Pet* Telegraaf. BUITENLANDSCBE BERIGTEN. EKGEL AN LONDEN 17 November. Een handelsvaartuig, de Great Westernwaarmede een 500-lal perso nen, alhier en in Lancashire le huis behoorende, naar New-York zoude overgebragt gewordenis aangehouden en belet in zee te gaan. Die perso nen waren door den agent eeuer groote glasblazerij te New-York iu dienst genomen, maar men heelt gegronde vermoedens, dal het doel was om die lieden met geweld of door list voor de krijgsdienst te pressen. Omtrent het verzegelde stuk, door MiiUer nagelaten, wordt medege deeld dat het door de sheriffs Dakin en Besley naauwkeurig is onderzocht, en dat deze hebben verklaard dat het stuk veel bevat, hetwelk reeds iu alle bijzonderheden openlijk bekend is geworden. Hoofdzakelijk had het ten doel om aan te wijzen hoe Muller den avond van den 0den Julij, zijnde hel tjjdstip van den moord, had doorgebragt en hoe hij aan hel horologie en den ketting gekomen was. Bet stuk scheen dus te moeten strekken om zijne onschuld te doen blijken. Verder bleek dat er niets in voorkwam hetwelk zou kunnen strekken of leiden tot aanwijzing van een ander per soon als den waren schuldige. Op het verzoek van den Duilschen prediker Cappcll, die 81 iillcr in zijne laatste oogenblikken heeft bijgestaan, om in het bezit van bedoeld stuk gesteld te worden, is afwijzend beschikt. De tijdens den Deenschen oorlog hier le lande aangevangen inzameling van giften voor de gekwetste Denen is thans gesloten. Zij heeft in het ge heel ongeveer 9200 opgebragt. Een der voornaamste huizen der city heeft zijne betalingen gestaakt, namelijk de firma Ilalliday, Fox en C°. Bel passief beloopt 1,900,000 en het actief 1 400,000 Uil Liverpool wordt gemeld, dat een nieuwe kaper der zuidelijken in zee verschenen is, ter vervanging van de Florida, die door de noordelij ken bij Bahia is genomen. Deze nieuwe kaper, genaamd Shenandoah, waarover kapitein Waddel het bevel zal voeren, heeft zijne uitrusting in volle zee ontvangen. Bij gelegenheid van den storm, die onlangs le Calcutta gewoed heeft, zijnvolgens officiële opgave alleen daar ter stede om het leven gekomen 41 inlanders en 2 Europeanen, gewond 12 inlanders en 5 Europeanen. Voorts zijn iu de stad beschadigd 1383 en vernield 89430 woningen van inlanders; beschadigd 2296 en vernield 92 huizen van Europeanen. Ten gevolge eener oproeping van de kamer van koophandel aldaar, had er eene vergadering plaats gehad, waarin ruim 80 Europeanen waren opgekomen, om le beraadslagen over de middelen tot bijstand der noodlijdende inlan ders. In die bijeenkomst werd dadelijk voor 25830 ropijen geteekend. Er werden onmiddellijk twee stoomschepen gereed gemaakt, om ten spoedigste met ladingen rijst, weg te varen, die aan eenige daartoe terstond opgerigte depóts ter uitdeeling zullen worden afgeleverd. Bcrigtcn uit New-York van 6 Nov. melden, dat volgens de door den generaal Grant openbaar gemaakte rapporten de laatstclijk door zijn leger geleden verliezen 4 a 5000 man bedroegen. Men verwacht dat Grant na den afloop der presidentskeuze de winterkwartieren zal betrekken. De zui delijke generaal Price is, naar men verneemt, hij Newtonia in Missouri geslagen. Eene talrijke afdceling van het leger der noordelijken zal de on derneming tegen Wilmington van de landzijde ondersteunen. Beriglen uit Mexico meldendat keizer Maximiliaan te Leon was aange komen. Juarez was naar San Carlos gevlugt. De hoofdmagt der Fran- sclicn in het Westen rukte tegen Chihuahua op. Te Philadelphia hebben bij de verkiezing voor het presidentschap ern stige wanordelijkheden plaats gehad. De democraten hielden een optogt bij fakkellicht; meer dan 2000 personen, sommige te voel, andere te paard nog andere in versierde rijtuigen, namen daaraan deel. Vele huizen wa ren geïllumineerd. De republiekeinen werden verstoord om dit praalvertoon en aangemoedigd door de policie, die hun de sterke hand leende, vielen zij den optogt aan en gaven door hel werpen van steenen en door het lossen van geweren en pistolen lucht aan hunnen toorn. Het gevecht, dat hier uit ontstond, was reeds ecnigzins bedaard, toen een grijsaard, lol de de-: mocratcn behoorende, door een policie-agrnt gedood werd. Dit deed de woede dier partij ten top stijgen; zij belegerden een huis, waarin eenige hunner tegenstanders de wijk hadden genomen, en iu den strijd toen ge voerd verloren 30 menscben het