Per Telegraaf. De najaarsvergadering der prov. staten is heden morgen ten 11 ure door den commissaris des konings geopend. Na de mededeeling der ingekomen stukken en na de zamenstelling der afdeelingenzijn een aantal voorstellen en adressen in handen van commissiën gesteld. Ter lezing nedergelegd en aan de orde gesteld zijn de missives van ged. staten: 1°. met gunstig prae- advies aangaande een adres van den aannemer R. J. de Groot te Giesendam, om schadevergoeding voor geleden verliezen bij de uitvoering van provinciale werken2°. rapport van de commissie benoemd tot onderzoek van het door ged. staten aangeboden ontwerp-reglcmenl op de wegen en voetpaden in Zuidholland, ten geleide van een overeenkomstig dat rapport gewijzigd re glement} 3°. rapport van de commissie tot het doen van een onderzoekvooral hetgeen met de op de prov. begrooting uitgetrokken posten, voor subsidiën ten behoeve van de eeredienst, zoo uit een staatsregterlijk oogpunt, als an derzins, kan geacht worden in verband te slaan; en 4°. adres van het be stuur van hel 19dc Ned. landhuishoudkundig congres, daarbij de onderstem" ning der staten inroepende, lot oprigting van plaatselijke landbouwscholen. De vergadering zal morgen, Woensdag, ten 12 ure hare werkzaamheden voortzetten. Heden middag hebben de leden van de prov. stalen aan den heer com missaris der provincie, in het hotel de Oude Doelen, een luisterrijk diner aangeboden. De soldalen hebben hun door vivat's hulde gebragt. De kazerne was ge ïllumineerd. Heden morgen is de keizer ten 111 ure te Toulon aangekomen. Z. UI. heeft aldaar het tuighuis bezocht en het aldaar ter reede liggende eskader in oogenschouw genomen. Vervolgens is de keizer naar Marseille vertrokken. Aldaar heeft Z. M. eene wandeling gedaan langs de dokken en de haven en ook een bezoek afgelegd bij den koning der Belgendie zich thans al daar bevindt. De keizer is ten 1| ure met den gewonen spoortrein van Marseille vertrokken en heeft den keizerlijken trein aan den keizer van Rusland afgestaan. De keizer heeft in het spoorwegrijtuig de hem te Nizza, Toulon en Marseille toegereikte bouquetten medegenomen. De czaar zal ten 5 ure te Marseille aankomen en aan het station van den spoorweg het diner gebruiken. Hij zal de stad zelve ditmaal niet bezoeken. Morgen zal de keizer te Lyon eene wapenschouwing houden en bij die gelegenheid ridderorden uitreiken. Volgens de beriglen uit Algerië is de opstand aldaar nog verre van onderdrukt. In weerwil daarvan houdt men zich in de kolonie en ook hier te lande ijverig bezig met eene nieuwe organisatie van het bestuur. Volgens hel J. des Déb. is er sprake van eene nieuwe gemeentewet, waarbij het algemeen slemregt aan de Fransehen zou toegekend worden en ook aan de vreemdelingen, mits zij 5 jaren in de kolonie en 2 jaren in eene ge meente hebben gewoond. Uit Turyn meldt men dat de kamer Donderdag aanst. hare zittingen weder zal hervatten. Men verwacht nog steeds dat het wets-ontwerp, strekkende om den zetel van het bewind naar Florence over te brengen, met eene aanzienlijke meerderheid zal aangenomen worden. Berigten uit Rome melden, dat de pauselijke regering thans aan Frank rijk een antwoord heeft gezonden op de depêche, waarin haar het sluiten der overeenkomst van 15 Sept. wordt medegedeeld. Eerstgenoemde moet in dat antwoord eenvoudig te kennen geven, dat zij de depêche heeft ontvan gen en verder verklarendat zij met haar oordeel over de overeenkomst zal wachten, tol dat het ltaliaansche parlement daarover zal beraadslaagd hebben, en misschien wel tot dat de handelingen van de ltaliaansche rege ring, welke er het uitvloeisel van zullen zijn zich zullen hebben doen kennen. In Provence hebben zware overstroomingen plaats. Men verneemt, dat een gedeelte van den spoorweg tusschen Avignon en Marseille is over stroomd. De dienst heeft daardoor echter geene vertraging