LEYDSCIIE COURANT. 1804. VRIJDAG 11 NOVEMBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden iV°. 21 (blad 31) der Man delingen van den Gemeenteraad. BI\.\ KM.AX I1SCH BK ft Ui f EX 7 LEYDEN 10 November. De Akademisclie Bibliotheek albier is in de twee laatste maanden weder aanmerkelijk verrijkt geworden. Vooreerst toch zijn, ten gevolge der dis positie van den Minister van binnenl. zaken, bij de boekerij der Leidsche hoogeschoo! ingelijfd de hoeken en handschriften, uitmakende de afdeeling Nederlandsche Koloniën der bibliotheek van de voormalige koninklijke Aka- demie ter opleiding van civiele ingenieurs enz. te Delft. Ten anderen zijn op nieuw onderscheidene meer of min aanzienlijke boekgeschenken ontvan gen, van buiten- en binnenlandsche geleerde ligchamcn zoowel als van bij zondere personen. Uil de weleer Vereenigde, thans sedert lang verdeelde en door burgerkrijg verscheurde, Staten in Noord-Amerikawerd omvan gen het Report of the Commissioners of Patents, voor de afdeeling van kunstwerken en manufacturen, over 1861, bijzonder belangrijk voor de kennis van allerlei nieuwe uitvindingen en door honderde afbeeldingen op gehelderd; van welke verslagen de bibliotheek reeds vroegere stukken bezat ltot 1858, haar weleer aangeboden door de sedert ontbondene Commissie voor internationale ruiling. Uit Engeland werden vervolgdeelen toegezonden op de Transactions of the Royal Society of Literature vol. Vil. op die van de Pathological Society of Londonvol. XIV. en op die van ie Royal Irish Academy, vol. XXIV, benevens hare Proceedings, vol. VIII. Voorts het jaarlijksch Report van de British Association for the advancement of Science over 18G3, en hel Dublin Quarterly Journal, uitgegeven door Haughton, tot Julij des loopenden jaars. Uit Duitschland bekwam de bibliotheek vervolgen op de Sitzungsberichle van de koninklijke Beyerschc Akademie te Munchcn, en op hel Zeitschrift van het Deutsche Morgen- lilndische Gesellschaft. Uit Rusland, van de Société des Naturalistes de Moscou, de laatste nommers van haar Bulletin. Van wege de Belgische regering kwamen haar toe de Ordonnances de la Principaute' de Stavelot van het jaar 648 tot 1794, als vervolg op en deel uitmakende van het sedert eenige jaren in groot folio uitgegeven wordende Recueil des anciennes Or donnances de la Belgique. Van bestuurderen van Teylers Genootschap te Haarlem werd een tweede stuk van den Catalogus der Palaeontologische verzameling ingezonden. En van wege de Commissie voor de Walsche bibliotheek alhier werd de reeds vroeger in het Legaat van Marchand aan wezige verzameling der Articles Synodaux van de Walsche kerken der voormaals Vereenigde Nederlanden aangevuld met die van de jaren 1688 tot 1729, welke daaraan nog ontbraken; zoodat thans ook de akademisclie bibliotheek daarvan een volledig stel bezit, loopende van het zoo even ge noemde jaar 1688, hel eerste waarin die stukken ten dienste der kerken gedrukt werden, af tot aan het jaar 1810 toe, toen onder de Fransche overhecrsching het Synode IVallon heeft opgehouden te bestaanlater in 1816 vervangen door de tegenwoordige Commission Wallonne en de jaar- lijksche Reunions. De Articles van vóór dien tijd, beginnende met 1563, bestaan alleen in handschriftwaarvan weleer aan de verschillende kerken afschriften plagten verstrekt te worden. Als eigen boekwerken van bijzondere personen werden ten geschenke ontvangen van de heeren R. Hercher en Th. Mommsen te Berlijn, des eerst- genoemden uitgave van Astrampsychus Orakelen in Grieksche verzen, en des laatstgenoemden Solinus (opgedragen aan de drie Bibliotheken, wier handschriften hij daarbij gebruikt heeft, die van Leiden, Wolfenbuttel en Parijs) met een fragment van Festas-, van den heer Th. Laycock te Edin- burg, een paar stukjes over krankzinnigheid en zielsziekten. Onder onze binnenlandsche geleerden, gaf de in zijne eervolle rust nog altijd werkzame Leidsche hoogleeraar P. Hofman Peerlkamp zjjne tweede uitgave of, beter gezegd, geheel nieuwe bewerking van Tacitus Agricolaopgedragen aan de Groninger hoogeschool bij gelegenheid harer feestviering in September 11. Prof. G. J. Verdam, eene Bijdrage van rekenkundigen inhoud; de Gro ninger hoogl. van der Wyck, den tweeden druk van zijne bekroonde Ver handeling over mr. J. Kinker; en dr. A. II. G. P. van den Es, zijn Jus Familiarum apud AtheniensesLugd. Balav. 