LEYMCUE COURANT. k v VRIJDAG 5 AUGUSTUS. N". 94. bimenlandsciis behjgten. ft 1804« j)t Courant wordt MaandagIf'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. De prijs der Courant is 3.— per vierendeel Jaars. Afzonderlijke ttommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. LEYDEN, 4 Augustus. In dc maand Julij zijn binnen deze gemeente geboren 107 kinderen, als: 59 zoons en 48 dochters. Overleden G8 personen, als: 8 mannen, 6 vrouwen, 29 zoons en 25 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Voltrokken 27 huwelijken. De berigten uit deze omstreken omtrent den thans bjjna geeindigden hooibouw zijn, door elkander genomen, gunstig, daar er eene goede qua- lüeil en eene bevredigende hoeveelheid hooi is gewonnen. Ten gevolge der groote droogte staan de weilanden echter zeer schraalerg vooral langs de duin kanten, waar volkomen dorheid heerscht en het vooruitzigt reeds lang bestond dal er aan geen hooibouw zou kunnen worden gedacht, liet hooi is hoog in prijs en zal, naar men verwacht, nog aanmerkelijk rijzen. Uit den meerderen aanvoer van vee op de markten is gebrek aan voeder reeds dui delijk af te leiden, en die aanvoer zal, naar den stand van zaken te oor- deelen, op de najaarsmarkten nog toenemen, doch met flaauwen handel gepaard gaan. De mfnister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dal op Woensdag 14 September aanst. door de onderscheidene plaatselijke of garnizoens-kommandanten tot de aanbesteding der leverantie van four- rages zal worden overgegaan ten behoeve van de corpsen te paard, welke van 1 November a. s. tol en met 31 October 1865 garnizoen zullen houden te Amsterdam, Haarlem, :sGravenhageLeyden Utrecht, Amersfoort, Arnhem, Zutphen, Deveuier, 'sBosch, Breda, Maastricht, Roermonden Venlo. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge bragt: dal in het jaar 3864 zal worden aangesteld e'e'n surnumerair voor de dienst der directe belastingen en het kadaster, dal op den 20sten Sept. aanst. zal worden afgenomen het vergelijkend examen, in art. 1 van het kon. be sluit van 13 Junij 1860, n°. 53, vermeld, eu dat de verzoekschriften om toelating lol dal examen behooren te worden ingezonden aan het dep. van financiën vóór of uiterlijk op den 31slcn Augustus 1864. Om te worden toe- gelalen moet men op 1 Julij van dit jaar den ouderdom van 19 jaren heb ben bereikt en niet ouder zijn dan 25 jaren. Van wege de Ned. handelmaatschappij zal op 18 Augustus aanst. te Amsterdam o. a. de aanbesteding plaats hebben van de levering van 1625 Ned. elien laken en circassienne, 700 dito donkerblaauw grein, 640 stukken imitatie-katoen, 635 dito kussensloopen katoen104 dito hemden-katoen, 50 dito bont katoen, en 347 stuks wollen dekens. In het hoofdkiesdistrict Winschoten zijn bij de plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van de tweede kamer uitgebragt 516 stemmen. Gekozen de heer dr. W. J. A. Jonckbloel, hoogleeraar te Groningen, met 298 stemmen. De heer T. Borgesius verkreeg 216 stemmen. Eerstdaags zal voor het prov. gereglshof in Zuidhollaiid leregt staan de dienstbode Sophia van Staverenoud 26 jaren laatst woonachtig te Aarlanderveenbeschuldigd van kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. Uil de acte van beschuldiging blijkt hoofdza kelijk: dat de beschuldigde in hare verschillende verhooren beeft erkend, dal zij in den nacht tusschen den 3del1 en 4den April jl. ten huize harer ouders in de schuur is bevallen van een kind van het mannelijk geslacht; dal zij vervolgens naar de woonkamer is gegaan om een mes te halen en dit genomen heeft uil eene kast, zonder dat hare onders daardoor wakker zijn geworden; dat zij, in de schuur teruggekomen, op hare hurken bij bet kind is gaan zitten, het hoofd van het kind, dat op den rug lag, door optilling naar voren heeft gebragt en met bel mes de eerste verwonding in den nek toegebragl; dat zij niet weet, waar zij het kind verder heeft ge sneden, ook niet, dat zij er de armen, maar wel dat zij er stukken heeft afgesneden, denkende dat men de enkele stukken niet als van een kind herkomstig zou herkennen; dat zjj in het verminken van het kind is ge stoord gewordendoordien eene buurvrouw hare zonen opriep en zij vreesde dat hare ouders ook daardoor wakker zouden worden; dat zij de over blijfselen van het kind in een pot heeft gedaan en deze zonder om te zien in het water geworpen dat zij vervolgens de pot in het water heeft uitge spoeld en weder in huis gebragtwaarna zij een emmer water heeft ge baald en de vlekken in de schuur weggeschrobddat zij het mes, zonder bet schoon te makenin de schuur heeft laten liggen en weder naar bed is gegaan; dat zij hel kind niet heeft hooren schreeuwen, maar overtuigd was dal het leefde, omdat zij het had hooren smakken; dat zij des morgens is opgestaan en op een stoel is gaan zitten naaijen, doch niet heeft ontbeten; dat haar omstreeks 11 uur te binnen schoot, dat