LEOSCHE COERAAT. WOENSDAG 2.N0VEMBER. De Courant wordt /Maandag, oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van .Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke notnmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCIIE BEIilGTEM. LEYDEN, 1 November. Gisteren avond hield de alhier gevestigde Nationale Zangvereeniging in de kleine gehoorzaal, het gewone lokaal harer oefeningen, eene repetitie, tot de bijwoning waarvan hh. donateurs waren uilgenoodigden die ook door andere belangstellenden werd bijgewoond. Voor den aanvang der werkzaamheden rig tie de voorzitter des bestuurs een woord tot hh. dona teurs, om hun den dank toe te brengen van de vcrceniging voor de onder steuning haar lol hiertoe geschonken; voorts gaf hjj een kort overzigt van den oorspronghel doel en den tegeuwoordigen toestand der vereeniging en noodigde de aanwezigen uit zich bij haar aan te sluiten. De vereeniging telt thans ongeveer 40 leden, die getrouw de oefeningen bijwonen. De voor- dragl van een aantal zangstukken, die vervolgens plaats had, mogt de goed keuring der aanwezigen wegdragen, en getuigde van den ijver der leden en niet minder van dien van den directeur, aau wieu zij de leiding hunner oefeningen hebben opgedragen. Bij kon. besluit van 18 October jl. is bepaald, dat de dagbladen en .verdere gedrukte stukken, die in de gesloten brievenmalen tusschen het rijk en de Ned. bezittingen in Oost- en West-lndië langs den weg van Mar seille en Southampton worden verzonden, zullen onderworpen zijn aan een port van 10 cents voor elke 40 wigtjes of een gedeelte van 40 wigtjes, be halve dat wegens de drukwerken voor Oost-Indië, bij verzending over Marseille, 12j cent per 40 wigtjes is verschuldigd wanneer zjj op den laat- sten of voorlaatsten dag van hei vertrek der brievenmalen ter post worden bezorgd. Deze nieuwe wijze van heffing bij het gewigt, in plaats van, geljjk tot dus verre, per vel of per blad, zal voor het eerst worden toege past op de drukwerken, die met de brievenmalen in de maand November uit Nederland worden verzonden. De frankering der bedoelde stukken is voortdurend verpligtend. Uit Veur meldt men ons, dat in geen jaren de peen allerwege een zoo slecht gewas heeft opgeleverd als dit jaar* zoodat er thans in dat product volkomen schaarschle bestaat. De langdurige droogte is hiervan hoofdzakelijk de oorzaak. De andijvie, waarvan dezer dagen scheepsvrachten naar Am sterdam worden verzondenlevert goede uilkomsten op. De luit.-generaal H. G. Seelig, oud-gouverneur der kon. militaire aka- demie, onlangs overleden, heeft op zjjn sterfbed verzocht, dat de degen, die hij tijdens het beleg der citadel van Antwerpen in 1832, als komman- danl der artillerie, heeft gedragen, aan den generaal-majoor VV. J. Knoop, bevelhebber in de 7de militaire afdecling, ten geschenke zou worden gege ven. Aan den laalsten wil van den overledene is reeds gevolg gegeven. Te Delft is tol predikant bij de herv. gemeente beroepen ds. Astro, pred. te Vlissingen. Vrjjdag II. heeft te Utrecht de heer dr. H. van Herwerden in het groot auditorium der hoogeschool hel hoogleeraarsambt in de letterkundige facul teit aanvaard met het houden eener redevoeringde studio litterarum re- centiorum futuro philologo hand contemnendo. Uit Apeldoorn meldt men het volgende: In de raadsvergadering van 29 Oct. is de begrooting van inkomsten en uilgaven voor 1865 behandeld en vastgesteld. Bij die gelegenheid heeft de burgemeester, mr. lutein Nolthe- nius, afstand gedaan van zijne jaarwedde van ƒ1000 ten behoeve der ge meente. Ook is door hem medegedeeld, dat hjj met den heer Kemper van Staverden bij openbare veiling eigenaar was geworden van een stuk grond in de nabijheid van het raadhuis gelegenmet het doel om een gedeelte daarvan ter beschikking te houden van de gemeente, en aan deze voor den koopprijs af te staan, wanneer vroeg of Iaat de raad mogt besluiten, om daarvan gebruik te maken tot vergrooting van hel marktpleinterwijl hel overblijvende gedeelte door hen zoude bebouwd worden met woon- of winkelhuizen. Te Middelburg is overleden de heer mr. A. P. van Deinse, ridder der orde van den Ned. Leeuw, president der arr.