LEYDSCHE COURANT. 18(54. MAANDAG 31 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCIIE BEMIGTEN. LEYDEN, 29 October. Donderdag avond II. bad in de stads-gehoorzaal de gewone jaarlijksche bijeenkomst plaats van de alhier gevestigde maatschappij voor toonkunst, waarin de leerlingen der muziekschool proeven gaven hunner vorderingen. Voor dat van het voor deze gelegenheid vastgestelde programma het laatste nommer werd uitgevoerd, werden de prijzen uitgereikt en de namen mede gedeeld van die leerlingenaan welke bevordering of eervolle vermelding was te beurt gevallen. Piano-onderwijs. In de 4C kl. werden prijzen toegekend aan de leerlin gen G. Bosch, J. van Hamel, C. van Hamel, R. II. A. M. Kervel, M. Krieger, W. Meijeraan, G. W. Papol, J. P. Sythoff, J. A. Simon Tho mas, W. Vissering. Bevorderd werden van de 4C kl. tot de 3e kl. de leerlingen S. G. C. Ballier, E. Bertrand, II. Bertrand, .1. C. de Gaay Fort man, M. A. S. E. S. de Goeje, M. C. E. C. iluyser, SI. J. H. Liefrinck, A; Stokhuyzen, C. A. Tak, SI. Virtily van Potideroyen, J. A. Wijnstroom J.'C. Wijnstroom, J. P. Wijnstroom, A. W. Weydung; van de 3C tol de 2e kl. de leerlingen 31. L. Cobet, J. G. van Doorn, A. ii. van Outeren; van de 2e kl. tol de le kl. de leerling W. van den Broek. Eervol wer den vermeld: in de 4e kl. de leerlingen F. E. van Goens, BI. L. J. Boelen, VV. F. C. C. J. van Heemstra, C. A. Hoos, J. E. Knockers van Oosterzee H. A. van Outeren, J. van Poelgeest, 11. O. W. PrjjnC. Stokhuyzen, A. BI. P. Sythoff; in de 3e kl. S. C. Ekama, A. C. de Gaay Fortmau, BI. E. van HeukelomD. J. A lloelen, H. J. Kluit, J. II. Koppeschaar, M. H. Leemans, E. S. van Olden, L. G. Le Poole, A. Vissering; in de 2e kl. de leerling A. van Iterson; in de 1kl. de leerling C. J. van Outeren. Viool-onderwijs. Bevorderd werd van de 4e tot de 3e kl. de leerling F. Stoeiman. Eervol werden vermeld: in de 4Ckl. de leerlingen V.CIignett, BI. B. de Graaf Zang-onderwijs. Bevorderd werden van de 2e afd. 1° kl. tot de 4e kl. der le afd. de leerlingen F. C. van der Does de Byet J. S. van der Does de Bye, BI. L. Cobet, B. de Graaf, D. J. A. Boelen, M. L. J. lloelen, H. J. Kluit, R. II. A. BI: Kervel, C. H. Krantz, J. E. van Oosterzee, E. S. van Olden, A. BI. P. Sijthoff; van de 2C kl. der 2e afd. tot de Iekl. de leerlingen F. C. van der Does de Bye, E. 11. Liefrinck; E. van Olden, Alb. Sythoff, J. P. Sythoff. Eervol werden vermeld: de leerlingen G. Bosch, S. C. Ekama, 31. de Graaf, L. van lleukelom, W. P. A. BI. Kluit, C. S. Sandifort. Eerste afdeeling [Koorzang). Bevorderd werden van de 4e tot de 3e kl. de leerling J. P. Wijnstroom. Eervol vermeld werden in de 4e kl. de leerlingen S. C. C. Ballier, W. F. C. van der Does de Bye, J. S. van dei- Does der Bye, H. J. Kluit, E. S. van Olden; in de 3e kl. de leerlingen W. van den Broek, 31. E. van Heukelom. Eergisteren avond werd door de afdeeling Leydcn van het Nederl. Bij belgenootschap in de Pieterskerk eene openbare bijeenkomst gehouden, ter gedachtenisviering van haar vijftig jarig beslaan. Bij die gelegenheid werd de feestrede uitgesproken door den medebestuurder der afdeeling, den hoog leeraar J. J. Prins. Na een blik te hebben geworpen op den moeitevollen toestand van ons vaderland in hel begin dezer eeuw en op Neèrlands heu gelijke herstelling in 1813, waardoor aan alles eene nieuwe levenskracht werd geschonken, vestigde hij het oog op het kort daarop in 1814 gevolgde ontslaan des gcnootscbapshoofdzakelijk naar aanleiding eener opwekking van het Engelsche binnen- en buitenlandsch bijbelgenootschap, die hier te lande allerwege weerklank vond (de Leydsche afdeeling kwam reeds op 31 October 1814 tot stand). Bij trad vervolgens in eenige bijzonderheden omtrent de heilrijke werking