Liimsmi: COURANT. MAANDAG 25 JULIJ. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLAIVDSCHE BERIGTEN. LEYDEN 23 Julij. Programma der muziekstukkenwelke Maandag avond ten half zeven ure door het muziekcorps der diensld. schutterij, op hel plantsoen, zullen uitgevoerd worden: N°. 1. Pas redouble' (C. Fanst); 2°. Ouverture Le Ser- menl ou les faux Monuoyeurs (Auber); 3°. Vive la joie, Polka (Kühuer); 4». Fantaisie de l'ope'ra Je'rusalem (l)nnkler); 5°. Alfreds Walzer (Kalelzky) 6°. Schweitzer Marseh (C. Berens). Gisteren is een der werklieden in de fabriek van de hh. de Beyderen C°. alhier, Pieter van den Boogerd, in aanraking met de in zijne werkplaats aanwezige machinerie gekomen en deerlijk aan armen en beenen gewond naar het gasthuis vervoerd. liet getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 114 tot 120 personen. Bij kon. besluit van 26 Junij II. is de zilveren eerepenning, voor de koslelooze koepokinenting van minvermogenden in deze provincie, toegekend aan de heeren: J. Borstlap, te Oudshoorn; dr. L. J. Del liaere, te Sehie- j dam; W. A. G. Kapteyn, le Nieuwveen; J. de Lang, te Zttidland; J. van ;j Munnikrede. te Wateringen; dr. W. P. van Rhijn, te Leyderdorp; dr. A. Romeyn, ,te Gouda; dr. C. Schokker, te Ouddorp; A. J. Schredente Leyden; J. van der Starp, le den Bommel; C. J. Visser, te Goederecde; C. W. Werner, te Dirksland. Uit Boskoop meldt men ons het volgende: Gedurende het koude en vochtige weder van Junjj bestond er veel kans, dat de aardbeziën spoedig zouden gedaan hebben, doch sedert de warme dagen van deze maand is hel met de verzending dier vrucht goed gegaan. Nog een kleine 14 dagen zullen er aardbeziën worden verzonden en dan is het afgeloopen. Er heb ben drie schuiten gevaren; verleden jaar vijf, doch toen was de overvloed van aardbeziën bijna zonder voorbeeld. De opbrengst blijft dit jaar bene den de helft van hel vorige. Thans heeft men een goeden pluk frambozen, waarvan liet vervoer plaats heeft. Z. K. H. de grootvorst-troonopvolger van Rusland wordt den 25sle" of 26slen dezer le Scheveningen verwacht. m reist in het strengst incognito, onder den naam van Comle du Nord. Bij de in het kiesdistrict Hoorn gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer, ten gevolge van hel bedanken van mr. A. S. van Nierop, zijn uilgebragt 1201 geldige stemmen. De heer mr. W. baron van Goltstein verkreeg 535, jhr. mr. W. T. Gevers Dcynool 464, de heer II. Raat, bur gemeester van Woerden 141 stemmen. Er moet dus over de beide eersten eenc herstemming plaats hebben. De in de maand Mei II. tot eerste oefening in dienst gestelde miliciens der ligting dezes jaars zullen, voor zooverre zij niet voor hel blijvend ge deelte aangewezen zijn, in het begin van October a. s. iu het genot van onbepaald verlof gesteld worden. Naar men verneemt zullen bij de openbare godsdienstoefeningen voor de proicslantsche militairen in het kamp bij Millingen als predikant optre den, op Zondag 14 Aug. dr. J. J. Prins, hoogleeraar te Leyden; Zondag 21 Aug ds. J. Posthumus Meyjes, pred. te Groningen; Zondag 28 Aug. dr. F. Rauwenhoff, pred. te Rotterdam, en Zondag 4 Sept. dr. A. Rutgers van der LoefF, pred. te Leyden. Men verneemt nader, dat in de laatste zitting der jaarvergadering van liet Nederlandsche Zendeling-Genootschap voor alle rigtingen volkomene vrijheid als beginsel is vastgesteld, zoodal dientengevolge onder anderen ook dr. Zaalberg als directeur is herkozen. Wegens dit aangenomen beginsel heeft de heer Voorhoeve zich verpligt geacht le verklarendat hij zijn directoraat zal nederleggen, en hebben terstond verscheidene heeren voor hunne betrekking als bestuurders bedankt. Bij de Ned. Iierv. gemeente te Opheusden is benoemd d». Simons, pred. te Bleskensgraafbij die te Hein- en Doodewaard ds. Wolf, pred. te Klun- dcrl, bij die te Boven-Hardinxveld ds. Mense, pred. te Voorthuizenbij die te Fijnaart en lleyningen dg. Molenaar, pred. te Harderwijk. Het getal candidaten lot de heilige dienst bij de Ned. herv. kerk be droeg op 1 Julij 11. 