LEYDSCIIE COURANT. WOENSDAG 14 SEPTEMBER. Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHS BERIGTEN. LEYDEN 13 September. De lieer II. Körner, organist en kweekeling van bet kon. blinden insti tuut te Berlijn, die zich reeds in onderscheidene plaatsen des lands en laat stelijk te 's Gravcnhage heeft doen hoorenis voornemens op den 20ste,i dezer ook hier in de Waalschc kerk door eene orgelbespeling eene proeve van t zijn talent te geven en daarbij eenige zangnommers uit te voeren; o. a. zul len door Item uitgevoerd worden Het gebed des Heercn, van Mozart, en De zeven kruiswoordenvan Handel. Naar wij vernemen paart de heer Körner aan eene fraaijc stem eene groote vaardigheid in het orgelspel. Wij verwachten dal de inteekenlijstdie dezer dagen wordt aangeboden, bij velen onzer sladgenoolen niet zal afgewezen worden; hel smaken toch van kunstgenot gaat hier gepaard met hel ondersteunen van eencn ongelukkige, die van hel gezigtsvermogen is beroofd en op genoemde wijze in zijn on derhoud tracht te voorzien. Even als te 's Gravcnhage moge ook hier zijne onderneming met eenen goeden uilslag worden bekroond. Bij de gisteren op het raadhuis alhier gehouden aanbesteding waren de minste inschrijvers: voor het vervangen van het tongewelf door een segmentgewelf van de brug op den singel bij de Naakte Sluis 11. Figee, fa- brickant te Haarlem, ad 1087, en voor hel leveren enz. van omstreeks 450 ellen hardsteencn trottoirbanden F. J. Kooien, steenhouwer te Rotterdam, ad ƒ1585. Zondag morgen zijn op de Binnenveslgrachtlusschen de Rijnsburger en de Morschpoorttwee kinderen van Johannes Sersclvan vijf- en drie jarigen ouderdom, die zich naar eenen bloedverwant huns vaders zouden begeven, waarschijnlijk al spelende, in het water geraakt, zonder dat iemand het gewaar werd. Toen men de kinderen miste en dientengevolge ging zoekenvond men ze beide dood in de gracht. Ons is verzocht de ou ders, die zich in ongunstige omstandigheden bevinden, ook door ziekte der vrouw, in de weldadigheid onzer stadgenooten aan te bevelen. Zij zijn woonachtig Kruisstraat, wijk V. n°. 228. Gisteren waren op de te Valkenburg gehouden paardenmarkt volgens telling 520 paarden aangevoerd. Voor sommige schoonc paarden werd een hooge prijs gevraagdechter zonder gevolgen voor werkpaarden zou meer kooplust hebben bestaan, zoo de bouwlieden ruimer over wintervoeder te beschikken hadden; de handel bleef dientengevolge stil. De markt werd, naar gewoonte, weder zeer druk bezocht. In den namiddag is bij de Vink een koopman, komende van de markt, met paard en tilbury, door het schichtig worden van hel paard, in het wa ter geraakt. De man heeft nog tijdig het rijtuig kunnen verlaten en het paard is, daar terstond veel hulp opdaagde, nog gered; het rijtuig is ge broken. In de Goudsche C. leest men het volgende: Er loopt een gerucht, dat de heeren Snellen te Lcyden concessie hebben aangevraagd voor eene stoombootdienst lusschen Leyden en deze stad. Indien dat meer is dan een gerucht of liever indien het gerucht door de werkelijkheid tnogt worden opgevolgd mccnen wij dal hierdoor eene wezcnllijke gaping in het ver voerwezen zou zijn aangevuld. Vooral voor Lcyden zou zoo iets van over- grootc waarde zijn, maar ook voor onze stad is deze onderneming niet van belang ontbloot. Leydendat door het gemis van de spoorweglijn Leyden- Woerdcn slecht aan de groote spoorwegverbinding is aangeslotenzou dan zijne inwoners in staal zien gesteld om met gemak en met genoegzame tijdruimte op een dag heen en terug de hoofdstad van Gelderland te bezoe ken; maar toch voor Gouda zou het ganscli niet onverschillig wezen om met Lcyden en een groot en belangrijk deel onzer provincie in gemakke lijker verbinding te komen. Door den Prnissischen luitenant-generaal J. J. Baeyer is in 1861 een voorstel gedaan tot graadmeting in Midden-Europa, waarbij de sterre- wacht Ie Leyden als een hoofdpunt is opgenomen. Alvorens prof. F. Kaiser voorstellen aan de Ned. regering kor. doen om tol deze meting mede te werkenwas het noodig na te gaanof de welbekende driehoeksmetingen van den luit.-generaal baron KraijenhofT tot grondslag aangenomen moesten worden. Na een daartoe ingesteld kritisch onderzoek dezer driehoeksmetin gen door dr. L. Cohen Stuart te Delft, is aan prof. Kaiser gebleken, dal de metingen van generaal KraijenhofT geenszins de naauwkeurigheid bezit ten, welke haar steeds worden toegekend en zij niet geschikt zijn om in de graadmeting te worden opgenomen; eene uitspraak, geheel in strijd met de rapporten door het Ncderlandsch instituut en door het Insiilut de France over den arbeid van den generaal KraijenhofT uitgebragt. De kosten eener bermeling der driehoekendie ons land aan de naburige stalen moeten ver binden worden op 20000 geraamd volgens de opgaven van dr. Cohen Stuart, en de minister van binnen), zaken heeft berigt aan de curatoren der Lcydsche universiteit gezonden, dat bij het ontwerpen der slaatsbe- grooting voor 