namen cene sidling in voor de groole batterijen op liet eiland lliko-Sima. Op den 8slc° werden die batterijen beschotenzonder dat men een schot terug ontving; vervolgens werd eene landing gedaan, de vlaggen der drie natiën op de batterij geplaatst en de stukken vernageld. In den loop van den dag verzocht de vorst van Nagalo de vijandelijkheden te slaken, waar aan voldaan werd, en later kwam eene nadere deputatie van den prins van Nagato aan boord van het vlaggeschip Euryalus zich aanmelden, voor ieder der senior-officieren van de verschillende eskaders eenen brief van geheele onderwerping van dien prins medebrengendedoch waarin levens kennis gegeven werddal hel sluiten van de straat en het schieten op verschillende schepen ten vorigen jare geheel op last van den Taikoen en den Mikado was geschied en hij dus in deze zaak niets anders dan de bevelen zijner chefs had opgevolgd. Behalve het nemen van 75 metalen stukken van groote waarde, en waarvan sommige 7 ton wegen, is voorloopig de geheele opening der straal en 20 millioenen dollars voor het niet in brand schie ten der stad als voorwaarde van oorlogskosten gesteld. Bij het doen eener landing is de barkas van de Medusamet een man er in, afgedreven en door den vijand genomen. Hel vaartuig is later vol gaten op het strand teruggevonden, en de Engelsche admiraal heeft den matroos Mastenbroek, die zich in het vaartuig had bevonden opgeeischt. Waarschijnlijk is hij vermoord, daar alleen de vlag alsmede hel geweer en het goed van den man zijn teruggezonden en men er niet voor wilde uitkomen of hij dood of levend was. Een Zondag 11. te Amsterdam in het paleis voor Volksvlijt gegeven volks concert werd door ongeveer 8000 personen bijgewoond. Te Amsterdam is eergisteren een bejaard man, die een in het Wester dok liggend schip bewaakte, dood in de voorhtit gevonden. Het bleek daarbij dat hjj door kolendamp was gestikt. Tot adsistent voor het scheikundig onderwijs aan de hoogeschool te Utrecht is benoemd de heer dr. A. van Riemsdijk. Het U. D. deelt mede, dat de kweekelingen van hel groot rijks-hos pitaal sedert September meer praclisch onderrigt in de oogheelkunde ontvan gen. Dr. J. A. Fles, docent in de ontleedkunde enz. aan gemelde inrigling, houdt zich eiken dag, 's morgens van 9—10 uren, onledig, met in tegen woordigheid der kweekelingen aan ooglijders gratis hulp te verleenen. Met goeden uilslag zijn reeds eenige operaliën geschied en hel getal patiënten is tot 140 geklommen. In de vorige week is door den kantonregter te Assen uitspraak gedaan in de zaak tusschen een geneesheer te Stadskanaal en iemand te Malenge meente Emmenwaarhij eerstgemelde eiseh deed tol betaling van gepraes- teerde diensten, waaronder die van het afzetten van het been der vrouw van den Iaalslen en van geleverde medicamentenen de laatste in recon ventie, schadevergoeding vorderde voor het bedoeld been, hetwelk de ge neesheer zou hebben medegenomen. Hierbij was de vraag ter sprake ge- bragt, of de beenen eener getrouwde vrouw al dan niet tot de huwelijks gemeenschap behooreu. Men had gehooptdat de kantonregter deze vraag had beslist; hij hccfl dit echter niet gedaan, en, ten aanzien van den eisch des geneesheers, de dagvaarding nietig verklaard, als zijnde daarin niet be hoorlijk omschreven, wat gevorderd werd, met veroordeeling van den eischer in de kosten, en, met betrekking tot den eisch in reconventie, dien ont zegd, op grond, dat er wel was beweerd, dat de gedaagde, eischer in reconventie, door het medenemen van het been schade had geleden, maar die schade niet was bewezen noch aangeboden te bewijzen. 