-regtbank aldaar, welke be trekking hij gedurende 26 jaren heeft bekleed. Door het prov. geregtshof van Zeeland is Pieternella Engelaar, arbeid ster te Biczelinge, schuldig verklaard aan kindermoord, door eene gehuwde vrouw gepleegden veroordeeld tot de straf des doods. Uit Maastricht meldt men dal bij voortduring in den spoorwegdam van de lijn Maastricht—Koermondconder de gemeente Elsloo, verzakkingen worden waargenomen, soms van 1 el tot 1.50 en meer. Ofschoon men sedert lang maatregelen had beraamd en aangewend om zoo mogelijk in deze ongelegenheid te voorzienis men daarin niet geslaagd. Dezer dagen zijn op nieuw omstreeks 100,000 kubiek ellen gronds weggeschoven, de ge- heele spoorwegdam aldaar ter plaatse is over eene lengte van ruim 400 el- Jen met de spoorstaven, die er ter vervoer van gronden op lagen, verzakt, op het oogenbhk dat de werklieden er aan arbeiddendeze voelden zich rondriraaijenen hebben de vlugt genomenuit vrees van onder den groud bedolven te worden. Men vreest dat deze herhaalde belemmeringendie aanzienlijke werken van herstel als anderzins noodzakelijk maken, hel vol- tooijen van de lijn op den bepaalden tijd zeer in den weg zullen staan. De Luxemburgsche kamers zijn den 26sten door Z. K. H. den prins 'stedehouder geopend. De Nederduitsche bond te Antwerpen heeft besloten cenen landdag of algemcene vergadering van alle Vlaamsch sprekende Belgen te beleggenlot openbare behandeling van vraagpunten rakende de belangen en regten der Vlaamsche taal. Ook heeft de bond besloten geldelijke bijdragen onder den 'naam van den Vlaamschen penning, en bestemd lot bevordering der Vlaam sche beweging, in te zamelen. J. van Boldrink, r. k. priester en kruisheer van het klooster St. Agatha heeft zich bij adres tot de tweede kamer gewend, waarbij hjj verzoekt: l». dat, bjj eventuele aanneming van het ingediende wets-onlwerp, nopens Idc goederen van St. Agatha, de regering daaraan voege de bepaling van aan de eigenlijke gezegde leden een voldoend jaarlijksch pensioen te verze keren; 2°. dat de regering, zich als vroeger consequent blijvende, al de ^goederen, als tot den staat behoorende, waarover hjj thans iu twee helften beschikt, lol zich neme om er naar welgevallen mede te handelen, doch .dan aan elk der eigenlijk gezegde leden, die het zullen verlangen, een jaar- *1 jjksch pensioen uit te betalen volgens kon. besluit van 1814; 3°. dat de regering eene verordering der fundatiën daarstelle, volgens opgave in 1852 gedaanterwijl aan de resterende kruisheeren alle afzonderljjke eigendommen niet tot het domein behoorende, onverminderd zullen gelaten worden. In het eindverslag der tweede kamer omtrent de overeenkomsten, betref fende de goederen van hel voormalig klooster van S'. Agatha, wordt de mes geuit, dat de slaat te ecniger tijdop grond vast vermeende of wer kelijke aanspraken van derden, aan regtsgedingen kon worden blootgesteld; en wenschte men dal bezwaar door eene nadere clausule te zien weggeno men. Van zijne zijde zooveel mogeljjk aan de bestaande bezwaren willende tegemoet komen, ook al schijnen die niet gegrond, heeft de minister van financien art. 4 der overeenkomst alsnog in bedoelden zin aangevuld, zoo dal daarin afstand gedaan wordt van elke vordering tot vrjjwaring, die de kruisheeren ter zake van den eigendom, het bezit en hel genot der goede ren te eeniger tijd tegen den slaat zouden kunnen doen gelden. 's GRAVEN HAGE, 1 November. Z. 31. heeft bij besluit van 20 October II. bewilliging verleend lot de oprigting der naamlooze vennootschap de Nationale Brandstofmaatschappij, te vestigen te Amsterdam. Onder de oprigters merkt men op jhr. P. G. G. van der Hoeven, oud-kapitein der infanterie, als gemagtigde van Z. K. II. den prins van Oranje. Tot substituut-griflier bjj de arrond.-reglbank te Breda is benoemd de heer jhr. E. H. 31. von Daehne van Varick thans in die betrekking bjj de arrond.-regtbank te Leeuwarden. De luit. ter zee l,le kl. P. J. Bttyskes wordt met 10 Nov. op non-acti viteit gebragt, terwijl de luit. ter zee lsle kl. P. J. D. Breukelman, thans non-actief, met II Nov. in werkelijke dienst Optreedt. De officier van ge zondheid 2de kl. bjj de zeemagt E. J. Muller is gedetacheerd bij het gast huis voor oogljjders te Utrecht. Uit Madrid meldt men dat de vermoedelijke troonopvolger, de prins «an Asturie, tot ridder-grootkruis der orde van den Ned. Leeuw is benoemd. Z. M. de koning heeft gisteren in een bijzonder gehoor ontvangen den beroemden kunstschilder 31. J. Gudin. De minister vau koloniën zal morgen geen gehoor verleenen. Naar wij vernemen zjjn de twee modellen voor het nationaal gedenk- teeken Ebenhaëzer en N. O., die gedurende drie dagen algemeen waren ten toon gesteld, door ongeveer 700 personen bezigtigd. Zjj hebben de algemeene aandacht in hooge male opgewekt. Eergisteren morgen is het in de Kloosterkerk geplaatste nieuwe orgel voor het eerst bjj de godsdienstoefening bespeeld. Ds. 31oll had bij die ge legenheid tot tekst zijner rede gekozen I's. 146 vs. 2. Het orgel is gele verd door de firma Batz te Utrecht. Het werd bespeeld door den organist, den heer Holsboer, terwijl ook de heer F. Hagéman, uit Leydeneene orgelbespeling gaf, waarbij de schoonheid van het werk in al zijne declen uitkwam. De railroute-maaisehappjj heeft, naar men verneemttot groot gerief van de mindere klasse te Seheveningen bepaalddat binnen weinige dagen voor de kleine vischverkoopers en vischverkoopslers gelegenheid zal beslaan met hun visch voor een zeer lagen prjjs van Seheveningen naar de stad en terug te worden vervoerd.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1