Per Telegraaf. Burgerlijke jsslanb. ~Z I L V E R SM I D S VOORLEZINGEN gedenkteeken van den beroemden dichter Platen (August graaf von PlaUn zu Hallermund, gestorven te Syracuse in 1835), dat in deerlijk verval ver keert, geheel te doen herstellen. De Wiener Zeit. bevat een besluit lot openstelling eener geldlcening voor de Ooslenrijksche schatkist van 25 millioen fl. rentende 5 pCt. TURYN, 9 November. De gevallen regen heeft in Toskane ernstige over stroomingen veroorzaakt. Het water heeft den spoorweg van Toskane be schadigd en op verschillende punten zijn zelfs doorbraken ontstaan. In sommige streken zijn de dijken doorgebroken, telegraafpalen omvergewor pen en in aanbouw zijnde werken vernield. Volgens de laatste depêches waren de lagere gedeelten van Florence ondergeloopen. De waterspiegel van den Arno stond gelijk met de borstweringen. Het slechte weder hield nog aan en er heerschte in de stad groote ontsteltenis. De eerste dépêche uit Florence betreffende de overstrooming was van den 6"1"1; zij was vertraagd doordien de telegraphische gemeenschap op som mige punten gestremd was. Tijdingen, van daar per post ontvangen, luiden geruststellend. INCEZONBEN. Wel-Edele Heer! Het Leidsch Dagblad is waarlijk al te vleijend voor mij en schrijft mij eene soort van wetenschap toe, die ik moet afwijzen. »N. N. weet veel," schrijft hel L. D., »ook, wat weinigen weten, den inhoud van hel ko- riinklijk besluit van den 18d'n Februarij 1852, dal hier ter stede alléén «berust in het archief der gemeente en in dal der Kamer van Koophandel." Waarom moet ik hel zeggen? Ook hier wederom vergist het L. D zich. liet besluit van 18 Februarij 1852 is zoo ontoegankelijk niet, als de redactie van liet L. D. meenteu men behoeft niet in de verborgenheden der archie ven ingewijd te zijn, om hel te leeren kennen. Hel besluit »au 18 Februarij 1852 kan door elk, die er de moeite van hel naslaan voor overheeft, ge vonden worden in de Staatscourant van 20 Februarij 1852. Het L. D gaat voort: «Haar hij schijnt niet te welen, hij al zijn handigheid, of niet te «begrijpen, met al zijn gezond verstand, dat de lijst der kiesgerechtigden «steeds werd opgemaakt naar bijzondere regels, die niet te vinden zijn nin het organiek besluit. En nu komt bel er slechts op aan, of die lijst «strookt met of afwijkt van art. 9 van hel organiek besluit. Zij beperkt «hel kiesrecht, niet enkel in den aanslag voor handel en nijverheid lol een «bedrag van ƒ15, maar zij sluit uit winkeliers, kramers, handwerkslieden borstelmakers en wal niet al meer. De schrijver weel zeker niet, dat «zulke bijzondere regels bij den Gemeenteraad zijn gemaakt en tot grond- «slag genomen bij hel koninklijk besluit van Februarij 1852." Inderdaad ik wist dit niet, maar ik reken deze inededeeling van zooveel gewigt, dat ik in het algemeen belang en opdat men eindelijk met zekerheid wele, wie in Leyden kiesgeregligd zijn, de redactie van het L. D. beleefd maar ern stig verzoek om mededeeling van deze bijzondere regelingin zoo verre zij dit doen kan zonder schending van ambtspligt of archief-geheimen, liet zal eene merkwaardige bijdrage wezen voor het self-government onzer ge meenten, en een onvergankelijke roem voor den leydschen gemeenteraad, die «bijzondere regels" voor de kiesgeregtigdheid wist testellen, welke nniet «te vinden zijn in hel organiek besluit" en toch met dat besluit strooken. Het weinige dat het L. D. er van openbaart, scherpt zeer mijne nieuwsgie righeid naar het geheel. De lijst, volgens de «bijzondere regels" van den leydschen gemeenteraad opgemaaktbeperkt het kiesrecht," zegt het L. D., en deze «bijzondere regels" sluiten met name uit, winkeliers, kramers handwerkslieden en borstelmakers. Dit weten wij thans. Zou het L. D. echter het publiek niet nog veel meer verpligten, door ook mede te deelen wie begrepen zijn onder zijne geheimzinnige uitdrukking «en wat niet al meer" Van de welwillendheid en goede informatie der redaclie van het L. D. mag men de openbaarmaking dezer «bijzondere regeling"welke hel gouver nement heeft «tol grondslag genomen" van het koninklijk besluit van Fe bruarij 1852, met reden verwachten. Dit is ook daarom van groot belang, omdat hel, zoolang dit een geheim stuk blijft, te vreezen is, dal men zich zal blijven beroepen op de algemeen geldende bepaling van art. 9 van het organiek besluit van 9 November 1851 Staatsblad N°. 