LEYDSCIIE COURANT. A 1864. WOENSDAG 21 SEPTEMBER. -jtO De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. i\". I U De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommors zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N°. 18 (blad 27) der Han delingen van den Gemeenteraad. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN 20 September. De heer dr. J. C. G. Evers, tol hoogleeraar bij de geneeskundige facul teit aan de hoogeschool alhier benoemd, zal op Vrijdag den 23stcn dezer, des middags ten 12 ure, met het houden eener plegtige redevoering in de groate gehoorzaal van het akademie-gebouwzijne betrekking aanvaarden. Gisteren hebben de officierenonderofficieren en korporaals der dienst doende schutterij alhier zich naar Katwijk begeven, om, gelijk jaarlijks plaats heeft, op den man te schieten. De twee voor onderofficieren en korporaals bestemde prijzen, zilveren cylinder-horologiënzijn behaald door den sergeant J. Baer, en den korporaal A. Hennik. De twee premiën, zilveren ruimnaalden, zijn behaald door den sergeant W. F. Rozeboom en den korporaal J. Koornhof, door den laatstenaan wien in het vorigejaar de prijs ten deel viel, echter niet dan nadat hij tot tweemalen met den kor- üj. poraal P. Dikshoorn had overgeschoten, hebbende beiden evenveel punten. ===Beze voor de deelnemers zoo genoegclijke uitspanning is in de beste orde afgeloopen. Omtrent den diefstal in de r. k. kerk aan den Leydschendam (V'eur) tvordt ons nader gemeld, dat de inbraak aan de tuinzijde der pastorij heeft gsle plaats gehad en wel door eene mil uit het raam te snijden. Voorts dat behalve de reeds gemelde en in de sacristy ontvreemde voorwerpen, de da- tiers nog eeltige ellen laken van het kleed dat bij lijkdiensten gebruikt wordt 9-— hebben afgesneden en medegenomen, benevens een paar paternosters. Van C.75 de vermoedelijke daders is tot dusver niets bekend. 6.25 0p de paardenmarkt te Utrecht, gisteren gehouden, bedroeg het getal 25 aangevoerde paarden bjjna 500. Onder de vele goede paarden kwamen 9-2® schoone veulens voor, die legen hooge prijzen werden aangeboden; de han- del bleef echter met eene geringe uitzondering vrij stil. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid- 5'Melen over de eerste acht maanden van 1864waaruil blijkt, dat die bedragen P heelt 41,709,257.24^zijnde 1,957,563.194 meerder dan in 1863. De N. R. C. deelt mede, dat onlangs een adres is ingediend bij de g'_ tweede kamer, waarbjj de aandacht der kamer wordt gevestigd op den legen- c'_ woordigen toestand van het notariaat, en zij uitgenoodigd wordt aan de o'_ regering het voorstel te doen tot eene nieuwe inrigting van het notariaat, g'_ ciMtimiddels lot geene vermeerdering van het aantal notarissen over te gaan. De maatschappij ter bevordering van veeartsenijkunde hield Zaturdag 2 II. te Utrecht hare 23c algemeene vergadering. Uil het verslag omtrent den 7,'_ toestand der maatschappij bleek dat die zeer gunstig is, en men zich steeds in vooruitgang mogt verheugen. Naar men verneemt, heeft Z. M. de koning voor een som van ƒ200 ingeschreven, tot aankoop van de schilderij van J. W. A. Uilverdink, voor- 5.— stellende hel beleg van Alkmaar in 1573, voor welken aankoop zich te Alkmaar een commissie heeft gevormd. Teylers stichting te Haarlem heeft 1.— een zelfde som toegezegd. 