Per Telegraaf. zekering heefi ontvangen dal de minister van binneni. zaken de stukken nopens de zeehaven te Schcveningcn aan gcd. stalen heeft verzondenmet verzoek die stukken aan ons gemeentebestuur te zenden, ten einde door dat bestuur spoedig worde bepaald de plaatswaar de haven zal worden aan gelegd. Bij de heden gehouden aanbesteding van liet maken en stellen van den ijzeren bovenbouw eener draaibrug, ten behoeve van een spoorweg van Ilar- lingen naar de Ilonoverschc grenzen, was de minste inschrijver de firma Wed. A. Sterkman en Zoon alhier, voor 15888. Naar men verneemt is het drukste vervoer met den tramway gedurende den afgeloopen zomer over ée'ne maand 15000 personen geweest. Te Schevcningen zijn nog van de visscherij teruggekeerd 13 schuiten, aanbrengende 700,000 stuks haring. De vaartuigen zijn grootcndeels weder vertrokken. Van de vloot, 130 schuiten sterk, zijn er 77 aan wal geweest; 53 hebben nog niets van zich doen hooren. In den afgeloopen nacht is aldaar aangebragt het lijk van den visscher-ma- troos Korving van der Zwaneen zeer oppassend jongeling van 20 jaren. Terwijl zijn pink, die gisteren morgen ter haringvisscherij was afgevaren, zich voor Monster bevond, zat hij op de jaagspier, die in de krebbe ver schoof, waardoor hjj achterover in zee viel en verdronk; in weerwil niets tot zijne redding werd onbeproefd gelaten, was hij een Ijjk toen eene andere schuit, die in de nabijheid lag, den jongeling met veel moeite aan boord had opgehaald. BUITENLANDSCUE BERIGTEN. ENGEL, AS D. LONDEN, 18 October. Naar men verneemt bestaat het vooruilzigt dat de arbeiders in de mijndislricten hun verzet zullen opgeven en dal velen den arbeid zullen hervatten. Zondag II. is te Pimlico de timmermans-werkplaats en machine-fabriek der firma Smith C°.met al wal zich daarin bevondeen prooi der vlam men geworden. De schade wordt begroot op ruim 100,000 Berigten uil New-York van 6 October melden, dat op den noorder oever van de Jamcsrivicr op nieuw gevechten zonder beslissende uitkomst hebben plaats gehad. Bij Sallville in West-Virginia zijn de noordelijken geslagen. Er was ook een gerucht in omloop, dat te Mexico, gedurende de afwezigheid van keizer Maximiiiaan, Miramon, door den aartsbisschop ondersteundzich tegen het keiz. bewind verklaard heeft. Ingevolge aanhoudende klaglen heeft de president Lincoln commissaris sen afgezonden om onderzoek te doen naarj het gedrag van den generaal Paine, bevelvoerder in het westelijk deel van Kentucky, die van geweld dadige en onmenschelijke handelingen werd beschuldigd. De heer Paine heeft de aankomst dier commissarissen niet afgewacht, maar de vlugt ge nomen met het geld, afgeperst aan degenen, die hjj als handlangers der opstandelingen vervolgde. Het te velde staaudc leger der Unie zal ook, zoo ver het uit stemge- regligde burgers bestaat, zijne slem bij de aanstaande presidentskeuze uit brengen. Er zjjn daarvoor onlangs door de regering eenige bepalingen gemaakt. F BAi\ ItttIJ K. PARIJS, 18 October. Volgens de Patrie zal de keizer aan de keizerin van Rusland te Nizza een kort bezoek brengen, gelijk keizer Alexander de keizerin te Schwal- bach heeft bezocht. Dal bezoek zal plaats hebben terwijl de keizer van Rusland zich nog te Nizza bevindt, zullende deze van 21 lot 29 October te Nizza blijven. De ontmoeting der twee keizers te Nizza schijnt enkel eene zaak van beleefdheid te zullen zijn. De keizer en de keizerin van Rusland hebben heden nacht te Muhlhauscn vertoefd. Volgens hier ontvangen berigten uit Turyn zal het voorstel tot goed keuring der Fransch-llaliaanschc overeenkomst aan de kamer worden ge daan in den vorm eener aanvrage om geld voor de onkosten der verplaatsing van den zetel der