de Spaansche regering voorgeschreven is. De bemanning heeft zich in de booten gered. Voor den lord-mayor verschenen gisteren twee heerende een directeur, de ander secretaris der Unity-bank, beiden beschuldigd van eene valsehe balans der bank in omloop te hebben gebragt, vermeldende een gunstigen j slaat dezer bank, met een batig saldo van 2255 terwijl er daarentegen een te kort van 183,000 bestond. Bij onderzoek is gebleken, dat de uit- j gaven tot dekking van eenige voorloopige kosten 32000 hadden bedragen, waaronder 591 voor een diner in de London-Tavernen eene som van 11000 die aan een der oprigters was ter hand gesteld. Gedurende de maand October zijn te Liverpool 7589 landverhuizers onder zeil gegaantegen 12083 in October des vorigen jaars. Te Nottingham is dezer dagen eene nieuwe kerk van Gothische bouw orde ingewijd, waarvan al de kosten, ten bedrage van 20,000 zijn be streden door den heer VV. Windley, zijde-handelaar aldaar. Berigten uil New-York van 26 October melden, dat de vervolging der zuidelijke troepen door Sheridan is geëindigd bjj Mount Jackson, waar de zuidelijken in wanorde zijn aangekomen. De zuidelijken maken toebereid selen om Atlanta te bezetten. De generaals tlood der zuidelijken en Sher man der noordelijken hebben zich in beweging gesteld. De generaal Beauregard heeft hel bevel over het zuidelijk leger in het Zuidwester- district aanvaard. De gouverneurs der zuidelijke staten hebben eene bij eenkomst gebonden, waarin aanbevolen is den oorlog met kracht voort te zetten en de negers voor de openbare dienst te bezigen. Er is eene proclamatie van den president Lincoln verschenen, waarin hij al zijne medeburgers uitnoodigl den laalsten Donderdag dezer maand No vember als eenen dankdag te vieren en alsdan tevens boelvaardig herstel van den vrede, de Unie en de eendragt van den Hemel te smeeken. F R AM H KIJK. PARIJS, 6 November. De Moniteur maakt een tweetal depêches openbaar, die onlangs door den heer Drouyn de Lhuys gezonden zijn aan den Franschen gezant te Turynen welke mededeeling strekken moet om de overeenkomst tusschen Frankrijk en -Italië gesloten in hel regie licht te stellen. De heer Drouyn de Lhuys zegt o. a. iu de eerste depêche: Italië ontzegt zich de vrijheid om revolutionaire handlangers of kunstgrepen in liet pauselijk gebied te be zigen, of om er door eenigerhande opruijing oproerige bewegingen te ver oorzaken. De zedelijke middelen, wier aanwending Italië zich heeft voor behouden, bestaan uitsluitend in de kracht van de beschaving en den voor uitgang. De eenige wenschen, die het Tnrynsche hof voor regtmalig houdt, zijn die naar eene verzoening tusschen Italië en hel Pausdom. De verplaat sing van den regeringszctel is een ernstig onderpandgeen voorloopig hulp middel noch tijdelijk rustpunt. Zoo het onderpand wierd weggenomen, zou de overeenkomst vervallen. Voor hel geval van revolutionaire gebeurtenis sen te Rome behoudt Frankrijk zich vrijheid voor om naar den eisch der omstandigKdcn te handelen. Hel Turynsehe kabinet houdt zich aan de staat kunde van wijlen den graaf de Cavour, die verklaarde dat Rome niet an ders dan met Frankrijks toestemming met Italië zou kunnen worden veree- niad of dcszelfs hoofdstad zou kunnen worden. Voorts wordt in de tweede depêche gezegd dat, ten einde voor goed een einde te maken aan het ver schil van opvatting, de bh. Drouyn de Lhuys en Nigra eene bijeenkomst lebben gehad in tegenwoordigheid des keizers, en dal het bij die gelegen heid gebleken is dat men het over de verschillende punten der overeenkomst onderling eens was. Eene depêche van den heer Nigra, waarin deze aan den generaal Lamar- mora verslag geeft van het onderhoud, dat hij met den minister gehad heeft, is mede in den Moniteur opgenomen Al deze depêches nemen niet weg dat men aan de overeenkomst eene verschillende uitlegging kan geven. Volgens een door den minister van financiën aan de ltaliaansche kauier van afgevaardigden