0.Xe Monster is gisteren morgen omstreeks 3£ ure eene poging tol moord 5-— gepleegd door zekeren J. B.op eene daar wonende vrouw, genaamd 1.50 Adriana van Dam, geboren Rurard, wier man, een schipper, zich naar 1.37;l 's Gravenhage begeven had. De misdadiger moet onder voorwendsel van 0.55 brandewijn noodig te hebben, daar zijne vrouw even te voren, zoo hij 0.16 zeidebevallen was, de vrouw bewogen hebben hem open te doen, en 0.18 alttoen de deur binnenstuivende, haar om de sleutels der kast gevraagd Itebben, die zij echter niet wilde, en zoo zij zeide niet konde geven. Op deze weigering heeft hjj die vrouw verscheidene wonden met een mes toe- gebragt. Op het geschreeuw van de ongelukkige, zijn cenigc buren toege schoten om haar te ontzetten, waarop de moordenaar ontvlugt is. De vrouw verkeert door hel sterk bloedverlies en de toegebragte wonden nog heden in bedenkelijken toestand. Te Leerdam heeft eene vrouw in het middageten eenige luciferskoppen gedaan, met het doel haren man en hare kinderen te vergiftigen; gelukkig werd dit nog in lijds ontdekt. De vrouw was krankzinnig en is naar het krankzinnigengesticht te Dordrecht vervoerd. Te Vreeswijk is in de vorige week de r. k. kerk op eene vermetele wijze bestolen. De dieven hebben zich een doorgang tot het binnenste der keik weten te banen en hebben o. a. van twee Mariabeelden de zilveren kroonen, benevens de rozenkransen geroofd. Wijders hebben zij de gouden garnituren van de misgewaden afgesneden en deze voorts aan flarden gesne den, hunne baldadigheid voorts bol vierende door het kantwerk van de communiebank af te snijden en geheel vernield achter te laten. Een offer- bus, wierookvat, een zilver crucifixen ciborie hebben zij mede ontvreemd na bevorens den wijn, die zich inde sacristy bevond en voor de mis dienen moest opgedronken te hebben. Naar men zegt zijn de daders reeds aangehouden. Vrijdag II. is te Amsterdam gehouden de jaarlijksche vergadering der lloll. maatschappij van fiaaijc kunsten en wetenschappen. De algemeene voorzitter, de lieer A. Becloo, opende haar met eene rede, over de vraag: «Wat is de bedoeling der letteren bij de groote vorderingen der wetenschap pen in onzen tijd?" Na de opening der vergadering was liet eerst aan de orde de uitreiking der gouden medaille, in de algemeene vergadering des jaars 18C3 toegekend aan jhr. van der VVijck, hoogleeraar te Groningen, »oor zijne beoordeeling van mr. Johannes Kinker als wijsgeer. Daar liet akademiefecst te Groningen den schrijver verhinderde tegenwoordig te zijn, 13 werd door een der leden van het bestuur de medaille in ontvangst genomen. Uit het verslag door den algemeenen secretaris uitgebragt bleekdal de maatschappij in bloeijeuden toestand verkeert en thans ongeveer 600 leden lelt, zoodal het ledental in het afgeloopen jaar weder met 30 is toegeno men. Tot prijsstof voor het volgende jaar werd uil een drietal gekozen: Een oorspronkelijk blijspel. Daar de Rotterdamsche afdeeling aan de beurt van voorzitting was, werd tot algemeenen voorzitter gekozen de heer dr. Ph. G. F. Groshans, en van wege gemelde afdeeling kennis gegeven, dal zij tot algemeenen secretaris had benoemd mr. L. G. Greeve. Te Groningen is Vrijdag en Zaturdag II. de akademische feestviering niet onderscheidene volksvermakenkeuring van chaispaardenharddraverij, tooneelvoorstellinghet afsteken van een prachtig vuurwerk en een bal in het beursgebouw besloten. Naar men uit 's llertogenbosch meldt, heeft de heer L. Rijsterborgh aan den pastoor van S'. Pieler eene som van ƒ1000 geschonken, waarvan ƒ500 voor de katholieke parochieschool en ƒ500 voor de katholieke armen; verder heeft hij ƒ800 aan de protestantsche en ƒ400 aan de Israëlitische armen vermaakt, terwijl hij zijne werken over den waterstaat gelegateerd heeft aan het instituut van ingenieurs te Delft. Te Brouwershaven werd Vrijdag II. eene vreesselijke misdaad gepleegd. Een fatsoenlijk burgermeisje, zijnde eene eenige dochter, is door een pistool schol vermoord en wel, zooals men vermoedt, door hem, tot wien zij in liefdesbetrekking had gestaan en met wien zij nog twee dagen te voren de Zierikzeesche kermis had bezocht. Naar men verneemt, heeft haar moor denaar onmiddelijk na den moord zich zeiven van het leven willen berooven, eerst door een pistoolschot, hetwelk hem niet gelukken mogt, daar de pistool niet afging, cn daarna door in het water te springen. Nog tijdig werd hij uit het water gehaald en zag zich toen spoedig omringd door eene volksmenigte, die hare verbittering op den onverlaat duidelijk te kennen gaf. Hij is terstond gevangen genomen en naar Zierikzee overgebragt. 