LEÏDSCIIE COURANT. 1804. N". 158. WOENSDAG 16 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagVoensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel yaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCRE BERIGTE.X. LEV I)KW 15 November. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is voorlezing gedaan- van het kon. besluit van 31 Oct. 11., houdende benoeming tot burgemeester |l dezer gemeente van den heer nir. I). Tieboel Siegenheekdie met 15 No vember als zoodanig moest aftredenalsmede van het proces verbaal der eeds aflegging van den benoemde. De burgemeester riglte vervolgens eene harte lijke toespraak lol de leden van den raad, waarbij hij Ie kennen gaf dat hij met schroommaar ook met goed vertrouwen op nieuw deze betrekking aanvaardde: met schroom wanneer hij zag op hetgeen daartoe werd vereischt cn van zijne zwakheid op meergevorderden leeftijd doordrongen; met goed vertrouwen, wanneer hij terugzag op de ongeveinsde welwillendheid, die hij steeds had ondervonden cn waarvan hem dezer dagen nog een streeiend bewijs was aangeboden. Hij-was dan ook bereid om met de leden van den raad ten dienste der gemeente werkzaam te blijven. Waarin hij mogt ie kort schieten, aan de zucht om de belangen der ingezetenen te behartigen zou hel hem zeker niet ontbreken. Hij verzocht voorts bij vernieuwing de voorlichting, en zoo noodig, dc minzame tcregtwijzing van den raad, in zonderheid van hel dagelijksch bestuur, opdat het hem aldus gesteund onder Gods zegen, zou mogen gelukken dc welvaart der gemeente te bevorderen. Door den oudsten wethouder, den heer Stoffels, werd namens den raad, op deze toespraak geantwoord. Hij drukte aller ingenomenheid uit met de benoeming van den heer Siegenbeek tot burgemeester, niet otndat men vreesde dal 'skonings keuze op een ander zou vallen, dit kon moeijelijk anders, wanneer men zag op de wijze waarop de benoemde gedurende zes jaren de betrekking had waargenomen, maar omdat deze zich de keuze op nieuw had laten welgevallen. Hem de belangen der gemeente verder aan te bevelen, achtte hij overbodig, niet overbodig was het hem den zegen des Allerboogslen toe te wenschen. Mogt 'die hem gezondheid en krachten schenkenom zijne taak voort te zetten'., 'en hij eene eere en het sieraad van Leyden zijn. Van de welwillendheid van den raad en inzonderheid van die van het dagelijksch bestuur gaf hij hem op nieuw de verzekering. De raad ging daarna over tot de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen. De voordragt tot splitsing der betrekking van leeraar in het hand- en regllijnig teekenen aan de hoogere burgerschool werd goedge keurd, alsmede een staat van af- cn overschrijving op de begrooting van 1864; op hel adres van A. C. F. Degontot het in eigendom bekomen van gemeentegrond, werd gunstig beschikt, terwijl afwijzend werd beschikt op een tweetal adressscn om afschrijving van plaatselijke directe belasting. Door de leden van den raad wordt heden den burgemeester in de stads gehoorzaal een diner aangeboden. Zondag morgen II. is de bij de Christ, afgescheidene ger. gemeente (Heerengrachl) in de plaats van wijlen ds. Roobol beroepen predikant ds. J. Holster in zijne dienst bevestigd door den consulent dier gemeente ds. J. 11. Donner, met eene rede naar aanleiding van .les. XXX. vs. 20—23; des avonds deed de bevestigde zijne intrede, daarbij lol tekst zijner rede nemende Ephese VI. vs. 19. In een ingezonden stuk in de N. R. C. verzoekt de hoogleeraar Buys Ballot, dat «ieder die iets omtrent den invloed der maan meent te weten, hem zulks franco per brief te kennen geeft." Deze uilnoodiging geschiedt naar aanleiding der meening dat de volle maan warmte geeft. De hoog leeraar is voornemens de ontvangen mededeelingen te vereenigen en in een afzonderlijk stukje den uitslag van hel onderzoek naar de waarheid dier meeningen bekend te maken. Hij hoopt dat niemand zich te weinig weten schappelijk zal gevoelen om hem te schrijven wat naar eigen ondervinding of op getuigenis van anderen hem voorkomt waar te zijn. Men verneemt, zegt de Arnh. C., dat de minister van binnen), zaken zwarigheid heeft gemaakt de onlangs door den gemeenteraad van Arnhem herziene tarieven van brug- en veergelden, te heffen aan de bruggen en ve ren over den Rijn bij die stad en over den IJssel te Westervoortaan den koning ter goedkeuring voor te dragen, o. a. op grond, dat daarbij privi legiën zijn toegekend en derhalve een ieder niet zou betalen in evenredig heid van het gebruik of genot dier gemeentelijke werken of inriglingen. 