regering. Volgens de grondwet behoort hel aangaan van verbindtenisscn met andere landen tol de uitsluitende bevoegdheid der Kroon maar behoeft ieder verdrag, hetwelk financiële verpligtingcri zou medebren gen de goedkeuring der wetgevende magl. Te Florence zullen nagenoeg alle kloosters en een of twee kerkgebouwen als localen voor de afdeelingen van het algemeene bestuur en voor de hooge staatscollegiCn in gebruik wor den genomen, benevens liet gebouw voor de militaire school, die naar el ders zal worden overgebragt en hiervan reeds aanzegging heeft ontvangen. De houding van de bevolking van Turyn wordt beter; doch onder de arbeidende volksklasse en bij de bezitters van vaste goederen ziet men nog blijken van verbittering. De clericale en drie zoogenaamd liberale dagbladen strijden voor Turyn; vooral de laatst bedoelde doen dat met uiterst groole heftigheid. De herbergiers, de kofïljbuishouders, de brouwers en andere neringdoenden van die klasse hebben een dagblad opgerigt, hetwelk gansch Italië het onderst boven wil keeren, eer dan Turyn tol den rang van pro vinciale hoofdstad te laten afdalen. In berigten uit Rome wordt verzekerd, dat kardinaal Antonelli nog eene nota van beantwoording aan den Franschcn minister van builenl. zaken heeft gezondenen voorts de beraadslaging van het parlement te Turyn zal blijven afwachten. De grootvorst-troonopvolger van Rusland zal binnen kort Italië bezoeken en ook Rome aandoen. Een bataillon Franschen is naar de grenzen gezonden als maatregel tegen de roovers. liet Franschc leger is verontwaardigd over den moord en de afschuwelijke verminking van gendarmes. De gendarmerie en de Fransche militairen zullen op de gren- zen de roedcpligtigen der roovers aanhouden. De generaal Bourbaki, die onlangs de wapenoefeningen der Pruissische garde te Berlijn bijwoonde, heeft zijn rapport over hel zundnadelgeweer bij den minister van oorlog ingediend. Hoewel de generaal aan dat geweer boven het gewone, wegens zijne grootc juistheid en dragt, de voorkeur geeft, acht hij hel echter niet ligt genoeg, en raadt dientengevolge de in voering aan, behoudens zekere wijzigingen, waardoor aan het laatste be zwaar zou kunnen te gemoet gekomen worden. Te Lisieux (dep. Calvados) waren dezer dagen een twintigtal werklie den meestal vrouwenbezig om uit de puinhoopen der eenige dagen te voren afgebrande fabriek van Méry-Sanson en Fcnillot de overblijfselen weg te ruimen van de balen wol, welke door den brand waren gespaard, toen plotseling een muur instortte met het ongelukkig gevolg, dat 13 personen daaronder werden begraven. Spoedig werd hulp aangebragt en werden dc slagloffers onder het puin opgedolvenzes echter levenloos en zeven min ol meer ernstig gekwetst. Nabij Bordeaux is een kind, dat met visitekaartjes van porselein-papier speelde en ze in den mond nam, kort daarna aan dc gevolgen van vergifti ging overleden. De pap, waaruit die kaartjes waren vervaardigd, bevatte bcstanddeelendie het zeer gevaarlijk maakten om ze binnen het bereik van kinderen te laten. Te Tunis blijven de opstandelingen nog altijd ongezind de wapenen neder te leggenhet land is steeds ten prooi aan verwarring en regeringloosheid. Op het eiland Haïti is de gele koorts uilgebroken. Zij woedt vooral te Port-au-Prince. Berigten uit Pekingdoor den Monitcur medegedeeldgeven een gunstig overzigt van den handel van China met andere landen. Dc ont wikkeling van dien handel overtreft zelfs nog dc hoop, die men daarvan had gekoesterd. Dit jaar is, niettegenstaande eenige ongunstige omstandig heden, die in- en uitvoer onder buitenlandsche vlaggen lot hel bedrag van ruim 1500 millioen fr. geklommen. De schecpslijslen vermelden 19000 vaar tuigen, te zamen 6 millioen