Per Telegraaf. Iieigeen telkens tot schermutselingen met de Fransche troepen, die de stad bezet houden, aanleiding gaf. De Moniteur is van oordeel, dat het Mexi- caansclie keizerrijk, alles bijeengenomen, thans als gevestigd is te beschouwen. Handel en volksbedrijvïgheid herleefden; de katoentcelt beloofde veel; de opbrengst der mijnen nam toe; en den 26stcD Junrj was eene bezending zil ver ter waarde van ruim 15 millioen fr. uil Mexico naar Vera-Cruz vcr- f trokken. De keizer had met zijne gemalin ook de hospitalen der hoofdstad alsmede het wees- en vondelingshuis aldaar bezocht. Het stedelijk bestuur had eenen eereboog voor de keizerin willen oprigtendoch op verlangen van den keizer zouden de daarvoor gereed gemaakte bouwstoffen dienen tot het slichten van een gedenklecken voor de mannen, die zich in den strijd voor 's lands onafhankelijkheid tegen de Spanjaarden het meest hebben onderscheiden. Eenige minder gunstige omstandigheden worden vermeld in bijzondere brieven uit Mexico. Volgens dezelve was Juarez met zijn bestuur, vooral bestaande uit Ortega en Negrete, nog in het noorden van Mexico, in den staat Nuevo Leon, gevestigd; hij werd er met rust gelatcu en scheen aan niets gebrek te hebben. Dat Doblado en Uraga, de generaals van Juarez, tot de nieuwe orde van zaken zouden toetredenwas eene verwachting die welligt goeden grond had, maar zich nog niet had verwezenlijkt. Een In- diaansche volksstam, de Pinto's, was nog onder de wapenen tegen de Fransclien en deze hadden te Acapulco voor hunne veiligheid de krjjgswet moeten afkondigen. Brieven uit Tunis bevestigen den moord gepleegd op den heer Beauval d'Espouillc; een ordonnans-officier des keizers doet onderzoek en zal rap port uitbrengen. Generaal Ismail is te Beja teruggekomen, voorgevende ziek te zijn, en heeft zijne colonne met twaalf stukken geschut achtergela ten, ingesloten door de oproerige Arabieren, die echter door koortsen en desertie aanmerkelijk in aantal verminderen. In de hoofdstad begonnen dc levensmiddelen schaarsch en duur te worden, daar de opstandelingen den z« toevoer uit het platte land naar de stad onderschepten en zich den voor de stedelingen bestemden leeftogt meerendeels toeeigenden. Met dat al scheen de bey volstrekt niet ongerust te zijn, maar zonder bezorgdheid voor zich zeiven en voor zijn gezag den verderen loop der gebeurtenissen af te wachten. Berigten uit St. Domingo luiden niet gunstig voor de Spanjaarden daar zij herhaaldelijk door de opstandelingen geslagen, uit hunne sterke stellingen verdreven en van alle kanten ingesloten zijn. Vandaar dat zij weder aanmerkelijke verliezen hebben geleden. Naar men zegt, zijn op het eiland nu sedert twee jaren in alles te zamen 40000 man Spaanschc troepen aan wal gebragt, waarvan er niet minder dan 27000 ten gevolge van den oorlog en van ziekte omgekomen zijn. Het blijkt overigensdat die troepen er op de meest wreede en dwaze manier te werk gaan. Zoo heeft bijv. eene kolonne op haren lerugtogt uit St. Christopher alle woningenzelfs de geringste hutten verbrand, niet met een strategisch doel, maar louter uil wraak. Vooral hebben de Spaansche autoriteiten de Dominicaansche bevol- king verbitterd door den zoogenaamden vrijheidsboom"; te doen weghak ken, ten gevolge waarvan een aantal Dominicanen, verbolgen over de ver nietiging van dit geliefkoosd zinnebeeld, zich bij het leger der opstandelingen hebben aangesloten, waarloc zij anders volstrekt geen voornemen hadden gehad. In berigten uit Bome van 23 Julij leest men het volgende: De con gregatie van de ritus heeft sedert eenigen tijd uit alle deelen der katholieke wereld een groot aantal aanvragen om voorlichting omtrent het gebruiken van petroleum in de kerken ontvangen; en zij heeft nu eene