ondervonden. Het gebruik van paardenvlceschals voedsel voor de mindere klasse; neemt hier zeer toe. Door de zorgen cener commissie, die hare kosten be strijdt uit de opbrengst eener inschrijving, worden geregeld elke week uit- deelingen van paardenvleesch gedaan aan de armen. Ook de zusters der orde van den H. Vincentius a Paulo geven dit vleescli aan hare bedeelden. rKUIIIElt. BERLIJN 30 October. Uil W'eenen meldt men, dal heden namiddag ten 2 ure aan het minis terie van buitenlandsche zaken hel vredes-lractaat tusschen Oostenrijk, Pruissen en Denemarken is gesloten. Naar men uit Lauenburg meldt hebben de gemeenteraden in het her togdom aanschrijving ontvangen, dat zij zich zullen hebben te verklaren omtrent de vraag of zjj al dan niet bij Pruissen wenschen te worden inge lijfd. Lauenburg heeft eene oppervlakte van 19 vierkante mijlen met eene bevolking van ongeveer 50000 zielen. Uit Weencn meldt mendat graaf Rechberg bij zijne aftreding door den keizer benoemd js tot ridder van het Gulden Vlies. De Presse betoogt, dal graaf Reehherg niet gevallen zou zijnwanneer de zamenkomsten der vorsten in Karlsbad en Kissingen lot gunstige uitkomsten hadden geleid, of wanneer er nu laatstelijk uilzigt op overeenstemming met Frankrijk bestaan had. Dringend wordt door dal blad eene verandering van stelsel zoowel in de binnenlandsche als in de buitenlandsche staatkunde aanbevolen. Men meldt ook nog van daar, dat de regering voornemens is nog maals tol eene vermindering van 50000 man bij het leger over te gaan. Door deze vermindering, in verband met de vorige, zou het cijfer der naar huis gezonden soldaten dat van 100,000 man bereiken. Een aantal Polen, die in het binnenste van Rusland geinterneerd wa ren, hebben gratie gekregen. Er zyn reeds ongeveer duizend van die men- schen in hun vaderland teruggekeerd. De meesten zijn jongeliedendie in het begin van den opstand over de grenzen gebragt waren. 's GRA VENIIAGE1 November. Door Z. M. is op nieuw lot burge meester der gemeente Leyden benoemd de heer mr. D. Tieboel Siegenbeek. TURYN, 31 October. De dagbladen berigten, dat de koning, overtuigd van de noodzakelijkheid om groote bezuinigingen in de openbare dienst te brengen, en willende medewerken om de moeijelijke laak van het minis terie te verliglenafstand heelt gedaan, ten voordeele van den staal, van drie en een half millioen der civiele lijst. PARIJS, 1 November. De Moniteur meldt dal gisteren de keizer te St.-Cloud en de Czaar te Kehl is aangekomen. WEENEN 1 November. De IVeue freie Presse berigt dat, volgens het vrcdes-traclaat1°. de Elbe-hertogdommen 29 millioen rijksdaalders der staats schuld overnemen; 2°. Denemarken in het bezit blijft van de kunstverzame lingen te Flensburg en schadeloosstelling geeft voor de door üeensche krui sers genomen Duilsche schepen; 3°. Jutland binnen drie weken na de rati ficatie van het tractaat door de verbonden troepen moet ontruimd zijn. 1 G K Z O I» E EEN VINKJE TUSSCHEN HET GEBLADERTE. Wat was er van 26 September tot 1 October II. te Amsterdam een leven in de brouwerij, hoe werd er de sleur van het dagelijkseh leven verbroken! Men struikelde over de vreemdelingen, de vermaardheden, de denkbeelden. Hoeveel werd er al niet in die dagen op het gebied van den geest omge haald, hoe dapper roerde men zich op aesthetischen en staatkundigen bo dem welk een klap kreeg de vaderlandsche breedsprakigheid en de naar BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Ni Cf E Li A Ni D, LONDEN 30 October. Eene deputatie van het Evangelisch verbond is bij graaf Russell ten gehoore geweest, tot de indiening van een adres, waarin dit genootschap zich beklaagt over de onlangs door de Turksche regering genomen maatre gelen ten opzigte der Engelsche zendelingenonder verklaring dat het die maatregelen beschouwt als eene schending van het beginsel der godsdienst vrijheid, en