Ontvangen BUITENLANDSCHE BERlGTEfli. B®er Telegraaf. de nieuwe modellen van MANTELS. Z0MERZ0RG. 1 VIEU CONCERTEN, STRIJK-ORCHEST EKfiËLA^D. LONDEN G October. De arbeiders in de ijzer- en stcenkolendistricten blijven voortdurend weigeren liet werk te hervatten. Ofschoon er te Middlesborough 2000 den arbeid hebben hervat, zijn er in Staffordshire toch nog ruim 18000 die ledig loopen. Aan eenc schikking tusschen hen en de fabriek-eigenaars valt niet te denken, daar deze laatsten even zoo weinig gezind zjjn toe te gevenals de werklieden om voor 4j in plaats van voor 5 sh. daags te werken. Een aantal huisgezinnen zijn daardoor reeds in armoede gedom peld zonder vooruitzigt op cenige ondersteuning. Eene verzekerings-maatschappijdie aangesproken is om vergoeding ten gevolge van het springen der buskruid-magazijnen te Erilh, heeft ge weigerd daaraan te voldoen, op grond dat de schade niet regtslreeks door brand veroorzaakt is. Men verwacht dat de andere maatschappijen dit voor beeld zullen volgen. Zondag middag begaven de buren van zekeren John Cook, barbier te Old-Windsor, zich naar zijne woning, om te onderzoeken waarom geen der in dat huis wonenden zich in drie dagen had laten zienzij hebben toen eene vreeselijke ontdekking gedaan. In eene der kamers vond men drie jonge meisjes dood liggen ten gevolge van vergiftiging, vermoedelijk door zwavelzuur. In een ander vertrek lagen de vader en eene der doch ters op den grond uitgestrekt met afgesneden hals, maar nog levend; de man is echter dien zelfden avond overleden. Berigten uil New-York van 24 Sept. melden het volgende: Generaal Sheridan, der Noordelijken, heeft het legercorps van Early tot Straatsburg vervolgd en het aldaar geslagen. Early verloor hierbij 16 stukken, geschut. Bij de afzending van dii berigt wordt de vervolging door Sheridan voortgezet. Bij Petersburg hebben gccnc nadere gevechten plaats gehad. De democraten hebben besloten tot ondersteuning der caudidatuur van Mac Clellan. Van New-Orleans was het berigt ontvangen dat Cortinas, een aanhanger van Juarez, die zich in Mexico niet langer kon staande houden, met zijne troepen naar het grondgebied der Vereenigde Staten was gewekende zui delijken uit Brownsville had gejaagd en die stad in naam der Unie in be zit had genomen. FRANKRIJK. PARIJS, G October. De Moniteur deelt den tekst mede van de op 15 September jl. ge sloten overeenkomst lusschen Frankrijk en Italië. Zij luidt als volgt: Art. 1. Italië verbindt zich hel tegenwoordig grondgebied van den Paus niet aan te tasten, en zelfs met geweld te beletten elke aanranding die van buiten tegen genoemd grondgebied zou worden ondernomen. Art. 2. Frank rijk zal achtereenvolgens zijne troepen uil Rome terugtrekken, naarmate dat het pauselijk leger georganiseerd zal worden; desniettemin zal de ont ruiming moeten afgeloopen zijn binnen den termijn van twee jaren. Art. 3. De regering van Italië verbindt zich geen aanmerkingen of beden kingen in het midden te brengen legen de organisatie van een pauselijk leger, zamengeslcid uit vrijwilligers, katholieken uit liet buitenland, en vol doende om het gezag van den Paus te handhaven en de rust te verzekeren zoowel van binnen als op de grenzen zijner stalen, mits deze krijgsmagt niet kunne ontaarden in een middel van aanval tegen de llaliaansche regering. Art. 4. Italië verklaart zich bereid in een schikking te treden, om ten zijnen laste te nemen een evenredig deel der oude schuld van den Kerkelij- ken Slaat. Art. 5. Deze overeenkomst zal gcratifiëerd en de raliflcatiën zullen uitgewisseld worden binnen den tijd van veertien dagen of zoo mo gelijk vroeger. in een protokoldat daarop volgt, leest men: De overeenkomst zal eerst kracht van uitvoering erlangen, wanneer de koning van Italië de verplaat sing van de residenlic en van den zetel der bewoners naar een ander oord, later door den koning aan te wijzen, bij besluit zal hebben