeft de prins van Nagato er in toege stemd de binnenzee van Simonosaki te openen de geslechte sterkten niet meer op te bouwen en de oorlogskosten van de expeditie te betalen. En- gelsche kooplieden hebben klagten bij sir Alcock ingediend, dat de Japan ners den zijdehandel beletten. De Canada, die New-York den 10dcI1 verliet, is hier aangekomen. Lincoln is als president herkozen, met eene groote meerderheid. Generaal Sherman heeft Atlanta ontruimd, na de stad in brand te hebben geschoten, lljj is naar Charleston opgerukt. De bevolking hecht hare goedkeuring aan de bemagtiging der Florida, maar men gelooft niet dat de regering er zich mede zal vereenigen. FRANKRIJK. PARIJS, 20 November. Men verzekert ten stelligste, dat onze regering besloten heeft van hare veroveringen in Cochinchina geen afstand te doen en dus het vroeger ge sloten verdrag niet goed te keuren. Den 25sten October 11. zijn de lijken van zeven Fransche generaals, die bij den oorlog in de Krim gesneuveld warenplegtig bijgezet in een grafieekenhetwelk daarvoor op hel Fransche kerkhof bij Sebastopol was opgerigl. De Russische overheden hebben met alle belangstelling aan die plegtigheid deelgenomen. De lijkkisten werden door Russische oflicieien gedragen. De heer A. Coquerel (de zoon) heeft magtiging verzocht, om in de zaal llertz eer. cursus te openen over de geschiedenis der eerste tijden van hel Christendom. Uit Turyn meldt men dat de kamer van afgevaardigden de wet tot verplaatsing van den zetel der regering aangenomen heeft met 317 tegen 70 stemmen. Twee leden onthielden zich van de stemming. Reeds meer dan 30 steden hebben zich bereid verklaard de grondbelasting over 1865 vooruit te betalen. Na eene korte beraadslaging heeft de kamer ook al de ontwerpen van wet betreffende de staals-financiënzooals zij door den minister Sella waren ingediend, aangenomen met 157 tegen 77 stemmen. Te Tunis heeft onlangs een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij acht Engelsche officieren, drie matrozen en een marinier, allen in dienst van het Engclsche oorlogschip Orlandohet leven verloren. Aan boord van een kotter waren zij een pleiziertoglje gaan doen en bij hunne terugkomst heeft een plotseling opkomende rukwind den kotter, die toen tame ijk ver van het strand verwijderd was, omver geslagen. Een der matrozen zwom moedig naar het stranden was dan ook de eenige die gered werd. Een dagblad van Smyrna berigt dat op 17 October te Larnaka op Cyprus drie schepen met Circassische landverhuizers waren aangekomen. Gedurende de reis waren er van de 2700, die zich aan boord bevonden1441 overledenterwijl er na de aankomst der schepen dagelijks nog gemiddeld 30 stierven. Men gaf zich weinig moeite om de Ijjken te begravendeze werden meestal op strand geworpen. De dreigende houding van een Fransch fregat heeft echter de Turken genoopt tot het begraven der lijken over te gaan. lMiDISSEN. BERLIJN, 20 November. Dezer dagen overleed te Waldstatten, in het kanton St. Gallen, de lieer Florian Marolani, die bij uilersten wil eene som van 350,000 fr. aan 12 verschillende inrigtingen van weldadigheid heeft vermaakt. Te Kopenhagen wordt uit vrijwillige bijdragen een gesticht gebouwd voor 780 invaliden uit den jongsten oorlog, die na hun herstel aldaar blij ven wonen. Te Warschau bevinden zich nog 450 staalkundige gevangenen op de citadel. Het personeel is gedurende de jongst vcrloopen weken aanmerkelijk veranderd, want vele gevangenen zijn op vrije voeten gesteldterwijl hunne plaatsen door nieuwe arrestaliën zijn aangevuld. Van tijd tol tijd worden ook vele staatkundige gevangenen naar het binnenland van Rusland over- gebragt. Zoo vertrok in liet begin der afgeloopen week een transport; sterk 87 man, uit Warschau naar Petersburg, van waar de gevangenen naar de plaats hunner bestemming worden gezonden. 