's GRAVENHAGE, 20 September. ,7 M. heeft aan den heer W. J. C. ridder Huyssen van Kaltendijkc, minister van marine, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder der orde van de IJzeren Kroon lsle kl.hem door den keizer van Oostenrijk geschonken. Z. M. heeft goedgevonden aan den schout bij nacht G. Fabius, thans non-actief, de betrekking op te dragen van kommandant der zeemagt in Oost-Indië en inspecteur der marine aldaar, ter vervanging van den vice- admiraal J. May. Tot directeur van het postkantoor te Schiedam is benoemd de heer van Ruyven) en tot directeur van het postkantoor te Almelo, de heer W. F. K. Gouwe, beide commies le kl. In eene vcreenigde vergadering van de beide kamers der slaten-genc- raal, ten 1 ure, had gisteren de plegtige opening der zitting 1864—65 plaats. (Hiervan is gisteren afzonderlijk mededeeling gedaan Ten half vier ure heeft de tweede kamer eene zitting gehouden. Daarin zijn de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden ter tafel gebragt. De lijde lijke voorzitter, de heer Jespers, die als oudste van jaren bij deze vergade ring voorzat, heeft twee commissiën benoemd om die stukken le onderzoe ken en om daaromtrent in eene volgende zitting verslag uit te brengen. Tot leden dier commissiën zijn benoemd de bh. Viruly Verbrugge, Kappeyne van de Coppello en Luybenen de hh. Poortman, van der Linden en ldzerda. In de zitting van heden hebben beide commissiën rapport uitgebragt en voorgesteld al de nieuw benoemde leden toe te laten. Dienovereenkomstig is besloten. Vervolgens was aan de orde het opmaken eener nominatie van drie leden, als candidaten voor het voorzitterschap. Tot eersten candidaat werd verkozen de heer van Reenen met 35 stemmen; lot tweeden candidaat de lieer Dullert, met 37 stemmen; en tot derden candidaat, bij de vierde stemming, de heer van Muiken, met 34 stemmen. Er waren 67 leden te genwoordig. De eerste kamer heeft heden eene zitting gehouden, waarin de heer mr. Philipse met eene rede het voorzitterschap heeft aanvaard. De kamer heeft besloten de troonrede met een adres te beantwoorden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 18 September. Alhier is het berigt ontvangen, dat de beroemde reiziger, de ontdek ker van den oorsprong van den Nijl, kapitein Speke, door een ongeluk is omgekomen. Hij was met eenige zijner vrienden op de jagt in de omstre ken van Clipperham en wilde over een muur klimmen, toen zijn geweer bij ongeluk losbrandde en de geheele lading in zijne borst drong en Item leven loos ter aarde deed storten. Franz Miiller is alhier aangekomen en naar hel policie-htireau in Bow- slreet overgebragt. Hij was zeer goed gekleed, maar zag er vermoeid en zeer bleek uit. Maandag zal zijn verhoor aanvangen. Te Belfast bevinden zich nog 70 a 80 deelnemers aan het jongste oproer in de gevangenis. Het getal mijnwerkers in de Black Country, die hun werk gestaakt hebben beloopt reeds 18000. In de vorige week is in Yorkshire door een storm veel schade aan liet le veld staande koren toegebragl; geheele velden garsl zijn nedergesla- gen, andere hebben het voorkomen alsof hel graan gedorsehl is. Men

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1