'sGRAVENHAGE, 10 November. Z. M. den koning heeft tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw benoemd den heer A. Meuricofïre, Ned. consul-geueraal te Napels. Aan den heer C. L Schmil is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als commies bij liet dep. van binnen], zaken. lie heer 11. L. Limborgh, onderwijzer te Groningen, is benoemd lot lecraar in het schoonschrijven aan de rijks hoogere burgerschool aldaar. Den 17Jen dezer zal voor het prov gcregtshof in Zuidholland worden behandeld de zaak van II. Westerman te Delftbeschuldigd van geweldda digheid tegen een magistraatspersoon van het regeringsbestunrter gelegen heid van de waarneming zijner bediening waardoor bloedstorting en kwetsing is veroorzaakt, gepleegd met voorbedachten rade. Bij de heden gehouden aanbesteding van hel maken van een spoorweg- slation te Groningen was de minste inschrijver de heer T. S. Schaarsma, te llarlingen, voor 483.400. De najaars-vergadering der prov. stalen is gisteren gesloten. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer zijn ingekomen de geloofsbrieven van den lieer Rochussen die in handen eener commissie zijn gesteld. De beraadslaging over het wets ontwerp tot goedkeuring der overeenkomst betreflende de goederen van het voormalig klooster van S'. Agatha is bepaald op aanst. Zaturdag. büitenlandsche^IÏTgtë^ ËNGFLAA I» LONDEN. 8 November. In de fabriek der firma Hall te Davington nabij Fakersham beeft eene hevige buskruid-onlplofling plaats gehad. Een gedeelte van het gebouw i s in de lucht gevlogen, alle machineriën werden vernield en van twee der arbeiders zijn later de misvormde lijken onder de puinhoopen gevonden. Onder de te Calcutta, bij gelegenheid van den onlangs gewoed heb benden orkaan, verongelukte schepen, zijn de volgende Europesche bodems: 5 schepen van Liverpool, metende 6360 tonnen; 1 schip van Glasgow, me tende 1316 tonnen, en onder de schepen die op strand geworpen werden of andere avarij bekwamen: 19 schepen van Liverpool, 11 schepen van Lon den. 1 schip van New-Castle, 3 schepen van Glasgow, 1 schip van Rlack- wal. Verder waren er minstens nog 9 schepen vergaan en hadden er 64 avarij bekomen, van welke vaartuigen de plaats van herkomst of naam nog niet bekend was. In de zuidelijke stalen van Noord-Amerika wint het denkbeeld om ook de slavenbevolking te wapenen meer en meer veld. De beer Allen, die als gouverneur een deel van Louisiana bestuurt, heeft aan den minister van oorlog te Richmond den raad gegeven om eiken weerbaren neger bij het leger in te lijven. De neger, zegt hij, behoort eene gewigtige rol in dezen oorlog te vervullenhij heeft den strijd veroorzaakt en hij zal ook een deel van den last moeten dragen. Ook de dagbladen van Richmond dringen op de wapening der negers aan. Zij willen die slaven die voor de vrijheid strijden de waardigheid van vrijman geven, met vergunning om in hel land te blijven wonen. Door zulk eene negerwapening zou men aan de wereld toonendal men niet voor de instelling der slavernij maar voor de vrijheid strijd voert, en dat men, wel verre van uitgeput ol ontmoedigd te zijn, nog groote strijdmiddelen kan aanwenden en voor de vrijheid alles overheeft. Berigier. uit New-York van 1 Nov. melden, dat generaal Grant eene verkenning heeft gedaan voor Richmond, ten einde een algemeen treffen uit te lokken. Hij had echter spoedig zijne vorige stellingen weêr ingeno men. Volgens gerucht was het leger van Price door de noordelijken ge slagen. Er zouden reeds negers bij het zuidelijk leger zijn ingelijfd. Er zijn thans eenige nadere bijzonderheden bekend geworden omtrent het bemagtigen van hel zuidelijk kaperschip Florida door de Wachu&etts der noordelijken. Dit voorval had plaats te Bahia onder het bereik van het geschut der fortenzoodat het bij de bevolking in Brazilië algemeene veront waardiging heeft opgewekt. Om tegen eiken aanval beveiligd te zijn (de noordelijke kapitein toch had dien van de Florida reeds tol den strijd uit- gedaagd), was dat vaartuig voor de forten ten anker gaan liggen. De bevel hebber des kapers zich volkomen veilig achtende, had een gedeelte der be manning aan wal doen gaan. Alles scheen dus stil Ie zullen afioopen, doch den volgenden morgen zeer vroeg deed de Wachusetts onverwacht een aan val op de Florida met kogels en geschut, zoo lievig dat de bevelhebber vau het noordelijk schip er weldra in slaagde om een aantal manschappen op de Florida te doen overgaan. Hierop volgde aldaar aan boord een hevig ge