Llil E)S (El I] COURANT. 1804. VRIJDAG 18 NOVEMBER. i\". 1 Va; De Courant wordt Maandagff oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. Hr>. r J-Y De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N°. 22 blad 32) der Han delingen van den Gemeenteraad. BlNMfiiLAiVDSUHE REülüTËN. LEYDEN 17 November. De beer mr. D. Tieboel Sicgenbeek mogt op eergisteren, den dag dat h(j op nieuw de betrekking van burgemeester dezer gemeente bad aanvaard, de ondubbelzinnigste blijken van belangstelling van de zijde der ingezetenen ondervinden. Aan de slads-geboorzaal alwaar hem, gelijk wij gemeld hebben, door den raad een feestmaal werd aangebodenwerd hem des avonds namens een groot aantal ingezetenen, die zich daartoe vereenigd hadden, eene serenade gebragt. Eene commissie uit hun midden, beslaande uit de hh. G. J. RollandetJ. van 't Hooft, A. G. Uessels en J. C. Meerburgover handigde hem levens een sierlijk album, de namen der deelnemers aan dit huldeblijk bevattende. Ook het Leydsche Mannenkoor, opgerigt door het dep. Leyden der maat schappij lol Nut van 't Algemeen, bragt op dien avond, onder leiding van den heer directeur K. de Jong, aan den burgemeesterbeschermheer van dat koor, eene serenade, en voerde bij die gelegenheid eenige vierstemmige zang stukken uit. Een hartelijk woord van dank getuigde van de ingenomen heid, waarmede de beschermheer ook dit huldeblijk ontving. De Staatscourant deelt eene circulaire mede van den minister van binnen), zaken, van 9 Sept. jl.aan de inspecteurs van het lager onderwijs waarin de minister te kennen geeft dat het uit de verslagen der commis- sien, in de maand Junij belast met liet afnemen der examens van hen die aclen van bekwaamheid voor het geven van middelbaar onderwijs verlang dengebleken is dat de meeste personen, die zich aan die examens onder wierpen met betrekking tot hunne voorbereiding veel te wenschen overlic- lietenen dat het dus de aandacht allezins verdiende om bij het uitreiken van aclen van bekwaamheid voor hel lager onderwijs gestreng te werk te gaan, tevens de inspecteurs uitnoodigende na afloop van het najaars-examen hem een verslag daarover te doen toekomenwaaraan openbaarheid zou worden gegeven. Aan de openbaarmaking dier verslagen wordt thans met het verslag van den inspecteur in Noordbrabant een begin gemaakt. Uit Boskoop meldt men het volgende: Werden voor eenige dagen de kweekers, door de ingevallen vorst in hunne werkzaamheden belemmerd, thans, nu het weder zacht weêr geworden is, begint men met vernieuwden moed het rooijen en verzenden van hoornen en planten te hervatten. Alles is weder in vollen gang. Men kan zich moeijelijk een denkbeeld vormen van de ontzettende massa's, zoowel vruchtboomen als articles de luxe, welke per scheeps- en andere gelegenheden naar eiders, zoowel buiten- als binnenslands, worden verzonden. De Goudsche C. deelt mede, dat thans ook te Gouda een adres aan den koning in omloop is, behelzende het verzoek dat het Z. M. behage te gelasten, dat er eene geheele of gedeeltelijke ontruiming van het buskruid uil hel magazijn in de Wierikerschans plaats moge hebben. Als een bewijs van de goede reputatie, die onze waterbouwkunde in het buitenland blijft genieten, kan dienen, dat het voornemen bestaat om een kanaal in de vroegere Deensche hertogdommen te graven, waardoor de Noor en de Hover met elkander zullen worden verbonden, en dat de heer Beyerinck, ingenieur, namens de gedelegeerden der sleden Sleeswijk, Eckernfoerde en llusum, den last heeft ontvangen, om de mogelijkheid der technische uitvoering van dat plan aan een naauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Hbl Door den kerkeraad der Ncd. herv. gemeente te Amsterdam is Ier vervulling der vacature, veroorzaakt door hel overlijden van den heer J. Stroeve, de volgende nominatie van hh. predikanten uitgebragt: dd. van Eyk, theol. doet. en pred. te Deventer; ter Haar Bz.pred. te Nijmegen; llugenhollz Jr., pred. te Leeuwarden; Posthumus Meyjes, pred. te Gronin gen; RauwenhofF, theol. doel. en pred. te Rotterdam; Romeny, pred. te Leeuwarden. Te Zwolle is door den kerkeraad der herv. gemeente uit de vroeger op gegeven nominatie het volgende drietal gevormd: dd. Bervoets, le Haltem Lauicrs, le Scherpenzcel en Meerens, te Vlissingcn. - Uit het noorden onzes lands meldt men aan het-17. D., dat er vele pogingen worden aangewend om eene zaak van groot belang lot stand le brengen. Het geldt niet minder dan de afsluiting van de Zuiderzee. Tc dien einde worden besturen van dijken en gemeenten opgewekt om zich te adres seren aan het ministerie van binnen), zaken, ten einde deze hoogst belang rijke zaak te doen onderzoeken. Bedoelde afsluiting zou, meent men, kun nen plaats hebben lussehen de Noordhollandsche en Friesche kusten, bij Enkhuizen en Stavoren, en wel door het leggen van een zwaren dijk, met eene lange steenglooijiugalsmede door het maken van eene kapitale schut sluis, met eene buiten- en binnenhaven