tonnen metende. Pit UI SS EN. BERLIJN 18 October. Het regeringsblad bevat een kon. besluit, waarbij aan de krijgslieden die door het stormenderhand innemen der Duppclcr schansen den Pruissi- schcn wapenroem vermeerderd hebben; een uitsluitend voor hen bestemd onderscheidingsteekcn verleend wordt. Bjj dat besluit zijn tevens de statu ten vastgesteld betreffende de slichting van »het Duppelcr-storm-kruis." Uit Neumarkt wordt het volgende gemeld. De bezitter van eene der grootste ijzerfabrieken, gevestigd in de nabijheid van bovengemelde stad, een man van een zeer groot vermogen, was door dc tegenwoordige crisis derwijze ter nedergcslagcndat hjj zich voorstelde het einde der mocijelijkc omstandigheden niet te zullen belevenzonder levens den ondergang zjjner sedert eene reeks van jaren met goed gevolg gedreven zaak te moeten aan schouwen. Dezer dagen bezocht hij zijne fabriek, waar hij door de talrijke arbeiders met vrcugdebljjkcn werd ontvangen. Nadat het middaguur had ge slagen en het personeel zich groolendecls had verwijderd, bleef hij bijna alleen in de fabriek, maakte van de gelegenheid dat hij onbewaakt was ge bruik., om den stoomhamer in beweging te brengen en voor dat iemand was toegeschoten om zijn voornemen te verhinderen, had hij het hoofd gelegd op het aanbeeld. Het gevolg was dat het hoofd schier in hetzelfde oogen- blik was verpletterd. Uit Kopenhagen meldt men dat de minister van justitie aan het Folk- sthing verlof heeft verzocht om den heer Bille, redacteur van liet Dacjbladct, in rcglen te mogen vervolgen. Deze heeft beweerd dat, indien hel vredes verdrag op de grondslagen der bekende prcliminairen tot stand komt, niet koning Christiaanmaar prins Frederik van Ilesscu regt heeft op de Deen- sche kroon. BERLIJN, 19 October. Dc Prov. Corr. zegt hel volgende: Zoodra de vrede lot stand zal zijn gekomenzal voorloopig in dc regering der hertog dommen, die thans door Oostenrijk en Pruisscn wordt uitgeoefend, moeten worden voorziendaarna zal de quacslie der opvolging beslist worden. Tot dat einde zullen Pruisscn en Oostenrijk'zich met elkander verslaan, om eene vergadering van regtsgelccrdcn bijeen te roepen. Alle berigten betref fendc eene begunstiging, welke de aanspraken van een der pretendenten van de zjjdc onzer regering zouden ondervinden, berusten op vermoedens. Prnissen is daaraan geheel vreemd. Men moet afwachten welke aanspraken reglens geldig verklaard zullen wordenen eerst dan kan menmet inacht neming daarvan en na overweging van hetgeen dc algemecne belangen van Duitschland vorderen, tot eene eindbeslissing geraken. TURYN, 19 October. Dc Ital. Mil. spreekt het gerucht betreffende eene ontwapening tegen. Het naar huis zenden van een aantal manschappen met onbepaald verlof, zegt het blad, kan geschieden zonder de strijdkracht des legers te verminderen; hel is slechts een financiële maatregel; de kaders blijven zoo als zij waren, en de manschappen kunnen, zoo noodig, weêr binnen weinige dagen onder de wapens geroepen worden. PARIJS, 20 October. De Constitutionnel verklaart gemagtigd te zijn tol het tegenspreken van de beursgeruchtcnvolgens welke er sprake zou zijn van eene nieuwe leening en de geldvoorraad van dc bank vermindert; integendeel er bestaat eene kleine verbetering in den toestand; ook is ten onregte gezegd dat dc schatkist de certificaten der laatste lecning, waarvan liet bedrag nog niet ten volle is gestortzon doen verkoopen. v: ii' INGEZONDEN. Dc heer J. Scheltcma oordeelde in zijn Nog iels enz.", dat ik hetgeen in eene aantcckening op hl. 58 der door mij uitgegeven Stukken enz." gelezen wordt, niet had behooren te schrijven, zonder de bronnen van den

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2