LEIDSCHE COURANT. 18(54. N". 155. A- WOENSDAG 9 NOVEMBER. Ceii rdei De Courant wordt Maandag, Woensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENL AN D^Cfl 1! Ei 1 G T K i\T oei n. EJ len tV. "r. LEYDEN 8 November. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten* behoeve dezer-gemeente geheven gedurende de maanden October 1863 en 1864,-alsmede van die opbrengst over de eerste tien maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Geslagl(5y opcenten eninvoer) Gedistilleerd [idem) Gemaal {eigen middel Wijn, Fruit enKnnslwijn(j'rf Ziiiverc opbrengst over de maand October. 1863 1864 f 1904.38 6857 51 6911.941 2256.371 ƒ17930.21 2050.041 7109 88i 6745 75J 1991.321 Zuïvere opbrengst over de eerste 10 maanden. 1863 1864 18170 851 19810.76 64155.29 57856.961 16047.15 66565.05 65463 63 16502 47j /17897.01 ƒ156230.26 |Z168348.61i Wij vernemen dat de familie Stengel, uit liet liereer Oberland, die onlangs te Arnhem en te Utrecht eenige concerten heeft gegeven, zich eerst daags ook alhier zal doen hooren. Deze familie die, blijkens de in haar bezit zijnde getuigschriften, ook met grooten bijval aan verschillende hoven concerten gaf, moet zich Onderscheiden door het bijzonder talent waarmede zij de eigenaardige, half melancholische, half schertsende Zwitsersch natio nale zangen uitvoert. In buitenlandschc bladen is daarvan met lof gespro ken, inzonderheid van de welluidende altstem, waarmede mevr. Stengel, is begaafd. De heer Stengel heeft zich daarenboven elders ook als een zeer bekwaam prestidigi-tateur doen kennen. lil de maand October zijn over den. Holl. spoorweg vervoerd 121,772 reizigers gevende eene opbrengst van ƒ96,825.02. De opbrengst van' he.t goederen-vervoer was 21,666.02. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. 'Rijn spoorweg 115,888. het vervoer van goederen 57,695 en het vervoer van reizigers en goederen door direct verkeer met Duitschland, 96,846 opgebragt. Naar men ons meldt heeft de strenge vorst der beide laatste nachten groote schade berokkend aan de te veld staande bloemkool. Te Rijnsburg berekent men dal die schade ƒ8000 a/10000 zal beloopen. liet gewas stond anders nog zeer voordeelig; de teelt was dit jaar uitgebreid en de tuiniers hadden berekend, zoo het weder gunstig bleef, stellig tot Kersmis hunne verzendingen te kunnen blijven voortzetten. Met onverminderde graagte werd in dal artikel handel gedreven. Het hoofd-comite' tot oprigting van een monument ter herinnering aan Z. M. belangstelling in het lot der overstroomden tijdens den watersnood in 1861heeft aan de vereeuigde onder-comités toegezonden eene balans van het beheer der gelden. Daaruit blijkt, dat ontvangen is van de verschillende comité's 10537 31, en van de credièl-vereeniging voor renten 553.94 totaal 11091 25. Na aftrek der kosten, waaronder aan den lieer Lacomblé voor de vervaardiging van het beeld de »Faam", enz. ƒ7100, blijft er een saldo in kas van ƒ1009.814. Het hoofd-eomilé is door de afdoening zijner taak ontbonden; in hel belang echter van hel algemeen hebben in de op 24 October II. te Deventer gehouden vergadering de aanwezige leden, met uitzondering van twee dames, 'gemeend zich dadelijk op nieuw als hoofd- com'ité te moeten constitueren, ten einde het volgende voorstel omtrent de bestemming van het batig saldo te dóen >i Het hoofd-Comité stelt voor om dat geld rentegevend te bèleggênten einde bij doorbraken of overstroomin gen in ons vaderland onmiddellijk eeiiige hulp uit naam van de vcreenigde comité's "te kunnen verleenen." Aan de onder-comités is verzocht hunne meening dienaangaande aan het hoofd-comité mede te deelen. Naar wij vernemen zegt de Midd. Cour.is de beroemde geleerde Constaiitinus Tischendorf, die dezer dagen te Leyden heeft vertoefd, en die, gelijk men weet, door zijne ijverige en onvermoeide nasporingen op hel ge bied van Nieuw-Testamentische tekst-kritiek en tekst-zuivering zich zoo groo ten naam heeft verworven, bezig, zijne achtste uitgave van het Nieuwe Testament, verrijkt met alle mogelijke varianten, voor de pers te bewerken. De eerste aflevering verschijnt binnen weinige dagen. Ook is hij voorne mens weldra eene hand-editie van het Nieuwe Testament volgens den Codex Sinaïtïcus in het licht te geven. De vorige 4'° uitgave, van 1000 exempla ren, was in eens uitverkocht. Genoemd blad deelt mede, dat een tweetal predikanten, de lib. II. 11. van Wilzenburg te Wclstim