LETMCIIE COURANT. MAANDAG 15 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. M De prijs der Courant is f 3.per vierendeel ]aars. Afzonderlijke nommers zijn tegen lü Cents verkrijgbaar. BIlVNfiiVLANDSCffE «EHtftTEW. LEYDEN, 13 Augustus. Wjj vestigen de aandacht op de hierachter staande advertentie van j besluurderen van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix, waarbij j leerlingen worden opgeroepen voor de burgeravondschool, liet onderwijs, j dat aan deze school zal gegeven worden, is voornamelijk bestemd voor jon- j gelicden uit den nijveren burgerstand, die, nadat zij lager onderwijs heb ben genoten, zich aan hel beoefenen van hun handwerk hebben gewijd; hèl is om die reden, dat dit onderwijs alleen gedurende de avond-uren wordt gegeven. De voorbereidende kundighedenwelke worden gevorderdotn tol dit onderwijs te worden toegelaten, zijn zóó laag gesteld, dat elk jon geling, die met vrucht het lager onderwijs heeft bijgewoond, gemakkelijk het vereischte toelatings-examen kan afleggen. Voor den nijveren stand mag deze schooi als eene groote aanwinst beschouwd worden; de leerlingen zijn toch niet alleen in de gelegenheid om het geleerde te onderhouden en zich verder te oefenen, maar het onderwijs in de beginselen der natuur-, schei- en werktuigkunde en technologie is hoogst belangrijk voor hunne vorming tot bekwame werklieden. De lessen in de staathuishoudkunde zijn een uitmuntend middel om den leerling reeds op jeugdigen leeftijd gezonde denkbeelden te geven omtrent de algemecne beginselen die de maatschappij besturen. Na een tweejarigen cursus, waarin hel aan deze school te geven onderwijs is vervat, kan de leerling het meer professioneel onderwijs aan de ambachtsschool van het genootschap M. S. G. volgen en zich zóó, ter wijl hij de morgen-uren aan het beoefenen van zijn vak besteedt, voorbe reiden om als degelijk werkman in.de maatschappij te kunnen optreden. Met September aanstaande zal hel onderwijs aan deze school een aanvang nemen. Door de oprigting van deze school wordt evenwel geene de minste verandering gebragl in het onderwijs aan de scholen van het genootschap Si. S. G. als ambachtsschool, en blijft de toegang lot de lessen, onder de zelfde voorwaarden als vroeger, voor ieder opengesteld. De Christ, afgesch. ger. gemeente alhier mogt dezer dagen het genoe gen smaken het orgel in haar kerkgebouw op de IIccrengracht grootendeels vernieuwd te zien. Dit werk is ten uitvoer gebragt door de firma wed. H. B. Lohmann en J. Schaafïell alhier, die zich, naar het oordeel der last gevers, loffelijk van die laak heeft gekweten. Toen het orgel voor de eerste maal in gebruik werd genomen, werd het bespeeld door den heer J. Gode- froy, organist bij de Pielers kerk, wiens spel de kracht en de welluidend heid van het werk deed uitkomen en van zijne bekwaamheid getuigde. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 117 tol J23 personen. Z. M. de koning heeft aan den kolonel C. P. F. G. van F.mde, kom- manderende het l»te reg. inf., en den majoor A. Ophorst van Duynvan liet ls,c bal. van gemeld reg., vergund zich naar het Fransche legerkamp te Chalons te begevenom de merkwaardigheden aldaar in oogeuschouw te nemen; zij zullen in de volgende week lot dat einde naar Frankrijk vertrekken. De synode der Ned. herv. kerk heeft zich met ecu voorstelom de examina van hen die tot de evangeliebediening in de Ned. herv. kerk wen- schen toegelaten te worden, gelijkelijk over al de provinciale kerkbesturen te verdeelen, zonder daarbij in aanmerking te nemen aan welke Nederland- sche hoogeschool zij hunne opleiding hadden ontvangen, niet kunnen vereeni gen; evenmin is zij kunnen treden in een voorstel om art. 24 van het eglement op hel examen in dier voege uil te breiden, dat ook nog na eene derde afwijzing de toelating tot hel examen zou vergund worden. De synode heeft zich ook bezig gehouden met de overweging van eenige zeer belangrijke adressen betreffende de reorganisatie van het kerkbestuur en het hiervoor ingediende plan der synodale commissie, waarmede deze commissie door een algemeen kerkbestuur zou worden vervangen, belast met de waarneming van alle administratieve werkzaamheden, terwijl de synode niet dc hoogste wetgevende magt zou worden bekleed. Tegen dat plan had de synode bezwaar, van wege de daaruit tc ontstane magtsverdeeling die ligt tot botsingen aanleiding zou kunnen geven. Intusschen maakte zij van een en ander gebruik om voorloopig een aantal veranderingen in de grondregeling van het bestuur vast te stellen, die aan de eonsideraliën der prov. kerkbesturen zullen worden onderworpen. Bij de herv. gemeente te Harderwijk is tol predikant beroepen ds. ten Kokkel lluininkpred. te Oud-Alblasbij die te Hardcnbcrg ds Sypkens, pred. te Sexbierumen bij die te Zegveld de candidaat A. Schollen. Door het prov. kerkbestuur van Overijssel zijn tot de predikdienst toegela ten de lib. D. II. Teljer en W. A. Terwogt- Te Wateringen werd dezer dagen een 13-jarige jongen aangehouden, wegens diefstal van