Per Telegraaf. 'epen ende in diens innige overtuiging in zijne Israëlitische beginselen. Dordrecht achtte het ontwerp minder liberaal dan het zich den schijn gaf, Don. en oordeelde hel begrip van wetsherziening verkeerd opgevat. Dordrecht zou Van dus tegenstemmen. Leyden zou ook zijne afkeurende stem motiverendoch roren achtte dit na het door Dordrecht medegedeelde niet meer noodig. Schiedam 'ogen verklaarde zich legen. Rotterdam, zich stellende tegenover de behoefte van De het heden, achtte het ontwerp niet voldoende, ofschoon het met art. 4 een- )ster- stemmig was. Het gemis van het regt van amendement woog bij Rotterdam arden zwaar. Nadat nog verschillende afgevaardigden.hel woord hadden gevoerd en de commissie haren arbeid had verdedigd, is hel ontwerp van wet met 296 tegen 276 stemmen aangenomen. In de lieden gehouden bijeenkomst isbij de behandeling van punt 5 der beschrijvingsbrief, besloten de jaarlijksche begrooling van behoeften, tot de wederintrekking van dit besluit, te belasten met eene som van ƒ1000, om, bij wijze van proefneming, de oprigting van leeskamers bij een tiental de- parlementen te ondersteunenwelke ondersleuning niet meer dan eenmaal aan hetzelfde departement zal worden verleend. Bij de behandeling van hooi. punt 6 is aangenomen een voorstel van het dep. Rotterdam, strekkende om 6e aandacht der departementen te vestigen op de zaak der volksvermaken en eene prijsvraag uit te schrijven ter verkrijging van een populair leesboek over volksvermaken. Bij de behandeling van punt 7 is beslotenaan de hooge regering een adres te rigten met verzoek om de belasting, thans ge heven op de dienstmeisjes beneden de 18 jaren eerst te verhoogenwanneer dienstmeisjes den 21-jarigen leeftijd hebben bereikt, en pogingen in het werk te stellen, om door de onderscheidene departementen, cn in de eerste plaats door die in de groolere gemeenten vereenigingen te doen oprigtcn ter bevordering van het welzijn van dienstboden, zoo noodig met eenige gelde lijke tegemoetkoming uit de departementale of algemeene kas. Voorts wer den nog aangenomen de voorstellen van hel dep. Amersfoort: 1°. om eene commissie te benoemen, ten einde te onderzoeken welke algemeene en bij zondere middelen zouden kunnen worden aangewend om bij de ouders, die hunne kinderen de school doen verzuimen, zooveel belangstelling in het on derwijs op te wekken, dat daardoor hel schoolbezoek bevordert wordt; en 2». om hel uitkeeren van premiën aan schrijvers van schoolboekenals on- noodig en schadelijk, af te schaffen. De overige aan de orde gestelde voor stellen werden verworpen of ingetrokken. Door den voorzitter werd de ver gadering met een gepast woord gesloten. Eergisteren en gisteren is alhier ook gehouden de 47ste algemeene ver gadering der vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels. Zij werd door een groot aantal boekhandelaren uit alle deelen des lands bijgewoond. Er werden verscheidene onderwerpen behandeldop den boek handel in het algemeen of de vereeniging in het bijzonder betrekking heb bende, en welke óf dadelijk tol eene beslissing zijn gebragl óf in handen van bijzondere eomraissiën zijn gesteld. Hel laatste was het geval met het belangrijke vraagstuk nopens het uitsluitend vertalingsregt. Er is verder beslotendat de volgende algemeene vergadering in 1865 zal worden gehou den te 's Gravcnhagc. vordt en re iende ideu. Ische iger, iter, ffi', Ned, d dt nrt to. let- :n. i de eeri ïaatl de ge- De toe- idi- vre ten ZS :eft xe- BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELA.ti D. LONDEN, 9 Augustus. The Levant Herald zegt, dat de moeijelijkbcden tusschen de Porte en de Protestanlsche zendelingen uit den weg zijn geruimd op eene wijze, die in elk opzigt mag geacht worden voldoende en billijk te zijn, zoo al niet aan al de wenschen der laatslcn is te geinoet gekomen. De bureaux en bibliotheken der zendelingen zijn op nieuw geopend en aan de agenten is volle vrijheid gegeven om in hunne kerken te prediken voor allen die