des genootschaps gedurende het afgeloepen tijd perk. Een en ander gaf voorts den redenaar aanleiding om te spreken over de hooge waarde des bijbels en tot een woord van besturing en opwekking aan allenom tol bevordering der zaak mede te werken. Bet genootschap telt thans 121 afdeclingen met C0C0 leden en 3000 be gunstigers en gedurende zijn 50-jarig bestaan zijn ongeveer een milloen bijbels verspreid. Het wenscht thans ter voorziening in eene dringende be hoefte en als een gedenkteeken van zijn tot hiertoe zoo rijk gezegend be staan een gebouw of Bijbelhuis op te rigten, ten einde den thans op onder scheidene plaatsen bewaard wordenden voorraad bijbels met hel archief en de administratie in een lokaal te vereenigen. Bet vraagt daartoe de bijdra gen van belangstellendentot welker ontvangst ook de bestuurders der hier gevestigde afdeeling, blijkens hierachter voorkomende aankondiging, be reid zjjn. De Leydsche afdeeling gaf in het laatste dienstjaar uit 319 Bijbels, 22 O. Test., 883 N. Test., waaronder 200 Bijbels bij gelegenheid der huwelijks inzegening. Voorts verkochten hare beide depothouders40 Bijbels, 8 O. Test., en 216 N. Test. Blei genoegen vernemen wij dat de jaarlijksche vergaderingen met da mes van het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen alhier aanstaanden Donderdag den 3dcn November weder een aanvang zullen nemen en in die eerste vergadering d5. R. Koopmans van Boekcrcn als spreker zal optreden. Wij twijfelen niet of dit berigt zal den leden van het departe ment hoogst aangenaam z(jn, en een talrijke opkomst hel bewijs leveren dat men de weinige litteraire bijeenkomstendie in deze stad gehouden wor den, dan ook, wanneer zij plaats hebben, des te meer op prijs stelt. liet getal der in hel Werkhuis alhier opgcnomcuen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 127 tot 139 personen. Volgens de Arnh. C. zal de bekende Fransche predikant A. Cotjuc- rel Jr. in Januarij van hel volgend jaar Nederland bezoeken. Bij de herv. gemeente te 's Hertogenbosch is beroepen ds. Koch, pred. te Wormerveer; bij die te Ridderkerk d8. Verhoef!, pred. te Vaassen; bij die te Poortvliet ds. van der Linden, pred. te Hceg; en bij die te lloen- dcrloode cand. v. d. llammc. Van iemand die onbekend wil blijven is bij den quaestor der Zutphensche classicale weduvvenbeurs eene gift van ƒ1000 ontvangen. Tot rector van hel gymnasium te Brielle is door den minister van binrienl. zaken benoemd de heer mr. J. A. van Gennep, pracceptor der Latijnsche scholen te Sneek. Onder de gesignaleerde personen in het Politieblad komt o. a. voor: G. van Rijn, vroeger pred. te Zwolle. Ten gevolge eener aanschrijving van het bestuur der branuers-verecni- ging zullen, wegens den slechten staat der zaken, waarin deze tak van nijverheid verkeert, in de eerste helft der maand November weder 258 bran derijen in de Blaassteden voor één dag in de week hare werkzaamheden staken. In de jongste zitting van den gemeenteraad van Haarlem hebben burg. en weth. verslag uitgebragt nopens het hun opgedragen onderzoek of er gcene maatregelen zouden behooren te worden genomen om de gemeente le ontlasten van de kosten der schutterij. Naar hun oordeel behooren van de zijde der gemeente geene dergelijke maatregelen te worden genomen. Biet 15 tegen 5 stemmen heeft de raad zich met dat gevoelen vcreenigd. Te Nijmegen zijn Woensdag 11. door de stedelijke ambtenaren aan eene der stadspoorten twee dames aangehouden, die op eene heimelijke wijze 24 kannen spiritus trachtten binnen te sluikenwelke zij onder hare crino lines hadden verborgen. Naar men uit Enschedé meldt, heeft de heer E. van Heek bij uitersten wil vermaakt aan het weeshuis aldaar ƒ3000, aan de bewaarschool 3000 en aan de algemeene armen ƒ3000; ook