ZOMER-CONC E RTEN, Per Telegraaf. Gisteren is alhier liet treurig berigt ontvangen, dat II. D. H. prinses Anna van Saxen Weimar, zuster van H1I KK. KH. prins en prinses Hen drik, te Weimar is overleden. Ten gevolge van dit overlijden is de komst van Z. D. 11. prins George van Saxen Weimar, om de ofliciele mededeeling te doen van de troonsbeklimming van koning Karei I van Wurtcnbcrg, cenigen tijd uitgesteld. In de zitting der prov. stalen van eergisteren is, behalve hel reeds vermelde, ook aangenomen de begrooting van enkel prov. inkomsten en uitgaven voor 1865. Daarna is besloten gunstig te adviseren op de aanvra gen der gemeenten Katwijk, NootdorpSchoonhoven, Stolwijk en Zeven huizen om tegemoetkoming iu de kosten van stichting van sclioollocalcn en onderwijzerswoningen, alsmede op de aanvragen van de gemeente Rozen burg en Sluipwijk om tegemoetkoming in de kosten van liet lager onder wijs. Rij de beraadslaging daarover is, ten aanzien van een verschil om trent de uitlegging der wet op dal punt tusschen den minister van binneul. zaken en de statenbesloten om op den lot nu toe gevolgden weg van geheel vrij onderzoek van dergelijke aanvragen voort te gaan en te per sisteren bij vroeger daaromtrent genomen besluiten. De vergadering is daarop door den voorzitter gesloten. j den dag waarop het budget voor het dienstjaar 1864—1865 in werkin» gekomen. Een aantal voorwerpen van algemeen gebruik, met name: vrachten en het gras, zijn met een regl van onmatig hoog bedrag bezwaji hetwelk even drukkend voor de verkoopers als voor de verbruikers is. Valencia willen de boeren niet meer gras leveren aan de inwoners, die pi den van weelde bezittenen een dagblad noodigt hen uit om hunne vruc hoornen te verbranden eer dan zich tc onderwerpen aan de nieuwe last die hun zijn opgelegd. Overigens blijven de verschillende staatkundige» tijen onderling een hevigen strijd voeren. PK CISSEN. BERLIJN 14 Julij. Naar men verneemt is de baron Gneldencrone heden hier aangekot met de'pêches van den Decnschen minister Blultme, waarin deze zegt:, de koning van Denemarken eene wapenschorsing wenschl, ten einde t een wapenstilstand van langeren duur te onderhandelen, daar de konii om den vrede gemakkelijk tc maken, zijn ministerie veranderd heeft. dépêche van gelijken inhoud is naar Weenen gezonden. Oostenrijk en Pruisscn hebben bij den bondsdag een voorstel jg diend, strekkende, dal aan den hertog van Augustenburg de gelegenheid worden gegeven zijne aanspraken op Sleeswijk-Holstein te doen geldt even als dit ten aanzien van den hertog van Oldenburg geschied is. bondsdag zal nader omtrent dit voorstel eene beslissing nemen. Uit Kopenhagen meldt men, (fat het nieuwe ministerie den 12dendt in het Volksthing is verschenen. De minister van binnen), zaken de mede, dat de koning zich genoopt had gevonden zich met andere rn lieden te omringen, van welke hij met meer grond verwachten mogt, zij den in het gtoolstc gevaar gebraglen staat weder zouden kunnen sci gen, dan van degenen, die tot dus ver het roer van staat in handen l; den gehad, liet hoopte door cendragtige en opregle zamenwerking met.; koning en het volk het mogelijke te bereiken, en hel hield zich verzekt dat het bij den rijksraad, de vertegenwoordiging des volks, steun en ster zou vinden. Thans, nu het vaderland aan den rand des afgronds was bragt, moesten allen zich tot één doel, de redding des vaderlands, nigen en eerlijk en trouw de handen ineen slaan. Men verzekert, dat 1 's konings broeder Johan, zonder tusschenkomst van eenigen minists diplomaal, eene boodschap naar Berlijn is gebragt, en dat dien ten gen een ultimatum van Pruissen ontvangen is. De inhoud van dat ultimuon niet bekend. De heer von Bismarck ontvangt gedurig brieven, waarin Item als If zijner werken binnen kort een vreeselijke dood wordt toegezegd. Eene gelijke missive, hem toegezonden uit Bamberg, dd. 24 Junij, houdt jg verzekering, dal niet minder dan 35000 Zwitsers gereed staan om,: dolk en pistool gewapend, naar Karlsbad te reizen, ten einde den rust stoorder van Europa te straffen. Volgens de Leipz. Zeit. zullen de bisschoppen in Beijeren eersldt eene bijeenkomst te Bamberg houden met het doel, om de strenge toepast te verkrijgen van hel concordaat, dal aan het katholicisme grootc vt. regten schenkt, welke echter in strijd zijn met de constitutie. