LE1DSCIIE CO DRAMT. VRIJDAG 19 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel laars. Afzonderlijke nominees zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Van het ALPHABETISCH REGISTER op het Verslag der Han delingen van d^n Gemeenteraad, over 18(13 (3 vellen), zijn exem plaren verkrijgbaar, a 10 ets. per vel. BlNNENLANDSCHE BEIÜGTM. LEYDEN 18 Augustus. Wij vernemen nog, dat toen in de vorige week de secretaris dezer ge meente gedachtenis vierde van zijne 25jarige ambtsbediening, hij bij die ge legenheid aangenaam verrast werd door in zijne kamer op het raadhuis eene keurige pendule te vinden. Een opschrift, op een zilveren schild geplaatst, gaf te kennen, dal het eene dankbare hulde was van de gemeente boden aan dien hoofdambtenaar, wiens welwillendheid door hen op hoogen prijs wordt gesteld. Op de paardenmarkt, gisteren te Soetermeer (en Zegwaard) gehouden, waren ongeveer 300 paarden aangevoerd. De meeste bestonden uit beste werkpaardendoch daar schaarschte aan voeder den kooplust terughoudt bleef ook hier de handel zeer stil. De Staats-Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de eerste zeven maanden van 1864, waaruit blijkt, dat die bedragen heelt 35,821,396 47izijnde 1,425.005.27^ meerder dan in 1803. De predikant R. Brouwer, van de Doopsgezinde gemeente te Barsin- gerhornheeft voor de onlangs door ons medegedeelde beroeping naar Gro ningen bedankt. De godsdienstoefening in de legerplaats te Milligen zal aanst. Zondag voor de prot. militairen geleid worden door den heer J. Posthumus Meyes, pred. te Groningen, en die voor de r. c. militairen door den heer Piek, pastoor der parochie Putten. Men leest in het Hbl.: Ten aanzien van het mugje, dat blijkens de berigten in de dagbladen op verschillende plaatsen onzes lands verwoestingen heeft aangerigt in de tarwe, en waaromtrent door den minister van binnen), zaken nadere mededeelingen zijn gevraagd, vernemen wjjdat het kwaad inderdaad op vele plaatsen dezen zomer voorkomt en veroorzaakt wordt door de bekende tarwemug Cecidomyia iritici). Hel benadeelen der tarwe door deze mug is geene zeldzaamheid, maar het kwaad is niet altijd zoo alge meen, als dit jaar het geval schijnt te zijn. In hoever het thans ook in andere landen voorkomt, is ons nog niet gebleken. Volgens de llaagsche correspondentie der Morning Star zal, ten gc- volge van het voorstel der Londensche post-autorileiteneene nieuwe post dienst tusschen Engeland en Nederland tot stand komen. De Nederlandscbe regering zou de voorloopige bepalingen dienaangaande goedgekeurd hebben. De nieuwe dienst zou door de stoombooten tusschen Harwich en Rotterdam verrigt worden en de Londensche brieven zouden dan den volgenden morgen te Rotterdam en Amsterdam aankomen a 20 cent porto. Door den gemeenteraad van Delft zijn nog tot leeraren bij de hoogere burgerschool aldaar benoemd de bh. mr. J. van tiigch en J. C. d'Arnaud Gerkens, van 's Gravenhagede eerste voor de staatswetenschappen, de tweede voor hel hand en regtlijnig leekenen. Er waren in de raadsver gadering 16 leden tegenwoordig, waarvan er zich weder 6 huiten stemming hielden. Ook is door den raad besloten de voorgestelde geldleening, groot 115,000lot ƒ100,000 terug te brengen en de plaatsing der leening op te dragen aan de heeren van der Mandele en Zonen en A. Overgaauw Pennis, aan welke heeren provisie van e'e'n ten honderd van het ingeschre ven kapitaal zal worden vergoed. Door den gemeenteraad van Gouda is besloten hel gymnasium aldaar cp te heffen, zoodra de rijks hoogere burgerschool zal zijn opgerigt, als wanneer gelijktijdig de lalijnsche school bij hernieuwing zal worden in het leven geroepen. Te Zalt-Bommel begaven zich eergisteren drie jongelieden, even buiten de stad te water om te zwemmen. Door den golfslag ccncr voorbijvarende stoomboot geraakte een hunner in een draaikolk. Op zijn hulpgeschrei scholen beide anderen toe, doch helaas vruchteloos. Een daarvan wist zich Ie redden, maar de twee anderen, met name K. B. en J. G., de laatste als het slagtoffer van zijne menschlievende pogingen, zonken in de diepte weg en verdronken. Uit Zwolle meldt men, als een bewijs van onverschrokkenheid op jeug digen leeftijd, het volgende: Drie jongens van ongeveer 12 jaren waren in tol Zwarte Water bezig zich te baden, toen een hunner, genaamd Evert Sanders, op de diepte geraakte en, na eenige vruchtelooze pogingen om zich toven water te houden, reeds begon te zinken. De twee andere jongens tot spartelen van hunnen makker ziende, waren inmiddels naar een 16-ja- rigen knaap, met name Albertus Waaijerink, geloopen die bezig was een vlieger op te laten, en deze, zijn spel latende