142), welke allen kiesgeregligd verklaart, die voor eene zekere som in het patentregt zijn aangeslagen «ter zake van eenig bedrijf van handel of fabriekwezen" Tot nu toe gelooft men toch vrij algemeen, dat organieke besluiten van de landsregering niet gewijzigd of beperkt kunnen worden door «bijzondere regels" van gemeentebesturen of gemeenteraden, en dat deze geene bevoegd heid hebben hen van het kiesregt uit te sluiten welke door den algemeenen regel van het koninklijk besluit kiesgeregligd verklaard zijn. Zelfs de «borstel makers" zullen zich dit niet behoeven te laten welgevallenwanneer zij kun nen gerekend worden te behooren tot de klassen die «ter zake van eenig bedrijf van handel of fabriekwezen" in het patentregt zijn aangeslagen. De mededeeling der «bijzondere regeling" zal hen ongetwijfeld overtuigen, dal dit algemeene geloof evenwel slechts een bijgeloof is. Ik blijf met achting Uw Wel-Eds. Dienstw. Dienaar N. N. dan de Redactie der Leydsche Courant. Mijnheer de Redacteur! Ik verneem heden met belangstelling, dal er dezer dagen is of wordt in gezonden een adres aan de oude Gemeente-Commissie van het Hervormd kerkgenootschap, onderteekend door een groot aantal leden der gemeente, tot de arbeidende volksklasse behoorende, waarin zij zich met bescheiden heid beklagen over de bestaande bepalingen omtrent hunne zitplaatsen in de Pieterskerk. Het is te hopen, dat dit adres aanleiding moge geven, tot wijziging dier bepalingen, waardoor, opregt gesproken, het gebruik der vernieuwde Pieterskerk grootelijks belemmerd en de kerk voor velen als 't ware gesloten wordt. Ik weel wel, dat hel gemakkelijker is, te dezen opzigtc wal beters te wenschen dan het tot stand te brengen. Maar indien, wat, mijns inziens, niet te betwijfelen valt, de gemeente werkelijk schade lijdt door de bestaande bepalingen en velen ook uil den meer gegoeden stand, daarover om verschillende redenen evenzeer ontevreden zijn, al heb ben zii tot dus verre nog geen adres ingeleverd dan is hel toch meer dan tijd, dunkt mij, om op de best mogelijke wijze te gemoet te komen aan de bedenkingen der gemeente. Juist omdat ik dit hartelijk wensch in haar belang, verzoek ik voor dil korte woord een plaatsje in uwe Courant. Uw bestendige lezer, Leiden, 9 November 18G4. N. N. STADI-BERIETEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEIN, Gezien de adressen van: 1". Matthias Redther, spekslager, binnen deze gemeente, houdende verzoek om een fournuis en rookhok Ie mogen doen plaatsen in het perceel op de Hooigracht, geteekend wijk VII. n°. 757; 2°. Petros Randde, meu bel labriekant, wonende alhier, waarbij hij verzoekt, in zijne werkplaats op de Haar lemmerstraat, wijk VI. n°. 452, een ijzeren fournuis te mogen doen plaatsen; 3°. Pieter Apoioniüs van Oosten, koopman, mede binnen deze gemeente woon achtig, om vergunning tot bet houden en mesten van meer dan twee varkens uit hoofde van zijn bedrijf, in zijn pakhuis in de Paradijssteeg, geteekend wijk VI. n°. 