LEYKSCIIE (01 KAM. MAANDAG 8 AUGUSTUS. 1864. De Courant wordt Maandagff oensdag cn Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. i\°. 95. De prijs der Courant is f3.per vierendeel /aars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BLVMNLANDSICHE BERIGTEN. LEYDEN 6 Augustus. Programma der muziekstukken welke Maandag avond ten half zeven ure, bij gunstig weder, door het muziekcorps der diensld. schutterij op het Plantsoen zullen uitgevoerd worden: N°. 1. Gaus Marsch (Urban); 2°. Ou verture Les Montenegrins (Limnander); 3°. Gesknge Polka (Wijsman)4°. Le Télcgraphe musical, Charivari (Kühncr); 5°. Hei maths Klange Walzer (La- bitzky); 6". Pas redouble (Dunkier). Bet aantal zwemmers en baders aan de zwem- en badinrigting Rhijn- zigt bedroeg gedurende de maand Julij 7528. Heden middag is op de lloelenachlergracht het zevenjarig dochtertje van C. Goddijn, hoogstwaarschijnlijk al dartelende, in bet water geraakt. Een klompje, dal aan den kant van den wal stond, deed hel gebeurde ver moeden. Toen bet uit het water gehaald was, bleek het reeds levenloos le zijn. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomeuen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 99 tot J23 personen. Z. Exc. de commissaris des koniugs in deze provincie beeft gisteren, bij gelegenheid van een bezoek dat hij aan onderscheidene gemeenten in den omtrek brengt, eenen geruimen lijd vertoefd in de zoutziederij het Anker van de hceren Soumain en de Koning, te Oegslgeest. Deze inrigliug werd door Z. Exc. met belangstelling bezigtigd; zelfs liet bij zich omtrent vele bijzonderhedende werkzaamheden betreffende, inlichtingen en ophel deringen geven. Ten hoogste voldaan over de voorkomendheid, waarmede hij was ontvangen, verliet hij die inrigting, daarbij te kennen gevendedat zij ten volle de aandacht verdiende cn zijne ingenomenheid in ruime mate had opgewekt. Uit Hijnsburg wordt ons gemeld, dal de late bloemkool-planten, on langs na het rooijen der aardappelen gepoot, zeer ongunstig staan, en zoo de regen nog langer uitblijft geheele mislukking van dat gewas zal te wach ten zijn. Het vervoer van vroege bloemkool werd dezer dagen nog met goed gevolg voortgezet. Even als het vorige jaar zijn, naar men ons meldt, de bouwlieden genoodzaakt hun vee, op de meeste hoog gelegen weilanden loopende, hooi cn water le brengen, zal het niet van honger en dorsl omkomen, terwijl de melkgevende koeijen sterk beginnen te verminderen. De minister van financien heef: ter kennis van belanghebbenden gc- bragt: dat in het jaar 1864 zullen worden aangesteld veertien surnumerai- ren der directe belastingenin- en uitgaande regten en accijnscndat op den 20stcn September aanst. zal worden afgenomen het vergelijkend examen, in art. 1 van het kon. besluit van 19 April 1859 vermeld, en dat de ver zoekschriften om toelating tot dat examen behooren te worden ingezonden aan het dep. van flnancifn vóór of op 31 Augustus aanst. Om tot het examen te worden toegelaten, moet men op 1 Julij van dit jaar den ouder dom van 19 jaar hebben bereikt, en niet ouder zijn dan 25 jaar, en min stens gedurende één jaar zijn werkzaam geweest op eene directie, controle of kantoor van ontvangst der directe belastingenin- en uitgaande regten en accijnscn. De algemeene synode der ned. herv. kerk heeft hare dezer dagen ge houden zittingen o a. gewijd aan dc behandeling van het concept-reglement voor de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predi kanten, tot uitvoering van art. 23 van het algemeen reglement, en zooda nig reglement vastgesteldom naar de prov. kerkbesturen le worden ver zondenopdat deze er hunne stem over uitbrengen. Door hel prov. kerkbestuur van Zeeland is de heer W. C. Meyer, pred. te Retranchementuit de evangeliebediening ontzet, ter zake van on- «hristelijken wandel; hij is tevens in zijn hooger beroep op de synode door deze niet ontvankelijk verklaard. In de maand Julij zijn over den Holl. spoorweg vervoerd 180,509 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ147,463.82. De opbrengst van het goederen-vervoer was ƒ21,679.50. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 185,551het vervoer van goederen ƒ49,764en het vervoer van reizigers en goederen door direct verkeer met Duitschland 90,972 opgebragt. Uit Indie schrijft men aan de Arnh C. »Op Java loopt het gerucht, dat de gouverneur-generaal Sloet van den Heele den wensch zou koesleren yan zijne hooge betrekking ontheven te worden, en met October van dit jaar zou willen repatriëren. Wat hiervan is, zal men in Nederland mis schien beter welen." In het laatst van hel vorige jaar heeft dc beer J. J. van der Maaden concessie gevraagd voor hel leggen van een spoorweg ter directe verbinding van Amsterdam met Rotterdam. Dezer dagen heeft nu een geschrift hel licht gezien, waarin de ingenieur J. Gosschalk den weg beschrjjft, dien inen wenscht aan te leggen, eene begrooting der kosten van aanleg en dei vermoedelijke opbrengst levert en tracht aan te toonen, dat door de uitvoe ring van dit plan de beide genoemde sleden op de doelmatigste wijze zullen worden verbonden. Uit het boekje blijkt o. a.dal de weg zou loopen ovct Ouderkerk, Uithoorn, Nieuwveen, Nieuwkoop en AarlanderveenAlphen j Boskoop, Moerkapelle en Hillegersberg en 58 kilometers lang zou zijn welke afstand met een trein van gemiddelde snelheid in l£ uur zou kunnen worden afgelegd. De lengte van den spoorweg van Amsterdam over Ulreclr naar Rotterdam bedraagt 87 kilom., en die van den weg over 's Gravenhagi 84 kilom. Volgens het plan van mr. Amersfoordt zou de afstand tusschei beide sleden minstens 68, en volgens dal van de heeren van Vlissingen et de Bruyn minstens 72 kilometers bedragen. De kosten voor den aanleg van den weg volgens het plan van den heer van der Maaden worden op ƒ6,000,001 en dus op ƒ100,000 per kilometer geschat, terwijl de zuivere opbrengst al: minimum op ƒ300,000 wordt begroot, hetgeen 4' pCt. zou bedragen van het. kapitaal, voor aanleg en exploitatie-materieel benoodigd. Hbl In den gemeenteraad van Delft is van burg. en welh. hel plan inge komen tot het aangaan eencr geldleening groot 115,000 a 4; pet. Bij de te Hoorn gehouden herstemming ter verkiezing van een lit' voor de tweede kamer zijn uitgebragt 1730 stemmen. Gekozen de heer mr. W. Baron van Goltstcin, met 878 stemmen. De lieer mr. jhr. W. T Gevers Deynoot verkreeg 847 stemmen. Te Nieuwe Diep heeft een treurig voorval plaats gegrepen. Terwijl de zeesoldaten van hel blokschip IVeptunus bezig waren met schijfschieten lei hoogte van de oesterput, passeerde er een Urker visscherschuitwaarvan de knechtterwijl bij bezig was het zeil te laten valleneen schol aan den hals kreeg, tengevolge waarvan hij dadelijk een lijk was. De onge lukkige was onlangs gehuwd en slechts 31 jaar oud. Zoo men zegt was de schipper door de schijfschieters gewaarschuwd en zou de knecht geroe pen hebben»Ze zullen mij niet raken." Dingsdag II. reed op de boerenhofslede Klein Hel, onder Nijkcrkeene ploeg met twee paarden bespannen, en bestuurd door een landbouwer, langs een bijenstal. De bijendie in vlugt warenvielen op de paarden aan waarvan er een spoedig aan de ontvangen wonden stierf, terwijl de dood van hel ander te gemoet wordt gezien. De landbouwer heeft geen letsel bekomen. Te Brommen is in den nacht van Dingsdag op Woensdag jl. weder eene poging lot diefstal gedaan door middel van inbraak in de r. k. kerk. Blijkbaar is men door een der glasramen ingeklommen na eene ruil gebro ken te hebben. Ook de sluitingen der kerkdeur en die der oflerbus zijn verbroken, de laatste eebter boogst waarschijnlijk met slecht gevolg, daar de bus juist een paar dagen le voren geledigd was. Naar men verneemt, werd den 28st,n Julij II. te Oldenzaal een meisje gedagvaard, om op den 3dc» dezer, voor den regter van instructie bij de arrond.-regtbank le Zutphcngetuigenis in zake den moord, op wijlen den oud-pastoor Leus, te Rietmolen gepleegd, af te leggen. Zij stierf den daar- aanvolgenden morgen plotseling, onder brakingen," zeer hevige pijnen cn benaauwdhedendie men aan zelfvergiftiging meent te mogen toeschrijven. Men vermoedtdat zij hoogst belangrijke mededeelingen omtrent deze zaak doen kon, maar daartegen opzag. Zondag II. had een te Gorredijk vertoevende schipper met zijn gezin stamboonen gegeten. Na den maaltijd werden allen, de een meer dan de ander, benaanwd en kregen hevige pijn. Binnen korten tijd waren twee der kinderen overleden, terwijl de overigen nog in zorgwekkenden toestand verkeeren. Na onderzoek is gebleken, dal de boontjes gekookt waren in een koperen ketel, die niet vertind was, zoodat er vergiftige deelen uil het koper in dc boontjes waren getrokken. Donderdag nacht is onder de gemeente Prinsenhage de bouwhoeve lloschdaal, bestaande uit woning, stal en schuur, met al het hoornvee en de varkens een prooi der vlammen geworden. De oorzaak wordt aan broei- jing van het hooi toegeschreven. - In de gemeente Emmikhoven zag men dezer dagen zekere Annigje Kind, eene vrouw van ruim 102-jarigen ouderdom, werkzaam met vlas pluk ken bij den landbouwer de Kok. Zij geniet nog eene goede gezondheid en is in het bczii van al hare vermogens. Te St. Michiels Gestel werd ruim 25 jaren geleden een kind gevonden, dat den naam van Maria van de Wilg ontving, liet groeide op zonder dat het eenig narigt omtrent zijne ouders ontving. Onlangs echter is on verwacht een brief bij den pastoor bezorgd, het verzoek inhoudende om berigten omtrent dit kind in te winnen; men wenschte te welen of het

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1