LEYMCHE COURANT. 1864. WOENSDAG 26 OCTOBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMEMLA1VDSCHE BER1GTEN. 1 LEYDEN25 October. Sedert den 8sten Febrttarijden dies natalis der hoogcschoolzijn alhier ingeschreven 144 studenten, waarvan 28 in de geneeskunde, 75 in de reg- ten, 21 in de godgeleerdheid, 8 in de wis- en natuurkunde en 12 in dc j letteren. Van deze studeren te Leyden20 in de geneeskunde, 53 in de rcglcn, 9 in de godgeleerdheid 6 in de wis- en natuurkunde eu 9 in de letteren. Alleen examinis causa werden ingeschreven: 8 in de geneeskun de, 22 in de regten, 12 in de godgeleerdheid, 2 in de wis- en natuur kunde en 3 in de letteren. Sedert onze laatste opgave is het munt- en penningkabinet der hoogc- schoolonder anderen vermeerderd geworden Door den lieer mcd. doctor Vaillant, te Schiedammet medailles ter eere van Hugo dc Groot, van den generaal Bonaparte in 1796, van J. W. Ellenber- gcr, genaamd von Zinncndorf, alsmede op den dood van Lodewijk XVI en op hel 50-jarig huwelijk van de groothertog en hertogin van Hessen in 1827; verder met den zilveren vroedscbapspenning van Alkmaar, muntjes van Nederland, Zweden, Ned.-lndië en de Vcreenigde Staten van Noord- Amerika; eindelijk met den tlialcr, geslagen ter gedachtenis dat op den 21sten Augustus 1864 het hertogdom Nassau den 25slen verjaardag vierde van de regering zijns vorsten, den hertog Adolf. Door den heer Manocl Bernardo Lopes Fernandes, lid der koninklijke academie van wetenschappen te Lissabondie, reeds vroeger herhaalde ma len geschenken aan liet kabinet deed toekomen, ontving het thans stuk ken van 80 en 40 reis, geslagen ten behoeve der Portugecsch-Afrikaansche eilanden S'. Thomas en Principe. Z. E. voegde er het berigt bij dat deze munten iu Europa daarom zoo uitermate zeldzaam zijn, omdat de eilanders hun geld meestal begraven en veelal slechts ruilhandel drijven. Gemelde stukken zijn afgebeeld in het werk Moëdas eorrentes Portugal <ioo<io* o tempo dos Romanos ate' o anno de 1856, Lissabon 1857, pag. 304; een werk, vroeger aan het kabinet ten geschenke gezonden door wijlen den consul-generaal in Portugal, den heer G. J. Pilaer; die ook een aanzienlijk legaat aan dat kabinet vermaakte. Door mr. D. Everwijn, secretaris van het Ned. gezantschap te Brussel, vroeger te Berlijn, eenige in laaistgemelde stad ten behoeve des penning- kabinets verzamelde munten der drie laatste koningen van Pruissen, als mede van Osnabrug, Stolberg en Waldek. Vroeger zond gemelde heer een lal van Spaansche munten, tijdeus zijne ambtsbetrekking bij de Ned. legatie te Madrid verzameld. Door den heer A. W. Kinder de Camarecq, oud-resident van Bagelen (eiland Java), met eene groote, door Uoltzheygegraveerde, zilveren medaille op hel afstaan van Silezie aan Pruissen bij den vrede van Dresden in 1745; verder met twee zeer oude Spaansche piasters en ecu vierde dito van den hekenden onregelmaligen vorm hoedanige aan deze stukken bij de mijnen in Mexico gegeven werd, waarna ze te Sevilla in den meer sierlijken ron den vorm en met fraaijeren stempel hermunt werden. De tegenwoordige exemplaren, op Java gevonden, hebben waarschijnlijk aan onze voorouders gediend om daarvoor te Bantam peper te koopen. Eindelijk nog met een piaster van koning Karei III van Spanje, van 1782, aan beide zijden voor zien van de teekens der Chineesche kooplieden, die de muul in handen ge had, en na onderzoek van liet fijn gehalte aldus gewaarmerkt hadden. De Chineezen toch hebben, geljjk velen weten, tot dusverre geen nationaal zilvergeld, maar bedienen zich, even als de oude Israëliten, van de munten der vreemdelingen. Door den heer J. A. Buddingh, regeringstolk voor de Chineesche taal, te Muntok, met de munt van den legenwoordigen jeugdigen; in 1862 aan de regering gekomen, keizer van China, met de opschriften (volgens den hoog leeraar Hoffmann) Tung tsc/ii (homogeen bestuur) tung paogrof gegoten alsmede met de Engelsch-Chineesche munt van Hongkong. Door den heer George Cesar de Figanieirer chef de divisie bij het minis terie van buitenl. zaken te Lissabon en schrijver van numismatische wer ken betrekking hebbende op Portugal en Brazilië, in welk laatste land hij geboren werd, met een aantal Afrikaansch-kolonialc munten van Portugal, zoo te Lissabon en Oporto, als indertijd te Rio de Janeiro geslagen; ver der met een aantal munten van Brazilië, voor en in dat land geslagen, tijdens het nog met Portugal onder één scheptcr vereenigd was. Deze hoogst belangrijke munten zijn vervaardigd ttisschen dc jaren 1718 en 1823, te Lissabon, Rio de Janeiro en Bahia, ten getale van 39 stuks. Het geheele getal der Braziliaansche gouden, zilveren en koperen medail les en munten, dat tijdens de uitgave der Notice sur le Cabinet numisma- tique de VUniversité de Legde, in Julij 1862, slechts 68 in dat kabinet bedroegis thans lol 135 geklommen. Van de bank van