109, waaronder 8 behoorende lot de W'aalsche kerk. De gemeenteraad van Deventer heeft benoemd tot leeraren in de wis- en natuurk. wetenschappen aan de hoogerc burgerschool met zesjarigen cursus aldaar de lib. dr. V. S. M. van der Willigen en dr. M. ,1 Cop; tot leeraren in de Fransche, Duitsche en Engelsche taal en letterkunde de hh. S. Susan en J. II. Meyer, en in de wiskunde den heer Ph. A. Bello. Onlangs heeft zich onder de gemeenten Doornspijk en Elburg een dolle hond vertoond. Een boer onder Elburg, wiens gcheele rijkdom in vier koebeesten bestaat, heeft, nadat reeds verleden week cene zijner koeijen ten gevolge van een dollen hondsheet was afgemaakt, thans nog twee andere laten doodschieten. Ook zijne hoenders moesten gedood worden. De man J is door dit ongeluk geheel geruïneerd. Tc Assen werd Woensdag II. gevankelijk binnengebragt G. Z., oud J 22 jaren, wonende te Dwingelo, beschuldigd, dat zij een kind, waarvan j| sij heimelijk was bevallen, nog levend in een kuil, dien zij te voren had J gedolvenheeft begraven, zoodal het ten gevolge van verstikking is gestor ven. Zij heeft het begraven nabij de woning van den landbouwer Pieter Bleemers le Dwingelo, bij wien zij diende. Naar men verneemt, moet de ongelukkige deze daad in radeloosheid bedreven hebben, ten einde hare schande te bedekken. '8 GRAVEN HAGE, 23 Julij. Door Z. M. is aan mr. D. M. M. d'IIangest baron d'Yvoyj van My- drecht, kamerheer, dienst doende bij U. M. de koningin-moeder, vergun ning verleend tol hel dragen der versierselen van de orde van St. Stanislaus 2dc kl.en aan jhp. mr. H. M. C. Clifford, hofmaarschalk, lot het dragen der versierselen van dezelfde orde lsle kl., hun door den keizer aller Rus sen geschonken. Tot hoogleeraar bij de polytechnische school te Delft voor het onder wijs in geologie, mineralogie en mijnwezen is benoemd de heer D. Hermann Vogelsang, thans privaat-docent aan de universiteit te Bonn. Tot regter iu de arrond.-reglbank te Heerenveen is benoemd de heer mr. P. van Blom, thans regler-plaatsvervanger en procureur bij die reglbank. Aan den heer mr. R. W. C. J. Bake is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van Nederl. consul te Leipzig. Z. M. heeft goedgevonden op non-activiteit te stellen den 2dcn luit. van het 4dc reg. infanterie L. A. Riesz, en den adelborst lsle kl. bij de zeeuiagt A. D. J. Groenemeyer; alsmede, op zijn verzoek, op pensioen te stellen den kapitein E. F. M. van Gorkttm, van het wapen der infanterie, thans non- actief; voorts te benoemen bij het lslc reg. dragonders tot lslcn luit. den 2d0" luit. J. F. van Moorselen op zijn verzoek eervol nil de zeedienst ie ont slaan de luit. ter zee 2de kl. jhr. C. G. J. Barnaartthans dienende in O. I. Gisteren heeft het openb. ministerie bij den hoogen raad conclusie ge nomen in de zaak van ilendrikje Kolk, reqtiiranie van cassatie tegen een arrest van het prov. gcreglshof in Drenthewaarbij zij ter zake van vergif tiging van haren man tot de straffe des doods is veroordeeld. De conclusie strekte tot vernietiging van hel vonnis en verwijzing der zaak naar een aangrenzend geregtshof. De uitspraak is bepaald op 25 Jnlij. Hel 4° bat. (jagers) van het reg. grenadiers en jagers zal onder bevel van majoor A. G. F. Beekman den 8™ der volgende maand, en hel 3C bat. jagers van gemeld reg. onder bevel van den majoor J. D. U. Ledel den volgenden dag 9 Aug. van hier naar de legerplaats te Milligen vertrekken. BUSTENLANDSCHE BER1GTENL ENGELAND. LONDEN. 