hen hooren willen; hel zal hun evenwel verboden zijn zulks in de khans of andere publieke plaatsen te doen. Het is geoorloofd, dat de bijbel in alle boekwinkels worde verkocht, doch de colportage is verboden; tevens zullen er geene werken mogen worden verkocht, waarin de Mohammedaansche godsdienst wordt aangevallen. De bekeerde inboorlingen, die gevangen ge nomen waren, zullen voor hunne eigene veiligheid cn als maatregel tegen eene volksbeweging, tijdelijk de hoofdstad moeten verlaten naar eenige plaats in de provincie, alwaar een Engelsche consul is gevestigd, terwijl de Porte op zich heeft genomen gedurende dien lijd voor hunne familiën te zorgen. Door hel comité der werklieden te Liverpool is een jagl aangekocht oui aan Garibaldi te worden aangeboden. De kosten beloopen eene som van 1500 Op Jersey heeft een treurig ongeluk alles in verslagenheid gedompeld. Eene jeugdige weduwe, mevr. Bonchin, was na het gebruik van een zeebad naauwelijks op het strand teruggekeerd en bezig zich te kleeden, of men deelde haar mede, dat haar zoontje, dat nog in zee was, op hel punt stond te verdrinken. Oogenblikkelijk stortte zich de moeder in zee, om haar kind aan de golven te betwisten. Op het noodgeschrei, dat zij middelerwijl aanhief, snelden van alle kanten personen toe, en het strand leverde een schouwspel van namelooze verwarring, schrik en ontzetting. Het kind werd gered, maar de moeder verdween in de golven, en eerst na twee uren werd haar lijk teruggevonden. Eene jonge dame is mede omgekomen bij de pogingen, door baar aangewend om de ongelukkige moeder in de redding van het kind behulpzaam te zijn. Nabij Bristol, in hel district Ontario, staat New-York, zijn op 700 voet diepte pelroleutn-bronnen ontdektwaarvan de olie overeenkomt met die van Canada. Tc Dublin is de eerste steen gelegd van een gedenkteeken voor den bekenden volksredenaar O'Connell. Hoewel de geestdrift des volks buiten gewoon was, is de openbare orde bij deze plegtigbeid niet gestoord ge worden. De stad Georgetown, in Britsch Guyana, waarvan in April II. een aanzienlijk gedeelte door brand werd vernield, is op nieuw door eene der gelijke ramp getroffen. Meer dan de helft van hetgeen nog over was is in de ascli gelegd. Den 4Jen Julij even na middernacht ontstond de brand, welks oorzaak nog onbekend blijft, in het magazijn van den heer F. Pe- reira in de Waterstraat, waarboven het logement was van inrs. Anne Bil- lington. De vlammen sloegen al voort en verteerden wat haar voorkwam. De schade is zeer groot. Zij wordt op ongeveer 1,500,000 begroot; niet minder dan 150 gebouwen liggen in puin en asch. Berigten uit New-York van 30 Julij bevatten het volgende: De gene raal Grant is met twee corpsen naar den noordelijken oever van de James- rivier opgerukt en heeft zich op 10 mijlen afstands van Richmond verschanst. Volgens een gerucht heeft hij het beleg voor Petersburg opgeheven. De generaal Lee heeft het noordelijke corps onder generaal Butler hij Bermuda Hundreds aangevallen, maar is teruggeslagen. De zuidelijken zijn Cham- bersbury in Pennsylvanië binnengerukt. De noordelijke generaal Sherman heeft Atlanta thans naauwer ingesloten. Op Long-Island hebben zware boschbranden plaats gehad, veroorzaakt door de groote droogte. Over New-York hing dientengevolge gedurende eene geheele week eene dikke rook. De schade is groot. The Japan Herald betreurt het, den politieken toestand niet gunstig te kunnen afschilderen. Wel hadden er geene belangrijke gebeurtenissen plaats gegrepen, doch een tal van kleinigheden boezemde onzekerheid, zoo al niet bezorgdheid in. Er zijn donkere wolken aan den politieken hemel, zegt dit bladdreigen zjj met gevarenof zullen zij schadeloos voorbij drijven? Dit zijn de belangrijkste vragen, welke de beste wcerprofelen der Japansche politiek te vergeefs trachten op te lossen, omdat inderdaad de gebeurtenissen zulks alleen kunnen doen. FKANKRIJK. PARIJS, 9 Augustus. De koning van België is thans weder naar Brussel teruggekeerd. In een schrijven