beslissing op dal punt genomen. Door de oude canones of kerkrcgelen is het gebruik van olijfolie of, wanneer deze niet voorhanden is, van andere plantaardige oliën voorgeschreven, omdat zij zuiverder zijn en omdat haar gebruik zich zinnebeeldig laat opvatten. Evenwel is thans door de congregatie vrij heid gegeven om minerale oliën te gebruikenbij gemis van plantaardige olie of zoo de prijs van deze te hoog voor de geldmiddelen der kerk is; terwjjl het ter beslisssing van den bisschop der dioecese zal slaanof er genoegzame grond is voor die afwijking van den algemeenert regel. Naar men meldt, heeft de koning van Griekenland gelast, dat het grafteeken van lord Byron, hetwelk sedert vele jaren in geheel vervallen toestand is geraakt, zal worden hersteld. PK UI S SEN. BERLIJN 31 Julij. Gelijk verwacht werd is in de conferentie te Weenen besloten de wa penschorsing te verlengen tot den 3dsn Augustus. Men verwacht, dal het sluiten van de vrcdes-prelitninairen en van een wapenstilstand spoedig zal plaats hebben. Men wil welen, dal de voor den vrede vastgestelde grond slagen deze zijn: Denemarken staat Lauenburg, Holstein en Sleeswijk in hun geheel aan de beide groote mogendheden af. Ten aanzien van de Jut- landsche enclaves in Sleeswijk wordt bij de grensregeling beslist. Dene marken behoudt het eiland Aroe. Alsen en de eilanden in de Noordzee kouten hjj Sleeswijk. Men verneemt dat de koning te Gastein is bezocht door een Oosten- fijkschen aartshertog, die de vroegere uitnoodiging om naar Weenen te ko men heeft herhaald. De koning heeft die uitnoodiging, zoo men zegt, aangenomen, en er zal, bij gelegenheid van zijn verblijf te Weenen, eene wapenschouwing over een zeer groot aantal troepen gehouden worden. Ver- der verneemt men nog, dat de keizer van Oostenrijk heeft beloofd in hel najaar een bezoek bij ons hof af te leggen. Uit Altona wordt gemeld, dat het aldaar tot vechtpartijen tus- schen de Hanoversche en Saksische militairen met burgers is gekomen, ten gevolge waarvan door den Pruissischen bevelhebber maatregelen van voor- wg waren genomen. Men verneemt dal, wanneer de vrede gesloten is, onderscheidene mili taire commissiën benoemd zullen worden, om, opgrond der.in den laatslcn vcldtogl opgedane ondervinding, te onderzoeken of, en zoo ja, welke ver- beleringen in de organisatie van het leger ingevoerd behooren te worden. Onder de takken van de dienst, waarop men in dit opzigt voornamelijk het oog gevestigd heeft, behooren de uitrusting, het transport van zieken en gekwetsten en het vestingstelsel. Ook op eene nieuwe organisatie der artil lerie schijnt men het oog gevestigd te hebben, doch slechts in zoo verre, als daartoe fondsen beschikbaar zullen zijn. Dezer dagen werd de gewezen staats-ministergraaf Puckier, in Opper- Silezië door roovers aangevallen, op eene wijze, die den 71-jarigcn man het leven had kunnen kosten. Zjjne wonden zjjn niet onbeduidend, vooral om dat de roovers den grijsaardlot op het hemd uitgekleedin het houtgewas op den grond gelegd hadden. Men ontnam hem een honderd-thaler-Schein eenig goud geld; een gouden horologie met ketting en het medaillon der koningin, alsmede al zijne kleederen. De misdadigers, drie in getal, zijn reeds gevangen genomen. DRESDEN, 1 Augustus. De heer von Beust, in de kamer van afgevaar digden gevraagd zijnde, welke stappen de Saksische regering in zake de gebeurtenissen te Rendsburg gedaan had, deelde dc verklaring mede, door Saksen in de laatste zitting van den bondsdag afgelegd, waarop de kamer verklaarde: door het bezetten van Rendsburg met Pruissische troepen, waarbij misbruik van de overmagt gemaakt is, is het regl van den Duitschen bond en de eer van de Duiische troepen gekrenkt, weshalve de kamer be sluit tegen