'sGRAVENHAGE, 8 September. Eergisteren is door Z. Bl. ten gchoore ontvangen de heer Arrangoiz; ter overhandiging zijner geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevol- magtigd minister van Z. BI. den keizer vau Mexico. Door Z. M. is op hun verzoek eervol ontslag verleend aan den heer inr. J. J. P. van llerzeeie, als raadsheer in hel prov. geregtshof in Noord holland, aan den lieer mr. J. J. Crcmers, als notaris te Groningen, en aan den lieer L. A. Aider, als ontvanger der registratie en domeinen te Bergen op Zoom. Dc minister van binnen), zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verlcenen. De sluiting van het zittingjaar van de beide kamers der staien-generaal is bepaald op Zaturdag 17 dezer. Zoo als men weet heeft de opening van het nieuwe zittingjaar 1864-65 plaats op Blaandag 19 dezer. Z. K. II. dc prins van Oranje heeft heden; bij dc opening der jagt, met ecnige hecren daaraan deelgenomen. De hoofdcommissie voor het op te rigten gedenktecken ter nagedach tenis van wijlen Z. D. II. hertog Bernard van Saxen-Weimar is voornemens dal monument te doen plaatsen aan het einde van het Lange Voorhout, nabij den Kneuterdijkte dezer stede. De commissie heeft het verzoek om vergunning daartoe bij den gemeenteraad ingediend. Gisteren heeft alhier de llde algemeene vergadering plaats gehad van de Vcrecuiging van en voor Nederlandsche industriëlen. Onderscheidene be langrijke mededeelingen van het bestuur en van de leden, inzonderheid met betrekking tot de handelsverdragen met Frankrijk en het Tolverbondden invloed onzer handelswetgeving op de verplaatsing van Nederlandsche fabrie ken naar het buitenland, den zeep-accijns enz., hebben de onderwerpen van bespreking uitgemaakt. Na afloop der vergadering hebben de leden hunnen voorzitter aan het Badhuis te Schcvcningen een contra-diner aangeboden. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. BKL.fi IE. BRUSSEL, 7 September. Maandag II. heeft te Blaescyck in tegenwoordigheid des konings dc ont hulling plaats gehad van het gedenkteeken voor de gebroeders van Eyck. Dal gedenkteeken staat op een voetstuk van witten steendat aan de eene zijde tol opschrift heeft: Aan Jan en Hubert van Eyck, te Maeseyck ge boren," en aan de andere zijde: Onthuld door Leopold I, 5 Sept. 1864." Namens den koning der Nederlanden werd Z. BI. bij die gelegenheid gecom plimenteerd door generaal Knoop, militair bevelhebber in Limburg, ENGËLA1D. LONDEN 6 September. De Britsche koloniën in Noord-Amerika hebben sedert cenigcn tijd, met goedkeuring van dc regering des moederlands, een plan in overweging om zich onderling aaneen te sluiten en een eedgenootschap te vormen met behoud elke van haar eigen bestuur. Dezer dagen moet te Charlottetown de hoofdstad van Prins-Edttards-eilandeene van die koloniëneene confe rentie van afgevaardigden van dc onderscheidene koloniale regeringen geopend zjjnom dat plan verder uit te werken. In de voornaamste schouwburgen alhier zullen gedurende het stille saizocn godsdienstoefeningen worden gehouden. Zondag avond werden voor dc eerste maal tot dit doel de deuren van Surrey's theatre, in Blackfriars- roadgeopendwaar den avond te voren nog eene looneclvoorslclling plaats had. Eene talrijke menigte woonde dc godsdienstoefening bij. Volgens hcrigten uil New-York was cr in de nationale gcldleening voor de schatkist der Unie, alles te zamen genomen, nog maar voor 21,955,300 dollars ingeschreven. De minister van financiën had zich reeds weder ge noodzaakt gezien lot liet uitgeven van papiergeld de toevlugt te nemen, en voor hij na dertig millioen guldens nieuw papiergeld in omloop gebragt. In verscheiden declen van het grondgebied der Unie was dc graanoogst slecht uitgevallen. De