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de te Kasan geïnterneerde Polen hel begin van Junij eene poging hebben gedaan om die stad door lisi handen tc krijgenwelk plan tijdig werd ontdekt. De belhamels zijn 18 Junij met den dood gestraft. De overigen, die leden van de commit van uilvoering waren (vijf in getal en onder deze een Rus), zijn veroord» lol 35-jarigen dwangarbeid in de mijnen van Siberië en reeds dcrwaa vervoerd. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENG Kb A LONDEN 14 Julij. Te Southampton is het berigt aangebragl, dat bij Jersey een gevecht heeft plaats gehad tusschen de Kearsagehet bekende oorlogschip van de noordelijke staten van Amerikaen de Florida van de zuidelijke staten. De Kearsage heeft, cenigzins gehavend, de wijk genomen naar Gorce (op Jersey) (Dit berigt vereischt echter nadere bevestiging, want naar men van eene andere zijde verneemt ligt de Kearsage te Dover geankerd.) De oorlog in Nieuw-Zeelanddie men meende dat ten einde liep, dreigt eene grootere uitbreiding ie verkrijgen. Onder de Engelsche troepen is eene singling aangcrigt, die in gecnen deele voorzien kon worden. In een gere- iranchecrd kamp der wilden gelokt, die zij dachten onderworpen te heb ben. zijn de soldaten van het 43ste regement aldaar overvallen door eene horde, die een vreeselijk bloedbad onder hen aanriglte. Hel 68s,e regiment onderging gelijk lot. Eerstgenoemd regiment heeft vooral veel officieren verloren. Betreffende den moord op den spoorweg gepleegd verneemt men, dat de policie in een goudsmidswinkel den gouden ketting heeft teruggevonden, dien de moordenaar van het slagtoffer heeft gestolen, en dien hij in dien winkel voor een ander verruild had. Die persoon had, volgens de verkla ring van den goudsmid, hel voorkomen van een vreemdeling. Dit, in ver band gebragl met den hoed van vreemd modeldien men in het spoorweg- rijtuig heeft gevondendoet vermoeden, dat de moordenaar een vreemde ling is. Op den Great Eastern spoorweg, nabij het station van Breadfieldis een trein uit het spoor geraakt, waarbij de machinist is omgekomen en eenige personen zijn gekwetst geraakt. De Times waarschuwt tegen het nemen van Noord-Amerikaansche staatsschuldbrieven. In de jongste berigten uit de Vereenigde Staten vindt dit blad verscheiden feitenwaaruit het opmaakt dal daar te lande grootc overhelling zou beslaan tot hel besluit om de schuld te repudieren of de rente in het gedeprecieerde papiergeld te betalen. Genoemd blad zegt dat er in Engeland, en nog meer in Duilschland en Nederlandagenten zijn, die tegen zware provisie werkzaam zijn om de bedoelde staatsschuldbrie ven Ie plaatsen. Volgens berigten uil New-York hadden de noordelijken er in den laatslen tijd geen veld gewonnen, en was het zuidelijke leger integendeel begonnen ten zuiden van Richmond weder aanvallend te handelen. De re den. die voor de aftreding van den heer Chase als minister van financiën werd opgegevenwas oneenigheid met den president over de benoeming van ambtenaren bij zijn departement. De keuze van zijnen opvolger, het senaats lid Tessendcn, vond bijval hij hel publiek. F 11 A ft' 14 It («9 14. PARIJS. 14 Julij. Bijzondere brieven uit Mexico, in de lnd. Beige aangehaald, zeggen, dat oe keizer en de keizerin niet veel reden hadden tot tevredenheid over de wijze, waarop zij bij hunne landing te Vera Cruz door de bevolking be jegend zijn; maar dat de ontvangst beter is geworden, hoe nader zij bij de hoofdstad kwamen, en dat de Indiaansehe bevolking, die door de afstam melingen der Spaanschc veroveraars steeds verdrukt is, den nieuwen souve- rein heelt verwelkomd op eene wijze, die loonde dat zij bescherming en we- deropbeuring van hem verwachtte. Daarbij wordt gevoegd dat de houding der Indianen en de welwillendheid, waarmede zij door den keizer bejegend werden, reeds dadelijk naijver en wrevel bij de bevolking van Spaanscheu bloede heeft dóen ontstaan. Een te Bordeaux voor de