dit door eene Duitsche mogendheid gepleegd geweld te pro testeren. MUNCI1EN, 1 Augustus. Dc Beijersclie regering heeft aan haren gevol- magtigde te Frankfort last gegeven, om de onmiddclijke verwijdering der Pruissische troepen uil Rendsburg te eischenalsmede dat dc vroeger be slaan hebbende staat van zaken hersteld zal worden. PARIJS, 1 Augustus. De Moniteur deelt een brief des keizers mede, gedagteekend Vichy 31 Julijaan den maarschalk Vaillant gerigt, waarin, handelende over de verbouwing der opera en van het hötel-Dieu, de aan merking gemaakt wordt, dat men met de opera reeds gevorderd is, terwijl de eerste steen aan het hötel-Dieu nog niet is gelegd. De keizer verzoekt den maarschalk den prefect van het departement der Seine aan te sporen om spoedig meL de werkzaamheden voor het hötel-Dieu te beginnen. De keizer stelt er uit een zedelijk gezigtspunl grooten prijs op dat een gebouw, aan het vermaak gewijd, niet eer verrijze dan eene wjjkplaals voor lijdenden. WEENEN, 1 Augustus. Heden middag zijn de vredespreliminaircn en een wapenstilstand voor den tijd van drie maanden tusschen de Oostenrijksche Pruissische en Deensche gevolmagtigden op het ministerie van huitenlandsche zaken onderteckend. De heer von Bismarck vertrekt heden naar Gastein. ALTONA, 1 Augustus. De heer Nieper, bondscommissaris alhier, per telegraaf door den koning van Hanover ontboden, is gisteren naar Hanover vertrokken. PARIJS, 2 Augustus. De Moniteur maakt de gemotiveerde beslissing openbaar, door den keizer genomen in zake de Suez-kanalisatie. De schade vergoeding voor de vernietiging der regeling van 20 Julij 1856 en voor den wederafstand der gronden is vastgesteld op 84 millioen fr. BERLIJN, 2 Augustus. De Spen. Zeit. beval een telegram uit Weenen van gisteren avond, luidende als volgt: «Een wapenstilstand voor drie maanden is geslotenbeiderzijds opzegbaar zes weken voor het verstrijken, liet hefïen van oorlogsbelasting in Jutland houdt op; de in beslag genomen goederen, die nog niet zijn verkocht, worden aan de eigenaars teruggegeven. Onder de prcliminairen is de afstand der hertogdommen niet zonder voor behoud, en slechts in beginsel opgenomen." Gewezen vonnissen in strafzaken, door bet Kantongercgl te Lcyden, op den 23slcn Julij 1864. 1 veroordeeld wegens het uilen van scheldwoorden. 1 wegens het rjjden, zittende op eene kar met honden hespannen. 1 wegens het werpen van vuilnis in hel wgier.- 3 wegens hel rijden door de S'. Pancras-kerk- en Maarsmans-stcgen in verboden rigling. 2 wegens het baggeren builen den bij de pachlvoorwaardcn gcslelden tijd, zonder de vereischte toestemming. 1 wegens het op straat werpen met steenen. 1 wegens het werpen van puin op straat. 4 wegens het zonder consent baggeren in den Rijn. 3 wegens liet verkoopen van broodonder hel bepaalde gewigt. 1 wegens overtreding van art. 324 der Algemeene Policicverordcning. 1 vrijgesproken van de beschuldiging wegens hel veranderen van woon plaats, zonder binnen den bepaalden lijd de vereischte verklaring te hebben gedaan. ISuugcrltjfic ONDERTROUWD: A. Rutgers van der LoefT, jm. 25j. en J. D. Harlcvell jd. 21 j. T. D Willemscwcdr. 47 j. en H. Bousie, jd. 41 j. J. If. P. de Haas jm. 26 j. en C. M. van Wageningenjd. 31 j. J. Weggenjm. 29 j. en E. llop- pezakjd. 29 j. J. Arnoldus, wedr. 40 j. en C. Clavan jd. 30 j. A. Smal wedr. 39 j. en M. Moolcnaarjd. 22 j. T. Krampjm. 34 j. en C. Ilannaartjd. 30 j. L. K. van der Vlistjm. 25 j. en M. C. Broekhtiyzcn, jd. 25 j J. J. Iloltz, jm. 21 j. en J. C. Kikkertjd. 23j. P. de Zeeuw, wedr.32j.cn II. Zuur deeg, wcde. 31 j. J. B. Volle bijgenaamd Romann jm. 32 j. en W. Steinman wcde. 30j. J. Plemp, jm. 25j. en J. P. C. Lammejd. 21 j.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 3