Noorwegen te Drontheim door vriendelijke bezorging van den lieer C. N. Stibolt, consul der Nederlanden te Christianiade vjjf billetten van gemelde bank, te weten van honderd, vijftig, tien, vijj en een speciedaalders, alle zeer fraai op verschillend gekleurd papier ge drukt. Door deze aanwinst is de betrekkelijk reeds groote verzameling pa- picrcngeld des kabinets weder met dc tegenwoordige Noorweegsche bank- billenen vermeerderd; van de vroegere, afgeschaftebezit het kabinet er één Van den heer oud-gouverneur der Ned. bezittingen ter kuste van Guinea, C. H. Nagtglas, ontving het kabinet een papieren Oostcnrijkschen florijn (ƒ1.25 Ned van de uitgifte van 1858, zeer verschillende van een dito van 1848, indertijd door den Ned. consul-generaal te Alexandrië, den heer Ruys senaers, aan hel kabinet, benevens een j van dito papieren muntstuk (in vier deelen gescheurd) geschonken. Verder een Noord-Amerikaanschen pa pieren particulieren cent (van den dollar) gangbaar in New-York, ten be wijze van de verbazende schaarsclitezelfs van het gcringstwaardige numc rair, aldaar. Tot dusverre was een Oostenrijksch papieren zeskreuzerstuk indertijd door den hoogleeraar Ualberlsma voor het kabinet uit Weenei medegebragt, de minstwaardige papieren munt in dat kabinet voorhanden Alzoo heeft de nieuwe wereld reeds de oude op dal punt overtroffen. Van dr. YV. J. Huberts, te Zutphen, den fraaijen gedenkpenning op lie. tweehonderdjarig jubelfeest der koninklijke akademie var. beeldende knuste, le Antwerpenin 1864 gevierd. Van den heer J. T. Ilendrikse, deurwaarder te IJzendijke; eenige zilvc ren en koperen munten van Rusland ZwedenEngelandFrankrijkBelgië Nederland (Holland, Zeeland, Overijssel benevens Groningen en Ommelanden) Duitschland (stad Aken, Pruissen, Brunswijk-Luneburgstad Frankfort Nassau en groothertogdom flessen) verder van Ned. en Engelsch-Indië (ondes de eerste ook van de voormalige O. 1. Compagnie). Van den lieer H. D. M. Sleur, le Maassluis, andermaal een aantal mui ten, als van Rusland, Denemarken, Groot-Briitannië(waarbij een van he eiland Guernsey), Nederland, België, Frankrijk, Pruissen en eenige andere Duilsche Staten, Spanje (ook van Gibraltar), Ncdcrl. en Engelsch-Indië; (ook van Ceylon) Japan, alsmede van de Vereenigde Staten van Noord- Amerika. De verzameling van portretten is, onder anderen, vermeerderd met dat vat, den beroemden numismaticus de Coster te Brusselmet die der directeuren van de penningkabinetten te Ttiryn, Milaan en Venetië en met dat van den directeur der munt le Sidney in Australië. Door het hoofdbestuur van hel Ned. Bijbelgenootschap worden opge roepen de personen, die voor de betrekking van algemeen secretaris in aan merking wenschen te kouien; een vercisehte is dat men den graad bezille van theol. cand. of candidaat bij de doopsgezinde sociëteit of by de renion- strantsche broederschap. De bezoldiging bedraagt 1500. Voor het einde van dit jaar zullen van de bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk voor het O. 1. leger bestemde manschappen nog drie deta chementen suppletie-troepen naar Java worden uitgezonden. De bevolking van het koningrijk der Nederlanden bedroeg op 31 De cember 1863 3,461,621 zielen. De vermeerdering der bevolking in het jaar 1863 heeft bedragen 45,477 zielen of nog 9962 meer, dan de aanwas in 1862vergeleken met 1861beliep. Naar men verneemt is door een ingezetene van Rotterdam aan het ministerie van binnenlandsche zaken ingezonden een vernieuwd of verbe terd plan, ten einde den aan te leggen slaats-spoorweg met de llollandsche en Rjjn-spoorwegen te verbinden en tevens cene brecde lage brug over de Maas te leggen, geheel onschadelijk voor de scheepvaart, alles zonder ontei gening en gelijk met den beganen weg. Te Amsterdam heeft gisteren de nieuw benoemde hoogleeraar in de regtsgclcerdheid bij hel athenaeum illustre aldaar, mr. A. E. J. Modder man zijne betrekking aanvaardmet het houden eener openbare redevoe ring in de doopsgezinde kerk, over dcu regtsgroud, het wezen en het doel der straf. Zondag middag is aldaar brand ontstaan in eene woning in de Ridder straat. Eene vrouw, die op de achterkamer woonde, is, bij het verlaten der woning, met haar lj-jarig hind van dc trap gevallen en op straat ko mende, ontdekte zij dat het kind dood was. Men vermoedt dat hel kind, toen zij de kamer verliet, reeds door den rook gestikt was. Van het Nieuwe Diep meldt men dat het rijksstoomschip Prinses Maria spoedig naar de kust van Guinea zal vertrekken en welligt door de Water geus zal worden gevolgd. Ook de zich hier te lande bevindende gouverneur van die kust, de heer 11. A. Elias, zou aanzegging hebben bekomen om onverwijld en wel met eerstgenoemden bodem naar zijne standplaats Sl. George d'Elmina terug te kecren. Men vernam, dat de negers in verzet zijn ge-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1