medegedeeld overzigt van den slaat der geldmiddelen van het koningrijk Italië is die, zoo als reeds met een woord gemeld is, verre van gunstig. Voor het einde van 1864 beslaat er behoefte aan 200 mil- lioen. De minister wil echter niet tot eene leenittg overgaan voor dat de financiële toestand van Italië aanmerkelijk verbeterd is. Daarom steil bij eene dadelijke vermindering van uitgaven voor ten bedrage van 60 millioen, waarvan 42 op de bcgrootingen van oorlog en marine, terwijl door het lot stand komen van organieke weiten nog meerdere besparingen zullen wor den verkregen. Voorts werd door hem een ontwerp van wet tot verhooging der belastingen op zout, tabak enz. aangeboden, en vergunning gevraagd om bij voorbaat over 124 millioen van de opbrengst der grondbelasting te kunnen beschikken, alsmede tol uitgifle van 36 millioen aan schatkistbons. Dc Moniteur bevat een keiz. besluit, waarbij eene commissie wordt benoemd, die, in overeenstemming met de verschillende plaatselijke besturen der hoofdstad, een algemeen programma zal opmaken van alle groote wer ken, die te Parijs uitgevoerd zullen worden voor rekening van den staat. Volgens la France hebben 16 oorlogschepen aan de expeditie in de straat van Simonosaki deelgenomen. Het gevecht duurde 3 dagen. 60 bron zen 24- en 36-ponders zijn in handen der overwinnaars gevallen. De ver liezer. van hel eskader zijn onbeduidend. Men meldt, dal onder de lava te Pompeji dc tempel van Juno is ont dekt. Men vond daarin 200 geraamten van vrouwen en kinderen, die waar schijnlijk tijdens de uitbarsting van den Vesuvius daar een toevlugtsoord hadden gezocht. De tempel bevat verscheiden bronzen en marmeren beelden met oogen van émail. Een dagblad van Madrid, de Epoca, meldt dat de opstand op St. Do mingo onderdrukt is. Het blad is echter var. oordeel, dal Spanje deze bezitting niet moet behoudenmaar alleen de voornaamste punten moet bezetten. Pitl lM KM. BERLIJN 6 November. Het te YVeenen vastgestelde] vredestractaatter regeling van de Deen- sche quaestie, bevat 24 artikelen met eenige bijlagen. Art. 3 bepaalt, dat de koning van Denemarken van al zijne regten op de hertogdommen Slees- wijk-IIolstein en Lauenburg afstand doet ten behoeve van den koning van Pruissen en den keizer van Oostenrijk. Als vergoeding voor eenige gedeel ten van het Jutlandsche grondgebied, welke Denemarken aan de hertogdom men heeft afgestaanis een gedeelte van Noord-Sleeswijk aan Denemarken gelaten. Het schiereiland Stenderupgelegen tegenover Funen, is onder Deensch-Sleeswijk begrepen. In art. 6 is voorgeschreven de benoeming eener gemengde commissie om de nieuwe grensregeling in al hare bijzonderheden vast te stellen. Art. 8 en eenige volgende artikelen hebben betrekking op de financiële aangelegenheden, liet aandeel der Decnsche schuld, dat ten laste der hertogdommen komtbeloopt 29 millioen rijksdaalders. Denemar ken is verpligt de Dnitsche koopvaardijschepen en hunne lading terug te geven, zoo verre zij nog niet verkocht zijn; voor al hetgeen verkocht is moet de Dcensche staat schadevergoeding aan de eigenaars uitkeeren. Tusschen ons kabinet en dat van Weenen worden drukke onderhan delingen gevoerd, naar men zegt over de thans na het sluiten van den vrede door Pruissen en Oostenrijk Ie volgen gedragslijn, alsmede over de nog altijd bestaande handels-quaestie. Volgens de Kreuzz. zullen de Pruissische troepen, die thans in de hertogdommen staan, eerlang terugkeeren. Zij zullen door andere troepen vervangen worden. Berigten uil Kopenhagen meldendat de rijksdag is geopend met eene kon. boodschap, waarin de inhoud van het vredestractaat medegedeeld en voorts te dien aanzien hoofdzakelijk gezegd wordt, dat de rijksraad bijeen geroepen is om volgens de constitutie het vredesverdrag goed te keuren en over te gaan tol de regeling van zakendie ten gevolge van dcfn vrede noodzakelijk geworden is; dat het gevoel, waarmede de koning den afstand