var. den Hatti-Hamayuu. Graaf Russell heeft in antwoord daarop o. a. verklaarddat hij bij de Turksche regering reeds zijne vertoe- gen deswege had ingediend, en wat de gevangenneming van verschillende protestanten betreft, reeds berigt had ontvangen, dat deze op vrije voelen waren gesteld. De gunstige staat van de Engelsche en Fransche banken verlevcndigt- de boop, dal men spoedig eene vermindering van het disconto mag te ge- moet zien. Op dit oogenblik is er evenwel nog veel vraag naar geld. Het regtsgeding van Miiller is gisteren reeds afgeloopen. De lieer Parry heeft de verdediging van den beschuldigde voorgedragen en na repliek op diens pleidooi vereenigden zich de leden der jury tot het uitbrengen van het verdict. De uitspraak was, dal Miiller aan het hem ten laste gelegde feit schuldig werd verklaard. Door den regter Martin werd hem het vonnis aangekondigd. Vervolgens rigtte de lord opperregler het woord lot hem en vermaande hem ernstigom vooral te bedenken dat er voor hem geene re den bestond om in deze wereld op genade te hopen. Miiller gaf slechts in korte woorden te kennen, ,dat hij thans wel volgens de Engelsche wel hel leven verbeurd hadmaar dat zijne veroordeeling op valsche gronden be rustte. Dit gezegd hebbende, verliet hij, met eene buiging voor de regters, de bank der beschuldigdenom naar de gevangenis te worden teruggebragt. De opgewondenheid onder de alhier vertoevende Duitschers is buitengewoon groot, en ook onder hel Engelsche publiek, dat de uitspraak algemeen goedkeurt. De Russische generaal Todileben heeft dezer dagen het tuighuis te Woolwich bezochtwaar hij met veel eerbetooning werd ontvanger.en aldaar bijgewoond proefnemingen met eene nieuwe soort stalen geschut, waarmede kogels van 600 pond worden geworpen, bestemd voor de Russische regering. Heden avond zal hij het middagmaal gebruiken bij Z. K. H. den hertog van Cambridge, opperbevelhebber des legers. Te Hull is het uitgestrekte graanpakhuis van Oxloby lot den grond toe afgebrand; er lagen onder anderen 10000 quart, tarwe en boonen in. Uit Alexandrië is berigt ontvangen dat de minister van builenl. zaken aan de consuls-generaal mededeeling heeft gedaan van een besluit der rege ring des onderkouingswaarbij de uitvoer van tarwe, meel en gerst lot nader order in geheel Egypte verboden wordt, terwijl daarentegen de invoer van genoemde artikelen tol den 7dcn April des volgenden jaars vrij van reg ion toegestaan wordt. Berigten nit New-York van 21 October melden; dat de generaal She ridan nabij Strasburg de zuidelijken onder Longstreet geslagen en hun 50 kanonnen afgenomen heeft. De ministers Stanton Seward en Fessenden hebben zich naar het leger van Grant begeven, zoo men meent om dien generaal, met het oog op de aanstaande verkiezing van den presidenttol het ondernemen van beslissende operatiën aan te sporen. Uit Japan zijn gunstige berigten ontvangen. De violen der verbonden mogendheden hebben den doortogl der engte van Simonosaki geforceerd zonder belangrijk verlies te ondergaan. De Japanners hebben in het eerst krachtigen tegenstand gebodenmaar later verzochten zij om vrede. Zij moeten er reeds in toegestemd hebben om de vaart door de zeeëngte open te stellen. Naar men uit Calcutta meldt heeft een vreeselijke orkaan aldaar ge woed waardoor eene groote schade aan de schepen is veroorzaakt. FKANRKUK. PARIJS, 30 October. De Moniteur deelt uil Nizza het volgende mede: Woensdag heeft Z. M. de keizer van Rusland een gastmaal doen geven aan het balaillon jagers van de garde, hetwelk gedurende liet verblijf zijner gemalin met de dienst alhier belast is. Z. M. werd bij dat gastmaal door zijnen adjudant, den vorst von Wittgenstein, vertegenwoordigd; deze heeft met den bevelhebber van het balaillon toasten ter eere der vvederzijdsehe souvereinen gewisseld.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2