Mil »s( ui: COURANT. VRIJDAG 26 AUGUSTUS. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. BLMVEMANDSCIIE BErilGTEN. LEYDEN, 25 Augustus, In de zitting van den gemeenteraad van heden is van de aan de orde ge stelde voordrag!betreffende het loezigt op de instellingen van hooger en middelbaar onderwijs, dat gedeelte aangenomen, waarhij het toezigt op het gymnasium opgedragen wordt aan hh. curatoren van het thans nog bestaande stedelijk gymnasium; omtrent hel tweede gedeelte der voordragt, hel be noemen cener commissie van toezigt voor de hoogere burgerschoolwerd besloten eerst nog eene nadere voordragt lot aanbeveling van daartoe ge schikte personen van wege burg. en welh. in te wachten Hel regle ment voor de gemeente instellingen van middelbaar en hooger onderwijs werd, met wijziging van enkele artikelen, goedgekeurd. Betreffende j de voordragt tol opheffing der vereeniging van de lurfdragers en turftonsters bleek uit de beraadslagingen, dat de meerderheid van den raad wel ge zind was tot die opheffing te besluiten, maar dat zij gaarne het fonds dier vereeniging onder beheer zag gesteld van burg. en welh., om daaruit naar gelang van omstandigheden uitkeeringen te doen, in plaats van lot eene verdeeling der gelden onder de reglhehbcnden die verlangd werdover te gaan. N'aar aauleiding daarvan werd de zaak aangehouden, in afwach- ling eener nadere voordragt van burg. en weth. Op de aan de orde gestelde adressen werd gunstig beschikt. Onder de ingekomen stukken was een adres van de hh. D. A. Sehretlen c. s. waarbij verzocht wordt eene subsidie ten behoeve van den schouwburg. Blijkens bovenvermeld reglement voor de gemeente-instellingen van middel baar en hooger onderwijs is de hoogere burgerschool alhier ingerigt volgens het plan der hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus (art. 17 der wet op het middelbaar onderwijs) en wordt op die school onderwijs gegeven in de volgende vakken: de wiskunde; de beginselen van de theoretische en toegepaste mechanica, van de kennis van werktuigen en van de technologie de natuurkunde en hare voornaamste toepassingen; de scheikunde en hare voornaamste toepassingen; de beginselen der delfstof-, aard-, plant- en dier kunde; die der kosmographie; de gronden van de gemeente-, provinciale-, en staatsinrigiing van Nederland; staathuishoudkunde cn de statistiek, in zonderheid van Nederland cn van zjjne koloniën en bezittingen in andere werelddeelen de aardrijkskunde; de geschiedenis; de Ncdcrlandsche taal- en letterkunde; de Fransche taal- en letterkunde; de Engelsche taal- en letter kunde; de lloogduitsche taal- cn letterkunde; de beginselen der handelswe tenschappen, daaronder die der warenkennis, en het boekhouden; het schoon schrijven; hel hand- cn regtlijnig teekenen; de gymnastiek. De cursus wordt den tweeden üingsdag in September geopend en den tweeden Zatur dag in Julij gesloten; voor dit jaar is de opening op den eersten Dingsdag van October gesteld. Om lol de eerste of laagste klasse te worden toege laten, moeten de leerlingen een examen afleggen, waaruit blijkt, dat zij die kundigheden bezitten, welke noodig zijn om met vrucht de lessen bij te wonen. Personen, die verlangen mogtcn slechts in enkele vakken delessen bii te wonen, kunnen daartoe verlof van de commissie van toezigt ontvangen. Op het gymnasium wordt onderwijs gegeven in: de Latijnsche en Grieksciic talen; de geschiedenis der Latijnsche en Grieksche letterkunde en antiqui teiten; de geschiedenis en geographie; de philosophie; de wiskunde; de physicachemie, zoölogie, botanie en geologie, de wiskundige geographie; het Italiaansch boekhouden; de Hebreeuwsche taal; de Hollandsche, Fran sche, Engelsche en lloogduitsche talen en letterkunde. De cursus wordt den tweeden Dingsdag in September geopend en den tweeden Zaturdag in Julij gesloten. Tot het gymnasium worden niet, dan bij uilzondering, toegelaten dan jongelingen, die den ouderdom van 12 jaren reeds hebben bereikt, nadat bij een examen zal gebleken zijndat z(j de lessen met vrucht kunnen bjjwonen. Dit examen bepaalt zich tot de beginselen der rekenkunde, de gronden der Nederlandsche en Fransche talen, dc beginselen der aardrijks kunde, een overzigt van de algemeene geschiedenis en die van het vaderland. Men verneemt, dal heden, niettegenstaande het ongunstige wedermet den volkstrein langs den Holl. ijzeren spoorweg naar Haarlem en Amster dam zijn vertrokken: van 's llage ruim 700 en van Leyden ruim 200 personen. De collecte bij de godsdienst-oefeningen voor kinderen die sedert 26 Julij 1863 in de Hooglandsche kerk alhier, geregeld om de veertien dagen, ge houden werden, heeft in dc afgeloopen 12 maanden opgebragt de som van ƒ273 93. Van die gelden zijn uitbetaald de honoraria van cenigc kerkelijke beambtendie bij de genoemde godsdienstoefeningen hunne diensten hadden bewezen, zooals voorzanger, organist, koster, plaatsbewaarders enz. enz., te zamen 94.50. De overblijvende som, ten bedrage van 179.43, is ter hand gesteld aan de commissie van godsdienst-onderwijs voor behoeftigen, aan welke