21 Julij. Den vermoedelijken moordenaar van den heer Briggs (op den Noord- Londcnschen spoorweg) is men op het spoor. De ontdekking heeft zich onder de volgende omstandigheden toegedragen: Een kleermaker, Franz Miiller genaamd, een Duitscher van geboorte en 25 jaren oud, heeft gedu rende eenigen tijd eenc kamer gehad bij een koetsier Bow. Donderdag II. begaf hij zich aan boord van het zeilschip Victoria om naar New-York te vertrekken, welk schip de reis gewoonlijk doel in 19 dagen. Na zijn vertrek vond het dochtertje van den koetsier, in de door Miiller bewoonde kamer, een klein doosje, zoo als die gewoonlijk zijn, welk de goudsmeden aan iemand geven, die het een en ander hij hen koopen. De dochter liet dat doosje haren vader zienen deze zag dat het den naam droeg van den goud smid, bij wien de vermoedelijke moordenaar den gouden ketting geruild had. Deze ontdekking trof den koetsier, die er dadelijk de policic kennis van gaf. De heer Death, de goudsmid, werd dadelijk ontboden en deze herkende hel doosje als hetzelfde, dal hij den vreemdeling had medegegeven, die den ket ting» aan den heer Briggs ontstolen, bij hem had geruild. De policie ver zocht hem toen zich naar den koetsier te hegeven, wiens dochtertje een pholograflsch portret van Frans Miiller had. Dal portret nu geleek, volgens de verklaring van den heer Death, sprekend op den persoon, die den ket ting bij Item had geruild. Toen Miiller het huis van Bow verliet, verklaarde bij naar Amerika te gaan. Deze mededeeling leidde de policic tol de ont dekking, dat hij inderdaad Donderdag II. derwaarts scheep was gegaan. Men heeft ten zijnen huize ook een paar met bloed bevlekte kleeding- stukken gevonden, die de opgevatte vermoedens bevestigen. De beambten der policie hebben zich te Liverpool op de postboot naar New-York begeven, ten einde te trachten hem aldaar te vatten. Zij hebben van den Amerikaan- sclien gezant alhier de noodige stukken mcdegekrcgcii om bij de Ameri- kaanschc autoriteiten in te dienen. Volgens berigten uit New-York waren de zuidelijken, die in Mary land post hadden gevat, aldaar bezig de spoorweglinicdie van Baltimore noordwestwaarts loopt, le vernielen, de veldgewassen in de vruchtbare vlakten langs de Shenandoah-rivier te oogsten, en dezen oogst, alsmede paarden, rundvee en wat er meer buit te maken en voor het onderhoud der soldaten dienstig was, zuidwaarts te zenden. Kleine gevechten grepen daarbij plaats, maar vielen doorgaans ten gunste der zuidelijken uit. De generaal Sigel, die voor de aanrukkende zuidelijken geweken was en lien over den Potomac had laten trekken, was sedert van het opperbevel over zijn corps ontheven- De president Lincoln had op uitnoodiging van het congres weder eenen nationalen bede- en boetedag uitgeschreven en daarvoor den 8slc0 Augustus aangewezen. FRAJU PARIJS, 21 Julij Men verondersteltdat het doel der reis van koning Leopold naar Vichy is om met den keizer niet alleen de Deensche zaak maar ook de eventnële opvolging op den Mexicaanschen keizerstroon te hespreken Naar men verzekert heeft de regering eene depêche gezonden aan Pruis- scn en Oostenrijk, om hen te waarschuwen tegen de inlijving bij Dnitsch- land van dat gedeelte van Sleeswijk, hetwelk bijna uitsluitend Deensch is, tenzjj de bevolking geraadpleegd worde en deze hiermede tevreden zij.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 1