van een deel der monarchie bekrachtigtgeheel met het gevoel der natie overeenstemt, en dat van het volk die zelfbeheersching verwacht wordt, met welke een groot ongeluk moet gedragen worden om een nog grooier ongeluk te voorkomen. De rijksdag zal over het vredesverdrag met geslo ten deuren beraadslagen. Uit Stockholm meldt men, dat aldaar voor eenige dagen eene treurige plegtigheid heeft plaats gehad, namelijk de ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van wijlen den eersten luitenant Belzhold, die in der tijd nabij Lundby in Jutland zwaar was gewond. Met buitengewone eer bewijzen is hij ten grave gebragt. De Deensche regering heeft aan de 47 Zweedsche officieren, die den veldtogl in het Deensche leger hebben bijge woond, de orde van de Danebrog geschonken. ï*er Telegraaf. PARIJS, 8 November. De Constitutional bevat een artikel van den lieer de Limayrac, waarin wordt aangetoond dat tusschen de regeringen van Frankrijk en Italië een volkomene overeenstemming beslaat ten opzigle van den zin en de strekking der overeenkomst. WEENEN, 7 November. De Oest. Zeit. berigt dat het cnngresplan we der op den voorgrond is gebragt, en het onderwerp is van vertrouwelijke gesprekken tusschen de vertegenwoordigers van eenige hoven. De koning der Belgen doel zijn best om het congres te doen tot stand komen UVCEZOY' WEM. Wel Edele Heer! Toen ik, in de Letydsche Courant van 31 October II., de onjuistheid der inlichtingen van het Leidsch Dagblad omtrent de vereischten van de kies- geregtigdheid voor hel kiezen van leden der Kamer van Koophandel en Fa brieken rectificeerde, dacht ik niet dat het L. D. bij zijne verkeerde inlich ting volharden en mij tot eene repliek verpligieu zou. Dit is echter het geval. Hel L D. volhardt niet alleen, maar geeft nu voor eene onjuiste eene geheel onware lezing. Waar het organiek besluit alleen sprak van hen, die «ter zake van eenig bedrijf van handel of fa briekwezen in het patentregt zijn aangeslagen," interpoleerde het Dagblad «fabrikanttrafikantkoopmandirecteur van eene fabriek of trafiek." Welk begrip het L. D. hecht aau dit onbestemde woord trafiek, aan een trafikant die noch «fabrikant" noch «koopman" is, weet ik niet. Het is dan ook vrij onverschillig, want het organiek besluit kent geene trafieken en trafiekanlen. Over zijne onnaauwkeurigheid te regl gewezen, verdedigt het L. D. zich met eene bewering die op eene geheel valsehe voorstelling rust. Hel zegt «De Redactie mag toch de opmerking niet terughouden, dat bij Koninklijk «besluit van 9 November 1851 algeineene bepalingen zijn gemaakt voor «alle Kamersmaar bij Koninklijk besluit van 18 February 1852 N°. 67 bijzonder voor die van Leiden tengevolge waarvan ter zake van eenig «bedrijf van handel- of fabriekwezen, voor Leiden geldt aanslag in het «patentrecht als fabriekanl enz. In andere gemeenten zijn aan winkeliers «hel kiesrecht gegeven en zoo zou men ook de inlandsche kramers als lian- «dcldrijvenden onder de kiezers kunnen begrijpen. Elke Gemeenteraad «heeft daaromtrent zelfstandig die zaak geregeld, en derhalve zou de «vraag die ons werd voorgelegd, niet juist en volledig beantwoord zijn als «dat geschiedde met een bloote verwijzing tot de artikels 9 en 10 van het «organiek besluit van November 1851." liet L. D. doet liet dus hier voorkomen alsof wel het organiek besluit van 9 November 1851 de «algetneene bepaling" gemaakt had, dat kiezers zijn, zij die aangeslagen zijn «ter zake van eenig bedrijf van handel of fabriekwezen," maar dat, bij het besluit van 18 February 1852, «bijzon der" voor Leyden kiesgeregtigd waren verklaard «fabrikanten, trafikanten, kooplieden, directeurs van eene fabriek of trafiek." Indien dit zoo ware, zou het besluit van February 1852 voor Leyden derogeren aan het algemeen besluit van November 1851. Dit is echter geenszins het geval. Hel besluit van 18 February 1852 is ook een alge-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2