varen, sprong zonder aarzelen gekleed in het water en had hel geluk den drenkeling, die reeds gezonken was, behouden aan wal te brengen. Bij den gemeenteraad van Leeuwarden is van burg. en weth. een voor stel ingekomen, ter oprigling van eene rijks hoogere burgerschool met 5 jarigen cursus. De kosten van stichting zijn geraamd op ƒ60,000, en van het rijk wensclu men een subsidie te bekomen van ƒ25,000. Naar men uit Breda meldt hebben Maandag il. een vrouw van 81 ja ren, uit de gemeente Leur, en een man van 80 jaren, met name J. Hane- veer, gealimenteerde in het oude mannen-gasthuis aldaar, eene voetreis van 80 uren heen en weêr naar Kevelaar ondernomen. Te Viissingen is eergisteren bij hel aan boord komen der matrozen, werkzaam op hel fregat Adolf van Nassaude loopplank van het wacht schip gebroken, waardoor een dertigtal matrozen in het water zijn geval len, met het ongelukkig gevolg dal een hunner, een oppassend jong mensch, is verdronken. Uil Roermond meldt men, dat er te Roggel een verschrikkelijke moord is gepleegd op den landbouwer R. Het lijk moet overdekt zijn met won den en kneuzingen, zoo zelfs, dat het hoofd bijna van den romp is afge sneden. De verslagene is van eene som van ƒ150 beroofd geworden. De officier van justitie, de regter-commissaris en de substituut-griffier hebben zich dadelijk naar de plaats begeven, en riaar men verneemt zijn de vrouw, de dochter en de aanstaande schoonzoon van het slagtoffer, als de vermoe delijke daders, aangehouden. In de Jav. Cour. leest men het volgende: Vermits meer en meer bij den inlander de zucht blijkt om zich de Nederduitsche taal eigen te maken en de kennis dier taal een krachtig hulpmiddel tot zijne verdere beschaving en ontwikkeling is, heeft de regering besloten den inlander, die zich op de beoefening dier taal mogt willen toeleggen, daarin, zooveel zij vermag, be hulpzaam te zijn. In de eerste plaats wenscht zij daartoe aan te moedigen het zamenstellen van boekengeschikt om het aanleeren van de Nederduit sche taal voor den inlander gemakkelijk te maken. Zij looft mitsdien voor dergelijke boeken uit eene premie van ƒ100 voor elk door haar goedgekeurd vel druks. Bovendien zal aan den schrijver, die in eens of op verschillende tijdstippen meer dan één vel druks indient, worden toegekend: voorde eerste tien vellen eene kleine zilveren medaille, voor de tweede tien vellen eene groote zilveren medaille, voor de derde tien vellen eene kleine gouden medaille, voor de vierde tien vellen eene groote gouden medaille, voor elk boven de veertig 25 boven de premie van ƒ100. De regering behoudt zich voor het benoemen van beoordeelaren en liet goedkeuren der aangeboden werken. Het werk wordt na goedkeuring gouvernemenls-eigendom. 's GRAVEN HAGE 18 Augustus. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer A. Magnin, adsistent voor de dienst der Ned. bezittingen ter kuste van Guinea, tol het aannemen der versierselen van ridder van het Legioen van Eer, hem door den keizer der Franschen geschonken. Tot ontvangers der directe belastingen zijn benoemd: te Epc de heer A. H. Jansen, thans te Rijssen en te Sloten de heer L. Vlug, eervol ont slagen meter-taxateur van den turf, te Avereest. Z. M. heeft goedgevonden den 2,lfn luit. J. T. J. Jans, van het reg. veld artillerie, op non-activiteit te stellen. Z. M. de koning heeft aan H. Kelderman, huisvrouw van A. Ysereef, oud 22 jaren, die bij arrest van hel prov. geregtshof in Gelderland, van 2 April 1864, ter zake van vergiftigingtol de doodstraf is veroordeeld, kwijtschelding van die straf verleend en die verwisseld in vijftien jaren tuchthuisstraf. Z. K. II. prins Frederik zal zich morgen vroegtijdig naar de badplaats Soden begeven. Naar men verneemt zal Z. K. H. de grootvorst-troonopvolger tot den 28sltn dezer te Scheveningen verblijven. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Eergisteren werd een jong korporaal van het reg. grenadiers en jagers naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering overgebragt. De jon geling, die steeds door zijn gedrag en zijne kunde voor de toekomst veel van zich verwachten liethad zich in eene opwelling van drift vergeten. Op de wachtparade vermeende de sergeant-majoor, dat hij in een beschon ken toestand verkeerde (hetgeen echter wordt tegengesproken), zoodat bij gelast werd zich te verwijderen. Na afloop der parade vermeende hjj zich bij den gezegden sergeant-majoor te moeten rcgtvaardigendoch daar deze hem op eene zeer onheusche wijze ontving, ontstond er eene woordenwisse ling, die zoo hoog liep, dal de korporaal in drift aan den majoor ecu slag

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1