785; Gelet op het koninklijk besluit van den 31stcn Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken; alsmede op art. 303, lc alinea, der Algemeene Policie-verordening, vastgesteld 26 September 1861; Doen te weten dat tot bet hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 1 4den November aanst., des voormiddags ten 11 uur; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die ver zoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en AVethouders voornoemd, Leyden10 November 1864. D. T1EBOEL S1EGENBEEK, Bnrgemeester. v. PU'l'TKAMMER Secretaris. Van 3 tot en met 9 Nfovember 1864. BEVALLEN E. Bonte, D. J. van Weeren gcb. Verver, Z. J Betram geb. van DisselZ. M Frank geb. Kloek Z. J. Mulder, geb. Sloos D. C. G. M. van Romburgh geb. van Trotsenburg Z. M. M. Meijer, geb. Lardé, Z. J. de Haan geb. VVebhers, Z. S. T. M. de Koning gcb. DelvalleD. C. Korenhof, geb. Loeps, D. J. Labordus, geb. Bonte, Z. G. Neuteboom, geb Bavelaar, 1). J. C. Arnoldtis, geb. Vallcnlgoed Z C. de Moed geb. Schild, D. A. II. C. Leeflang, geb. Wiuck, Z. J. Beltmangcb. van den HoogertZ. W. Favier, geb. Milliery, D M. C. Kooreman geb. van Went Z. T. van Doyn geb Loog, Z. M Koekkoek geb. SchmitzZ. J.J. van Deursen geb. Beyershcrgeii II. F. P. Leemansgeb Duk Z. H. Kool loos, geb. van den Heuvel, Z J. Imhof, I). S. Fiesbach. D. A. G. Ber gers, geb. Hogenhoom, Z. C. Zaalberggeb. IloogendoornZ. W. Buiten dijk, gcb. Waardenburg, Z. C. Nieuwenhiiysgeb. Paats, I). M. M. Roe- landse, geb. Meulendijk Z. MC Hueber, geb. Grobben Z. F. Neiwold geb. SiemerinkD. W. F. Krunkgeb Heck D. A. Hol1). GEHUWD: A. Maaskantwedr. en W. Jansen wede. F. Laurier, jm. en M. Maleys, jd. J. Vijlbriefjm. en B. la Feber, jd. B. van Damwed', en M. Haverkampjd. C. Duyverman jm. en J. van der Wielen jd. J. lnians jm en S. Zirkzeejd. A de Vriend wedr. en A. M. Huig jd. D. Overveld jm. en F. D. Linschooten jd. OVERLEDEN A. J. Schade van Westrum 69 j. C. F. .1. Oortwijn bijna 35 j. J. Piket35 j. A. B. Reinke 19 j. Ma Jaca Duyser19 j. Josa Kuyper75 j. L. de GrootZ. 2 j. en bijna 10 m. F. J. van der Hooftgeb Staats, 29jW. F. Lamau Z 2 j. en 8 m. E. C. WelvaarsD.bijna4 tn. A. de HaayZ. bijna 5 m. H. Braxhoven D.7 m. J. 1. T. van Zwiclen D.ruim llm.-J. Komershlaauw54 j. K. Bckooy, geb. Middelhof, 79 j. T. JG. Koppcschaar, Z.2 j. en bijna 10 in. S. SchoutenD.4 m. C. J de Ru I).ruim 3 m. W. AdamscD 5 w. P. C. VerstraatenD.3 j en bijna 9 m. P. E. Dirks, Z 3 j. J. Snyders, D.2j.en7m. A Tange D.5 w. A. BrieërZ.1 j. en 9 m. J. Felix geb. Rijk 69 j. J. KeyzerZ.10 m. ADV EliTEKTIEN, Ondertrouwd K. FF.L1X, van Utrecht, Leyden, 10 November 1864. en Eenige kennisgeving. M. E. van der KOOG. Beceptie 13 November. lieden overleed alhier mijn jongste Zoon CORN ELIS THEO DOR US in den ouderdom van bijna dertig jaren. Wed' P. A. van WESTRHEENE, Eenige en algemeene kennisgeving. van Valkenburg, Heden overleed onze geliefde Vader eu Behuwd vader CORNEL1S HEN DRIK KROON, in den ouderdom van circa 74 jaar. B. J. KROON. Leyden 8 November 1864. C. KROON CHzn. Voor de vele blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden mijner geliefde Moeder RACHEL JACOBS, eerst Weduwe den Heer M. A. van Praag, laatst lichtgenoote van den Heer J. A. Keyser, betuigt de Onder- geteckende, ook namens zijne Echtgenootezijnen hartelijken dank. Leyden, 10 November 1864. M. M. van PRAAG. Het Algemeen Kantoor van Administratie alhieronder Directie van ST.ADN1TSKI VAN IIEUKELOM c. s., adverteert, dat de COUPONS van door hetzelve nitgegevene Certificaten van Russische Fondsen verschenen 1°. Julij 1864, van heden af zullen worden betaald ten Kantore van de Ontvang- en Betaalkasals van 6 pCt. in Assignation, groot Rs. 30, met ƒ13.58; en 6 pCt. in Zilver15, - 23.76. Amsterdam, 7 November 1864. kunnen vast xverk bekomen aan de Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Gouden en Zilveren Werken te Voorschoten. iu de Remonstrantschc Kerk. De eerste Voorlezing zal plaats hebben (niet op Donderdag 10 Novembe maar) op Vrijtlag 11 November, des avonds te 8 ure. Spreker: Dr. G. van GORKOM, Over de Bijbelsche natuurbeschouwing. NB. Toegangkaarten aan den ingang (e vertonnen.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 3