COURANT. LEAR8UHE 1864. VRIJDAG 28 OCTOBER. De prijs der Courant is f3.per vierendeel Jaars. Afzonderlijke nummers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. BINNENLANDSCIIE BERIGTKN. LEYDEN 27 October. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is de bcgrooting der in komsten en uitgaven dezer gemeente voor de dienst van 1865, zooals die door burg. en weth. was voorgesteldop enkele posteningevolge het voor stel der commissie van financiën, gewijzigd, vastgesteld, in ontvangst lot ƒ415,347.24, in uitgaaf tot 415,311,59gevende een batig saldo van 35.65. i Door den voorzitter werd mededecling gedaan eener dispositie van ge- j deputeerde stalen, ten geleide van een afschrift van een kon. besluit, waarbij bepaald wordt dat de tolboom, thans slaande builen de Rijtis- burgschc poort nabij hel station van den spoorweg, met 1». Januarij e. k. moet worden verplaatst naar liet gedeelte van den weg tusschen de Poelbrug en den groolen rijksweg 's llagc—Haarlem. Voorts werd nog mededeeling gedaan eener missive van den lieer mr. II. Gevers, waarbij deze zjjn ont slag neemt als lid van den gemeenteraad. Geljjk wij in der ijjd mededeeldenontstond spoedig na het overlijden .van den hoogleeraar J. M. Schrant, dat in Maart dezes jaars voorviel, b\j velen het verlangen om een bljjvend gcdenkleekcn hunner liefde en achting op 's mans graf op te rigten, en vcreenigden zich weldra eenigen hunner met het doel om dit plau ten uitvoer te brengen. Eene circulaire met om schrijving van dat doel, aan zjjne vele vrienden rondgezonden, werd met zooveel welwillendheid ontvangen, dat de commissie zich spoedig in staat zag gesteld aan hel bovenvermelde verlangen te voldoen. De heer Tetar van Elven, te Amsterdam, ontwierp een plan, dat al spoedig de goedkeuring der commissie mogt verwerven, waarvan de uitvoering werd opgedragen aan den lieer van Oordt, te Utrecht, en heden namiddag ten 2 ure had de een voudige en plcgtige onthulling van het gedenkleeken plaats. De commissie had Btoh rlaai'lnp moraf voroonio^ J *-*-U -*- -- tg graafplaats aanwezigwaar zij op het bepaalde uur den vader, den oom en den schoonbroeder van den overledene afwachtten. Kort daarop begeleidden zij dezen naar het zoo even ontdekte gedenkteeken. De waarnemende voorzit ter der commissie, dr. C. ter Laag, schetste in eene welsprekende en har telijke rede korlclijk de geschiedenis van het gedenkteeken en deed bovenal uitkomen de groole waarde van den overleden vriend in zijne betrekking niet alleen als geneesheer maar ook als mensch, welke toespraak met een kort woord van welgemeende dankbetuiging door den schoonbroeder van den overledene werd beantwoord. Stemde deze geheele plcgligheid tot weemoe dige aandoeningen, bovenal was het oogenblik treffend toen des overledenen grijze vader met ontdekten hoofde den spreker met een harteljjken handdruk zjjncn dank betuigde. Zeker heeft niemand der vele aanwezigen die plaats verlaten zonder de overtuiging met zich te nemen, dat hel opgerigle ge denkteeken een uitvloeisel is van de hartelijke liefde en vriendschap die Schrant zich had weten te verwerven. Het gedenkteeken zelf, in eenvoudigen stijl opgerigt, met de attributen der geneeskunde voorzien, draagt aan de voorzijde het opschrift: Aan de nagedachtenis van Johannes Matthias Schrant, geneesheer en hoogleeraar te Legden, door zijne vriendenterwijl aan de achterzijde de datums van geboorte en overlijden gevonden worden en liet geheel gedekt wordt door een kruis. Het gedenkteeken strekt den ontwerper en den vervaardiger tol eer'en mag eer. sieraad der begraafplaats liecten. De vereenigde vergadering van Rijnland heeft in hare zitting van Maan dag jl. den hoofdingeland W. P. L. F. Blussé benoemd om jhr. Steengracht van Duivenvoorde, gedurende diens ongesteldheid en afwezendheidals hoog heemraad te vervangen. Van de 19 aanwezige stemmen werden er bij eerste stemming 11 uitgebragt op mr. P. L. F. Blussé en 7 op den hoofdingeland C. 11. baron van Pallaudt, terwijl er één blaneo-billet ir. de bus was. - Wjj vernemen dat mej. Augusta Bornholdt, kerkelijke zangeres uit Kopenhagen, die zich door hare concerten reeds in onderscheidene plaatsen hier te lande een hoogst gunsligcn naam beeft verworven, ook eerstdaags alhier een kerkelijk concert zal geven. Omtrent haar optreden te Arnhem deelde dezer dagen de A. C. hel volgende mede: Eene talrijke en aanzien lijke menigte was gisteren avond in de Groote Kerk alhier vcreenigd, om de kerkzangeres, mej. Augusta Bornholdt, te hoorcii. De lof, die elders over haar uitgesproken werd, bleek geenszins overdreven. Hare krachtige slem klonk vol en zuiver door de gewelven van hel kerkgebouw en maakte een diepen indruk op het auditorium. Niet enkel het kunstgevoel werd ge streeld maar eene andereedele aandoening werd er levens door opgewekt. Mej. Bornholdt heeft regt op de erkentelijkheid van haar