11e minister maakt daarbij de opmerking, dat de heffing van voetgangers voor het gebruik van wegen of bruggen een overblijfsel is uit oude tijden en mei de voorwaarden eener hedendaagsche heffing in strijd. Z. E. acht het be ter dat de voetgangers allen, onverschillig waar zij wonen, van betaling worden vrijgesteld. Naar men verneem!, hebben directeuren van Teylers stichting, in stede van den hooggeleerden heer J. G. S. van Breda, aan wicn op zijn verzoek eervol ontslag is verleend, tot directeur van hel physisch kabinet van Tey lers stichting benoemd den heer dr. V. S. M. van der Willigen, thans hoog leeraar aan het athenaeum te Deventer, en tol conservator van het geolo gisch kabinet van Teylers stichting den heer T. C. Winkler, math. mag. pltil. nat. doet. te Haarlem. {II. C.) Door de Midd. C. wordt opgave gedaan van de drie groote bankroe ten, die op de beurs te Amsterdam in de laatste dagen groote ontsteltenis hebben te weeg gebragt. Het zijn die van 1°. Wijthoff, suikerraffinadeur, naar men wil 2 millioen passief; 2". Meudel, bankier der maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen, direcieur van het cre'dit foncier van Oos tenrijk en thans voor zijne gezondheid op reis naar Amerika, eene zaak zóó verward, dat hel passief nog op geen half millioen na te begrooten is; 3°. Posno, consul-generaal van Turkije, een passief van 2). millioen, waar- aau de ongelukkige omstandigheid verbonden is. dat meer dan 1000 fami- liëndie hunne gelden aan dat huis toevertrouwd hadden in meerdere of mindere male geruïneerd zijn. üit Zwolle meldt men het volgende: Eene der dienstmeiden van eene aanzienlijke familie alhier, die met 1 Nov. als keukenmeid in dienst was gekomen, maar v3n de kookkunst weinig wist, had het ongeluk een stuk ossenvleesch te doen aanbranden. De vrouw des huizes, door den onaange- namen reuk hiervan kennis gekregen hebbende, begaf zich naar de keuken, ten einde hare dienstbode eens duchtig de les te lezen, maar vond noch deze, noch het verbrande vleeschzoodat zij weder naar binnen ging in de onderstelling, dat de meid uit vrees de vlugt door de achterdeur had geno men. Daar hel echter bleek dat de sleutel der; achterdeur in het bezit van eene der huisgenooten was, ging men nogmaals zoeken cn vond men dc dienstbode meer dood dan levend in eene kast, die tot berging van keu kengereedschap dient. Na vele pogingen mogt het gelukken de dienstmeid weder tot bewustzijn te brengen, die nu na eenige dagen ziekte geheel hersteld is. Uit hare verklaringen bleek, dat zij uit vrees voor hare mees teres met de pan en het vleesch in de kast was gegaan. Zij weet zich verder niets te herinneren en is dus terstond door de sliklncht bevangen en zou waarschijnlijk, indien zij eenige oogenblikken later ware gevonden, een lijk zijn geweest. Te Wanneperveen is in den nacht van Zalurdag op Zondag het huis van de weduwe E. Mens, door haar alleen bewoond, afgebrand. Zij zelve, eene 73-jarige vrouw, is mede eene prooi der vlammen geworden. Eenige dagen geleden is in het Hollandsche Veld, gemeente lloogeveen, overleden Roelofje Frcderichs Lenten, weduwe van Daniel Harms Polzeker de oudste ingezeten dier volkrijke gemeente. Zij was meer dan 100 jaren oud en voor omstreeks 80 jaren gehuwd. In de laatste jaren was zij stok doof, doch overigens nog vrij kras. Woensdag avond II. had,te Becrta een stoute diefstal plaats. Tusschen 8 en 10 ure nl.bij helderen maneschijnwerden terwijl de bewoners af wezig waren, de deuren open gemaakt van hel huis van H. Lameijer, land bouwer aldaar, waarschijnlijk met het doel om de spekkist te plunderen. Dit gelukte den dieven dan ookmaarzeker hadden zfj niet verwacht onder het spek een zak met geld te vinden, bevattende 600 guldens, die zij dan ook maar hebben medegenomen, als ook nog eenig linnengoed. Te Grondsveld (Limburg) had Vrijdag II. een treurig geval plaats. De heer B,brouwer aldaar, bevond zich met zijne kar op weg van Eys- den naar zijne woning, toen bij den ingang van het dorp het paard op hol geraakte. De heer B. wilde het paard tegenhoudendoch de kar viel en tevens de heer B.die met hel hoofd onder het wiel geraakte. Later vond men den man met het hoofd verbrijzeld aan den weg liggen. 's GRAVENHAGE, 15 November. Z. M. heeft aan den heer John van den Broek te Samarang, in Ned. Indie, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der kon. militaire orde van de Ontvangenis van Villa Vi^osa, hem geschonken door den koning van Portugal. Tot burgemeester der gemeente Oldekcrk is benoemd de heer C. Römclingh. Tot burgemeester der gemeente Broek op Langedijk is benoemd de heer J. van Bommel. Door Z. M. is benoemd tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Leeuwarden dc lieer mr. J. L. van Sloterdyckthans regter-plaatsvervan- ger en advocaat aldaar. Aan den heer B. L. C. van der Hagen van den Heuvel is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als commies der posterijen 3de hl.voorts is tot die betrekking benoemd de heer J. F. Cauler Cremersthans surnu merair. Tot ontvanger der directe belastingen te Dinxperloo is benoemd de heer D. H. W. Salyendeckerthans te Welti. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein 11. van Alphen de Veer, van het 54e reg. infanterie, op non-activiteit te stellen, tol dal nader omtrent hem zal worden beschikt.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1