jongste beriglenvan 27 Aug., melden dat men eene wijziging in het ministerie verwacht. De benoeming van Mac Clellan tot candidaat voor het presidentschap door de conventie van Chicago scheen verzekerd te zijn. Volgens geruchten zouden dc zuidelijken in Maryland lol voorbij Harpers Ferry doorgedrongen zijn. In een schrijven uil genoemde stad wordt gezegd, dat cr bij de volksmassa geen bepaalde wil beslaat; de algemeene gemoedsstemming is weifelend en vlottend naar den loop der gebeurtenissen, en vol innerlijke tegenstrijdighe den. De eenigen, die zich zeiven gelijk blijven en weten wat zij willen, zijn thans de voorstanders van oorlog zonder verschooning en de voorstan ders van vrede tot eiken prijs; doch dat zijn beiden minderheden. De groole hoop der bevolking weifelt tusschen de zoo zeer verschillende banieren hij is nog van harte gehecht aan de Unie en kan zich aan het denkbeeld van hare scheuring nog niet gewennen, maar aan den anderen kantwcnscht hij het einde van den oorlog. De heer Hammond, chef van de geneeskundige dienst bij het leger der Verecnigde Statenis afgezetwegens verschillende feiten die aan het licht zijn gekomen en waaruit blijkt, dat hij herhaaldelijk tegen zeer lage prijzen geneesmiddelen en andere benoodigdhedenalles van slechte hoeda nigheid, opkocht en tegen buitensporig hoogc prijzen bij de schatkist in rekening heelt doen brengenten einde langs dien weg onderscheidene per sonen te bevoordeelenmet welke hij eigenmagtig contracten van levering deed sluiten. In beriglen uit Amerika wordt weder melding gemaakt van een spoor weg-ongeluk. Van een pleizierlrein van Camden naar Atlantic-City zijn op dc terugreis bij eene brug drie rijluigen uit hel spoor geraakt en in het wa ter gestort. Minstens 100 personen moeten daarbij zijn omgekomen. FRANKRIJK. PARIJS, 6 September. De Moniteur bcrigt, dat de keizerin van St. Cloud naar Schwalbach in Nassau, vertrokken is om de baden te gebruiken. 11. BI. zal aldaar eeiii strikt incognito bewaren. Dc keizer is steeds lijdende aan rhumalick. In het kamp van Chalons zijn proeven genomen met de FruissisclJ zundnadel-geweren. De maarschalk Blac-Blahon heeft thans aan den keizer voorgesteld die proefnemingen te herhalen bij de expeditie, welke hij spoe. dig in het zuiden van Algerië zal ondernemen. Men berekent, dat de in voering van hel Pruissischc geweer bij het Fransche leger 25- a 30 millioen fr. zal kosten. Beriglen uil Saigon van 26 Juljj declen mede, dat er een nieuw ver- drag tusschen Annam en Frankrijk is gesloten. Frankrijk heeft daarbij liet veroverde Neder-Cochinchina voor een groot deel aan den vorst van An nam teruggegeven, maar voor zich het beschermheerschap over geheel Ne- der-Cochinchina alsmede de openstelling van drie havens in Annam, benevens handelsvrijheid en vrijheid voor de predikers der christelijke godsdienst daar te lande, bedongen. Berigten van Madagascar van 15 Julij deelen mede, dat aldaar gewig tige gebeurtenissen hebben plaats gehad. In den nacht tusschen 18 en 11 Mei hebben 1200 personen een aanslag legen het paleis beproefd, die echter door de lijfwacht der koningin werd afgeslagen; 18 personen hebben dien tengevolge de doodstraf ondergaan. Later heeft echter de eerste minister, op wien het volk zeer verbitterd isin dronkenschap de koningin beleedigd, waarvan zijne tegenstanders gebruik hebben gemaakt om hem te verdringen. Ilij is eerst ter dood, maar later tot levenslange ballingschap veroordeeld, Zijn broeder is in zjjnc plaats opgetreden, waarover hel volk algemeen te vreden is. Naar men uit Madrid meldt, zal de Spaansche regering eerstdaags ee»t versterking van 25000 man naar S'. Domingo zenden. De beriglen, van daar ontvangen, wettigen zoodanigen