's GRAVENHAGE22 November. In de zitting der tweede kamer van heden zijn de algemeeiie beraadslagingen over de begrooting aangevangen. Morgen voortzetting. Is ingekomen een ontwerp nopens het regt op het zegel. NEW-YORK, 12 November. De heer Feuton is tot gouverneur van der. staat New-York gekozen. De znidertroepen in de vallei van Shenan doah hebben versterking gekregen en bedreigen Pennsylvar.ie en Maryland. Het zuidcr-congres is bijeengekomen. Door den president Davis is in de openingsrede verklaard, dat de vrede onmogelijk is zonder onafhankelijk heid. Hij keurt de conferentie en het wapenen der slaven af, tenzij de uiterste nood tot het nemen van deze maatregelen mogt dwingen. Den aan koop der bcnoodigde slaven beveelt hij aan. PARIJS, 22 November. De Moniteur berigt uit Algerië dal aldaar aan houdend Arabische stammen tot onderwerping komenen de troepen de operatiën tegen de opstandelingen in het zuiden met goed gevolg voortzet ten. De gemoederen zijn veel kalmer en de toestand levert geen grond tot bekommering meer op. lil de Vergadering van leden der Maatschappij voor Toonkunst le Leydcn gehouden den 5den November 1864, is door Commissarissen het volgend ver slag uitgebragl Mijne HeerenLeden der Maatschappij voor Toonkunst! Sedert 1834, het jaar van oprigling der M. v. T.. was het de gewoonte, dat in de jaarlijksche algemeene vergadering in October door Commissarissen verslag werd uitgebragt, omtrent den toestand der Maatschappij en van hare Muziekschool. In het laatste verslag deelden Commissarissen u hun voornemen mede om in de vergadering van leden het voorstel te doen, om liet verslag niet meer in de jaarlijksche algemeene vergadering, maar in deze bijeenkomst van leden uil te brengen. Dit voorstel in de vergadering van 11 November 1863 gedaan en aange nomen zijndeis het dientengevolge dat Commissarissen zich van hunne taak kwijtenen u in een kort verslag den locstand der M. v. T. en van hare Muziekschool uiededeelen. De Maatschappij telde in het afgeloopen jaar 104 leden, zijnde 5 minder dan in het vorig jaar. Het aantal leerlingen welke op de Muziekschool onderwijs ontvingen, bedroeg gemiddeld 136, van welke 41 voor de eerste beginselen en elemen tair zang-onderwijs, 73 voor piano, 6 voor viool, 1 voor violoncel, en 15 voor koorzang waren ingeschreven. In den aanvang van het maatschappelijk jaar hebben Commissarissen zich onledig gehouden met de regeling van het zang-onderwijs, eene rege ling, noodzakelijk geworden door de oprigting der zang-afdeeling in 1862, toegevoegd aan het elementair ouderwijs. Het regiement voor het zang-onderwijs op de Muziekschool werd in Maart gearresteerd, en daarbij dat onderwijs verdeeld in twee afdeelingen de eerste onder den naaui van elementair zang-afdeeling, bestaande uit twee klassen, de tweede afdeeling of die voor koorzangbestaande uit twee koor- en twee solo-klassen. Met 1 Mei jl. is die regeling in werking getredennadat bij gelegenheid van het halfjaars-examen in April, een 13tal leerlingen van de elementair zang-aldeeling naar de 4de klasse der eerste afdeeling waren bevorderd. De koor-klassen, die op dat oogenblik slechts 7 leerlingen lelden, is door die toevoeging krachtig versterkt en telt 20 leerlingen. Door die versterking is het mogelijk geweest, op de algemeene vergadering in October jl. een koor, behoorlijk bezet, te laten uitvoeren. In het vervoig evenwel zal de bevordering voor den zang slechts éénmaal 'sjaars, in October, gelijktijdig met de overige bevorderingen plaats hebben. De lessen werden door de leerlingen over het algemeen getrouw bijge woond. Ziekte of langdurige afwezigheid uit de stad zijn voor velen een beletsel voor het maken van vorderingen geweest. De heer L. Schlegel, vroeger leerling onzer Muziekschool, nog niet lang geleden uit Leipzig, alwaar hij gedurende één jaar het Conservatoire bezocht, teruggekeerd, werd, ten gevolge van het op zijn verzoek verleend eervol ontslag aan den lieer VV. II. Sebmölting, in diens plaats tot onderwijzer voor viool benoemd, en aanvaardde met 1 November 1863 zijne betrekking aan onze inrigiing. Aan mej. P. II. J. J. Le Lièvre werd mede op haar verzoek een eervol ontslag verleend uit hare betrekking van buitengewoon onderwijzeresse. Het groot aantal privaat-lessenwaardoor het haar mocjjelijk vielom altijd

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2