zou de diaconie le Usselo ƒ1000 hebben ontvangen. Uit Ommerschans meldt men van 25 Oct.: Heden werden alhier door den gemeente-veldwachter van Genemuiden gevankelijk teruggebragt twee van hier ontvlugle verpleegden; een dezer had", te den Hulst gekomen, ge poogd weder te onlvlugten en was in een nabij gelegen boschje gesprongen. Toen hij geen gehoor gaf op hel zeggen van den veldwachter dat deze zoude schieten indien hij een voet verder zettelegde deze zijn dubbel pistool op hem aan en trof hem dermate, dat twee kogels Item in den rug even bezij den den ruggegraat drongen en twee niet doodelijke maar zeer ernstige won den veroorzaakten. 's GRAVEN 11 AGE, 29 October. Tot ontvangers der registratie en domeinen zjjn benoemd: leGroenlo, de heer H. Budde, thans te Kortgene; te Lemmer, de lieer J. F. van Dunné, thans te Texel; te Heerlen, de heer F. II. Kok, thans te Zevenaar; te Woerden, de lieer mr. H. P. de Gavere, thans te Harderwijk; te Har derwijk, de heer jhr. A. N. F. Flugi van Aspermont, thans te Gennep; te Enkhuizen, de heer A. K. Daneels van Wijkhuyse, thans te Goor; te Gennep, de heer K. F. Ariens; te Zevenaar, de heer VV. 11 Stroom; te Holwerd, de heer J. W. Keiser; le Kortgene, de heer D. F. J. van Wal- scm te Goor, de heer E. A. van Trigt; te Texel, de heer J. B. Vroom, de zes laatstgenoemde thans surnumerairs der registratie en domeinen. Voorts is tol ontvanger der directe belastingen te Blidwoud benoemd de lieer BI. Feickens, thans te Sexbierum, en aan den heer A. Roelans, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Zaandijk. Tot burgemeester der gemeente Sambeek is benoemd de heer J. van den Bosch. Bij kon. besluit van 18 Oct. zijn de statuten van de Vereeniging lot bescherming van dieren, opgerigt te 's Gravenhage, goedgekeurd, en is die vereeniging als regtspersoon erkend. Volgens het D. v. 'sGr. is door den minister van binnenl. zaken aan den heer C. Soetens, tc'sllage, concessie verleend voor den aanleg en ex ploitatie vaii drie belangrijke railroutes langs den rijks-straatweg tusschen Amsterdam en Rotterdam, te weten: a. van Rotterdam over Delft naar 's Gravenhage; b. van 's Gravenhage over het llaagsche Schouw naar Leyden c. van Amsterdam over Halfweg naar Haarlem. Alhier is het berigt ontvangen, dat te Aken in 74-jarigen ouderdom is overleden de gravin van Nassau. De alhier gehouden algemeene vergadering van de hoofd-commissie voor het nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz. cti de afgevaardigden der verschillende sub-commissiénten einde te beslissen over de voordragt aan Z. K. II. den prins-voorzitter omtrent de keuze van het op te rigten gedenkteeken, werd bijgewoond door 21 leden der hoofd-commissie en 82 leden der plaatselijke sub-commissién. Het praeadvies der hoofd-comuiissic strekkende om het model van het ontwerp Ebenhaëzcr aan den prins-voor zitter voor te dragen als het meest voortreffelijke om door de ontwerpers te worden uitgevoerd, behoudens zoodanige wijzigingen als Z. K. II. in overleg met de ontwerpers zal vermeencn dat zullen behooren te worden aangebragt, is met 97 legen 5 stemmen aangenomen. Tegen hebben ge stemd de afgevaardigden van de sub-commissién uit Nibbixwoud, Delft en Raamsdonk, en van de hoofd-commissie de hit. Regout en van Berekel. In den loop der beraadslagingen uitte de heer Regout den vvcnsch dat aan het ontwerp N. O. een plaatsje in het rijks-museum alhier zou worden vergund, opdat landgenoot en vreemdeling een oordeel zou kunnen vellen over de af keuring van dat ontwerp. Wegens gebrek aan beschuldigden heeft hel provinciaal geregtshof in Zuidholland nagenoeg de gehecle maand October gcene criminele teregtzit- ting behoeven te houden.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1