LEYDSCHË COURANT. WOENSDAG 17 AUGUSTUS. 1804- De Courant wordt MaandagWoensdag en Brauji Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. N". 90. 'S i\ De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 15 blad 21 en 22) der Han delingen van den Gemeenteraad. BINNENLANDSCHE BEüIGTKN 10. 9.-] 6.1 6.2 5.2 6.2 5.- 4.2 8. 6.5 LEYDEN 16 Augustus. Bij kon. besluit van 6 Aug. is aan den heer mr. H. Cock, emeritus lioogleeraar in de regtsgeleerde faculteit aan de hoogcschool alhier, verleend een pensioen ten laste van den staat ten bedrage van ƒ3500, op grond van de arlt. 43 en 48 der wet van 9/3 Mei 1846/51. Blijkens hel verslag over 1863 van hel hoofdbestuur van hel fonds ter aanmoediging en ondersleuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, nitgelragl in de algemeene vergadering, op 27 Julij II. te Amsterdam ge houden, is in dat jaar uitbetaald aan gratificatiën de som van 67575 12; aan 2013 deelgeregtigden. De verdere uitgaven over 1863 aan suppletie ten behoeve van het invalidenhuis te Leyden aan onkosten der dislricls-com- missienvan het hoofdbestuur enz. beliepen ƒ7417.60. De. uitgaven werden bestreden door de gewone inkomsten van het fonds, namelijk: de renten ad ƒ47241.88 en de opbrengst der jaarlijksche collecte, die, na aftrek der buitengewone giften, ƒ28441 06; bedroeg. De buitengewone inkomsten wa ren ditmaal aanzienlijker dan in de laatst voorgaande jaren. De giften ter gelegenheid van den 50slc° verjaardag van Neêrlands herkregen onafhanke lijkheid, zoo bij de districls-commissien als bij het hoofdbestuur ingekomen,1 bedroegen gezamenlijk ƒ4735.66;. ln het invalidenhuis te Leyden zijn verpleegd geworden 84 verminkten en iufirmc militairen, liet totaal bedrag der kosten dezer instelling was ƒ21950.96, die gedekt werden door de eigene inkomsten van het gesticht en eene suppletie uit het fonds van ƒ2356.46;. Op het gedrag der invaliden viel over het algemeen weinig nadeeligs aan te merken. Wordt het steeds met vreugde daor ons vernomen, zegt hel hoofdbestuur, zoo dikwijls dé nieuwsbladen van belangrijke schenkingen, op Bronbeek ontvangen, gewa gen, wij mogen het niet ontveinzen, dat verzorgers van het invalidenhuis te Leyden daarbij ook wel eens pijnlijk worden aangedaau door de erva ring, dat de stichting, die bijna eene halve eeuw der natie ten sieraad ver strekt, thans minder de algemeene aandacht schijnt tol zich te trekken. Op het sollicitanten-register komen thans nog voor 1100 sollicitanten. Bet hoofdbestuur blijft, met hel oog op dit groot aantal sollicitanten, de belangen van het fonds dringend bij zijne landgenooten aanbevelen, opdat weldra geen enkel strijder, die op billijke gronden de hulp van het fonds inroept, behoeft afgewezen te worden. Vijftig jaren, zegt het hoofdbestuur, zijn weldra vcrloopen sinds de oprigting van het fonds, onlangs te regt ge noemd »een monument der natie waardig," en zou de uitkomst ons be schamen, als wij iets schitterends, iets buitengewoons van de Nederlandsche milddadigheid verwachten, wanneer in het volgend jaar voor de vijftigste maal de bedehuizen worden ontsloten om den lieer der Legerscharen een dankoffer te ontsteken op den gedenkdag van de bij Waterloo bevochten zege, die voor altijd het stempel drukte op Neêrlands verlossing. Gisteren middag had te Katwijk aan Zee een treurig voorval plaats. Twee personen, de zoon van eenen aldaar woonachtigen schoenmakeren diens knecht, hadden zich in zee begeven om te baden. In een zooge- naamdeti mui geraaktbegaven hun de krachten en zijn beiden omgekomen. Korten tijd daarna zijn de lijken aangespoeld. Wij vernemen uil eene zeer goede bron, zegt de Siooinp., dat aan den gouverneur-generaal van Ned.-lndie eene concessie-aanvrage is gedaan, tol de oprigting eener sleepdienst langs de stranden onzer overzcesche bezittin gen, en aan en in de mondingen der voornaamste rivieren, met hel voor- regt tot het inrigten van benoodigdc sieephellingen met de daarbij behoorende werkplaatsen. Z. M. heeft dezer dagen aan Kiaas Mooi, gedetineerd te Amsterdam, kwijtschelding van de doodstraf verleend, waartoe bij op 29 Maart door ket prov. hof van Noordholland wegens brandstichting is veroordeeld. De straf is veranderd in eene tuchthuisstraf van 20 jaren. Tot predikant bij de herv. gemeente te Helder en Nieuwe Diep is be roepen dr. Lamping, pred. te Noordwijkerhout. Te Amsterdam werd Donderdag II. de algemeene vergadering van hel Nederl. bijbelgenootschap gehouden. Zij werd geopend in de Nieuwe kerk Wet eene feestrede van den hoogleeraar F. J. Domela Nieuwenhuis, die het 50-jarig bestaan van het genootschap op plegtigc wijze herdacht, eene schets gaf van hetgeen in dien tijd door hel genootschap was verrïgl en ten slotte opwekte tot moedig voorwaarts streven in de rigling van bijbelverspreiding ook door bijbelvertaling. Deze plegtige bijeenkomst werd door eene groote schare bijgewoond en afgewisseld door koraalgezang der weezen van de her- 'ormdc diaconie. De