A het mogelijke moet gedaan worden om den vreemdelingen het verblijf binnen de hoofdstad aangenaam te maken. In Frascati heeft eene soire'e plaats gehad, die echter zoo druk bezocht werd, dat men zich in de ruime i zaal naauwelijks kou beVvegen. Eergisteren avond had er eene gala-voor- stelling in den schouwburg plaats, en gisteren avond een luisterrijk feest in j het paleis voor volksvlijt, dat algemeen voldaan heeft. Uit Zwolle meldt men, dat aldaar het berigt is ontvangen dat de voor malige predikant van Rijndie met de weduwe Pruimers naar S'. Gallen vertrokken is, aldaar zal blijven wonen, in afwachting, dal hem eene ambts betrekking zal worden opgedragen, waarna hij zijne vrouw en kinderen tot zich zal nemen. Te Ommen vierde Zondag II. de heer Ronne Berendsverveener aan de Dedemsvaart, zijn 80ste" verjaardag, bij welke gelegenheid hij de som van ƒ0000 aan de diaconie der herv. gemeente schonk, met beding om deze som te bezigen tot het oprigten van een armhuis, waaraan aldaar sinds lang groolc behoefte bestaat. Bijzondere berigtcn uit Japan, gedagteekend Yokohama, 26 Julymel den liet volgende: De markt is in de laatste dagen, in afwachting van de dingen die gebeuren zullenflaauw geweest. Zoo men weel was deze ha ven als 'l ware het rendez-vous van Engclschc, Franschc en Nedcrlandsche oorlogschepen geworden, een 20-tal te zamen. Thans zijn de Engclsche oorlogsbodems Barrossa en Cormorant een paar dagen geleden naar de bin nenzee vertrokken, als passagiers aan boord hebbende ook een Nederlandsch en een Fransch marinc-ofticier, ten einde den prins van Nagalo een ulti matum te overhandigen. Twee hooggeplaatste Japanners, onlangs uit Europa teruggekeerd, zijn mede aan boord van die schepen gegaan, ten einde met genoemden prins te onderhandelen. Van het antwoord zal natuurlijk veel afhangen of eene expeditie naar Simonosaki zal ondernomen worden, of niet. Gebeurt hel eerste, dan zal de heer van Nagato eene geduchte kas tijding niet ontgaan, daar de thans hier vereenigde magten zeer aanzienlijk zijn. De Engelscheu alleen hebben hier eene vloot van 15 oorlogschepen en ongeveer 1500 man landingstroepen, terwijl dagelijks nog een regiment Ci- payers en eene halve batterij artillerie verwacht worden. Hier loopen aller lei geruchten wegens gewigtige gebeurtenissen, die in Jedo hebben plaats gehad, namelijk, dat de Taikocn, een jong mensch van 19 jarenafstand zou hebben gedaan van den troon en dat Slosbassi, zoon van den prins van Mito, die reeds eenigen tijd als vice-Taikoen heeft gefungeerd, tot Taikoen is benoemd. Moglen deze geruchten zich bevestigen, dan zou men die, voor zoo veel men uit de Japansche diplomatie kan opmakenals gunstig voor den handel kunnen beschouwen. Men verhaalt dat de verheffing van Slos bassi niet zonder mocijclijkheden is gegaan, en de invloed daarvan op den handel niet is uitgebleven. In de omstreken van Jedo moeten zich benden zoogenaamde Lconinen genesteld hebben, waaruil zij ongetwijfeld door de regeringstroepen zullen verdreven worden; eene aanzienlijke troepen-magt is althans legen hen afgezonden. Hel Nederl. schip Djambi zou de Eugelsche schepen naar de binnenzee vergezeld hebben doch kort voor liet vertrek werd die schikking veranderd. 'sGRAVENIIAGE, 29 September. Door Z. M. zijn benoemdtot olficier van justitie bij de arrond.-regt- bank te Eindhoven de heer mr. C. A. D. Molhuysen, thans substituut-officier van justitie bij die regtbauk; en tol substituut-officier van justitie bjj de arrond. regthank te Eindhoven de lieer tnp. F. 11. J. baron de Bieberstein Hoe al ia Zawadsky, thans substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Maastricht. Z. M. heeft aan den lector der 2dc kl. in de wis- en natuurkunde, met den personelen titel van hoogleeraar, dr. L. A. J. Burgersdijk van de kon. militaire akademie, op zijn verzoek, met 1 October aanst. eervol ont slag verleend uit zijne tegenwoordige betrekking aan gemelde inrigling. Aan den gep. luit.