vastgesteld. Deze verplaatsing zal moeten geschied zijn binnen 6 maanden na den dag, waarop de overeenkomst is geteekend. Dit protokol zal gelijke kracht en waarde hebben als de overeenkomst; de raliflcatiën zullen gelijktijdig uitge wisseld worden. Bij eene nadere verklaring is bepaald, dal de termijn vari 6 maanden voor het overbrengen van den zetel des bestuurs van Turijn naar elders, en die van 2 jaren voor de ontruiming van het pauselijk grondgebied, zullen reke nen van den dag, waarop het kon. besluit lol bekrachtiging der wel aan de llaliaansche vertegenwoordiging zai ingediend worden. Te Rome is dezer dagen door cenige in het geheim werkzame rad- draaijers, die zich liet nationale comité van Rome hecteneenc proclamatie onder de bevolking verspreid. In dat stuk wordt gezegd, dat Rome zich niet als gemeenschappelijk goed der katholieke wereld moet laten behan delen; dal Rome aan zich zelf behoort, en dat de Romeinen even zeer als ieder ander volk regl hebben om hun eigen lot te bepalen en hunnen wil dienaangaande door eene algemeenc slciuuitbrenging te doen kennen; dat de geestelijke en de wereldlijke souvercinileit niet langer in ééne en de zelfde hand vereenigd en vermengd mogen blijven; dat liet pausdom in zijn eigen belang en in dat der kerk tot het oppergezag in de geestelijke aan gelegenheden moet worden beperkt, enz. De katholieken uit andere landen, die zich gedrongen mogtcn gevoelen den II. Sloel met de wapenen te dienen, worden in dat stuk gebrandmerkt als het schuim der beschaafde wereld, de bandieten van alle landen, handlangers der partij die overal ter wereld reactie wil, enz. Op 28 Sept. is door den kardinaal Palrizi eene bekendmaking aan de be volking gerigt, inhoudende dal de Paus in de ernstige omstandigheden van dezen tijd openlijke blijken van boetvaardigheid en verootmoediging van de bevolking der stad verlangde. Gedurende hel feest van den rozenkrans (3 lot 9 October) zouden 36 kerkelijke broederschappen op zeven onderscheiden dagen van hare bedehuizen naar dc kerk van Santa Maria sopra Minerva trekken en langs den weg boetzangen aanbellen; en de bevolking werd uit- genoodigd zich bij die broederschappen tot gemeenschappelijke gebeden aan te sluiten, ten einde buitengewone genadebewijzen, waaraan thans zoo groote behoefte bestond, van den Hemel te verwerven, lerwijl Z. H. van daar bescherming voor de kerk legen dc goddeloozen en tegen dc hel verwachtte. PKUISSEN. BERLIJN 6 October. Een onzer dagbladen deelt omtrent den staal der vredes-onderhande- lingen te W'eeuen het volgende mede. Dc Deensche gcvolmagligden hebben in beginsel geweigerd eene evenredige vcrdeeling van het actief tusschen Denemarken en de hertogdommen te bewilligen, waarop de Duitsche wéér op het voorstel van de uilkeering ccncr globale som zijn teruggekomen. De Deensche afgevaardigden hebben dit ad referendum aangenomen en nu wordt het antwoord van hel kabinet van Kopenhagen daarop te gcmoei gezien. I In dc beraadslaging is door Pruissen en Oosttfnrijk voorgesteld, om s aan de bonds-commissarissen in Holstein kennis te geven, dat zij, door het sluiten der tclegraaf-overeenkomslen met Hamburg, hunne bevoegdheid zijn te buiten gegaanen dat die overeenkomsten mitsdien niet geldig zijn. Volgens dc Nordcl. Allg. Zeil. is de prins van Angustenburg voorne mens, in de plaats zijner tegenwoordige raadslieden, mannen te kiezen die gunstig gestemd zijn voor de aansluiting aan Pruissen. Naar men uil Kiel meldt zou er plan bestaan om het hoofdkwartier der Duitsche troepen eerstdaags aldaar te vestigen. De kroonprins, de kroonprinses en hunne kinderen begeven zich, nt de doopplegtigheiddie den I8dcn October plaats heeft, voor den tijd vat twee maanden naar Nice. De keizer van Rusland komt de doopplegtigheid niet bijwonen. Door de Zwecdsche regering is thans de diplomatique correspondentie openbaar gemaakt, die tusschen haar en de Deensche regering is