LËÏD8CIIE COURANT. iN". 108'. WOENSDAG 7 SEPTEMBER. 1864. De Courant wordt Maandag, IFoensdag en Fr ij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. c ri De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel /aars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 17 blad 25 en 2G) der Han delingen van den Gemeenteraad. BINNENLANDSGIIK BEtilGTEN. LETDEN 6 September. Zondag II. is aan den verjaardag van Z. K. II. den prins van Oranje op de gewone wijze gedacht. Daar het weder in den morgen vrij ongun stig was, had de voorgenomen parade der bezetting en der dicnsld. schutterij geen plaats. Aan de Akademische Bibliotheek alhier zijn in dc afgeloopene maand weder onderscheidene meer of min merkwaardige boekgeschenken ontvan gen hetzij van wege hunne schrijvers of door tusschcnkomst van andere gevers. Uit Noord-Amcrikawaar onder den druk van het oorlogszwaard toch de wetenschap het hoofd nog tracht boven te houden, werden, hehalie ecnigc vervolgwerken van de Smithsonian Institution, (een deel van |c Contributions to Knowledgeeen tan de Miscellaneous Collectioncnr.) door de Akademie van Natuurwetenschappen te Philadelphia ingezonden het 5de deel van haar Journal, het eerste, naar 'lschijnt, eener nieuwe reeks, en'harc volledige Proceedings over 1862. Van Bestuurderen van het Mu seum van vergelijkende ontleedkunde te Boston, het Annual Report en het Bulletin, beide van de hand vau den Zwilserschen natuurkenner L. Agassiz, voor 1864. Prins Buoncompagni schonk een laatstelijk uitgegeven werkje van den geleerden Orientalist F. Wöpcke, Passages relatifs a des somma- tions de séries de Cubes, ontleend uit Arabische handschriften van het Britsch Museum. De hooglceraar J. van der Hoeven vereerde aan de Bi bliotheek een exemplaar van zijn eigen werk, Philosophia Zoölogica, eene wijsgeerige beschouwing van het dierenrijkin navolging van Linnaeus alge meen bekende Philosophia Botanica, ('t Is maar te hopen dat in dez-rt zoo geheel anti-Latijnschen lijd zulk een in 't Latijn geschreven zuiver we tenschappelijk boekwerk een gunstig onthaal en een genoegzaam aantal le zers vinden zal). Bovendien verrjjkle dezelfde boogleeraargelijk hij al meermalen gedaan heeftde Bibliotheek met ecnige andere natuurkundige geschriften, als van den voornoemden Agassiz, over dc classificatie van hel dierenrijk, in 'lEngelsch; van G. Jan, over de slangen in 'l Italiaanschen van C. F. Naumann, over mineralogie, in 't Hoogduitse!)enz. De Deen- sche oudheidkundige P. G. Thorsen schonk van zjjne verklaring van Runi- sclte opschriften in Denemarken {De Danske Runemindtsmaerkcr. Kjöbenh. 1864) de eerste afdceling^ Runen in Sleeswijkongetwijfeld een sprekend bewijs dat dit gewest oorspronkelijk deel uitmaakte van het Dcensche rijks gebied. Voorts werd nog ontvangen dc door de hccren J. V. VV. Krul van Stompwijk en J. II. A. Scheers gegevene Beschrijving der Gemeente-verza meling van oudheden te Nijmegen. Eindelijk, door lusscbenkouist of van wege dc Nederlandschc Begeringeen Spaansch dichtwerk van koning Al- fonsus Poema di Alfonso Onceno, Rey de Castilla y de Leon, con No- ticias y Observ. de Flor. Janer. Madrid, 1863), en de drie eerste afleverin gen van een botanisch prachtwerk: Fleursfruits et feuillag es choisis de la Flore et de la Pomone de Vile dc Java, peints d'après nature par Madame Bertlie Hoola van Nooten. llrux. Em. Tarlier1863. in groot fol. of plano; Engelsche en Fransche tekst, vergezeld van uitstekend fraai ge kleurde afbeeldingen uit de Chromolithographic van G. SevereynsLith. de l'Acad. Roy. de Belgique. Dit kunstwerk van de hand eener Neder landschc vrouw van goeden huize, die door tegenspoed gedrukt in meer of min behoeftige omstandigheden schijnt te verkeeren, is opgedragen aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, en allezins de aandacht waar dig van vermogende Nederlanders en Nedcrlandsche vrouwen, die prjjs stel len op kunst en wetenschap, en genegen zijn om daarvoor ecnigc geldelijke bjjdrage af te zonderen. Door den heer J. Scheltema, lid en secretaris der gemeente-commissie van het Ncd. herv. kerkgenootschap alhier, is dezer dagen aan onderschei dene leden der genoemde gemeente toegezonden liet eerste gedeelte eener Toelichting aan de leden der Nederd. herv. gemeente te Leydennaar aanleiding van de aanmerkingen van den Heer H. Zaalberg, op het be heer harcr kerkelijke goederen. Men zal zich herinneren, dal die aanmer kingen vroeger mede onder dc gemeente-leden verspreid zijn. Van wege de Roll, maatschappij van landbouw is voor de algemeene vergadering dier maatschappij, dc tentoonstelling van vee, voortbrengselen en werktuigen en de volksfeesteneerstdaags alhier te houdenhet volgende programma bekend gemaakt. Donderdag 22 September. Pleglige opening der tentoonstelling en toe kenning der prijzen, opgeluisterd door de muziek derdienstd. schutterijten 