vecht, hetwelk binnen weinig lijds ten voordecle der noordelijken beslist was. De bevelhebber der Braziliaansche maritieme divisie, dit vernemende, zond een zijner luitenants aan den kommundant der JFachusctts, met de aanzegging dat bij onmiddellijk alle vijandelijkheden moest staken, zoo hij niet wilde dat zijn schip in den grond werd geboord. De kommandant gaf hierop ten antwoord dal hij dadelijk met zijn schip zou teruggaan. Werke lijk deed hij dit ook, maar tegelijkertijd nam hij de Florida als goede buit mede. Hij werd wel dadelijk door drie Braziliaasche vaartuigen achterna gezet, waarvan het eene een krachtig vuur opende, doch hieraan stoorde de bevelhebber zich niethij maakte maar allen mogelijken spoed om met zijn buit weg te komen in hel vooruilzigt op de uitgeloofde premie van de re gering te Washington en die der handels-vereeniging te New-York. De vangst was levens voor hem van zooveel te meer belangomdat aan boord der Flo rida behalve een aantal gewigtige papieren, ook nog eenige gelden ten be drage van 20,000 dollars aanwezig waren. FUANHK1JH. PARIJS, 8 November. Met betrekking tot de bekende overeenkomst, tusschen Frankrijk en Italië gesloten, heeft het regeringsblad van Turyn nog eene depêche mede gedeeld van den minister Lamarmora aan den heer Nigra alhier. De lieer Lamarmora zegt daarin, dat de openbaarmaking der Fransche nota van 30 October eene onbewimpelde verklaring van de zijde der Italiaansche rege ring noodzakelijk maakt. Het tegenwoordige ministerie heeft de overeen komst aangenomen, omdat haar inhoud duidelijk en stellig is en tot geene twijfeling aanleiding kan geven, en omdat zij, letterlijk opgevat, naar zijn oordeel gunstig voor Italië is. Het wil en zal dan ook de overeenkomst met naauwgezetheid in haar geheel uitvoeren, omdat eene regering aan zijne verbindlenissen gestand moet doenomdat Italië door banden van vriendschap en dankbaarheid aan Frankrjjk gehecht is, en omdat dit de beste staat kunde voor Italië is, vermits de overeenkomst op het beginsel van niet- tusschenkomst berust, 's Konings regering wil geenerlei uitlegging der ver dragsbepalingen geven, en acht het zich tot pligt, alleen te verklaren dat hel die getrouw zal naleven, en alle andere vraagpunten in het midden te laten. Zrj verklaart zich ten stelligste tegen hel vermoeden, alsof zij er aan zou kunnen denken om bedriegelijke middelen aan te wenden ten einde het gezag van den Paus te ondermijnenmaar betuigt, even als Frank rijk, te mogen vertrouwen op den vooruitgang der beschaving. Door deze, zoowel als door de vroeger openbaar gemaakte, depêches wordt over de zaak geen volledig licht verspreid. Men zou thans geneigd zijn de overeenkomst niet ongunstig voor den Paus te achten aangezien Frankrijk zich ook, bij mogelijke gebeurtenissen te Rome, vrijheid van handelen heeft voorbehouden. P R U I S 9 RN. BERLIJN, 8 November. Iii een ziekenhuis hier ter stede had dezer dagen hel volgende onge val plaats. In een der lokalen bevonden zich 4 personen, lijdende aan de lirium tremens. Een hunner, die aan de beterhand was, heeft zich van het dwangbuis welen de ontdoen, en met een stoel twee zijner makkers de hersenen verbrijzeld; den derde bragt hij ernstige verwondingen toe. De speelbank te Wiesbaden heeft in het afgeloopen saizoen aan zuivere winst opgeleverd de som van 631,100 fl.niettegenstaande de opbrengst der bank de verbazende uitgaven, aan het onderhond van de geheele inrigling verbonden, benevens de toelating enz., moet bestrijden. De bank te Hom burg, nabij Frankfort, heeft gedurende het verloopen zomer-saizoen eene zuivere winst opgebragt van 639,000 fl. Uil Mnnchen meldt mendat de hoogbejaarde koning Lodewijk I van Beijeren naar Rome is vertrokken en aldaar den winter zal doorbrengen. Voor zijn vertrek derwaarts heeft hij zeer aanmerkelijke sommen beschik baar gesteld tot bevordering of voltooijing van onderscheidene kunstwerken. OihIcï anderen heeft hij eenc belangrijke som geschonken, ten einde het

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2