1863, eene bijdrage tot de kennis van het Attische Regt. Voorts vereerde prof. J. Hoffmann alhier aan de bibliotheek een exemplaar van J. Hager's Monument de Ju, dal is van de oudst bekende Chiuesche inscriptie, uitgegeven te Parijs in 1802. Eindelijk zijn ook nog eenige meer of min belangrijke aaukoopen gedaan voor de Legaten van Perizonius, Stolp en Warner, bij eene volgende gele genheid nader te vermelden. Door de boekhandelaars Gebroeders van der Hoek alhier zal tegen liet laatst dezer maand eene groote verkooping worden gehouden, waarvan de catalogus bereids wordt uitgegeven. Voor het meerendecl bestaat die ver kooping uit boekwerken over verschillende vakken, die ieder afzonderlij in den catalogus eenige bladzijden beslaan. Godgeleerdheid, regtsgeleer heid, algemeene en bijzondere geschiedenis, nemen o. a. daaronder eet voorname plaats in. Voorts wordt er eene collectie dicht- en prozawerkt van J. Le Francq van Berkhey, zeker even zeldzaam als volledig, in aan getroffen. Verder vindt men werken over kunsten en wetenschappen wis natuur- en sterrekunde, onder welke laatste menig aanlokkelijk boekdeel geneeskunde, geologie, botanie, enz.; eene uitgebreide verzameling dich kunst, waaronder de fraaije uitgave van Cazin, Genève en Louden, it 164 deeltjes 12°; eindelijk eene merkwaardige verzameling mineraliën. Ho wel de afdeeling schoone kunsten zich thans door minder belangrijkheid kenmerkt, bevat de catalogus toch genoegzame stof om deze verkooping ten zeerste aan le bevelen. De ambtenaren der prov.. griffie van Zuidholland hebben zich tot de tweede kamer gewend met hel verzoek, dat hunne bezoldigingen in even redigheid met de tegenwoordige behoeften mogen worden verhoogd, en het voor hen bereikbaar worde gemaakt voor het toekomstig lot hunner we duwen te zorgen. Een aantal gemeenteraden uit de provincie Gelderland hebben aan de tweede kamer verzocht, bevorderlijk te willen zijn, dal de kosten der schutterijen niet ten laste der gemeenten worden gebragt, welk verzoek met te meer aandrang wordt gedaan, om den finantielen nood, waarin de plaltelandsche gemeenten ten gevolge der wetten op het lager onderwijs en bet armbestuur verkeerenniet te verhoogen. Vjjfcndertig geneeskundigen, professoren en doctoren, hebben zich bij adres tot de tweede kamer gewend ter zake van de aanhangige wets-orit- werpen betreffende de geneeskundige staatsregeling. De twee hoofdzaken zeggen zij, die het dringendst voorziening vorderen, zijn: 1°. dat er van staatswege eene instelling worde in liet leven geroepen, die, toegerust met de noodige kennis en bevoegdheid, over de volksgezondheid waakt, geslad onderzoekt waar en waardoor dit volksbelang iets te lijden heeft en bevor derd worden kan, en uit dat onderzoek de middelen zal afleiden en aan wijzen, waar deze noodig of nuttig zijn kunnen; 2°. dat de waarborgen voor de bekwaamheid dergenen, die van staatswege als bevoegde kunst- oefenaars zullen worden erkend, zoo zeker mogelijk worden gemaakt; en deze zijn, naar hun oordcel, in de voorgedragen ontwerpen zoodanig gere geld, dat zij voor een groot deel beantwoorden aan hunne wensehen. Of schoon die beantwoording nu wei niet volledig is, meenen zij, vooral ook omdat dit onvolledige slechts als tijdelijk is te beschouwen, a..n genoem e ontwerpen over het geheel hunne adhaesie te mogen scheuken. Amst.C De Staatscourant bevat een hij het dep. van marine ontvangen rap port van den kapitein ter zee J. E. de Man, stations kommandant in de wateren van Japanaangaande het forceren van de straat van Simonoseki. Daaraan ontleenen wij het volgende: De vereenigde vloot bestond uit 9 Eu- gelsche, 3 Fransche en 4 Nederlandsche schepen, benevens een particulier stoomschip om de Amerikaansclie vlag te loonen. Op 5 Sept. des namid dags kreeg de Engelsche korvet Tartar, de Fransche korvet Dupleixhet Ned. stoomschip Metalen Kruis, de Engelsche korvet Barrosa, het stoom schip Djambi en het Engelsch stoomschip Leopard in last voor de twee groote vijandelijke batterijen post te vatten. Eene tweede divisie, waar onder de Medusa behoorde, moest als flankdivisie ageren. Hoewel de meeste schepen nog niet slaags lagen, werd om 4 ure door den Engclschen admi raal hel sein gedaan het vuur te openenhetzelve werd dadelijk door de Japansche batterijen met kracht beantwoord. Hel Metalen Kruis ontving de eerste laag van hunne wel gerigtc stukken, toen men nog bezig was het schip dwars te halen. De enfilecrschotendie de geheele lengte van het schip doorliepen, waren moorddadig; zij verbrijzelden in hunne vaart alles wat zij ontmoetten. Reeds dadelijk werden gedood de matrozen 3d< kl. C. Tassel en D de Vries, terwijl de marinier J. G. van der Kamp zwaar en de mariniers de Wille en Vermeulen ligt gewond werden. Slaags lig gende, ontving het schip nog verscheidene schoten in romp, verschansing en tuig, maar geen der equipage werd meer gedood of gewond. 35 minu ten werd het geweldige vuur der 6 korvetten krachtdadig door de Japane- zen beantwoord, doch spoedig hierna verflaauwde het laatste, tot zij geheel ophielden. Alsloen naderde het flank-eskader, dat met de in front liggende korvetten al de Japanezen uit hunne batterijen deed vlugten. De voorste batterij werd dienzelfden avond nog door het Engelsche korvet Perseus en de Medusa vernageld, waarbij Medusa zeer veel eer inlegde. Op den 6,if' Sepl. werden de daartoe bestemde troepen aan land gezet. Deze rukten het gebergte in of trokken hel strand langs; de Japanners namen echter overal de vlugl. Op den 7dcn Sept. stoomden vier korvetten, Tartar, Du pleix, Metalen Kruis en Djambi het naattwe gedeelte der straat door v

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1