LEYDSCHE COURANT. 1804- N". WOENSDAG 10 AUGUSTUS. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers Cents verkrijgbaar. zijn tegen 10 BlXNENLANDSCir*] BE 1 ÏGTEN. LEYDEN9 Augustus. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelenten behoeve dezer gemeente gehevengedurende de maanden Jolij 1863 en 1864, alsmede van die. opbrengst over de eerste zeven maanden dier heide jaren. MIDDELEN. Geslagl(ii? opeen <e» en inv Binnenl. Gedistilleerd (ia ivoer) Binnenl. Gedistilleerd [idem) Buitenl. Gedistilleerd (idem) Gemaal eigen middel Wijn, Fruit enKnnstwijn(i'd Zuivere opbrengst over de maand Juli). 1863 f 1514.89 7689.47; 38.65" 5618.67; 1012,424 1864 1604.86 8502.91 5733 49 1399.12' ƒ15874.114 Zuivere opbrengst over de s eerste 7 maanden. 1863 13114.77 43559.43; 1122.97 39927.09; 11114.25 17240.39 ƒ108838.52 1864 14107.64; 45244.95; 46458 29; 11549.92; 7117360.82 lieden viel aan onzen geachten gemeente-secretaris, jhr. mr. J. N. van Puttkammer, het voorregt ten deel terug te mogen zien op een tijdvak van 25 jaren, gedurende hetwelk hij in die betrekking werkzaam is geweest; een tijdvak waarin hijhet zij met eerbied voor 's mans bescheidenheid gezegd, met voorbeeldigen ijver de belangen der gemeente behartigde. Hiervoor erkentelijk, boden hem heden morgen Burgemeester en Wet houders en de drie oudste leden van den gemeenteraadnamens dezen bij eene hartelijke heilbede, een prachtig geschenk aan, tot een blij vend aandenken aan dezen voor hem zoo hengelijken dag, namelijk een zilveren beeld, voorstellende de Leydsche stederaaagd, in de regterhand een krans houdende, waarmede de loceigening aan den jubilaris wordt gekroond. Ook de beambten ter plaatselijke secretarie braglen hem hunne gelukwen- schen, en mogten bij die gelegenheid het ondubbelzinnigst bewijs ont vangen van de achting die de jubilaris hun toedraagt, en dat getuigt van de hartelijkheid die er tusschen hem en de beambten bestaat. Moge het den jubilaris te beurt vallen, onder Gods zegen, nog lang ten nutte der gemeente niet alleenmaar ook in andere hem opgedragen betrekkin gen werkzaam te zijn, en hem daartoe de noodige krachten en gezondheid geschonken blijven. Door den jubilaris wordt heden ten zijnen huize aan de leden van den gemeenteraad een diner aangeboden. Zondag 11. is alhier in 90-jarigen ouderdom overleden de heer dr. G. Salomonvroeger praelector in de verloskunde alhier en die zich in dat vak eenen gunstigen naam had verworven. Naar wij van eene geloofwaardige zijde vernamen, bestaat bij het be stuur dezer gemeente het bepaald voornemen om de hoogere burgerschool inet vijfjarigen cursus met de maand October aanstaande te openen. Regle ment en programma der lessen zullen eerlang worden vastgesteld en open baar gemaakt. Het laatste behoort al de vakken te omvatten, bij de wet op het middelbaar onderwijs aangewezen. Voor de toelating der leerlingen, voor de laagste klasse bestemd, zal vermoedelijk hel bezit dier kundigheden worden geëischt, welke bij goeden aanleg, na een trouw bezoek der scho len voor meer uitgebreid lager onderwijs, op twaalfjarigen leeftijd verkrijg baar te achten zijn. Heden morgen is eene batterij van de alhier in bezetting liggende veld-artillerie naar de legerplaats te Milligen vertrokken. Ook is hier, mede met beslemming derwaarts, doorgetrokken het 3de bat. van het reg. grena diers en jagers uit 's ilage, om te Oudshoorn nachtverblijf te houden. Z. M. de koning zal zich, naar men verneemt, Zondag e. k. in het kamp bij Milligen bevinden en aldaar de godsdienstoefening der protestanten bijwonen, onder het gehoor van den hooglecraar J. J. Prins. Hel berigt van de Arnh. C., betreffende bel aftreden van den gouver neur-generaal van Ned. Indie, wordt tegengesproken. Zaturdag avond is in de oostelijke provinciën van ons land een groole vuurbol gezien, die zich met aanmerkelijke snelheid door hel luchtruim be woog en zich daarop verdeelde in verschillende bollen van eene schitterende kleur. Zij verdwenen als vuurpijlen. De hoogleeraar W. J. A. Jonckbloet heeft de betrekking van lid der tweede kamer aangenomen. Naar men verneemt zal hij voor het professo raat le Groningen bedanken. Gelijktijdig met de groote tentoonstelling van voortbrengselen van tuin bouw, die in bet voorjaar van 1865 in het Palais van Volksvlijt te Amster dam zal worden gehouden, is bepaald een internationaal congres van kruid kundigen en beoefenaren van den tuinbouw. Tot het organiseren van dit congres zijn, naar men verneemt, uilgenoodigd prof. F. A. W. Miquel, te Utrecht, en