11 ure. Muziek op Zomeizorg, aangeboden door het muziekgezelschap Vermaak door Toonkunstten 7 ure. Vrijdag 23 September. Opening der tentoonstelling van vee enz., ten 11 ure. Muziek op de buiten sociëteit ten 7 ure. Illuminatie der singels vau stadswege. Zaturdag 24 September. Opening der tentoonstellingten 10 ure. Al gemeens vergadering van de leden der maatschappij in het gebouw der maatschappij tot Nut van 't algemeen ten 12 ure. Gemeenschappelijke maaltijd der leden in de stads-gehoorzaalten 5 ure. Muziek op Zomer zo rgten 7 ure. Tooneelvoorstelliug in den schouwburg, ten 8 ure. Zondag 25 September. Opening der tentoonstelling, ten 12 ure. Mu ziek op hel Plantsoen, ten 1 ure. Rijtoer in de omstreken van Leyden, ten 12 ure. Tooneelvoorslelling in den schouwburg, ten 8 ure. Maandag 26 September. Opening der tentoonstelling, ten 10 ure. Harddraverij om prijs en premie, aangeboden door het gemeentebestuur van Leyden, ten 11 ure. Trekking der loterij op het raadhuis, ten 1 ure. Open tafel voor de leden der maatschappij en hunne vrouwen in de stads- gehoorzaal, ten 5 ure. Tot sluiting: Prachtig en schitterend vuurwerk, aangeboden door het gemeentebestuur van Leyden. Dingsdag 27 September. Afgifte der ingezonden voorwerpen aan het lokaal der tentoonstelling, van 10—12 ure. In de maand Angnstus zijn over den Holl. spoorweg vervoerd 174,411 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ154,782.95. De opbrengst van het goederen-vervoer was 22,953.21. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned.. Rijn spoorweg 179,709, het vervoer van goederen 53,309en het vervoer van reizigers en goederendoor direct verkeer met Duitschland, 100,557 opgebragt. De Hollandsche maatschappij van wetenschappen te Haarlem heeft, in de plaats van den hooglceraar van Breda, die op zijn verzoek eervol ontslag bad erlangd als secretaris dezer inrigting, als zoodanig benoemd den heer G. U. von Baumhauer, hoogleeraar te Amsterdam. Te Delft heeft Zondag morgen II. de heer H. C. Rogge, gedurende 4 jaren leeraar bij de remonstrantsche gemeente aldaar, thans docent aan het gymnasium te Leyden, met eene toespraak naar aanleiding van 1 Thess. V: 19, afscheid van zijne gemeente genomen. Te Delft had Zondag II. een treurig voorval plaats. Zekere TVesterman, timmerman, woonde in een gebouw toebehoorende aan de gemeente, die dat voor een schoollocaal wil inrigten, zoodat W. het zal moeten verlaten. Daarover vertoornd, vermeende VV., dat de heer van der Mandele, wethouder en voorzitter van de commissie van fabricage, daarvan de oorzaak was. Een en andermaal moet hij getracht hebben dien heer daarover te spreken. Gis teren namiddag trof hij dien heer te huis. Zoodra W. hem in een zijner kamers spraktrok hij een mes en bragt hem daarmede eene wond in de onderbuik toe, maar die gelukkig, doordien de heer van der Mandele van een gezondheidsgordel voorzien was, werd afgewend, zoodal de stool daar door zijne kracht verloor. De heer van der M. bekwam daardoor wel eene wond, maar gelukkig van geen doodelijken aard. Door de ijverige naspo ringen van de policie is het gelukt den dader in den laten avond in han den te krijgen en in verzekerde bewaring te brengen. Gisteren is de genoemde Westerman naar hel huis van verzekering Ie 's llage overgebragt. Uit Rotterdam meldt men, dat eergisteren namiddag kort voor de aankomst der Zierikzeescbe stoomboot een koloniaaldie siuts 21 jaren af- wezig was geweest, op gemelde boot in de machinekamer is gevallen, met dat ongelukkig gevolg, dat door de machiue hem het hoofd van het lig- chaam is afgesneden. Men meldt ook van daar, dat de verzending van vruchten naar de verschillende plaatsen in Grool-Brittannie zoo groot is, dat niettegenstaande de diensten van de stoombooten op Leith, Londen, Newcastle enz., ziju vermeerderd, Zaturdag II. nog groote partijen wegens gebrek aan ruimte zijn achtergebleven. Duizenden manden vruchten, vooral appelen, peren eu pruimen, komen dagelijks uit Duitschland aldaar aan, en de aanvoeren uit de Geldcrschc streken met kleine vaartuigeu nemen met den dag toe. Ook de verzending van ajuin wordt van meer belang. Te Schoonhoven is door den kerkeraad der herv. gemeente, ter ver vulling der bestaande vacature, het volgende 12-lal van hh. predikanten ge vormd: Dardenne Ankringa, te Geervliet; Boers, te Stolwijk; Duker, th. d<\ te Barchem; van Goghte Zundert; Ham, te Berkenwoude; van flille, te Willige-LangerakKrijt, th. dr.te Berkel; Oorl, te lleukelum; Over man, te Spijkenisse; Reede, te Benschop; Stoffels, te S'. Anthony-Polder, van der Ven, te Lichtenvoorde. In de legerplaats te Milligen hebben Zaturdag II. de troepen voor het laatst brigadesgewijze gemanoeuvreerd. Bjj die gelegenheid had een klein ongeval plaats. Eene marketenlser geraakte onder het paard van een officier

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1