-kolonel der infanterie van het leger in Ned. Indiö J. C. J. Smits, kommandant van liet koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeekis de titulaire rang van kolonel verleend. Naar men verneemt worden H. 51. de koningin en Z. K. II. prins Alexander omstreeks de helft der volgende maand van hunne buitenlandsche reis in de residentie terugverwacht. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadsla gingen voortgezet over het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede. 5 en 6, betrekkelijk West lndiB en de voordrag! van wets ontwerpen tot regeling van sommige aangelegenheden in Oost-lndii.'werden zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming goedgekeurd. 7, aangaande de be hoefte aan wettelijke regeling van de vrijheid der drukpers in Ned. IndiB, werd goedgekeurd met 54 legen 17 stemmen, na verwerping van door de lih. van Zuylen van Nycvelt en van Ascli van VVijck voorgestelde amende menten. Daarbij heeft de minister van koloniënop de vraag of het be slaande reglement betredende deze aangelegenheid werd toegepast, te ken nen gegeven dat van regeringswege geenc bevelen waren gegeven om het reglement van 1865 niet loc te passen of in te trekken. Bij de behandeling van 8, betredende de staatsspoorwegen, vroegen enkele leden inlichtingen over de exploitatie van gereed zijnde spoorwegljjucn of deelcn daarvan en de bezwaren die den aanleg van andere konden belemmeren. Deze ophelde ringen werden door den minister van binneiil. zaken gegeven. Hij kwam ook op tegen eene bewering van den heer J. K. van Goltslein, te welen, eene klagt over den tragen gang der werkzaamheden; de minister gaf te kennen dat zonder bijzondere tegenspoeden hel spoorwegnet met het einde van 1867 zou kunnen gereed wezen. Daarop werd de goedgekeurd. Bij 5 9 trad de lieer Groen van Prinslerer in eene zeer uitvoerige beschouwing over de quacstie van hel onderwijs, en in een onderzoek der wet op het lager onderwijs, waarvan hij de uitvoering en toepassing niet eerlijk, de hoofdgedachte en de strekking verkeerd, en de herziening allernoodigst vond. Op grond dezer bezwaren stelde hij een amendement voor, volgens hetwelk aan het slot van de zou gezegd worden dal velen van oordeel zijn dat voorrang en uitbreiding van een openbaar onderwijs, waaraan di godsdienst vreemd behoort te zijnop bederf der volksopvoeding en oi wegcijfering der vrijheid van onderwijs uitloopt." Onderscheidene leden ei ook de commissie van redactie bestreden dit amendement, maar de laatsti vereenigde zich met eene door den heer van Nispen van Scvenaar voorge. gestelde verandering in de redactie, om te lezen: algemeen beseft men d> onschatbare waarde van het onderwijs," in plaats van: «het denkend gt deelte der natie beseft de enz." De heer van Zuylen van Nyevelt sprak bi deze gelegenheid over het verbond dat, naar men in den laatsten tijd bat gezegd, tusschen den heer Groen en hem bestond, en zette uiteen waaris hjj al of niet met dien heer overeenstemde. Hjj was niet voor eene her ziening van art. 194 der grondwet, maar wel om daaraan eene loyale uit. voering te geven. De heer Groen van Prinslerer beantwoordde achtervol- gens de bedenkingen die tegen zijn voorstel werden ingebragtmaar trol het ten slotte in, waarna de werd goedgekeurd. In de zitting van heden is de beraadslaging over het ontwerp-adres afgc loopen. In stemming gebragt is het met 42 tegen 27 stemmen aangenomen Tegen hebben gestemd de hh. Yssel de Schepper, Groen van Prinsterer Storm van 's Gravesandevan Nispen, van lleyden Reinestein, van Voort huyzcn, de Lom de Berg, de Brauw, Winlgens, W. var. Goltslein, vat der Veen, Simons, Kien, Lycklama, Lidt de Jeude, Hoffman, Mijer, vai Heemstra, J. K. van Goltslein, Begram, van Ascli van Wyck, Schimmei penninck, van Lynden, Hoekwater, van Forccst, van Zuylen en Taets va: Amerongen. BUITENLANDSCHE BER1GTKN. j ENGELAA D. LONDEN 27 September. De regering heeft 500 geschonken aan de zuster van wijlen d' Eduard Vogel, die