vergadering werd daarna voortgezet in de doopsgezinde kerk. Na de verkiezing van eenige leden van het hoofdbestuur, in plaats der aflredenden, werd verslag grdaan van den slaat van bet genootschapen werden eenige voorstellen behandeld. Bij meerderheid van stemmen werd» beslistdat dc leden van hel hoofdbestuur slem in de vergadering zouden blijven houden en geene praeadviserende slem verkrijgen gelijk sommigen wilden. Ook werd verworpen een voorstel, om den leden vrijheid te geven zich niet aan een mandaat hunner afdceliug te bindenmaar naar eigen meening te stemmen. Den volgenden dag werd door eene commissie uit het hoofdbestuur aan den voorzitter, mr. J. Messchert van Vollenhoven, een prachtig ingebonden bijbel, zijnde eene feestuitgave, ten geschenke namens dal bestuur aangeboden. De voorzitterwegens ongesteldheid zijn buitengoed nabij Haarlem, niet kunnende verlatenontving aldaar die commissie en was zigtbaar getroffen door hel hem bewezen blijk van hoogachting, en beant woordde dan ook met welgevallen de tol hem gcrigte toespraak van den onder-voorzitter, prof. Domela Nieuwenhuis. Te Amsterdam zijn dezer dagenop eene verkooping van ongebonden boeken, verkocht de romantische en poëtische werken van mr. J. van Len- nep en hebben die opgebragt de aanzienlijke som van 7573.20. Uit de legerplaats bij MiLigen meldt men van Zondag II. het volgende: Heden heeft de godsdienstoefening der gezamenlijke troepen plaats gehad. De hervormden werden toegesproken door den heer Prinshoogleeraar te Leyden, die lot tekst had gekozen Ps. LXIII: 2a, terwijl ouder begeleiding van het muziek corps van bet 8sle reg. inf. zeer voortreffelijk werd gezongen Gezang IV: 1 en Gezang LUI: 1 en tot nazang Ps. CXV11I: 14. Deze godsdienstoefening werd bijgewoond door den bevelhebber en de beide brigade commandanten Z. M. was niet in het kamp aanwezig. Na de godsdienst oefening rukten de troepen uit tot het houden eener groote parade. Dc infanterie stelde zich op de eerste en de cavallerie en artillerie op dc tweede lijn, er werd tweemaal gedefileerd, de eerste maal met divisiën en de tweede maal met gesloten bataillons. Al deze bewegingen werden door hel schoon ste weder begunstigd. Van de 24 dagendie de troepen in de legerplaats doorbrengenzullen er 17 aan groote manoeuvres gewijd zijn. In de omstreken van Zwolle zijn dezer dagen door buitenlandsche kooplieden tot zeer hooge prijzen stieren opgekocht, die, naar men zegt, tot veredeling van den veestapel in sommige streken van Duitschiand zullen dienen. Zij worden betaald tegen bet fijnste vette vee. Naar men verneemt, zal de zaak tegen den heer J. G. van Rijn, be trekkelijk de poging tot omkooping van den gevangenbewaarder Lengton, op Donderdag den 18dcn Augustus voor de regtbank te Zwolle behandeld worden. Donderdag II., in den avond, had te Kampen hel volgende ongeluk plaats. De bordeelhouder dc V., woonachtig aan den IJsselkant in het zoo genaamde Werfhuis, had met zijne dochter en twee bij hem inwonende vrouwen een rijtoertje door de stad gemaakt. Voor zijne woning komende gleed het paard van de gladde keijen en stortten paard en rijtuig in de rivier. Ofschoon spoedig hulp werd aangebragt, werden de V. en zijne dochter levenloos opgehaald. De beide vrouwen werden gered, doch dceene verkeert in eenen hoogst zorgelijken toestand. De' voerman heeft zich gered het paard is echter verdronken. Uit Breda meldt men, dat men tegenwoordig in de bosschen zeer veel vossen aantreft. Dezer dagen vond de spoorwegwachter Kloppers in een mastbosch onder de gemeente Dorst, nabij het kamp der kadetten, een nest jonge vossen. Men klaagt algemeen over de schade, welke zij aanrigten. Vrijdag 11. is in de gemeente Rijsbergen een huisje en schuur afge brand zonder dal er iets hoegenaamd is gered kunnen wordende ouders waren heide afwezig aan den veldarbeid, en hadden hunne kinderen alleen te huis gelaten, met dat gevolg, dat er een kind van circa 15 maanden in dc vlammen is omgekomen. Woensdag II. heeft op eene weide nabij de buitenplaats te Iloogc, op een kwartier afstands van Middelburg, hel Walchersch kinderzendingsfeest plaats gehad. Meer dan 900 kinderen van verschillende plaatsen waren al daar bijeen. De zorg over hen was opgedragen aan een 90-tal heeren en dames, die allen aan een onderscheidingsteeken kenbaar waren. Ten 12 ure werd het feest geopend met het zingen van een lofliedwaarna door d». J. P. Nonbebel eene toepasselijke rede werd gehouden; ook de heeren Lo- man en Jespers uit Amsterdam, benevens anderen, zijn als sprekers opge treden. Tnsschen die toespraken werden door de kinderen toepasselijke liederen gezongen. In de pause werd den kleinen brood, melk en bier aan geboden. Des avonds ten 7 ure ging ieder huiswaarts; liet weder was niet zeer gunstig, doch er was eene groote loods opgcrigt, die dikwijls tot schuil plaats tegen den regen diende. Alles is iu dc beste orde afgeloopen.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1