gevoerd, voor het uitbreken der vijandelijkheden tusschen Denemarken en Duitschland. Daaruit blijkt dat, in weerwil dat men van de zijde van Zweden steeds hei tegendeel heeft beweerd, Denemarken niet geheel ten onregte op de hul; van Zweden heeft gerekend. Wel heeft hel kabinet van Stokholm gewei gerd een verbond met Denemarken te sluiten; maar toch verklaard dat indien Denemarken tegen alle verwachting in Slecswijk werd aangevallen het gerust op de hulp van meer dan ééne mogendheid zou kunnen rekenen en even als altijd ook dc Zweedsche regering bereid zou vinden om, naai gelang harcr krachten en middelen, die ondersteuning te geven, welke he: van haar kon vorderen. WEENEN, 7 Octobe. Volgens de Freie Presse heeft de hertog de Grammont gisteren aan graaf Rechberg mededeeling gedaan van eene doot den heer Drouin de Lhuys aan hem gerigte dépêche betreffende Oostenrijks stelling tegenover de Fransch-Italiaansche overeenkomst. PARIJS, 8 October. De keizer heeft benoemd tot gezanten: bij het hof van Rusland, prins de Talleyrand-Pe'rigord; bij het hof van Pruissen, det heer Benedetti; bij het hof van Spanje, den heer Mercier; bij de Dui'tsche bondsvergadering, den heer Reculot; bij het hof van Portugal, den heet Bourée; bij het kabinet der Vereenigde Stalen van N.-Amerika, den hee; Chaleaurenardbij het hof van I'erzië, den heer de Massignac; bij dei keurvorst van Hessen, den heer Bondy. AK t ltKUIl "\!KHV* PROMOTIE AAN 1)E LEÏDSCHE UOOOESCUOOL. Den 7den September de heer J. C. Schagen van Soelen, van Amsterdam benoemd predikant by de herv. gem. in N. Indië, in de godgeleerdheidn; verdediging van zijn akademisch proefschriftover den oorsprong de Grieksche vertaling van de Pentateuch volgens de LXX. Voor het gezin van den Metselaarsknecht Gerardus van Ansem zijn, vai den ls,en October tot heden, ontvangen de hierna vermelde giften. Bij den lloog-Eerw. Heer A. C Qüant, onder 't opschrift: weinig, maa uit een goed hart: 3, van de jonge jufvrouwen J. S.D. T. en J. T. ƒ2 de opbrengst eener loterij van de jonge jufvrouwen E. v. R Th. v. R t 11. K. f 17.80. Bij Ds. van Iterson van v. d. II. 2.50, van de Nieuwe Societeil op d Ruïne /I. Voor deze giften zeggen wij welmeenend dank en wij bevelen voorts d belangen van het zwaar beproefde en lijdende gezin onzen weldadige stadgenooten aan. A. C. QUANT, Deken en Pastoor F. II. G. van ITERSON. Leiden, 8 October 1864. J. HOLTZ. J. KROMWIJK. A I» V E It T E NT 1 K JL De Ondergelcckenden betuigenook namens hunne kinderenwelmeenei den dank voor de menigvuldige en hartelijke bcwjjzen van belangstcllin bij gelegenheid hunner vijftigjarige huwelijksvereeniging ondervonden. A. van LEEUWEN. Leiden, 10 October 1864. M. van LEEUWEN —.van den Ber D.'WAFELBAKKER. Bi) genoegzame deelneming zullen er gedurende het wintersaizoen gejf ven worden onder directie van den Heer II. VÖLLMAR, waartoe de lnlcekcnlijsl in den loop der volgende dagen aan IIII. Intecl naren op de Zomcr-Concerlen zal worden aangebodenzijnde de contribu voor een lieer met of zonder Dames bepaald op drie Gulden. FAILLISSEMENT. VERIFICATIE. Bij vonnis van dc Arrondissements-Reglbank te Legdenin dato 3 Ooi ber jl.is KASPER KALIS, lluis-, Meubel- en RijtuigschilderKan behanger en Glazenmaker te Zwammerdam, verklaard in staat van faill semenlingaande met den dag van liet vonnis, met benoeming van Edel-Achtbareu lieer Mr. II. P. J. TOLLENS tot Regtcr Commissaris i den Ondergeleckende tot Curator. Tevens worden alle schuldcischerszonder eenig onderscheid, bekend onbekend, opgeroepen om op Zaturdag den 22 October 1864, des middai te 12 uur, te verschijnen in het Geregtsgebotiw te Legden, ten einde hui» schuldvorderingen te doen verifiecrcn, met verzoek minstens drie dagen voren hunne rekeningen aan den Oiidergctcekendc franco te doen toekomt 1 Ley den 8 October 1864. Mr. L. D. SUR1NGVR, Curator

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2