maatregel ten volle, aangezien de op slandelingen alles behalve bedwongen zijn, zoo als de Spaansche bladen willen doen geloovcn. PU ÜI SR EN. BERLIJN 6 September. Uit Weencn meldt men, dat de vredcs-confcrentie weder eene zitting heeft gehouden. De militaire commissie, met de grensregeling belast, moei met hare taak reeds gereed zijnde financiële quaestie daarentegen nog al tijd rooeijeljjkheden opleveren. Oostenrijk en Pruissen vorderen, naar men zegt, nu de hertogdommen met schulden beladen worden, voor deze eet gedeelte van de baten, voortvloeiende uit den afkoop van den Sondlol. De koning wordt tegen den llde" alhier terugverwacht. Tegen dien lijd wordt ook de heer von Bismarck hier verwacht. Van het bjjecnroepeii der kamers is evenwel geen sprake. De Köln. Zeit. beweertdat cr eene toenadering tusschen de beidt Wcsiersche mogendheden tot stand is gekomenen dat het ongenoegen over de harde vredesvoorwaarden, die Oostenrijk en Pruissen aan Denemarken opgelegd hebbenniet weinig tot deze toenadering heeft bijgedragen. Door eene vergadering van Sleeswijk-Holsteinschc grondeigenaren is eene verklaring openbaar gemaakt, waarin vooreerst op de spoedige erken ning van hertog Frederik aangedrongen en tevens de wensch tot opname van Slceswijk in den Dnitschen bond en aansluiting bij Pruissen in diplo matiek, maritiem en militair opzigt uitgedrukt wordt. Tevens gaf de ver gadering hare vrees te kennendat hel land met schulden overladen zon worden. Ten slotte wordt gezegddat bijaldien onverhoopt eene tusschen regering onvermijdelijk is, de medewerking der stenden daartoe vercisclil wordt. Uit Kopenhagen meldt men de aankomst van den prins en dc prinses van Wallis te Elsencur, alwaar zij door de bevolking met vreugde zijn ontvangen. Z. K. II. de grootvorst Nicolaas van Rusland zal hunne komst op het kasteel Fredensborg afwachten. Uit Petersburg wordt berigt, dat aldaar, in tegenwoordigheid van dc» generaal Todleben en andere hoofdofficieren, proeven zijn genomen met eene lantaarn, door middel waarvan men op cenp aanmerkelijke diepte in zet een helder licht verspreidt, ten einde den arbeid van duikers bjj het oprui men van wrakken als anderzins aanmerkelijk te vergemakkelijken. OORT-IN DIE. BATAVIA, 27 Julij. Dc heer M. II. J. Kollman, inspecteur der cultures, is in de plaats va» den heer Umbgrove als directeur der cultures aangesteld. Tol inspecteur van hel inlandsch onderwijs in Ned. Indië is benoemd dc heer mr. J. A. van der Ciiijs, referendaris ter alg. secretarie, liet Bat. llbl. zegt, dat die lieer uitmuntend voor die taak is berekend en dal hel niet te vreezen isdat hij zijn belangrijk ambt als eene sinecure beschou wen zal. De cholera vermindert op Java in hevigheid, doch zonder geheel Ie wijken; de weersgesteldheid is voor dit in den regel zoo aangenaam jaarge tijde niet gunstig. Blen mist, althans te Batavia, de gewone morgen-en avondkoelte van den goeden moesson. Op Java zijn twee vuurspuwende bergen kort na elkander in werking ge weest, en in dc Molukken werden in de maand Mei en Junij verschillende schokken van aardbeving gevoeld; in Nieuw-Guinca vond op 21 Blei eene zeer hevige aardbeving plaats. Sints geruimen lijd was het bjj de policie alhier bekend dat zekere Hemmclman, klerk bij hel hoog geregtshof, onrust zocht te stoken, en daartoe betrekkingen met militairen en inlanders had aangeknoopt. Blen hield zijne gangen voortdurend in het oog, en heeft hem thans in verze kerde bewaring genomen, zoowel als eenigen der bedoelde militairen. De plannen waren even ongerijmd als kwaadaardig; men wilde plunderen en moordende republiek uitroepenGaribaldi lol dictator verheffen enz. Hoe

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2