leven. Door twee kapers der zuidelijke staten, de Chickomanga en de Tal- lahasseezijn weder 7 schepen der noordelijken vernield. FK1NHKIJH. PABUS, 17 November. In beriglen uit Mexico wordt gemeld, dat in den nacht van 2 op 3 October, ongeveer ten 2 ure, eene aardbeving heeft plaats gehad, die zich van Mexico lot Vera-Cruz heeft doen gevoelen en uil drie schokken bestond, die ieder 8 a 10 seconden aanhielden. De daardoor aangerigte schade was echter van weinig belang. Puebla heeft het meeste geleden, aangezien de schok der aardbeving aldaar liet hevigst werd gevoeldzoodal twee kloos ters, de hoofdkerk en verschillende particuliere huizen aanmerkelijk be schadigd werden. De vice-admiraal Charner is tot den rang van admiraal verheven. Nog voortdurend hoort men van nieuwe overstroomingen in het zui den des lands. De Var is buiten zijne oevers getreden en heeft groote ver woestingen aangerigt. Uit Turyn meldt men dat koning Victor Einanuel op nieuw een blijk zijner vaderlandlievende gezindheid heeft gegeven. Hij heeft vijf zijner schoonste kasteelen ten voordeele der schatkist afgestaan; een daarvan ligt in het Milanesche, twee in de Napelschc gewesten, een in Piemont en een in Toskanc. PUUISSEN. BERLIJN 17 November. De Prov. Corr. deelt mede dat, zoodra de uitwisseling der ratificatiën van het vredes-verdrag zal hebben plaats gehad, het voorstel tol verwijdering der bnndstroepen uil Holsteiri zal gedaan worden. Genoemd blad zegt ookdat er van het bijeenroepen van den landdag in dit jaar waarschijnlijk niets zal komen. Tc Nienberg bij Munster waren op Allerheiligen een paar kinderen een knaap van 10 en een meisje van 5 jaar, naar het veld gegaan, terwijl hunne ouders naar de kerk waren. De jongen kwam op zijn tijd te huis, maar van zjjn zusje was geen spoor te ontdekken. Dezer dagen vond men het lijkje verbrand in een diepen greppelen nu vernam men van den knaap, die lot hiertoe gezwegen had, dat hij met zijn zusje en een ande ren knaap een vuur had gemaakt op een land; dal hij zich eenige oogen- bikken had verwijderd en terugkomende het kind hem brandend en bijna zonder kleederen was te gemoet geloopen. Voor dal zij hem bereikt had, was zij op den grond gevallen. Zij hadden toen het schreeuwende kind in het water geworpen om de vlammen te blusschenmaar toen zij het er uit haalden was het reeds een lijk. Daarop hadden zij het in een sloot ver borgen, opdat de ouders er niets van zouden welen. Te Kopenhagen zijn drie opene brieven van den koning verschenen. In den eersten ontheft Z. M. de inwoners der afgestane gedeelten van zijn grondgebied van hunne trouw als onderdanen en de ambtenaren van hunnen aan hem afgelegden eed. De tweede brief is aan de Deensche onderdanen gerigt, en daarin wordt met weemoed gesproken van de losmaking van ver scheidene gedeelten des rijks; inzonderheid betuigt de koning zjjn leedwe zen over hel lol der Deensche bevolking van Sleeswijkhij geeft haar den raad eendragtig te zijn, getrouw te blijven en de hoop niet te verliezen. Iu den derden brief, gerigt aan de hertogdommen en de afgestane Jutland- sche slrooken gronds, verklaart de koning dat hij smart gevoelt over de scheidinghij zegt dat Denemarken nooit vergelen zal hoe de landen aan deze en gene zijde van den Eider, alsmede Lauenburg, in trouw aan en liefde voor het gemeenschappelijke vaderland gewedijverd hebben. OOSTENRIJK. De begrooting voor 1865 is bij de vertegenwoordiging ingediend. De gezamenlijke ontvangsten zijn geraamd op 518,000,000 fl.de gezamenlijke uitgaven op 548,000,000 fl. Tot dekking van het tekort zijn aangewezen 18 millioen als Oostenrijks aandeel in de som, die door de hertogdommen tot goedmaking der oorlogskosten moet worden betaald, terwijl het overige zal worden verkregen door eene crediet-operatie. Naar gemeld wordt heeft er op 16 Nov. nabij Bagoiino in Lombardye een gevecht plaats gehad tusschen Garibaldianen en Italiaansche troe pen. Nadat van weêrszijden vele dooden en gekwetsten waren gevallen, eindigde het gevecht met de gevangenneming van een deel der oproerige bende, terwijl het overige deel verstrooid werd. Naar men uit Venetie meldt heeft er op 15 Nov. een ontploffing plaats gehad onder de spoorwegbrug te Padua. Staatkundige beweegredenen zou den daarbij, meent men, in het spel zijn. TURYN, 18 November. De kamer der afgevaardigden heeft ter bespoe diging der beraadslagingen