uit Peking van 27 Mei, door den Constitulionnel medegedeeld, wordt het volgende gezegd: De welligi onbedachtzame ijver onzer zcndclingpredikers in zekere provinciën van liet Chinesche rijk heeft bedroevende uitwerkselen gehad. In verscheiden districten zijn de inlandsche Christenen door de andere bevolking, onder oogluiking van de overheden, in persoon en have aangerand en mishandeld. Zoodra de Fransche gezant te Peking daarvan kennis kreeg, heeft hij zich lot de Chinesche regering gewend, doch eerst enkel onder 's hands, ten einde geen voedsel te geven aan het vermoeden der Chinesche overhedendat Frankrijk de zaak der godsdienst bezigt als een voorwendsel lot inmeniging in de zaken van het Chinesche rijk. Deze eerste slap is echter vruchteloos geweesten toen heeft onze gezant ofliciëel op naleving der verdragsbepalingen aangedrongen. Hij heeft nog geen antwoord ontvangen. I» It USS EN. BERLIJN 9 Augustus. Men wil weten, dat de vredesonderhandelingen nog in deze week te Weenen zullen geopend worden. Pruissen zal daarbij door den lieer von Werlher, Oostenrijk door baron Brenner vertegenwoordigd zijn. Van een vertegenwoordiger van den Bond is geen sprake. Men verneemt, dat Oostenrijk en Pruissen thans onderhandelen over een bij den bondsdag te doen voorstel betreffende de invoering van een ge meenschappelijk voorloopig bestuur voor de hertogdommen. Naar men verneemt heeft de koning bevolen, dat een gedeelte van hel geschut, op de Denen veroverd, zal gebezigd worden om een gedenkteeken daarvan te gieten, hetwelk in deze hoofdstad zal worden opgcrigt. Uit Kopenhagen meldt men dat de opening van den rijksraad dooi den koning met veel luister beeft plaats gehaddaarop is hij terstond tot 3 October verdaagd. In zijne rede heeft de koning den ongunsligen staat van zaken te kennen gegeven en tol vertrouwen op de loekomst opgewekt. Omtrent de grondslagen, waarop de rcgtstrceksche vredes-onderhande- lingen tusschen Denemarken en de Duilsche mogendheden zijn geopend, laat de Berl. Tid. van Kopenhagen o. a. zich aldus uit: Het is de harde wet van den veroveraar, waaraan de verbonden mogendheden ons willen onderwerpen. Immers het plan is niet minder dan twee vijfde gedeelten van Denemarkens grondgebied aan hetzelve te ontnemen, hel te bcrooven van de provinciën, aan wier bezit hel tot nog toe zijn betrekkelijk gewigl in het stelsel van het politieke evenwigl des noordens te danken haden eindelijk 2 a 300,000 Sleeswijkersdie Dcrnsch spreken en trotse!) op hunne Deensche nationaliteit zijn, te onderwerpen aan de Duitsche regering van het toekomstige Sleeswijk-Holstein. Men beseft .hoe'hard het onze rege ring valt toe te treden tot bedingen, waardoor Denemarken een zoo groot deel van het bescheiden gebied, dal het op de landkaart van Europa het zijne noemt, zal verliezen. Wij hebben niet de minste hoop, dat de mogendheden hare eischen zullen verzachten. Doch hoe zware en smarte lijke opofferingen ons ook worden opgelegd, Denemarken zal die moedig weten te dragen en het zal trachten zich uit den tegenspoed op te beuren door het ontwikkelen zijner binnenlaiidsche hulpbronnen. Naar men uit llongarye meldt mag men zich aldaar in dit jaar met eenen overvloedigen oogst verblijden. De Russische Invalide wijst op den heugelijken afloop van den Cau- casischen oorlog, liet veroverde land belooft belangrijke voordeelen aan Rusland. Het ophouden van den oorlog geeft eene besparing van 80 millioen roebels jaarlijks; daarenboven zal nu ook hel leger in die streken ingekrom pen kunnen worden. Indien nu de Russische regering een spoorweg aan legt van Tiflis naar Baku aan de Kaspische zee, met een tak naar de Per zische grenzen, dan, meent dit blad, zal zij eerst de sleutels van Azië in handen hebben. ALTON A 10 Augustus. De Schlesw. Holst. Zeit. meldt, dat de baron von Scheel-Plcssen per telegraaf naar Weenen ontboden en derwaarts ver trokken is. NEW-YOBK, 30 Julij. De Zuidelijken schrijven zich de overwinning

Leydse Courant | 1864 | | pagina 3