dr. N. W. P. Hauwenhoff, te Rotterdam. Het hoofdbestuur van het Ned. bijbelgenootschap heeft aangekondigd, dat hel vijftigjarig beslaan van dat genootschap Donderdag e. k. in de Nieuwe kerk te Amsterdam godsdienstig zal worden gevierd. Bij die gelegenheid zal door den hooglceraar F. J. Domela Nicuwenhuis eene feestrede worden uitgesproken. Door den kerkeraad der Ned. Iierv. gemeente te Delft is, ter vervul ling der bestaande vacature, het volgende 12-1 al van bh. predikanten gevormd Acquoy te Zalt-BommelDardenne Ankringa te Geervliet, Astro te Vlissin- gen Bt'ijce le Aarlanderveen Cramer te Charlois, Essenius Greef te Koog aan den Zaan, dr. Krijt te Berkel, Rooijaards te Ooslerwijk, van Toore- nenbergen te Groningen, van Voorthuyzen le Voorburg, van Witsenburg te Bergen-op-Zoom en Zegers le Oosterbeek. Zaturdag 11. is te Rotterdam de eerste steen gelegd voor een kerkge bouw ten behoeve der Hoogduilsche prol. getneenie aldaar. Berigten uit Syrië, te Amsterdam ontvangen, melden, dat de door me- jufvr. A. A. Bergcndahl c. s.onlangs gezonden drie kisten met kleederen aldaar met groote blijdschap en in goeden slaat zijn ontvangen, alsmede dat de diacones in het weeshuis te Beyruth weldra te Amsterdam hoopt te komenvooral tot mededecling van bijzonderheden omtrent den toestand aldaar, tot betuiging van dank voor de verleende hulp en tot verdere aanbe veling der belangen van de overgeblevene betrekkingen der vervolgde en ver moorde christenen in Syrië. Naar men uit Breda meldt zal het voormalige klooster der Tempeliers, eene ruïne uil de 17de eeuwgelegen op Steenakker onder de Beekher bouwd en tot een nonnenklooster ingerigt worden. Te Middelburg werd Donderdag avond, omstreeks half elf ure, de ker misvreugde gestoord, door het geroep van brand, en wel op de heerenbenrs alwaar een groot gedeelte der voornaamste kramen is geplaatst. Twee kra men, een van den heer Leo, in galanteriën, en een van mejufvr. Douvres, in linnen en corsetten, zijn met al het inwendige grootendeels vernield, terwijl twee andere zwaar zijn beschadigd. De oorzaak van dit onheil wordt toegeschreven aan een der kramers, die bij het sluiten van zijne kraam het ongeluk had, dal het zeil met een der gaspitten in aanraking kwam, waardoor de vlam zich onmiddellijk aan het belendende mededeelde. Aan spoedig toegesnelde hulp van de brandweer, de schutterij en vooral van het garnizoen, alsmede aan de windstilte is het te danken, dat men den brand weldra meester was, waardoor grootere rampen zijn voorkomen. Men verneemt, dat drie kramers voor hunne goederen verzekerd zijn; hunne schade wordt op ƒ3500 begroot. Te Isabclla-poldcr (Zeeland) had Zaturdag 11. een boerenknecht, met een wagen met twee paarden bespannen te huis komende, de onvoorzig- tigheid de hoofdstellen af ie doen voor dat de strengeu losgemaakt waren. De paarden, zich los van den wagen wanende, gingen terstond door, met het treurig gevolg, dat de knecht, die nog voor de paarden stond, onmid dellijk ter neder geworpen, door paarden en wagen overreden werd en op de plaats dood bleef. 's GRAVENHAGE 9 Augustus. Door Z. M. is aan den loodsschipper lste kl. C. C. Griekde zeelood- sen H. de Wijn, K. Vos, C. Abbenes Czn.C. Rzn. Ran, D. Hofstee; den loodskweekeling lstc kl. G. Troost; den loodskvveekeling 2de kl. W. Rzn. Ran, en den matroos P. Biersteker; uitmakende de bemanning der Texelsche loodssloep n°. 3, vergunning verleend tot het dragen der gouden medaille, aan het lint der orde van St. Wladimir, httn geschonken door den keizer van Rusland, voor de in de maand December 1863 bewerkstel ligde redding der bemanning van het Russische brikschip William. De adspirant-ingenieur W. B. Mensing is benoemd tot ingenieur 2de kl. voor het vak van scheepsbouw in Ned.-Indië. Tot commissaris van policie te Hoorn is benoemd de heer A. L. Wie- ckert, thans in die betrekking te Brielle, en tol commissaris van policie te Briellc C. II. W. Spoelder, thans brigadier-majoor der rjjks-veldwacht te Arnhem. Tol apotheker 3dc kl. bij de militaire geneeskundige dienst in O. 1. zijn benoemd de voor die betrekking opgeleide kwcekelingcn der pharmacic J. A. R. Erkclens en E. B. P. van Harreveld. Z. M. heeft den'kapitein ter zee S. FaberHuys, benoemd kommandani van het fregat Adolf Hertog van Nassau, op zijn verzoek, op pensioen gesteld, en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein ter zee O. A. Uhlenbeckthans non-actief. Z. M. de koning zal morgen vroegtijdig uit de residentie naar hel Loo

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1