besloten dagelijks twee zittingen te houden. Bet officiële blad deelt mede, dat Ancona, Livorno, Capua en andere gemeenten eene vooruitbetaling van grondlasten hebben aangeboden. Uil Verona wordt gemeld dat er troepen naar Tyrol zijn gezonden. MARSEILLE, 18 November. De paketbool van Civita-Vecchia is, na drie dagen oponthoud bij Corsica, alhier aangekomen. In de daarmede aangebragte beriglen wordt het volgende gemeld: Koning Lodewijk van Beijerendie door den slechten staat der wegen te Bologna oponthoud had gehad, werd den 12 of 13 te Rome verwacht. Volgens eene correspon dentie in het dagblad van Rome, is de Bussische grootvorst Nikolaas voor nemens cenigen tjjd le Rome te vertoeven. HEB LIJN, 19 November. In de Hamburgsche Börsenhalle is opgenomen eene circulaire van graaf von Bismarck, houdende magliging aan al de con suls van Pruissen om de belangen der schepen uit de hertogdommendie thans in hel bezit der groote Duilsche mogendheden zijn overgegaan, le behartigen op dezelfde wijze als die der Pruissische schepen. INGEZONDEN. 's Gravenhage, 18 November 1864. A a n de Redactie der Leydsche Courant. Wel-Edele Beer! Ir. de laatste nummers uwer Courant heb ik met ergernis de aanvallen gelezen vhn zekeren S. legen den heer F. Hageman, over de bespeling van het orgel in de Kloosterkerk le 's Gravenhage. Zie hier wat van de zaak is. De heer Hageman; een ander heer en ik zijn gezamenlijk kort voor het einde der godsdienstoefening in de kerk ge komen. Wij hebben toen het nagezang en het begin van het naspel bene den aangehoord. Ik herinnerde mij dat een onzer kennissen, de heer W. een zeer verdienstelijk dilettant, door den heer organist voor die gelegen heid was geïnviteerd. Ik ging daarom met den heer Hageman naar boven. Daar gekomen, vonden wij den heer organist der kerk nog spelen; hij eindigde echter eenige oogenblikken later. Na korte pligtplegingen werd de heer Hageman verzocht te spelen, en drie of vier minuten nadat de lieer organist met spelen gedaan hadwas de heer Hageman reeds aan den gang. In de kerk waren toen nog verschei dene liefhebbers, die, om bet orgel goed te hoorenjnist tot het einde van het naspel gebleven waren, zoo als trouwens van zelve sprak. De heer Hageman heeft een kwartier, misschien een klein half uur, ten aanhoore van genoemde liefhebbers, (dus niet alleen voor stoelen en ban ken) liet orgel bespeeld en, naar het oordeel van deskundigen, inderdaad in dien tijd eene proeve van orgelbespeling geleverd. De verslaggever van het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage, die zich, naar men mij zeidc, mede in de kerk bevond, en die misschien even als ik getroffen was door de kracht, die de heer Hageman in zijn spel ontwikkelde, heeft dat spel dan ook, naar mijn inzien, zeer juist met die woorden gequalificeerd. Was die qualificatie nu zulk een bluf? En is de gewone organist der kerk daarmede zoo le kort gedaan? Immers neen! Ik zie daarom niet in wal S. beweegt om den heer Hageman zoo aan te randen als lijj in zijn schrijven doet. Ik begrijp ook niet waarom die S. niet openlijk zegt wie hij is, opdat men wete of men met een eerlijk, maar slecht ingelicht, dan wel met een oneerlijk schrijver le doen heeft. Nu moet men het laatste wel gclooven. Met de plaatsing van het bovenstaande zult UEd. zeer vcrpligten Uwen dienstwilligen dienaar, J. de GB A AG. Den Heer Redacteur der Leydsche Courant. Wel-Ed. IJcer! De heer Hageman is zoo vervuld van nieuwsgierigheid om le welen wie die zekere S. is, die zich achter een brief verschuilt, achter een masker vertoont, achter de struiken schermt en wiens naam het daglicht schuwt," en wie toch die Haagsche briefschrijver is, wiens getuigenis ik onwraak baar heb genoemd en door hem ook niet wordt wedcrlcgd, dat hij waar lijk de geheele quaeslie der orgelbespeling vergeet en tol eene woordspeling overgaat. Eene openhartige verklaring: »S. heeft de waarheid gezegd; ik heb geene orgelbespeling gegeven," zoude voor hem minder onlecrend zjjn geweest dan zulke laffe uitvlngtennu dwingt bij mij tot de verklaring, dat ik zijne nieuwsgierigheid zal bevredigen en hem mijn naam en dien van den Haagschen briefschrijver zal noemen, zoodra hij het bewijs levert, dat diens brief on waarheid beval. Tol. zoolang spaar ik den heer Hageman hel «effect" dat deze namen

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2