LEÏII8CIIË COURANT. 1864. VRIJDAG 21 OCTOBER. ND. koop use m lie afq nstigt 'eelte woon criant ANSi looi GOl ll'SC f De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. N". 1 De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BlNNENLANDSCnS BERIGTFN. igelan in erceni jnlaii n ƒ7 Zoi a 9.1 20 25i 80 62 20 10 11 6j 25| 53 46 46j 4bi 45 LEY DEN 20 October. Dezer dagen is rondgezonden bel verslag van den toestand der Leyd- sclie maatschappij van weldadigheid, uilgebragt door de hoofddirectie der maatschappij op 28 Sept. II. Daaruit blijkt weder ten volle dat deze maat schappij, door het verleenen van onderstand aan behoeftige gezinnen, zoo als uitreiking van levensmiddelen en kleedingslukken verstrekking van ge neeskundige hulp, enz., maar niet minder door werkverschaffing en het verkrijgbaar stellen van de voordeelcn van het credicl voor den klein-han- delaar of nyveren handwerksmanin ons midden zeer nuttig werkzaam blijft. Gedurende het wintersaisoen werd onderstand verleend aan 242 hulp behoevende gezinnen. De ontvangsten bedroegen ƒ8572.37} de uilgaven ƒ6959.83. De 33 aan de maatschappij toebehoorende arbeiderswoningen waren voortdurend regelmatig verhuurd en hel beheer daarover had geene bijzondere bezwaren opgeleverd. De afdeeling Arbeid bad gunstiger uit komsten opgeleverd dan in hel vorige jaar; zonder tusschcnpoozen kon aan vele personen werk worden verschaft, zoodal hel bedrag der uitbetaalde arbeidsloonen bijna het dubbele was dat ten vorigen jare was uitgegeven. In het geheel werd aan 538 personen gedurende 70 weken arbeid verschaft waarvoor uitbetaald werd ƒ5018 52}. Mogten de zeer aanzienlijke bestel lingen, die toegezegd zijn, zich spoedig vcrwezcntlrjkendan zou de maat schappij zich gedurende het aanstaande wintersaisoen op nieuw in slaat ge steld zien aan velen arbeid te verschaffen. Omtrent de Hulpbank worden de meest bevredigende mededeclingen gedaanhaar werkkring breidde zich langzamerhand uit. Honderd aanzoeken om voorschotten werden in het verloopen jaar gedaanwaarvan 85 waren toegestaan en 15 afgewezen. De terugbetaling van het geleende had over hel algemeen met naauwgezelheid plaats en slechts eenmaal was het bestuur verpligt geweest een leener, door .e^Tcrigke vervolging, tot het nakomen zijner verpligtingen te noodzaken. De verstrekte voorschotten bedroegen te zamen ƒ7540; terwijl de rekening sloot met een voordeelig saldo ten behoeve der maatschappij van ƒ160.90 of ruim 4 pCt. van het gefourneerde kapitaal. Mogten de door de hoofddirectie gegeven inlichtingen er toe leiden om velen van de nuttige strekking dezer instelling en van het belangrjjke harer werkzaamheden te overtuigen. Zij die haar tot hiertoe ondersteunden, zul len, met het oog op de verkregen uitkomsten, ongetwijfeld hunne mede werking blijven schenken, maar eene instelling als deze behoeft ook, om aan het doel tc blijven beantwoorden, de toetreding van nieuwe begunsti gers, om het verlies door overlijden als anderzins in haar midden ontstaan te herstellen. Dat ook in dit opzigt het vertrouwen der hoofddirectie niet te leur worde gesteld, moge, de uilslag zijn van het beroep, dat zij ook thans weder doet op onze meer vermogende stadgenooten. De voorstellingdoor den heer St. Roman in den schouwburg gegeven, heeft hem als een meester in hel vak doen kennen, en mogt hij elders dc algcmecne toejuiching verwerven, ook hier heeft het hem daaraan niet ont broken. Door de nieuwheid en liet verrassende van dc moesten zijner kunst- verriglingenweel hij dc aandacht der toeschouwers in hooge mate te boeijen en bewondering tc verwekken; zelfs die loeren, welke men reeds door zijne voorgangers zag verriglen, worden van hem met het grootste genoegen ge zien, want overal komt, bij die van velen zijner voorgangers vergeleken, zijne eenvoudige, maar niet minder vlugge, wijze van werken uit, terwijl hij door menigen kwinkslag, zonder in het minst de beleefdste vormen uit het oog te verliezen, aan de geheclc voorstelling eene zoo behagelijke tint weet te geven, dat men met weêrzin het einde van het programma ziet na deren. Van de zijde des publieks mogt hij dan ook de ondubbclzinnigste blijken ontvangen, dat men over de proeven van zijn bewonderenswaardig talent ten hoogste was voldaan. De boekhandelaar J. F. V. Behrns, te Harlingen, eigenaar geworden van de Nederlandsche uitgave van von Humboldt's Kosmos, geeft daarvan thans een tweeden vermeerderden en verbeterden druk uitdie ook in prijs aanmerkelijk bij den eersten druk zal verschillen. Het werk van von Hum boldt, en niet minder de Nederlandsche vertaling van dr. E. M. Beima, is tc gunstig bekend dan dat wij daarvan thans nog zouden behoeven te spre ken. Hel zal genoeg ter aanbeveling zijn te vermelden dal dr. Beima zich op nieuw belast heeft met hel nazien van den nieuwen druk en er datgene zal bijvoegen wal de vooruitgang der wetenschap noodzakelijk vordert. Voorzeker een waarborg dat ook aan den tweeden druk de meest mogelijke zorg zal