en W. C. Groencveli te Monnikendam, hunne betrekking hebben nedergelegd, omdat zijvoorstanders der nieuwe rigting, de leer der hervormde kerk volgens hunne overtuiging niet langer konden verkondigen. Een landbouwer uit de gemeente Haarlemmermeer is Zaturdag 11. op eene noodlottige wijze om het leven gekomen. Met zijn rijtuig op weg naar deze stad zijnde, geraakte te Sassenheim zijn paard aan hel hollen, en viel hij uil het rljtirig'met 'zijn hoofd op de straat; slechts eenige oogen- blikken later gaf hij den geest. Te Rotterdam is gevankelijk binnengebragt een te Delfshaven wonende sjouwerdie in dronkenschap twee zijner zusters, die toegeschoten waren toen hij zijn vader met een bijl wilde slaan, heeft gewond, eene zelfs zeer ernstig. üp 31 Oct. II. vertrokken van Terschelling zekere 11. S. en C. D. zijnde grootvader en kleinzoon, in een roeischuitje, met vischplatten naar hel Vlie. Door de branding sloeg de schuit ombeiden werkten de schuil real enyredden zich. Kort" daarna kantelde de schuit weder om en wel met liet ongelukkige gevolg, dat de grootvader verdronk. Na vijf en een half nor te hebben rondgezwalktop de omgekeerde schuit zittende, werd hel gekerm van C. D. gehoord op een ter reede liggend schip, waar men die ongelukkige, die denouden man had zien verdrinken en te vergeefs pogin gen had aangewend om hem te reddenverpleegde en op den uitlegger van het loodswezen bragt. De verdronkene laat eene hulpbehoevende blinde weduwe achter. Men verneemt, dat ds. van Rijn en mw. Pruimers zich thans bevinden te Hastings in Engeland en dat mw. van Rijn een schrijven van haren echt genoot heeft ontvangen," waarbij deze zijn voornemen te kennen geeft, om zich daar 'vooreerst te blijven vestigen. Hel gerucht, dat mw. Pruimers zich daar zoude bevinden uit vrees van door haren schoonvader te worden gegijzeld rer zake v'an de door haar nog te verrigten rekening en verant woording is even ongerijmd als ongegrond. De werkelijke reden van haar verblijf aldaar zal iiiet ver te zoeken zijn. 'v. C.). 's GRAVEN HAGE, 8 November.- Z. M. heeft vergunning verleend aan mr. J. D. C. baron van Heeckc- ren van Wassenaer, zijn opperstalmeester, tot het aannemen van het groot kruis van de Kou. Kroonorde van Wurtemburg, hem door den koning van Wurtembtirg geschonken. Tot president der arrond.-regtbank te Middelburg is benoemd de heer mr. J. 11. de Sloppelaar, thans regter in die reglbank; en tot notaris te 's Hertogenbosch de heer J. G. Losgertcand -notaris aldaar. Tot burgemeester der gemeente Hostel is benoemd de lieer H. J van de Ven. Bij beschikking van den minister van binncnl. zaken van den 5de" de zer is, met ingang van 1 December aanst., bevorderd tot opzigter van den waterstaat 3dc kl. die der 4de kl. van der Werf, en na voorafgaand vergelijkend examen, benoemd tol opzigter van den waterstaat 4de kl. A. J. Augustijn. Door Z. M. den koning van België is benoemd tot kommandeur der Leopolds orde de gencraal-majoor W. J. Knoop, bevelhebber der lste milit. afd. te Maastricht. Z. M. de koning is gisteren morgen vroeg voor eenigen tijd naar bet Loo vertrokken. Ook Z. K. II. de prins van Oranje heeft voor eenige da gen de residentie verlaten. U: De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Sedert den 29slira der verleden maand zijn te Scheveningcn weder van de haringvisscherij teruggekeerd 41 vaartuigen, aanbrengende 3J millioen stuks haring. Als eene zeldzaamheid wordt vermeld, dat de haring zich zoo digt bij de kust ophoudt dat men er enkelen levend op het strand heeft zien aanspoelen. De huisvrouw van van Dam, te Monster, bevindt zich steeds in ge vaarvolle omstandigheden, zoodal men voor haar leven vreest. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAN 1». LONDEN 6 November. De Quebec-Gazette meldt, dat in de interkolonialc conferentie lot de vorming van een bondgenootschap der Britsch-Amerikaansche koloniën be sloten is, dat de vertegenwoordigende vergadering van dien bond zal be staan uit 150 leden, en wel uit Opper-Canada als eerste afdeeling 60, uit Beneden-Canada als tweede afdeeling 50 en uit de andere provinciën als derde afdeeling van den bond 40. De Mermaid, een Britsch handelsvaartuig, is op weg van Cardiff naar Ancona door eene Spaansche batterij te Ceuta in den grond gescholen, waarschijnlijk omdat zij verzuimd had de vlag te hijschcn, gelijk door

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1