voor de scheepvaart en kokers of duikers voor de uitwatering. De binnen gelegen dijken, alsmede verschil lende plaatsen, zouden voor de zware Noordzeevloeden beveiligd, de afslui ting van het IJ niet noodig zijn, de Noordhollandsch-Friesche spoorweg zou over dien dijk gelegd kunnen worden, de inpoldering worden bevor derd, de afsluiting dienstbaar kunnen zijn voor 's rijks defensie en de kos ten bespaard worden voor onderhoud van het eiland Schokland. Wij vernemen, zegt de Arnh. C.dat de reglbank te 's Hertogenbosch regtsingang met bevel van gevangenhouding verleend heeft tegen J. v. d. V. en voorts regtsingang met dagvaarding in persoon tegen C. H. en P. B. mede-aannemers van den nieuwen dijk bij het nieuwe Sas aan 't Noord, wonende te Sliedrecht, als verdacht van diefstal en medepligtighcid aan diefstal van circa 300 last bazallsteen van den dam van het Steurgat, ge legen onder Werkendam. Voor de reglbank te Breda stonden dezer dagen te regt twee kinderen, C. van Oosterhout, oud 8 jaren en J. Sanders, oud 7 jaren, geboren en wonende te Boeven, beklaagd dat zij den 14dcn Sept. jl. te zamen op zettelijk den brand hebben gestoken in een huisje, staande onder Hoeven en beboerende aan het burgerlijke armbestuur aldaar, door welke brand stichting niet te voorzien was, dat eenige menschenlevens in gevaar konden worden gebragt. Het openb. min. eischte voor ieder hunner 10 jaren gevan genisstraf. De reglbank zal Maandag aanst. uitspraak doen. Uiltreksel uit berigten van Yokohama, 3 Sept. Reeds sedert eenige maanden liepen er, zoo men weet, geruchten wegens ernstige onlusten die in het binnenland van Japan broeidendeze zijn thans tot eene uitbarsting gekomen. De eerste tijdingen deswege luiden nog tamelijk verward, maar zooveel schijnt zeker, dal een groot deel der stad Kioto den 20Sien Aug. jl. door eene bende oproerlingen is afgebrand en zelfs eene poging is gedaan om het paleis van den Mikado te vermeesteren en dien geestelijken keizer in handen te krijgen; dat hij echter, naar de laatste berigten, tegen de oproerlingen bescherming had gevonden zoowel in de wacht van het paleis als in troepen, die uit Jeddo waren afgezonden. (Hij zou echter volgens lijdiugen van den 21sttn Aug. ten slotte naar een tempel hebben moeten vlugien). In een brief van een koopman le Kioto van 20 Aug. leest men: lieden morgen vroeg kwamen van de andere zijde der rivier Katsulagawa benden verdacht volk, die tol eene aanzienlijke menigte aangroeiden; zij vielen het westelijk gedeelte der stad aan en begingen gewelddadigheden rukkende naar het paleis van den Mikado op, met het voornemen zoo het scheen om zich van diens persoon meester te maken. De wachten wa ren echter ter hand en maakten alle aanstalten otu de poorten te verdedigen. Nu opende eene bende soldatenwaarschijnlijk tot Cliosioe's magl behoorende en ongeveer 500 man sterkhet vuur uil kl in en zwaar geschut, lievig was ook het vuur, dat legen het westelijk gedeelte der stad gerigt werd, en waardoor de huizen aldaar vernield werdenzoodat men al meer en meer des Mikado's paleis naderde. De troepen in Kioto onder bevel van Matzdeira Higo ro Kami Yodo, of eerste vertegenwoordiger van den Taikoen te Kioio, benevens de troepen die uit Jeddo waren gezondensielden zich aan eene zijde van het paleis, iu welke stelling zij werden aangevallen door de sol dalen van Chosioe. Een ernslig gevecht had aldaar plaats, zooals uit het groot getal gewonden en gesneuvelden op die plek blijkt. Bijzonderheden over dat gevecht zijn mij nog niet bekend; doch de Mikado wordt wel be schermd. Nog woedt het vuur, een panische schrik heeft de kooplieden en ingezetenen bevangen. Een boodschapper uit een dorp nabij Kioto heeft den 21slfn de bevestiging van het bovenstaande overgebragt, met bijvoeging, dal aan beide,zijden zware artillerie werd in batterij gebragtdat er Iioo- peu gekwetsten en gesneuvelden in de sladvooral omstreeks liet paleis lagen; dal de huizen van twee van des Mikado's officieren waren verbrand dat de straten niet alleen in de west- maar in de oostzijde in brand waren ge stoken dat in den nacht van den 20slcn het grootste gedeelte der stad dal zelfde lot had ondergaan, en den 21stcn de tempels van Kiomisa en Kodaisi, Awada en Sisigatam (binnen de stad nabij het paleis gelegen), en dal de Mikado verpligt is geweest naar den tempel van Heysan, op eenigen afstand van Kioto, te vlugter.. De boodschapper verzekerde dat de strijd inde vlak ten van Kioto nog steeds aanhield en dat de ingezetenen die stad hadden verlaten. Met de uiterste belangstelling ziet men nadere tijdingen van het tooneel van den worstelstrijd te gemoet. Er heelt zich hier te Yokohama een corps vrijwilligers gevormd, om op alles geval te zijn. 's GRAVEN H AGE, 17 November. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Ilijssen is benoemd de lieer C. W. A. Essers, thant in die betrekking te Gieten.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1