het broodmes nog in de schuur lag, en zij dit toen is gaan schoonmaken en weder in de kast heeft gelegd; dat kort daarna hare moeder kwam zeggen, dal er een kind in het water lag, ten gevolge waarvan haar vader is gaan kijken, die bij zijne terugkomst tot haar zeide: »Fie! wat is met je gebeurd" waarop zij ter stond erkende: »ja, vader, het is vau mij;" dat dadeljjk daarop de burge meester, de kantonregler en twee doctoren binnenkwamen; dat zij ook aan dezen hare misdaad heeft bekend, er bijvoegende, dal zij reeds zes weken vóór hare bevalling het plan had beraamd, om het kind, waarvan zij be vallen zou, Ie dooden. Te Amsterdam is de 29stc algemeene kerkelijke vergadering geopend van het Herstelde Evang. Uuthersch kerkgenootschap. De 13de algemeene vergadering van de Vereeniging Ier bevordering van fabriek- en handwerknijverheid zal dit jaar worden gehouden te Amsterdam, den 18den Augustus. Hel bestuur der afdeeling Amsterdam heeft ter kennis van dc leden der vereeniging gebragt, dat, bij gelegenheid der algemeene vergadering, het volgende programma is vastgesteld: Donderdag 18 Augus tus, voormiddags 10 ure, ontvangst van hel hoofdbestuur en afgevaardigden ter algemeene vergadering in het Paleis voor volksvlijt; 's middags 12 ure, algemeene vergadering in de Apollozaal; 's namiddags 5 ure, diner. Vrijdag 19 Augustus, bezoek van eenige fabrieken. Den 30sle" July jl. werd te Amersfoort, onder het eere-voorzillerschap van prof. Cl. Mulder, van Groningen, de jaarlijksche vergadering gehouden van de Nederl. entomologische vereeniging. De opkomst van een groot aan tal leden, en de wetenschappelijke voordraglen door de meesten hunner ge daan, leverden op nieuw het blijk, dat de genoemde vereeniging onder de meest werkzame genootschappen op het gebied der natuurwetenschappen mag worden geteld. De bijeenkomst werd door een diner gevolgd, in het sociëteitsgebouw Amicilia gehouden, terwijl in dc omstreken van Amers foort nog onderzoekingen werden gedaan in het belang der insectettkundc. Tc Arnhem is Maandag II. door den burgemeester der gemeente op eene plegtige wijze de eerste steen gelegd van der, aldaar te bouwen nieu wen schouwburg. Naar men met zekerheid verneemt, zegt de Pr. Ov. C., heeft de pro cureur-generaal bij den hoogen raad der Nederlanden, in de zaak van me vrouw de weduwe Daniël Pruimers, betreffende de ontzetting uit de voogdij over haar minderjarig kindgeconcludeerd tot verwerping der door haar ingestelde voorziening in cassatie tegen de onderscheidene arresten en von nissen te dezer zake tegen haar gewezen. Te Kampen had in den nacht van Zaturdag op Zondag het volgende ongeluk plaats. De gepensioneerde kapitein J. C. Moltzer, die aan verlam ming leed en niet kon loopen, viel des nachts uit zijne slaapplaats, met het gevolg, dal de kleederen door het nachtlicht vuur valleden en deze voor het grootste gedeelte verbrandden. Hierdoor kreeg genoemde persoon eenige brandwonden; uit de aleoof, waar hij zich bevond, is hij tóen naar eene daaraan grenzende kamer gekropen, waar de huisgenooteudie niets van dat ongeval hadden vernomen, den ongelukkige des morgens dctod vonden. Uit Middelburg meldt men, dat in de volgende week, op eene weide nabij die stad, een Walchersch kinder-zendingsfeest zal worden gehouden. De predikant Nonhebei zal als voorzitter der zendingsvereeniging het feest met eene toespraak openen, waarna verschillende sprekers zullen optreden, terwijl bij afwisseling stichteljjke liedereu zullen worden gezongen. In de pauzen zullen de kinderen ververschingen ontvangen, en ten 6 ure des avonds inoet alles zijn afgeloopen. Eenige aanzienlijke dames belasten zich met de zorg voor dit kinderfeest. 's GRAVENHAGE, 4 Augustus. Z. M. heeft, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan de lib. J. M. baron van Boecop, als directeur van het postkantoor te Utrecht, enjhr. H. J. M. Barchman Wnytiers, als ontvanger der registratie te Amersfoort. Tot notaris te Gouda is benoemd dc heer H. L. van Buma, cand.- notaris en gemeente-ontvanger te Maarssen. Z. M. heeft goedgevonden bij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs te benoemen tot luit.-kolonel den majoor J. E. H. B. baron van Voorst tot Voorstvan hel corps. Z. M. heeft goedgevonden den 2d<™ luit. A. W. Constant, van hel 7dl! reg. infanterie, in rang en ancienneteil over te plaatsen bij het wapen der infanterie van hel leger in O. I., en den officier van administratie lstc kl. M. J. Carlier, op zijn verzoek, ter zake van langdurige dienst, op pensioen te stellen. De officier van gezondheid 3dc kl. F. J. C. Broers, laatst behoord hebbende tot het eskader in O. 1. en met particuliere scheepsgelegenheid in Nederland teruggekomen, en de adelborst 1ste kIH. II. Bowles, zijn op non-activiteit gebragt. Gisteren morgen heeft Z. K. K. H. de grootvorst-troonopvolger van

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1