zijn leven iu de binnenlanden van Afrika verloren heeft terwijl hij in dienst was van het dep. van buitenlandsche zaken. Gisteren is hel gcreglelijk onderzoek betrekkelijk den moord op dei heer Thomas Briggs voor den regter in East Middlesex ten einde gebragt it Hackney Town-hall. De beschuldigde Franz Alüller werd derwaarts over gevoerd in een cellulair rijtuig uit de gevangenis en werd door de volksme nigte met geschreeuw begroet. Verschillende getuigen werden alsnog ge boord en bewezen z(jne identiteit voldoende, waarna de regter met de mees mogelijke naauwgezetheid de feiten resumeerde, waaraan hij nagenoeg twei uren besteedde. De zaak werd vervolgens naar het hoog gcregtshof verwc zen. Het proces zal eerst in de volgende maand aanvangen en in dien lus schentijd zal Muller naar de gevangenis van Newgale worden overgebragi iljj zag er weder bedaard en kalm uit en scheen zich omtrent de zaak nic; het minst te bekommeren. Beriglen uit New-York van 20 Sept. melden liet volgende: De znide lijken bereiden zich voor op een inval in aiissouri. Volgens een gerucht is Sherman liet legercorps van Grant komen versterken. Bij een slrooptogl van de cavalerie der zuidelijken op de gelederen van Grant hebben dez> zich van 2500 stuks vee meester gemaakt. 5Ien verzekert dal er aanstalten worden gemaakt om de conventie vai afgevaardigden der democratische partydie zich te Chicago niet ontbondet maar enkel verdaagd heeftop nieuw te doen zamciikomenter verkiezin; van eenen anderen candidaat voor het presidentschap in plaats van den ge neraal JMac Clellan. Deze heeft wel de candidaiuur aangenomen, maat daarbij door zijne verklaring, dat hij gezind was de Unie, wat er ook ge beuren mogt, te herstellen, het naar vrede strevende deel der bevolking vas zich verwijderd. FRANKRIJK. PARIJS, 27 September. De over Havana uit Mexico ontvangen berigtcndoor den MonileuX medegedeeld, melden dat Juarez uil Monterey, in den Jlcxicaanschen slaaf Chihuahua, verdreven, en de haven van 5Iatamoras door de Franschcn ver- meesterd was. Men verwachtte, dat de stad Matamoras binnen kort dooii de Franschen bezet zou worden. Cortinas, een aanhanger van Juarez, had de vlugt genomen voor Mejia, die met gene afdceling 5Iexicaansch krjjgs volk op Matamoras aanrukte. Men verzekert, dat de aartsbisschop van Parijs, groolaalmoezenier des keizers, eerstdaags met eene zending naar Rome zal vertrekken. Volgens particuliere beriglen uil Japan is het Japansche gezantschap, hetwelk ten vorigen jarc naar Frankrijk was gezondenden 27stc™ Jnlij It Jeddo teruggekomen. De gezanten zijn zeer tevreden over de wijze waarop zij in Europa zijn ontvangen, en hunne verhalen hebben oenen zeer goeden indruk op den Taikocn gemaakt. Deze heeft aan den Franschen gezant zijne lioogc tevredenheid betuigd, en verklaard in de beste verstandhouding met Frankrijk te willen leven. De Engelschen maakten zich gereed omindien aan den eisch lot sloo ping der forten van Simonosaki niet werd voldaan, op den ö'1"1 Augustus die forten aan te vallen. Hunne magl was daartoe sterk genoeg, hoewel de forten door 8000 man Japansche troepen worden verdedigd. Uil Turyn wordt gemeld dat het stedelijk bestuur een adres aan de regering heeft ingediend, waarin o. a. hel volgende voorkomt: De eerste indruk van de met Frankrijk gesloten overeenkomst was algemeen zeer be vredigend. Maar die bevrediging maakte plaats voor smart, toen men be kend werd met de voorwaarde der verplaatsing van den zetel der regering, liet volk herinnerde zich het besluit van het parlement, waarbij Rome tot hoofdstad verklaard werd. Het verplaatsen der hoofdstad naar Florence wordt beschouwd als gelijk staande met het opgeven van Rome. De bevol king van Turyn heeft sinds lang aangeboden hare belangen ten ofïer te brengen aan de verwezenlijking van het denkbeeld om Rome lot hoofdstad van Italii' te maken. Hel ministerie was tol lieden loc nog niet voltallig.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2