een paar gordijnen en een mes. Met voornemen om hem naar 's Hage op te zenden werd hij voorloopig in de daartoe a bestemde bewaarplaats behoorlijk opgesloten, doch den volgenden morgen was dc vogel ontvlogen. De knaap had namelijk een middel gevonden om door het schaftgat, van 9£ Itijnl. duim in het vierkant, dat zich in de deur van het gevangenhok bevindt, heen te kruipen en vervolgens de buitendeur van den toren, waarin zich de bewaarplaats bevindt, van binnen te openen en zoo te onlvlugten. Te Rotterdam is eergisteren, in den ouderdom van 73 jaren, overle den dc heer A. van Ilyekevorsel Hz., president van de kamer van koop handel, oud lid van de eerste kamer der slaten-generaai enz. In genoemde plaats is gisteren eene vrouw in de Lange Lijnstraat wonende in hare woning door zwaveldamp zoodanig bedwelmd, dat zij, hare woning verlatende, op de straat uederviel en den geest gaf. Zij bezigde de zwavel om zwavelstokken te maken. In de vergadering van hoofdingelanden van den Haarlemmcrmeerpoldcr van 10 Aug. jl. is o. a. mededeeling gedaan omtrent het plan voor een Haarlcmmermeerspoorwegwaaromtrent het dageltjksch bestuur geen voor stel wilde doen, daar eenige van hare leden bij de zaak betrokken waren, maar die hel in de ondersteuning en belangstelling aanbeval. Geldelijke deelneming was voor het oogenblik minder noodig, daar de voorloopige in schrijving van ƒ25,000 tol tegemoetkoming in de kosten volteekend was. Te Nieuwe Diep zijn met het schip Marnixkapitein Wassenaar, van Suriname aangekomen 40 Chinezen, allen suikerplanters, indertijd door de regering voor 4 jaren geëngageerd voor de suikercultuur in West-Indië. Zij zullen met scheepsgelegenheid naar Oost-Indië worden overgebragt. Van het Nieuwe Diep meldt men, dat eergisteren morgen een Urkcr vischschuitwaarin drie opvarendenin het gat is omgeslagen en de drie vis- schers daarbij zijn omgekomen. Het zoontje van den visscher, een kind win 8 jaren, is des-jniddugsnadat dc schuit was opgevischt cn binnengc- bragtuit de roef gehaald, waarin het tijdens het ongeluk lag te slapen. Tc Arnhem werd eergisteren de reünie van de afgevaardigden der waalsche kerken onder voorzitting van ds. Kronenberg geopend met eene openbare godsdienstoefening, waarbij als voorganger optrad ds. J. J. L. Luti, pred. te Middelburg. De spreker had tot tekst zijner rede gekozen Hand. IV: 15-21. De Kamp. C. deelt hel volgende mede: Maandag II. is onder de ge meente Oldebroekbij den zoogenaamden Posthoorn eene afgrijselijke misdaad gepleegd. De 20-jarige zoon van den landbouwer J. A. van Wijbe, een jong mensch van onbesproken gedrag en wandel, werd, terwijl hij op eene ladder legen een hooiberg stond plotseling door twee personenmet name W. M. enJ.S., overvallen, die de ladder omverhaalden, zoodat hij op den grond viel. Hierop bragt W. M. den jongeling een vreeselijken slag meteen ijzeren werktuig op het hoofd toe, die volgens de verklaring der genees- heeren, indien hij een duim breed verder ware gegaan, den dood tengevolge zou gehad hebben. Wat echter de misdaad nog afschuwelijker maakt is, dat de nog zeer jeugdige vrouw van W. M.waarmede deze eerst in de maand Mei dezes jaars was getrouwd, eene hoofdrol er bij speelde. Zij dreef de boosheid zoo verre, dat zij den ongelukkigen bewusteloos neerlig- genden jongeling op de borst trapte, terwijl zij .er bij uitriep, slaat hem maar dood! Daar ben ik al mede bezig, riep S.terwijl hij het slagtoffer hunner woede arm en hand verbrijzelde. Door de policie werden de daders spoedig gearresteerd en naar F.iburg overgebragt, waar zij voor den kanton- regter dadelijk hun misdrijf heieden. De gewonde verkeert nog steeds in levensgevaar en er is weinig hoop op zijn behoud. De vader van W. M. die tot den gegoeden stand behoorthad voor zijnen zoon eene nieuwe wo ning willen laten bouwendoch deze zal met zijne vrouw denkelijk wel vooreerst eene andere met goede sluiting betrekken. Naar men verneemt bestaat bij eenige industriëlen in Twenlhe het voornemen, in die streek eenige bunders heigrond aan tekoopen, om daarop eene moerbeziën-plantaadje aan te leggenten einde zijde te teelen en hunne fabrieken, bij onverhoopt gemis aan katoen, door het verwerken van zijde aan den gang te honden. Woensdag morgen heeft over het noorden der provincie Groningen een hevig onweder gewoed. Naar men meldt zijn bij die gelegenheid te Pieter- buren vier paarden en twee knechten, die voor eene schuur stonden, door den bliksem getroffen, met het gevolg, dat de paarden en een knecht on- middellijk dood nedervielen, terwijl de andere knecht in zeer bedcnkelijken toestand verkeert. In het Pelster-Gasthuis te Groningen overleed dezer dagen, zoo men zegt door verstikking, zekere weduwe, welke een model van gierigheid moet geweest zijn. Sints eenigen tijd had zij de gewoonte otn bij het naar bed gaan de lamp op de beddeplank te plaatsen, opdat zij, gelijk zij be weerde, niet zoo gemakkelijk zou kunnen bestolen worden. Op die bedde-

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1