auditorium voor het genot dat zij verschafte. Blijkens het thans openbaar gemaakt voorloopig verslag van de af- deelingen der tweede kamer over hoofdst. V (binnenl. zaken) der staatsbc- grooling 1865, is in eene der afdeelingen gevraagd of de regering bedacht bleef op de vestiging van een leerstoel voor de indologie bij de Leydsche hoogcschool. Ook werd de wenscli geuit, dat dc regering een opzigler benoemen mogt voor de in hare soort zeer belangrijke geologische verza meling, die van het paviljoen te Haarlem naar Leyden is overgebragt. Die verzameling lag thans ordeloos opgehoopt. Alleen wanneer die behoorlijk gerangschikt werd, was er nut van te trekken. In eene der afdeelingen werd ook aangedrongen op het aanwijzen van middelen tot de uitgaaf van Annates van het observatorium te Leyden. Die inrigtingzeide men, is met groole kosten tot stand gekomen. Daarbjj worden vele en goede waar nemingen gedaan, maar het publiek maken daarvan blijft achter. De eer van ons land is eetiigermaie met die openbaarmaking gemoeid. Gaf men de waarnemingen uit, men kon met grond op wederkeerige toezending van hetgeen in den vreemde door dergcljjke wetenschappelijke inrigtingen aan het licht wordt gebragt, rekenen. De geldeljjke toestand der kon. akademie van wetenschappen werd mede ter sprake gebragt. Verscheidene leden gaven in bedenking om aan die inrigting althans eene tijdelijke verhooging van subsidie toe te staan, opdat de stapel van hetgeen zij wenscht uit te gevendoch door gemis van fond sen moet achterhouden, ecuigcrmalc vermindere, en de akademie meer aan hare bestemming beantwoorde. De wis- en natuurkundige afdecling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal op Zaturdag aansl. aldaar eene gewone vergadering houden. Naar men van Katwijk meldt z(jn er van de 43 schuiten voor de ha- ringvisscherjj in het geheel slechts 12 aangeweest, waarvan er 9 hunne eerste en 3 hunne tweede reis volbragtcnen welke te zamen 908,700 ha ringen hebben aangebragt. aangebouwi?t|,eJ'ij1J?w''2i $istet'en_de plegtige inwijding plaats van het thans Deze kerk zal, wanneer zij voltooid zal zijn, prachtig en zeer ruim zjjn. liet afgewerkte gedeelte is in 2j jaar tot stand gebragt, en dat gedeelte is slecbts een zesde van hetgeen lot den bouw van het geheel te doen is. De tc-ckening is vervaardigd door den heer Ph. Cuypers, te Roermond. De gemeenteraad van Amsterdam heeft aan dr. E. H. von Baumhauer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hooglccraar aan het athenaeum illustre, met ingang van 31 Maart 1865, en hem, op voorstel van den bur gemeester, als blijk van erkentelijkheid voor zijne aan hel athenaeum en mitsdien ook aan de stad bewezen diensten toegekend den titel van hono rair hooglceraar. Te Amsterdam had Maandag II. de aanbesteding plaats van 80,000 stuks half ronde eiken dwarsliggers voor de spoorversmalling van den Hol- landsclien spoorweg. Van de 15 inschrijvingen was de laagste inschrijver voor dc geheele massa de heer 11. M. var. Gelder, voor ƒ3.69 per dwarsligger. Naar men verneemt, is door de commissie voor hel op te rigten Oranje-weeshuis te Huizen ontvangen de aanzienlijke gift van 3 bankbillet- tcn, elk van ƒ1000. Te Utrecht werd eergisteren door de nieuw aangekomen studenten, in plaats van den gewonen rjjtoer, een gecostumeerde optogt gehouden. Die optogl, voorstellende: »John Law, of de windhandel in 1720," bestond uit 7 groepen. Nadat de stoet zich gedurende geruimen tjjd door de stralen had bewogen, begaf hij zich naar Driebergen, om des avonds bij fakkellicht terug te keeren. Uit Deventer meldt men, dal de waterstand op den Ussel thans zoo laag is, dat ook de stoombooten der Rijn- en IJssclstoombool-maalschap- pijen hunne vaart van daar op Amsterdam hebben gestaakt. Door den procureur-generaal bjj hel prov. geregtshof van Overijssel is aan den deurwaarder bij genoemd hof gelasthet vonnisdoor dat hof bjj verstek gewezen tegen den ex-predikant van Rjjn, te betcekcnen en wan neer zulks geschied is, hem op te sporen en niet vindende daarvan pro ces-verbaal op te maken. Door den kerkcraad der Ned. lierv. gemeente te Zwolle is, ter vervan ging van den ontslagen predikant van Rijn, het navolgende 12-lal van hli. predikanten gevormd: Astro, te Vlissingcn; Bervoets, te Hattem; Couvée, te Doesburg; Cramer, te Charlois; Lamers, te ScherpenzeelMolenaar, te Harderwijk; Krijt, te BcrkelMerens, te Vlissingen; Creutzbergte Zeist; Rutgers, te Socsterberg; Slcinfurt, te Bloemendaal, en Trip van Zoullandt te Hattem. Door de ambtenaren der belastingen te Zwolle zijB dezer dagen op iccn aardappelveld buiten die stad ontdekt twee fusten jenever, te zameu inhoudende 200 kan. Deze smokkelwaar was halverwege in den grond be graven en met loof bedekt, waarschijnlijk in afwachting om die gedurende den nacht naar binnen te brengen.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1