regering der zuidelijke staten van Noord- Amerika besteld pantserschip is aan Penissen verkocht, dewijl het door de Fr.insche overheden belet werd zijne oorspronkelijke bestemming te bereiken. Volgens berigl uit Bordeaux zou een tweede pantserschip, hetwelke hetzelfde lot had gehad, eerstdaags van daar vertrekken om deel van de Pruissische zecmagt uit te maken, en waren aldaar nog meer schepen voor rekening der Pruissische regering besteld. De Parijssche bcrigtgever der Londcnschc Times vindt het opmerkelijk dal de Fransche overheden gewapende vaar tuigen aan de vijanden van Denemarken, maar niet aan die der Vereenigde Stalen laten leveren. Bil Lyon verneemt men nog hartverscheurende bijzonderheden ten op- zigte van hel ongeval, hetwelk aldaar jl. Zondag plaats had. Onder de lijken, die men opvischle, behoort dat van den gezagvoerderdat door twee lijken van vrouwen omslingerd werd gehouden, liet aantal verongelukten schijnt nu reeds een 40-tal van verschillenden stand en ouderdom te bcloopen. Eene moeder hield, toen haar lijk werd opgevischthaar zuigeling nog zoo vast omklemddat deze de sporen barer vingers nog op hel ligchaam droeg. Men zegt, dal een geheel bruiloftsgezelschap, dal een tocrljc met de boot deed, hij dit ongeluk is omgekomen. De regering beeft dezer dagen eene zonderlinge circulaire ontvangen, die ook aan andere regeringen en geleerde instellingen schijnt te zijn ver zonden. Das Freie Deutsche Jlochstifl im Göthe-haus te Frankfort wijst daarin op de leemte, welke in den Gregoriaatiscben kalender bestaat, ten opzigte van den duur van het jaar. De leden van het genoemde weten schappelijke collcgie hebben namelijk berekend, dal door de bijeenvoeging der verschillen, welke daaruit ontslaan, het Kersfeest over 300,000 jaren iu de lente zou gevierd worden. Volgens berigten uit Spanje lieerschl er in de provinciën eene groole misnoegdheid, veroorzaakt door de verzwaring der octrooiregtendie het gevolg is van de invoering van nieuwe belastingen met den lsten dezer maand, BERLIJN, 15 Julij. De Kreuzzeitung meldt uit Friedrichshafen vanl 15dcn dezer het volgende: Terwijl de kommandant Falkenstein gisteren Skagen de Pruissische en Oostenrijksche banieren planttepoogden de Dei' eene landing te bewerkstelligen te Aaheck en le Friedrichshafen; docli zijn in eerstgenoemde plaats door huzaren en in laalslgcmelde stad dt twee stukken geschut teruggedreven. TURIN, 15 Julij. Hel officieele orgaan bevat een koninklijk beslui strekkende om uitvoering ie geven aan de overeenkomsttusschen Frankti en Italië gestolen tol wederkeerige uitwisseling van post mandaten. LONDEN, 16 Julij. Reuters Office maakt bekend, dat de kolos Kaufmann gisteren uit het Pruissische hoofdkwartier is teruggekeerd. Sa verzekerde, dal hij geen wapenschorsing had kunnen verkrijgen. WEENEN, 16 Julij. De Wiener Zeit. van heden meldt het volgent De voorstellen door Denemarken regtstreeks aan de hoven van Weencin1 Berlijn gedaan, en strekkende tot schorsing der vijandelijkheden, zijn do: Oostenrijk en Pruissen beantwoord door het aannemen van een wapensli stand, zoowel te land als ter zee, met de opheffing der blokkade, tol! Julij aanst. De twee Duitsche mogendheden hebben bij dit antwoord tem het verzoek gevoegd, dat Denemarken onmiddellijk een gevolmagtigdc na: Weenen zende, om hier met de regeringen van Pruissen en Oostenrijk overeenkomst vast te stellen betreffende de grondslagen des vredes. ABlElt TEN TIEN. Voor de veelvuldige blijken van deelneming, van gpede Vrienden» Kennissen in mijne zware ziekte ondervonden, betuig ik, mede uit na» mijner EchtgcnooteKinderen en verdere Familie, onzen opregten wel- meenenden dank. G. HAZERSLOOT. Leyden, 18 Julij 1864. W. C. HAZERSLOOT, v. n. Buit De rangregeling in het Faillissement van J. J. van COMMENÉE, Koopman te slarlanderveen, is op heden, ter Griffie der Arrondissement* Rcglbank te Leiden, gedeponeerd. De Curator in voornd. Faillissement. Aarlanderveen15 Julij 1864. Mp. A. JONGK1NDT CON1NCK. Dingsdag 19 Julij 1861, HET VIJFDE DER onder directie van den Heer II. VÖLiLdMAR. Aanvang ten half zeven ure.

Leydse Courant | 1864 | | pagina 2