1865 in overweging zal worden genomen, of daarop gelden voor de voorgestelde graadmeting in Midden-Europa kunnen worden uitge trokken. (a. C.) De koninklijke Nederlandsche maatschappij tot aanmoediging van den tuinbouwonder bescherming van Z. M. den koningis voornemensin vereeniging met de meeste Nederlandsche maatschappijen en inrigtingen voor tuin- en landbouw, in het voorjaar van 1865 eene algemeene tentoonstelling van voorlbrengselen van tuinbouw en aanverwante vakken te houdenin het paleis voor volksvlijt te Amsterdam. Het heeft II. M. de koningin be haagd de tentoonstelling onder hoogstderzelver bescherming te nementerwijl Z. K. H. de prins van Oranje het eerc-voorzittcrschap wel heelt willen aanvaar den. Later zal bij circulaire de juiste tijd van opening en sluiting der tentoon stelling, van opgave, inzending en afhalen der voorwerpen, van beoordeeling en verdere bijzonderheden worden medegedeeld. Thans kan worden ver meld, dat de tentoonstelling waarschijnlijk zal plaats hebben tegen het midden der maand April. Hel voornemen beslaat, om, gelijktijdig met de opening der tentoonstellingeen internationaal congres van kruidkundigen en beoefenaars van den tuinbouw te Amsterdam te houden. Het reglement en programma voor deze tentoonstelling heeft dezer dagen het licht gezien. Alle liefhebbers, bloemisten en handelaars, alle kunste naars en nijverenalle genootschappen en instellingen van tuin- en land bouw, in Nederland en in het buitenland, worden uitgenoodigd tot inzen ding op de tentoonstelling en tot mededinging naar de uitgeloofde prijzen. Er zijn afzonderlijke mededingingen uitgeschreven voor liefhebbers en voor handeldrijvende kweekers. De mededingingen, waarbij zoodanige bepaling niet is vermeld, zijn voor iedereen, zonder onderscheid, geopend. Het pro gramma bevat afzonderlijke afdeelingen voor planten en bloemen, vruchten en groenten, voorwerpen van tuinbouw-kunst en nijverheid. Ter beoordee ling der ingezonden voorwcrjien zal een jury worden uitgenoodigd, bestaande uit de voornaamste kweekers en kruidkundigen van Nederland en van het buitenland. De prijzen zullen bestaan in gouden, zilveren vergulde en zil veren medailles van verschillende grootte, geslagen op alleen voor deze ge legenheid te gebruiken slempels, die na afloop der plegtige uitreiking zullen worden vernietigd. De inzenders van bekroonde voorwerpen kunnen des- verkiezende in plaats van de groote gouden medaille eene som van ƒ100, en in plaats van de gouden medaille eene som van ƒ50 bekomen. De geld waarde, welke voor de zilveren vergulde en zilveren medailles zal worden gegeven, zal later worden medegedeeld. Buiten de voor tuinlieden beschikbaar gestelde prijzen, worden uitgeloofd 30 groote gouden medailles, 92 gouden medailles, 127 zilveren vergulde medailles, 84 groote zilveren medailles en 77 zilveren medailles, behalve aanzienlijke geldprijzente zamen 410 medaillesvertegenwoordigende eene waarde van ƒ13000. Alle brieven, medcdeelingen of stukken voor de tentoonstelling moeten worden geadresseerd aan den heer J. II. Krelage te Haarlem, eersten secre taris van het bestuur der algemeene tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw in 1865. Op franco-aanvrage aan den eersten secretaris worden reglement en programma kosteloos en portvrij aan belangstellenden toe gezonden. Eene uitgave in de Fransche taal, ter verspreiding in het bui tenland is op gelijke wijze te verkrijgen. Te Schiedam is Vrijdag avond een hevige brand uitgebarsten in eene kistenmakerij aan de Noordvest. De vlammen sloegen aan alle zijden van het gebouw uit, en er was niets anders te wachten dan dat de aangrenzende branderij eene prooi van het vernielend element zou worden vooral bij den wind, die zich uog al sterk verhief. Hel is echter aan de ijverige pogingen van de brandweer gelukt het vuur meester te worden en de branderijwaar van het dak reeds was aangetast, te behouden. Te Tervvispel in Noordholland speelden dezer dagen twee kinderen, van 3 en 2 jarenzij kregen verschil over een appelwaarbij het oudste aan het jongste een stoot gaf, waardoor het in een zoogenaamd giergat viel en, voor er hulp was komen opdagen, reeds den geest had gegeven. Zalurdag avond heeft zich eene zware hagelbui boven Amersfoort en omstreken ontlast, met het gevolg dat de te velde slaande tabak, zijnde best goed, grootendecls is verhageld. De andere tabaksoorten waren reeds binnengehaald. Onder de gemeente drummen werden dezer dagen bij hel maken der aarden baan voor den grindweg door de buurtschap Voorstonden uit een kamp bouwland van mejufvrouw Withoff, op ongeveer eene el diepte, 65 stukken zilvergeld van verschillende grootte met eenige vermolmde beende ren opgegraven, liet zilver is zeer mooi; het jaartal van enkele stukken is 1596. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die ran Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel faars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1