deze bijdrage, bij den tegenwoordigen min gunstigen staat barer geldmiddelen, niet onwelkom was, zoodat zij die heeft aanvaard onder dank betuiging aan de jeugdige en andere gevers, met de verzekering, dat zij voor 't vervolg op hunne gaven in die bijeenkomsten blijft hopen. Aan hetgeen in de vorige weck door ons uit het Westland omtrent den staat der boomvruchten is gemeldzijn de berigten deswege uit Bos koop gelijkluidend. Veel was er door den laatsten storm afgewaaid of bescha digd, cn wal anders bij malscher zomerweder spoediger en beter tot ont wikkeling komt, zou nu klein van stuk blijven of, naar hel zich liet aanzien, naauwelijks rijp worden. Uit het verslag van de 7de vergadering der hoofdcommissie voor het nationaal gedenkteeken voor November 1813 blijkt o. a. nog, dat de heer mr. J. M. de Kempenaer heeft voorgesteld hel denkbeeld C der oprigting eener ambachtsschool te Amsterdam te beschouwen als vervallen, daar de commissie ter uilvoering voor de denkbeelden A en B (monument in het Willemspark en naald te Scheveningen) over p. m. 100,000 kan beschikken en er slechts ruim ƒ28,000 zon overblijven voorde ambachtsschool. Z. K. II. de prins voorzitter merkte echter op, dat de drie voorstellen als één geheel moesten worden beschouwd, en dat de hoofd commissie zedelijk was ver- pligt om al te doen wat in haar bereik lag, ten einde aan het gansche ontwerp, zoo mogelijk, uitvoering te geven. Dientengevolge is besloten deze financiële vraag later te behandelen. Te Haarlem heeft Maandag II. eene poging tot diefstal plaats gehad in de woning van den heer V., rustend pastoor aldaar. Terwijl deze afwezig was schelde een tot nog toe onbekend persoon aan gemelde woning die bij hel opendoen door de dienstmaagd de deur achter zich sloot, en van haar al het geld, geldswaarde, kostbaarheden enz. eischle, dat zich in de woning bevond. Toen dc dienstmaagd aan dien eisch niét gretig voldeed, bragt hij haar met een mes eenige sneden aan hals en hand toe, die met nog verdere bedreigingen om haar te vermoorden vergezeld gingenwaarop zij nu zeide den sleutel te zullen krjjgenom aan zijn verlangen gevolg te geven. Door den angst gedreven, ijlt zij naar boven, opent een achterraam in den tuin uitkomende en roept om hulp, waarop de dader zich verwijderde, vóór men in de gelegenheid was hem in handen te krijgen. Te Gorinchem is dezer dagen gevankelijk binnen gebragt zekere Cor- nelis van den Heuvel, oud 13 a 14 jaar, wonende te Leerdam, verdacht van zekeren Jan Kooiman, oud 83 jaren, mede aldaar wonende, een steen tegen het hoofd te hebben geworpen, waardoor die persoon is op den grond gevallen en zijn been heeft gebroken aan de gevolgen waarvan hij overle den is. Door de maatschappij tot bevordering der bouwkunst te Amsterdam zijn de volgende prijsvragen uitgeschreven: 1". ontwerp van een bibliotheek gebouw voor 100,000 banden, prijs ƒ250; 2°. ontwerp van eene dorpskerk voor de r. k. eeredienst, prijs ƒ100; 3°. ontwerp van eene overdekte zit plaats in eenen tuinniet breeder dan 6 elprijs 25. De troepen, in de legerplaats te Milligen vereenigdgenietennaar men verneemt, tol hiertoe eene goede gezondheid. Van de 7019 manschappen, die er bij elkander zijn, liggen er slechts pl. m. 160 in hel hospitaal. Aanst. Zondag, na de godsdienstoefening, zal er eene groote parade gehouden worden en na de parade een wedren plaats hebben, vastgesteld door Z. K. II. den prins van Oranje, waaraan vele officieren zullen deelnemen. In de Zutph. C. leest men het volgende: Bij de bestorming der Duppeler schansen hebben twee jongelingen van eene Zutphensche familie Robert cn Karei Stedman, beide in Pruissische dienst en dienende als vaan drigs bij het grenadier-regement Koninginzich zoo heldhaftig gedragen dat zij op het slagveld lot officier zijn benoemd en gedecoreerd met het lint van het voormalig ijzeren kruis, de oudste zelfs met dat der eerste klasse. De oudste, 20 jaar oud, hel commando der halve compagnie over nemende, nadat de kapitein, een lstc luitenant, een 2de, 4 onder-officiers cn 18 grenadiers waren gesneuveld, was de eerste op schans n°. 7, ver overde 4 stukken geschut en nam 4 Dcenschc officieren en 40 man gevan gen. De tweede, 19 jaar oud, was de eerste op schans n". 6 cn plantte aldaar, gevolgd door eenen korporaal, hel Pruissische vaandel. De oudste is door den koning van Pruissendie hem de hand drukte en de woorden toevoegde: Nog zoo jong en reeds zoo dapper! aan het geheele hof voor gesteld. Men verneemtdal een der beschuldigden van den moord op den pas toor te Rietmolen bij Neede, met name Duivelshof, na door eene ziekte te zijn aangetast, tot de volledige bekentenis zijner schuld is gekomen. Uit Groningen meldt men, dat dezer dagen zekere S. W., postbode van Onderdendam op W'insum, gevangen is genomen, als zich bij herhaling schuldig hebbende gemaakt aan diefstal van gelden uil de kas van den post directeur te Onderdendam. De man genoot, wegens zijnen dienstijver, ten volle hel vertrouwen van genoemden directeur.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1