besteed worden. Bjjna dagelijks worden scheepsladingen bloemkool uit Rijnsburg naar de voornaamste sleden van Zuidholland verzonden. Evenals de vroege bloem kool goed gelukt is, levert dc late gaandeweg een voordeelig gewas op. In weerwil van hel menigvuldige ooft, is de omzet in dat artikel, inzonder heid voor hel buitenland, dit jaar belangrijk; van daar hooge prijzen, be neden 8 de 100 stuks is weinig koop te doen. Ook uil Noordholland is de verzending van bloem- en andere soorten van kool zeer aanzienlijk. Aan liet ministerie van financiën te 's Hage zal op 7 November aanst., bij inschrijving, de aanbesteding plaats hebben van het dagelijkse!) vervoer }der brievenmalen van 's rijks posterjjen tusschen verschillende plaatsen. Naar men verneemt heeft de directe der Nederl. Rijnspoorweg zich ook reeds tot den koning gewend om concessie voor den aanleg en exploi tatie van eene verbindingslijn tusschen dc lijn Amsterdam en Rotterdam, uitgaande van Breukelen en loopeude naar Harmeien. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland is met 1 Jan. aanst. eervol emeritaat toegekend aan J. II. Dumans, pred. te Zierikzec. Vrijdag 11. zijn aan den Rotterdamschen straatweg, onder Overschie, twee knaapjes, de een 3 en de ander 5 jaar oud, kinderen van een aldaar woonachtigen arbeider, in een sloot geraakt, zonder dat zulks door iemand was opgemerkt. Later heeft iemandaan de sloot zijne handen willende 'wasschende heide kinderen levenloos in het water gevonden. - Te Velp hccrschen de mazelen in zoo erge mate, dat op de openbare school het getal leerlingen tot op een vjjfde is verminderd en eene bewaar school is gesloten geworden. Te Zwolle is op den 18d<B dezer eene vrouw bevallen van 4 kinderen, die tot heden nog in leven zijn. Uit Genemuiden meldt men het volgende: Eenige dagen geleden kwam .hier zekere Hein van der Haar terug, die in het jaar 1846, van eenige zijner familieleden vergezeld, naar Noord-Amerika vertrok. Hij vestigde zijn verblijf te Holland in Michigan, maar begaf zich omstreeks 1853 van daar, in gezelschap van vier andere personen, naar Californie, en wel over tand, eene reis te paard, die 130 dagen duurde. De «oudzoekerij aldaar ging eerst slecht, daar de verteringen verre de verdiensten overtroffen. Later echter verbeterde dit; van der Haar vond bjj voorbeeld eens een stuk goud van 1 Ned. pond. Na elf jaren in Californie gebleven te zijn en, zoo men zegt, goede zaken te hebben gedaan, keerde hij, op ruim 40-jarigen leeftijdgezond terug en mogt zijne oude moederbenevens velen zijner fa milie, nog in leven terugvinden. Te Almelo is dezer dagen gevankelijk binnengebragt de persoon van Hermanus Nyhof, landbouwer in de gemeente Losser, verdacht van op den 2den Oct. jl. de door hem bewoonde en aan den heer It. W. Gerdeman tc Gronau toebehoorende woning moedwillig in brand gestoken te hebben. In de vorige week is in een beruisloot ten oosten van den Sueeker- Lemster straatweg, in de gemeente Doniavvcrstaldoor een arbeider, die aldaar bezig was met het hekkelen of opklaren dier slootgevonden ter diepte van ongeveer 3 voet hel lijkje van een pasgeboren kindgeheel naakt, zonder hoofd, reeds in vergevorderden staat van ontbinding, gebor gen in een baalzak. Van de zaak is proces-verbaal opgemaakt, waarna het Ijjkje met dc verdere stukken naar den officier van justitie te Sneek is op gezonden. -- Uit Franeker is gevankelijk naar Leeuwarden overgebragt zekere W. d. S.huisïcrwer aldaar, die tol driemaalgepoogd heeft het kind, dat zijne vrouw vóór het huwelijk met hem ter wereld had gebragt, door middel van vergif om het leven te brengen, ten einde bjj den dood des kinds ƒ70 uit een fonds te bekomen. Hel kind is niet buiten gevaar, 's GRAVEN HAGE20 October. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de heer P. A. Bourdaloue, directeur des travaux du nivellement general de la France. Tot burgemeester der gemeente lJsselslein is benöemd de heer J. C. F. baron van Heerdt. Bij beschikking van den minister van binnen!, zaken, van 17 Oct., is tot hoogleeraar in de verloskunde aan de genees-, heel- en verloskundige school te Amsterdam benoemd de honoraire hoogleeraar dr. L. Lehmann. Dc luit. ter zee 2de kl. H. 11. Broers, dienende op het wachtschip te Willemsoord, is op non-activiteit gebragt. Voorts worden met 1 Nov. ge plaatst: op hel wachtschip te Hellevoetsluis de luit. ter zee 2de kl. J. M. Berends; op het wachtschip te Amsterdam de luit. ter zee 2de kl. D. O. Ileldcwier, cn op het wachtschip te Willemsoord de officier van gezond heid 2dc kl. A. Peters, thans non-actief. Volgens hel D. hebben de hh. Schretlen en Maxwils dezer dagen op nieuw bij den minister van binnenl. zaken aangedrongen op het aan hen verleenen der concessie voor den spoorweg 's Gravenhage-Gouda. In de eergisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is door den voorzitter medegedeeld dat hjj van de hh. Swaan en van lleyningen de ver-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1